شروع یک کسب و کار با هر موضوعی، در صورتی که مسیرش مشخص نباشد، به موفقیت دست پیدا نخواهد کرد. این هدف گذاری است که مسیر حرکت یک بیزینس را مشخص می‌کند. بدون هدف گذاری درست و اصولی زمان و هزینه افراد به هدر خواهد رفت. این روزها برای شروع کمپین‌های تبلیغاتی در دیجیتال مارکتینگ هدف گذاری به عنوان یک اصل پایه در نظر گرفته می‌شود؛ از این رو مدل‌های مختلفی از هدف گذاری در این بازاریابی طراحی و اجرایی شده است.

مدل هدف گذاری اسمارتSMART یکی از این مدل‌ها است که با در نظر گرفتن 5 فاکتور قابل ارزیابی به شما کمک می‌کند به طرز درست و اصولی هدف کسب و کار خود را تعیین کنید. در این مقاله از ترافیک مدیا ضمن معرفی مدل SMART قصد داریم تا چند نمونه از تأثیرات فوق العاده این مدل در زمینه هدف گذاری را مطرح کنیم.

اهمیت هدف گذاری

هدف گذاری علاوه بر روشن کردن مسیر موفقیت شما، یک معیار برای تشخیص میزان پیشرفت شما در این مسیر است. درواقع بدون تعیین هدف نمی‌توانید متوجه شوید که تا چه میزان در کار خود پیشرفت کرده‌اید و هم چنین نمی‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید.

برای دست یابی به موفقیت لزومی ندارد تا هدف بسیار پیچیده و سختی برای خود در نظر بگیرید. کافیست اهداف شما مختص خودتان باشد و البته روشن و واضح باشد؛ هرچند ساده. به این ترتیب امکان دستیابی به آن وجود خواهد داشت و اگر وقفه‌ای در کارتان ایجاد شد می‌توانید آن را پیگیری کرد. در ادامه یک سیستم هدف گذاری مؤثر را به شما معرفی خواهیم کرد که روشن‌گر مسیر موفقیت شما خواهد بود.

هدف گذاری
هدف گذاری در کسب و کار

مدل هدف گذاری اسمارت چگونه است؟

برای معرفی این مدل هدف گذاری، ابتدا نام آن را برایتان تشریح خواهیم کرد. هریک از حروف SMART در اصل نشان دهنده 5 فاکتور اصلی برای تعیین هدف است. این 5 فاکتور به شرح زیر هستند:

Specific

این فاکتور به معنای مشخص یا خاص بودن است. هدف بایستی روشن و واضح باشد و یک نقطه پایان مشخص داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر هدفتان مبهم و نامفهوم باشد، دیگر اسمارت نخواهد بود.

Measurable

این فاکتور به معنای قابل اندازه‌گیری است. بر اساس این فاکتور، شما بایستی به طور دقیق و اصولی پیشرفت خود را ردیابی کنید؛ به این ترتیب می‌توانید درباره تحقق هدف و میزان پیشرفت خود قضاوت کنید.

Attainable

این فاکتور هم به معنی قابل دستیابی است. در واقع بایستی هدف شما قابل دستیابی باشد و بلند پروازانه و رویایی نباشد. در این صورت ممکن است علی رغم تلاش‌های بسیار به آن نرسید و ناامید و بی انگیزه شد.

Relevant

بر اساس مدل هدف گذاری اسمارت، هدفی که برای کسب و کارتان انتخاب می‌کنید بایستی متناسب با نیازهایتان بوده و در اصل به نفعتان باشد.

Time-Bound

این فاکتور به معنای محدوه زمانی است. بر این اساس بایستی یک بازه زمانی برای دستیابی به هدف خود تعیین کنید. با مشخص کردن بازه زمانی می‌توانید به خوبی در طول مسیر تمرکز لازم را داشته باشید.

مدل هدف گذاری SMART بهترین سیستم برای ایجاد انگیزه است. با تقسیم بندی اهداف خود به 5 قسمتی که ذکر کردیم، به راحتی می‌توانید انتهای مسیر خود را ببینید و پیشرفت کاری خود را رصد کنید.

مدل هدف گذاری اسمارت
مدل هدف گذاری SMART

بررسی نمونه هایی از مدل هدف گذاری SMART

تأثیرات مثبت این سیستم هدف گذاری به خصوص در بازاریابی آنلاین امری اثبات شده است. در ادامه 2 نمونه از بکارگیری مدل هدف گذاری SMART را معرفی خواهیم کرد که می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر فعالیت های شما در این عرصه پر رقابت باشد.

کسب درآمد با بلاگ نویسی

بلاگ نویسی و بارگذاری آن در سایت در کنار پیاده سازی استراتژی‌های سئو، پتانسیل زیادی برای کسب درآمد دارد. برای کسب درآمد از این روش هم می‌توانید مدل هدف گذاری SMART را استفاده کنید. به این ترتیب:

  • بر اساس فاکتور اول این سیستم، هدف شما بایستی خاص و مشخص باشد و برای شروع مسیر مناسب باشد.
  • در وهله بعدی بایستی هدف شما قابل اندازه گیری باشد؛ در این خصوص اندازه گیری کار راحتی است زیرا پول یک واحد کمی است و معیارهای مختلفی برای سنجش آن وجود دارد.
  • برای کسب درآمد از بلاگ بایستی هدف شما معقول باشد. با این حال چون کسب درآمد از بلاگ نویسی یک کسب و کار تقریباً جدید است، بایستی در خصوص این فاکتور تحقیق کنید.
  • این حوزه ارتباط زیادی با مشاغل و کسب و کارهای مختلف دارد. این روزها کسب و کارها تقریباً در تمامی عرصه‌ها خدمات و محصولات ارائه می‌کنند که می‌تواند برای هدف گذاری مورد استفاده قرار بگیرند.
  • گام آخر تعیین بازه زمانی برای رسیدن به هدف است. این موضوع به شما بستگی دارد؛ مثلاً می‌توانید برای این کار 6 ماه در نظر بگیرید.

توجه داشته باشید که حوزه‌هایی مثل این تنها یک هدف کوتاه مدت نیست بلکه پایان ناپذیر است. پشتکار در این عرصه اهمیت زیادی دارد، درصورتی که این کار را ادامه دهید، می‌توانید بازده ROI یا سودآوری بالایی کسب کنید.

بالا بردن آمار مشترکین ایمیل

بالا بردن آمار مشتریان ایمیل برای هر کسب و کاری اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا هرچه این آمار بالاتر باشد، نرخ تبدیل هم بیشتر خواهد بود. این اهمیت تا حدی بالاست که کسب و کارها برای کسب مشتریان بیشتر هدف گذاری می‌کنند. مدل هدف گذاری اسمارت در این زمینه می‌تواند الگوی خوبی باشد

در این زمینه هم بایستی هدفتان روشن و مشخص باشد، مثلا مشخص کنید که می‌خواهید شمار مشترکان خود تا 500 نفر برسانید. این هدف هم چون با عدد و رقم سر و کار دارد، به راحتی قابل اندازه گیری است.

عددی که در مرحله اول برای هدفتان تعیین کردید هم قابل دستیابی هست. همچنین این هدف با کسب و کارتان که می‌تواند راه اندازی یک سایت باشد یا فروش یک محصول، ارتباط و همخوانی لازم را دارد.

در آخر بایستی برای هدف خود بازه زمانی تعیین کنید. این موضوع به میزان پتانسیل سایت شما برای جذب مشترکین ایمیلی بستگی دارد، با این حال در نظر گرفتن بازه زمانی 6 ماهه برای دستیابی به این هدف، معقول خواهد بود.