در مطالب قبلی با چگونگی ساخت یک پیج حرفه‌ای آشنا شدیم. اما ساخت و تولید محتوای اصولی تنها قدم اول است. برای موفقیت پیج اینستاگرام خود باید برنامه‌ای منظم و اصولی برای به اشتراک‌گذاری مطالب خود و تعامل با مخاطب‌ها داشته باشید. پس قدم بعدی مدیریت اینستاگرام است.

مدیریت اینستاگرام چیست؟

برای اینکه بتوانید در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام موفق عمل کنید باید بتوانید صفحه‌ی خود و فعالیت‌هایی را که در آن انجام می‌دهید به درستی مدیریت کنید. در حقیقت به صرف ساخت یک پیج و تبلیغات نمی‌توان در اینستاگرام خودنمایی کرد. باید همه‌ی جنبه‌ها را از تولید محتوا گرفته تا تبلیغات و پست گذاری و … با هم به پیش ببرید. مدیریت درست پیج به جذب فالورهای واقعی، افزایش میزان تعامل (اینگیجمنت)، بیشتر دیدن شدن و در نتیجه جذب مخاطب بیشتر و افزایش نرخ تبدیل و فروش منجر خواهد شد.

بعضی از افراد ترجیح می‌دهند خودشان مدیریت صفحه‌شان را به عهده بگیرند، بعضی از افراد از ربات‌ها برای این کار استفاده می‌کنند و عده‌ای هم از ادمین‌ها (admin) کمک می‌گیرند. اما کدام یک انتخاب بهتری است؟ چه نکاتی را در مدیریت پیج اینستاگرام باید در نظر داشت؟ وظایف ادمین اینستاگرام چیست؟ …؟؟؟ در این مطلب به طور جامع به همه‌ی این سؤال‌ها پاسخ می‌دهیم.

وظیفه‌ی ادمین چیست؟

مدیریت شبکه اینستاگرام یک کار تمام وقت به حساب می‌آید. یک مدیر اینستاگرام باید توانایی برنامه‌ریزی درست و اصولی را برای انجام فعالیت‌های پیج داشته باشد و بتواند تحلیل‌های دقیقی از عملکردها به دست آورد. پاسخگویی به کامنت و دایرکت و به طور کل ایجاد ارتباط و تعامل با مخاطب‌ها هم می‌تواند جزو وظایف ادمین به حساب بیاید که البته این مورد بستگی به نوع کار شما و اطلاعات ادمین در مورد کسب و کار شما دارد.

اینستاگرام
اینستاگرام مارکتینگ

مدیریت اینستاگرام به کمک ربات‌ها

همانطور که گفتیم عده‌ای مدیریت پیج خود را از طریق ربات‌ها انجام می‌دهند. اما اینستاگرام مخالف سرسخت ربات‌ها است و استفاده از ربات‌ها را ممنوع اعلام کرده است. اگر الگوریتم‌های اینستاگرام رباتی را شناسایی کنند، در تعلیق و بستن آن پیج تردید نمی‌کنند.

ربات نمی‌تواند به مانند یک ادمین با مخاطب‌ها ارتباط و تعامل برقرار کند، پاسخگوی آن‌ها باشد و برای آن‌ها درگیری ایجاد کند. همچنین ادمین پیج می‌تواند کیفیت فالورهای شما را تضمین کند چرا که قابلیت شناسایی پیج‌های فیک را دارد در حالی که ربات‌ها این امکان را ندارند. به همین دلیل است که بعد از مدتی فالورهای پیج ریزش زیادی خواهد داشت زیرا بر خلاف ربات‌ها، الگوریتم‌های اینستاگرام پیج‌های فیک را تشخیص می‌دهند و حذف می‌کنند.

در نتیجه استفاده از ربات به عنوان ادمین اینستاگرام اصلاً ایده‌ی خوبی نیست. ضمن اینکه همچنان لازم است که خودتان زمانی را صرف تهیه و ورود داده‌ها به ربات کنید.

ادمین پیج اینستاگرام باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

اگر بودجه‌ی کافی دارید و می‌خواهید از همان ابتدا حرفه‌ای عمل کنید و مطمئن قدم بردارید، بهتر است برای پیج اینستاگرام خود ادمین استخدام کنید. مهارت‌های لازم برای یک ادمین عبارتند از:

توانایی انجام طراحی‌های گرافیکی

بخش مهمی از کارهای یک ادمین برای مدیریت اینستاگرام طراحی لوگویی مناسب با کسب و کار و فعالیت شما است. طراحی تم و قالب مناسب و استوری‌های جذاب و درگیر کننده از دیگر مواردی است که بهتر است یک ادمین به آن مسلط باشد. البته طراحی‌های پیج می‌تواند توسط یک گرافیست انجام شود و ادمین می‌تواند بر بازخوردهای آن نظارت داشته باشد و فیدبک‌ها را به طراح گزارش دهد تا در صورت نیاز تغییرهایی صورت پذیرد و استراتژی‌های بهتری اتخاذ شود.

اهمیت تولید محتوا
اهمیت تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوا و به اشتراک‌گذاری آن‌ها طبق برنامه‌ای منظم

گذاشتن پست و استوری آن هم به صورت منظم تأثیر زیادی در بالا رفتن اینگیجمت پیج و گرفتن لایک و کامنت بیشتر دارد. محتواهای متنی و تصویری یا ویدئویی باید با هم هماهنگ باشند و همچنین متناسب با کسب و کارتان باشند. در این بخش هم یادآور می‌شویم که ادمین پیج نیازی به تخصص در زمینه‌ی گرافیک ندارد و بهتر است کارهای گرافیکی پیج توسط یک متخصص گرافیک انجام شود و ادمین درگیر کارهای برنامه‌ریزی، تبلیغات و … شود. ولی نوشتن محتوای متنی (کپشن و هشتگ‌گذاری) از وظایف ادمین به حساب می‌آید.

تجزیه و تحلیل عملکردها

ادمین پیج باید توانایی تجزیه و تحلیل فعالیت‌هایی که در پیج انجام می‌شود را داشته باشد. برای تحلیل پیج، اینستاگرام امکاناتی را در اختیار کاربران قرار داده است که به کمک آن‌ها و بررسی نتایجی که به دست آمده می‌توانید هر بار راهکارهای بهتر و مؤثرتری برای جذب مخاطب و موفقیت پیج خود اتخاذ کنید.

مورد اولی که گفته شد جزو بایدهای کار یک ادمین نیست اما دو مورد دیگر جزو مهارت‌های لازم برای یک ادمین به حساب می‌آیند. به طور کل یک ادمین حرفه‌ای باید مهارت‌های زیر را داشته باشد:

  • آشنایی نسبی با فتوشاپ (در صورتی که گرافیست ندارید)
  • آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام
  • توانایی کپشن نویسی و هشتگ‌گذاری
  • پاسخ‌گویی به کامنت‌ها و دایرکت‌ها (در صورتی که کسب و کارتان تخصصی نباشد یا ادمین اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشد)
  • توانایی انجام کمپین‌های تبلیغاتی در اینستاگرام
  • داشتن خلاقیت و ارائه‌ی ایده به تیم محتوا برای تولید پست و استوری بهتر

برای مدیریت اینستاگرام خود می‌توانید به جای یک نفر، از یک تیم متخصص کمک بگیرید. اما اگر بودجه‌ی کافی برای استخدام یک تیم را ندارید، کمک گرفتن از یک ادمین که آشنایی نسبی به موارد گفته شده داشته باشد هم انتخاب خوبی برای پیشبرد اهداف و رشد پیج است.

می‌خواهم خودم مدیر پیج خودم باشم

به هر دلیلی مثل نداشتن بودجه‌ی کافی، تخصصی بودن کسب و کارتان یا …، ممکن است تصمیم بگیرید که خودتان مدیریت پیج را بر عهده بگیرید. برای اینکه به خوبی از عهده‌ی این کار برآیید نیاز است که مهارت‌هایی را برای مدیریت اینستاگرام خود داشته باشید یا به دست آورید. در ادامه از این مهارت‌ها برایتان خواهیم گفت.

مدیریت اینستاگرام
مدیریت صفحه اینستاگرام

آشنایی کامل با اینستاگرام

برای اینکه بتوانید به خوبی صفحه‌ی اینستاگرام خود را مدیریت کنید، باید اینستاگرام را مثل کف دستتان بشناسید. به عبارتی باید به طور کامل با آپشن‌هایی اینستاگرام، چگونگی کار با آن‌ها، فواید آن‌ها و … آشنا باشید. لازم است که الگوریتم‌های اینستاگرام و کارآیی آن‌ها را هم بشناسید و با استفاده از آن‌ها عملکردهای مفید و مؤثرتری داشته باشید. علاوه بر این از آنجایی که الگوریتم‌ها و آپشن‌های اینستاگرام هر چند وقت یکبار آپدیت و بهینه می‌شوند، باید گوش به زنگ این تغییرات باشید و به روز بمانید.

توانایی کار با فتوشاپ، ایلاستریتور و پریمیر

این سه نرام افزار کمک زیادی به تولید محتوای با کیفیت می‌کنند. با استفاده از این نرم‌افزارها می‌توانید تصاویر و ویدئوهای خلاق و جذابی را برای پست و استوری خود تولید کنید و از آنجایی که اینستاگرام برنامه‌ای تصویر محور است، پیشرفت‌های چشمگیری را در پیج خود شاهد باشید.

البته در مسیر مدیریت اینستاگرام در ابتدای کار می‌توانید از برنامه‌هایی مثل کانوا، اینشات و … که در مقاله‌ی نبایدهای اینستاگرام به شما معرفی کردیم، استفاده کنید اما اگر به دنبال این هستید که حرفه‌ای عمل کنید، بهتر است از نرم‌افزارهای گفته شده کمک بگیرید.

توانایی تولید محتوای متنی

در مقاله‌های قبل هم گفتیم که بهترین نوع محتوا، محتوایی است که ترکیبی از متن با تصویر یا ویدئو باشد. به همین دلیل است که کپشن‌نویسی و هشتگ‌گذاری هم از اهمیت فوق‌العاده‌ای در تولید محتوای اینستاگرام برخوردار هستند. برای اینکه بتوانید کپشنی خلاق و منحصر به فرد خلق کرده و مخاطب را درگیر کنید، باید مهارت‌های نوشتاری خود را تقویت کنید و نه حتی کپشن‌نویسی که سناریو نویسی را هم بیاموزید. به این شکل می‌توانید محتوایی خاص و پر بازدید تولید کنید.

بازاریابی
بازاریابی از طریق اینستاگرام

توانایی ارتباط با مخاطب

تمام تلاش‌هایی که در اینستاگرام انجام می‌شود برای برقراری و جذب مخاطب است. پس اگر می‌خواهید که خودتان مدیریت پیج را انجام دهید باید بتوانید با مخاطب‌های خود تعامل برقرار کنید. ایجاد تعامل با مخاطب‌ها اینگیجمنت پیج را هم بالا می‌برد و مخاطب‌های بیشتری را برای شما به همراه می‌آورد.

از طریق پاسخگویی در کامنت و دایرکت در سریعترین زمان ممکن، طرح سؤال در استوری و به اشتراک‌گذاری ویدئوهایی از خودتان یا کسب و کارتان و همینطور صحبت با مخاطب‌ها تعامل خود را با آن‌ها افزایش دهید و مخاطب‌های خود را بیشتر بشناسید.

توانایی برنامه‌ریزی و انجام تبلیغات

برای مدیریت اینستاگرام باید مهارت کافی برای برنامه‌ریزی درست برای انجام فعالیت‌ها و گرفتن بیشترین بازخورد را داشته باشید. در اینستاگرام هم مثل هر حوزه‌ی دیگری برای رشد نیاز به تبلیغات دارید. به همین خاطر باید بتوانید برنامه‌ی مناسبی برای تبلیغات بچینید و با انواع تبلیغ و کارآیی آن‌ها در اینستاگرام آشنا باشید تا بهترین انتخاب را برای پیج خود انجام دهید.

توانایی آنالیز کردن عملکردها

در اینستاگرام در نظر گرفتن عملکرد دیگران و نتایجی که به دست آورده‌اند، کمک زیادی می‌کند تا بدانید چه راهکاری را کی و کجا به کار بگیرید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. فقط دقت کنید که به تقلید نرسید. ضمن اینکه روشی که برای دیگری مفید بوده ممکن است برای شما نتیجه ندهد یا حتی نتیجه‌ی عکس بدهد. پس پیش از الگوبرداری به کارآیی آن‌ها برای کسب و کار خودتان دقت کنید و ببینید که آن روش برای شما مناسب خواهد بود یا خیر.

علاوه بر زیر نظر داشتن رقبا، باید بتوانید عملکردهای قبلی خودتان را هم آنالیز کنید تا بدانید کدام یک مفید بوده و می‌تواند دوباره تکرار شود و کدام یک به درد نخورده است و باید از لیست استراتژی‌های شما حذف شود. برای این کار می‌توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل خود اینستاگرام یا ابزارهای دیگری مثل crowdfire، hyper auditor و … کمک بگیرید.

نکته‌ی آخر

مدیریت صفحه‌ی اینستاگرام نیاز به مهارت‌های زیادی دارد، شاید این مهارت‌ها به چشم آنقدر بزرگ نیاید اما داشتن این توانایی‌ها اهمیت فراوانی داشته و وجود و عدم وجود همین مهارت‌ها است که می‌تواند پیجی را موفق کند و پیج دیگری را با شکست روبرو کند. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر وقت و مهارت کافی را برای مدیریت پیج خود ندارید، از افرادی که توانایی و تجربه‌ی این کار را دارند کمک بگیرید.