تبلیغات همسان گروهی از تبلیغات است كه از لحاظ ظاهر و محتوا كاملاً با بستری كه در آن منتشر می‌شود هماهنگی دارد. به دلیل هماهنگی زیاد كاربران فكر می‌كنند این تبلیغات بخشی از محتواست و درواقع متوجه تبلیغاتی بودن آن نمی‌شوند؛ از این جهت تبلیغات همسان گام مهمی در بازاریابی آنلاین محسوب می‌شود. در این مقاله از ترافیك مدیا قصد داریم تا مراحل استراتژی تبلیغات همسان موفق را بیان كنیم كه اطلاع از آنها برای موفقیت در فضای رقابتی امروز اهمیت زیادی دارد.

ویژگی‌های یك استراتژی تبلیغات همسان موفق

بنا به اعتقاد بسیاری از كاربران، تبلیغات همسان یا نیتیو بسیار مؤثرتر از تبلیغات سنتی عمل كرده‌اند و نرخ فروش را افزایش داده‌اند. این دسته از تبلیغات كلیك بیشتری دریافت كرده و به این ترتیب نرخ تبدیل آن ها بیشتر خواهد بود. اما در فضای پررقابت امروز تمامی این تبلیغات همسان با موفقیت همراه نخواهد بود؛ از این بایستی یك استراتژی خوب برای آن طراحی و اجرایی كرد. ویژگی‌های یك استراتژی موفق به شرح زیر هستند:

  • شناخت دقیق مخاطبان
  • تعیین دقیق اهداف كسب و كار
  • محتوای جذاب و ازشمند برای دستیابی به اهداف
  • پلتفورم مناسب برای اجرای تبلیغات همسان
  • انتخاب نوع مناسب تبلیغات همسان
  • اندازه‌گیری المان‌های مؤثر بر موفقیت

مراحل طراحی استراتژی تبلیغات همسان موفق

با توجه به اهمیت بالایی كه تبلیغات همسان دارد در جذب مخاطب دارد، بایستی رویكرد جدیدی را در تبلیغات آنلاین كسب و كار خود به كار گرفت تا به اهداف خود دست پیدا كرد. این رویكرد جدید با طراحی و پیاده سازی یك استراتژی جذاب تبلیغات همسان محقق خواهد شد تا به قدری منحصر به فرد باشد كه بتواند رقبای شما را كنار بزند. در ادامه به معرفی 7 مرحله از طراحی و اجرای این استراتژی خواهیم پرداخت كه اطلاع از آنها برای همه صاحبان مشاغل ضروری است.

تبلیغات همسان
طراحی تبلیغات همسان موفق

تعیین اهداف كمپین تبلیغاتی

اولین گام برای شروع یك كمپین تبلیغات همسان تعیین هدف است. افزایش نرخ فروش، یافتن مشتركان یا اعضای وبسایت، افزایش بازدید از سایت و افزایش میزان آگاهی از برند از جمله اهدافی است كه ممكن است صاحبان مشاغل برای خود تعیین كرده باشند.

پس از تعیین دقیق هدف بایستی تمامی عناصر تبلیغات را به نحوی طراحی كنید كه كاربران را به سمت محقق كردن اهداف شما سوق دهد. از این جهت تعیین هدف پایه و اساس یك استراتژی موفق است.

شناسایی مخاطبان هدف

برای طراحی یك استراتژی تبلیغات همسان موفق، پس از تعیین هدف نوبت به شناسایی مخاطبان هدف می‌رسد. شما در این مرحله می‌توانید تبلیغات خود را بر اساس فاكتورهای مختلفی چون سن، جنسیت، موقیع مكانی، دستگاه مورد استفاده، علایق و سلایق مخاطبان هدف رده‌بندی كنید. به شرط آن كه شناخت دقیقی از مخاطبان هدف خود داشته باشید و نیاز آنها را بشناسید. اینگونه است كه موفقیت كمپین تبلیغاتی شما تضمین خواهد شد.

انتخاب بستر مناسب برای اجرای كمپین

این روزها پلتفورم‌های مختلفی امكان اجار شدن تبلیغات همسان را می‌دهند. شما می‌توانید از ناشران رسانه های جدید یا سنتی و یا تركیبی از این دو برای پیاده سازی تبلیغات همسان خود استفاده كنید. این موضع تا حد زیاد به هدف و مخاطبان شما بستگی دارد. در این راستا به میزان دسترسی مخاطبان هدف به محتوای شما و البته مرتبط بودن محتوایتان دقت كنید.

در برخی از سایت‌ها فیلترهایی وجود دارد كه تعیین می‌كند تبلیغات همسان در كجا نمایش داده شود؛ از این رو می توانید آنها را بر اساس دستگاه، مكان و … رده بندی كنید. هنگامی كه كمپین تبلیغاتی شما اجرایی شد با توجه به آمار، المان‌ها را طوری تنظیم كنید که بهترین نتیجه را بگیرید.

شناسایی و به كارگیری محتوای ارزشمند

مهمترین ركن در استراتژی تبلیغات همسان موفق استفاده از محتوای ارزشمند و جذاب است كه دقیقاً متناسب با نیاز مخاطبان هدف تولید شده باشد. از این جهت قبل از هر كاری، ابتدای محتوایی تولید كنید كه برای مخاطبان هدف جذابیت داشته باشد.

انواع محتوای تولید از نظر ارزشمند بودن به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند: گروه اول محتوای آموزشی استكه به مردم برای شناخت برند تجاری شما آگاهی می‌دهد. گروه دوم محتوایی است كه یك محصولات و خدمات را توضیح می‌دهد و آموزشی است. گروه سوم محتوای فروش محصولات و خدمات است كه هدف آن تنها فروش است.

تبلیغات همسان در دیجیتال مارکتینگ
اهمیت تبلیغات همسان در دیجیتال مارکتینگ

خلاقیت

برای منحصر به فرد كردن تبلیغات همسان خود و پیشی گرفتن از رقبا بایستی خلاقیت را چاشنی كمپین‌های تبلیغاتی خود كنید. برای مثال می‌توانید از عناوین و تصاویر كوچك در محتوای تبلیغاتی خود استفاده كنید تا توجه كاربران را جلب كنید.

همچنین می‌توانید از تركیبات مختلفی از این عناوین و تصاویر كوچك استفاده كنید و رفتار كاربران خود را بسنیجد. برای شناسایی بهترین شیوه های تبلیغات همسان می‌توانید از ابزار Taboola Trends استفاده كنید.

تعیین بودجه كمپین تبلیغاتی

در این مرحله از طراحی استراتژی تبلیغات همسان بایستی بودجه تبلیغات خود را تعیین كنید. همانطور كه می‌دانید در انواع تبلیغات كلیكی به ازای هر كلیك مبلغی از حساب شما كم می‌شود. برای شروع كمپین تبلیغات همسان برای كسب بهترین نتیجه بایستی بودجه زیادی را برای CPC یا پرداخت به ازای هر كلیك در نظر بگیرید. این درحالی است كه با یك بودجه متوسط می‌توانید ترافیك مورد قبولی دریافت كنید.

با تخصیص بودجه مناسب و رو به بالا به تبلیغات همسان، این اطمینان به وجود می‌آید که محتوای کمپین شما در معرض دید کاربران بیشتری قرار گرفته و بیشترین بازدیدها را دریافت خواهید کرد.

بررسی داده ها و نتایج كمپین

هدف از راه اندازی کمپین تبلیغاتی دیده شدن و البته بررسی داده‌ها و نتایج پس از اتمام آن است. درواقع بایستی نتایج کمپین را به دقت بررسی کرد تا متوجه شد تا چه حد به اهداف خود شده‌ایم. تحلیل داده‌ها را بایستی به طور منظم و روزانه تحلیل و بررسی کرد.

این احتمال وجود دارد که در شروع کمپین تبلیغاتی خود به اهداف مدنظر دست پیدا نکنید از این رو با تحلیل داده‌ها می‌توانید روش‌های دیگری را انتخاب کنید. برای مثال  می‌توانید برای تصاویر و عناوین محتوای کمپین خود تست A / B  اجرا کنید تا مؤثرترین روش ممکن را انتخاب کنید.