این روزها رسانه‌های اجتماعی نقش بزرگی در بالا بردن سطح آگاهی مردم دارند. با توجه به اینکه مردم بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف مشاهده و استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌کنند، می‌توان گفت فرصت جذابی برای تبلیغات و برندسازی در جامعه به شمار می‌آیند. مزایای بازاریابی با رسانه‌های اجتماعی بسیار گسترده است؛ اما در این مقاله قصد داریم تا این مزایا را در سه بخش آگاهی از برند، افزایش ترافیک ورودی و ارتقای محصول بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید:

مزایای بازاریابی با رسانه‌های اجتماعی

اهمیت بازاریابی با کمک رسانه‌های اجتماعی تا حدی است که به هیچ عنوان نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. طبق آمار 97 درصد از بازاریاب ها از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و 78 درصد از مدیران فروش با استفاده از این پلتفورم فروش خود را ارتقا می‌بخشند. توجه داشته باشید که این بازاریابی هم به استراتژی و هم به خلاقیت نیاز دارد.

با این حال بسیاری از کسب و کارها به ویژه کوچک‌ترها آگاهی از مزایای رسانه‌های اجتماعی ندارند. جالب است بدانید که نیمی از این کسب و کارها اصلاً از رسانه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند و 25 درصد از آنها هیچ استراتژی برای استفاده از آنها ندارند. این ارقام قابل توجه است. از این رو تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا از مزایا و اهمیت این موضوع اطلاع یابید.

افزایش آگاهی از برند

با توجه به اهمیت برندسازی در جامعه که نهایت هدف کسب و کارها است، رسانه‌های اجتماعی مختلف می‌توانند کمک بسیاری به این موضوع کند. در ادامه مزایایی که رسانه‌ها برای گسترش آگاهی از برند دارند را معرفی خواهیم کرد:

رسانه های اجتماعی
تبلیغات در رسانه های اجتماعی

شناخت برند

با استفاده از رسانه‌های اجتماعی برخلاف رسانه‌های سنتی می‌توان خیلی راحت و سریع مخاطبان را تحت تأثیر قرار داد و میزان شناخت آنها از برند و البته محصولات و خدماتتان را افزایش داد. درواقع رسانه‌های اجتماعی برندسازی را راحت و مؤثر کرده‎اند.

مکالمه و بحث در خصوص برند

با استفاده از یک استراتژی و برنامه‌ریزی قوی می‌توان به مخاطبان را در رسانه‌های اجتماعی درگیر کرد و آنها را ترغیب کرد تا در مورد برند و محصولات شما نظر دهند. از این جهت محتوایی تولید کنید تا مخاطبان را درگیر کند؛ مثلاً اسامی شرکت‌هایی که در شبکه اجتماعی هستند و با آنها کار می کنید را ذکر کنید، نظر مردم را در خصوص محصولات و خدمات خود بپرسید و … .

بیشتر بخوانید:  ترید مارکتینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

شناسایی علایق و سلایق مخاطبان

هر روز به رسانه‌های اجتماعی گوش کنید تا زبان و تن صدای کاربران را بشناسید. درواقع با بررسی نظرات و صحبت‌های مردم در این رسانه‌ها می‌توانید، علایق و سلایق مردم را بهتر شناسایی کرده و بر اساس آن تولید محتوا کنید و محصولات و خدمات خود را هماهنگ کنید.

به اشتراک گذاری مأموریت یا داستان برند

با کمک رسانه‌های‌ اجتماعی می‌توانید راحت و جذاب مأموریت یا داستان کسب و کارتان را مطرح کنید. به این ترتیب مخاطبان ضمن آشنایی با برند شما، تصویری ماندگار در ذهنشان ایجاد خواهد شد.

جمع آوری اطلاعات درباره مخاطبان

یکی از مزایای بازاریابی با رسانه‌های اجتماعی این است که می‌توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد مخاطبان خود بدست آورید. درواقع می‌توانید با تحقیق در مورد کلمات کلیدی که مخاطبان بیشتر سرچ می‌کنند، اولویت‌های آنها را بشناسید و بر اساس آنها محصول و خدمات ارائه کنید.

سوشال مدیا
مزایای سوشال مارکتنیگ

فراهم کردن خدمات مشتریان خاص

رسانه‌های اجتماعی به شما این فرصت را می‌دهند تا با مشتریان تعامل سریع و راحت داشته باشید و پاسخگوی سؤالات و نظرات آنها باشید. سرمایه‌گذاری در بخش خدمات مشتریان در شبکه‌های اجتماعی ارتباط شما با آنها را به خوبی تقویت می‌کند.

افزایش رضایت و وفاداری مشتریان

یکی از مزایای استفاده از شبکه های اجتماعی در بازاریابی افزایش رضایت‌مندی و وفاداری مشتریان است. به این منظور کد تخفیف برای فالوورهای خود در رسانه‌های اجتماعی ارائه دهید، با پرسش سؤالاتی مخاطبان را به پاسخگویی موجاب کنید یا به آنها استیکر و اکسسوری‌هایی از این دست هدیه دهید.

افزایش ترافیک ورودی سایت

با کمک رسانه‌های اجتماعی می توانید برای بالا بردن ترافیک ورودی سایت استفاده کنید. این افزایش ترافیک ورودی سایت، در معرفی خدمات و محصولات شما و در ادامه افزایش آمار فروش تأثیر به سزایی دارد. به طورکلی مزایای رسانه‌های اجتماعی به این منظور به شرح زیر هستند:

لینک‌دهی از رسانه‌های اجتماعی به سایت یا بلاگ

رسانه‌های اجتماعی جریان های مختلفی از ترافیک ورودی را ایجاد می‌کنند. بنابراین می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی به سایت یا بلاگ خود لینک بدهید. در این راستا می‌توانید از کوتاه کننده لینک استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود محتوای خود را طبق زمان‌بندی پست کنید و حتماً آن را برای موتورهای جستجو سئو کنید.

کمک به ارتباط سازی قوی

رسانه‌های اجتماعی بر روی سئو به صورت غیر مستقیم تأثیرگذار است. درصورتی که محتوای قوی تولید کنید، ممکن است فالوورهای شما مطالبی مشابه تولید کرده و آن را به محتوی شما لینک دهند. موتورهای جستجو این موضوع را درک کرده و به این ترتیب رتبه سایت شما ارتقا خواهد یافت.

بیشتر بخوانید:  معرفی چند راهکار عملی خلاقانه در جذب لید

رسانه‌های اجتماعی غالباً رایگان

ساخت پروفایل و استفاده از اغلب رسانه‌های اجتماعی رایگان است. با افزایش کیفیت محتوا می‌توان از این فرصت ارزشمند برای تبلیغات سایت و برند خود استفاده کرد. با این حال برخی تبلیغات در این رسانه‌ها پولی هستند که به تبع آثار بیشتری دارند.

استوارسازی برند خود به عنوان اعتبار موضوعی

اعتبار موضوعی یعنی یک کسب و کار منبع قابل اعتمادی از اطلاعات درباره موضوع مشخصی است. درواقع اعتبار موضوعی زیر مجموعه بازاریابی محتوا است. هرچه بیشتر از رسانه‌های اجتماعی برای به اشتراک گذاری محتوای خود استفاده کنید، موتورهای جستجو شما را معتبرتر می‌شناسند. در این راستا می‌توانید از ابزار رایگان Moz و البته منابع معتبر در سایت خود استفاده کنید.

بازاریابی
بازاریابی با شبکه های اجتماعی

هدف‌گیری مجدد مخاطبان

شما می‌توانید از راه نگهداری لیستی از کوکی‌های ناشناس که موتورهای جستجو، برای هدف‌گیری مجدد مخاطبان استفاده کنید. درواقع زمانی که مخاطبان یک سایت از رسانه اجتماعی را مشاهده می‌کنند، این خدمات هدف گیری مجدد به آنها تبلیغات را نشان می‌دهد. چندین ابزار خوب برای استفاده از این خدمات وجود دارد.

فراگیر شدن اهداف

تبلیغات وایرال یا ویروسی این روزها تأثیرات بسیاری دارد. با استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌توانید از این فرصت برای تبلیغات و برندسازی استفاده کنید.

ایجاد تغییر

با استفاده از رسانه‌های اجتماعی مختلف می‌توانید در ترافیک ورودی سایت خود تغییری مؤثر ایجاد کنید. تبلیغات مؤثر، رقابت و … از جمله مواردی است که می تواند در ترافیک ورودی سایت شما تغییر ایجاد کند.

ارتقای خدمات و محصولات

با استفاده از رسانه‌های اجتماعی و تأثیرگذاری بالایی که بر مخاطبان دارد، می‌توانید اطلاعات خوبی در مورد مخاطبان خود کسب کنید و علایق و سلایق آنها را بهتر بشناسید.

بر اساس این اطلاعات کسب شده می‌توانید خدمات و محصولات خود را با علایق آنها هماهنگ کنید و نیاز آنها را بهتر پاسخگو باشید. به طورکلی مزایای بازاریابی با رسانه‌های اجتماعی در حوزه ارتقای خدمات و محصولات عبارتند از:

  • ارتقای محتوا و تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت
  • تعامل با مشتریان در خصوص موضوعات جذاب و مورد علاقه
  • ارتباط مؤثر با مشتریان وفادار و بالقوه
  • انجام تست A/B برای کسب نتایج بهتر
  • امکان استفاده از هشتگ برای بالا بردن میزان دسترسی‌ها
  • به روز نگاه داشتن مشتریان