طبق بررسی‌ها شما هر قدر هم در ایجاد تبلیغات هدفمند، طراحی اصولی سایت و … خوب و حرفه‌ای عمل کرده باشید، درصد زیادی از مخاطبان در اولین بازدید از صفحه‌ی شما دست به خرید محصول یا خدمت مورد نظر شما نمی‌زنند. اما این به این معنی نیست که این افراد هیچگاه مشتری شما نخواهند شد. اینجا است که مزایای تبلیغات ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد خود را نشان می‌دهند.

تبلیغات هدف گیری مجدد یا ریتارگتینگ (Retargeting) یکی از موضوعات قابل توجه در دنیای تبلیغات به حساب می‌آید که در این مقاله قصد داریم به طور مفصل دربا‌ره‌ی آن صحبت کنیم. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید به ویژه اگر جزو آن دسته افراد هستید که با وجود عملکرد درست و اصولی باز هم نتوانسته‌اید مشتری‌های زیادی برای محصول خود به دست آورید.

عملکرد تبلیغات هدف گیری مجدد چگونه است؟

تصور کنید کاربری به سایت فروشگاهی شما می‌آید، محتوا و محصولات شما را می‌پسندد اما پیش از آنکه اقدام به خرید یا گردش در سایت کند، کاری برای او پیش می‌آید و ناچار سایت را ترک می‌کند. این کاربر شاید شما را به طور کل فراموش کند یا به خاطر بیاورد و در صدد این باشد که دوباره از سایت شما بازدید کند اما آدرس سایت را از یاد برده باشد. در نتیجه شما به هر دلیلی ممکن است مخاطب خود را در دنیای اینترنت گم کنید و از دست بدهید. پس باید خود را جلوی چشم کاربر نگه دارید و از اینجا است که کار ریتارگتینگ شروع می‌شود.

تبلیغات هدف گیری مجدد به منظور بازگرداندن مخاطب و ترغیب او به خرید صورت می‌گیرد. در این نوع تبلیغ بازدید کننده سایت رصد می‌شود و اگر به بازدید در سایت‌های دیگر بپردازد، با تبلیغ retargeting شما روبرو خواهد شد. اگر شما از این نوع تبلیغ استفاده کنید، بنر تبلیغاتی شما در سراسر وب برای کاربرانی که قبلاً از سایت شما دیدن کرده‌اند به نمایش گذاشته می‌شود و آن‌ها را دوباره به صفحه‌ی شما هدایت می‌کند. به عبارت ساده‌تر به کمک ریتارگتینگ مشتری‌های بالقوه خود را از دست نخواهید داد و رشد چشمگیری در افزایش فروش خود خواهید داشت.  در ادامه بیشتر از مزایای این نوع تبلیغ خواهیم گفت.

مزایای تبلیغات ریتارگتینگ

همانطور که اشاره شد ریتارگتینگ باعث افزایش فروش شما می‌شود و بازدیدکنندهایی که قصد خرید از شما را دارند، به صفحه‌ی شما بازمی‌گرداند. کمپین‌های تبلیغاتی ریتارگتینگ معمولاً با دو هدف اصلی صورت می‌پزیرد: تبدیل و افزایش شناخت و آگاهی. استفاده از تبلیغات retargeting مزیت‌های بسیاری دارد و نتایج مثبت زیادی را برای شما به همراه خواهد آورد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش نرخ تبدیل
  • افزایش ROI یا همان نرخ بازگشت سرمایه
  • داشتن هزینه‌ی پایین برای برندینگ
  • به صرفه‌بودن نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی نمایشی و کلیکی

حال که با مزایای این نوع تبلیغ آشنا شدیم، ببینیم که چگونه می‌توان تبلیغات هدف گیری مجدد موفقی را برای کسب و کار خود داشت.

موفقیت تبلیغات هدف گیری مجدد بسته به چه عواملی است؟

هر آنچه در تبلیغات هدف گیری مجدد به کار می‌رود از طراحی گرفته تا دعوت به اقدام و … همگی باید شخصی سازی شوند و مخصوص مخاطب‌های هدف و علاقه‌مندی‌های او باشند. در ادامه به مواردی می‌پردازیم که باعث می‌شود یک فرد بر روی تبلیغات retargeting کلیک کند. این موارد تأثیر زیادی در موفقیت این نوع تبلیغ داشته و با به کارگیری آن‌ها می‌توانید به بهبود عملکرد خود و جذب مشتری بیشتر کمک کنید.

بیشتر بخوانید:  استراتژی محتوا چیست و استراتژیست محتوا چه کسی است؟

شخصی سازی تبلیغ با توجه به علاقه‌ی مخاطب

نمی‌توان منکر این شد که هر مخاطبی سلیقه‌ی خاص خود را دارد و ارائه‌ی یکی تبلیغ ثابت و مشابه به همه‌ی مخاطب‌ها نتیجه‌‎ی عکس خواهد داشت و به جای جذب آن‌ها به احتمال زیاد مخاطبان زیادی را از دست خواهیم داد. بهترین روش برای حل این مشکل این است که تبلیغات خود را بر اساس علاقه و تمایل مخاطب‌ها شخصی سازی کنید.

این موضوع باعث می‌شود که تبلیغاتی درست با پیشنهادی درست به مخاطبی درست نمایش داده شود و بازخورد بهتری به دست آورید. روش‌های مختلفی برای شناخت مخاطب و سلیقه‌ی او وجود دارد مثل ارائه‌ی پرسشنامه، کسب اطلاعات از طریق کلیک‌های مخاطب در سایت، رصد کردن جستجوهای او، خریدهای او و … .

به این شکل هر مخاطب با تبلیغی روبرو می‌شود که متناسب با علاقه‌های او است و احتمال کلیک کردن بر وری آن تبلیغ بیشتر خواهد بود و دیگر مخاطبی را در این پروسه از دست نخواهید داد.

طراحی بنری جذاب و ترغیب کننده

برای اینکه بتوانید از همه مزایای تبلیغات ریتارگتینگ بهره مند شوید به طراحی بنری خود توجه لازم را داشته باشید. بنر تبلیغاتی شما باید به قدری ترغیب کننده و جذاب طراحی شود که مخاطب نتواند آن را نادیده بگیرد. با طراحی چشمگیر مخاطب بدون شک دست از خواندن مقاله، چت کردن و هر کار دیگری که در حال انجام آن است، برمی‌دارد و بر روی تبلیغ شما کلیک می‌کند. این کار را می‌توانید با استفاده از ترکیب رنگ‌ها، تایپوگرافی، عکس‌های جذاب و … انجام دهید.

کال تو اکشن قوی

منظور از کال تو اکشن همان دعوت به اقدام است، اقدامی که مورد نظر شما است و می‌خواهید مخاطب آن را انجام دهد که در این مورد کلیک روی تبلیغ و هدایت به صفحه‌ی شما است. دعوت به اقدام باید ساده بوده و در عین سادگی مخاطب را به کلیک روی تبلیغ تشویق کند.

در تبلیغات ریتارگتینگ دعوت به اقدام در دو مرحله انجام می‌شود:

  • مرحله‌ی اول: هنگامی که مخاطب مورد نظر تبلیغ مورد نظر و مناسب خود را می‌بیند. در این مرحله طراحی بنر تبلیغاتی باید به قدری جذاب باشد و دکمه‌ی دعوت به اقدام باید به قدری مشخص و واضح باشد که کاربر بر روی تبلیغ کلیک کند.
  • مرحله‌ی دوم: این مرحله زمانی است که مخاطب بر روی تبلیغ کلیک کرده و وارد سایت شما شده است. در این مرحله محتوای صفحه باید به شکلی باشد که مخاطب را بیش از پیش ترغیب کند و در نهایت او دست به اقدام بزند و از شما خرید کند.

پس نه تنها بنر تبلیغاتیتان بلکه محتوای صفحه‌ای که مخاطب با کلیک روی تبلیغ به آن هدایت می‌شود باید مفید و منحصر به فرد باشد تا مخاطب را تشویق به خرید یا هر اقدام دیگری که مد نظر شما است کند.

توجه به بازه‌های زمانی و محصول مورد جستجوی مخاطب

نکته‌ی مهم دیگری که می‌تواند به شما کمک کند تا از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ بهره مند شوید، دقت به بازه‌های زمانی است یعنی با توجه به محصول مورد نظر مخاطب، او را در یک بازه‌ی زمانی مشخص مورد هدف قرار دهید. برای مثال اگر سایت خدمات مسافرتی و گردشگری دارید و مخاطبی در سایت شما به دنبال خرید بلیط هواپیما است، بهتر است تا یک الی دو هفته این مخاطب را مدام مورد هدف قرار دهید تا خرید خود را از شما انجام دهد. اما اگر فردی به دنبال کالایی لوکس و قیمتی باشد، بهتر است بعد از گذشت چند روز از بازدیدش، او را با نمایش تبلیغ محصولی مشابه مورد هدف قرار دهید.

بیشتر بخوانید:  آگاهی از برند و کاربردهای متعدد آن

از دیگر روش‌های کاربردی و مؤثر در ریتارگتینگ می‌توان به ریتارگتینگ محصول اشاره کرد. در این نوع ریتارگتینگ می‌توانید مخاطب‌هایی را مورد هدف قرار دهید که در سایت شما به دنبال محصول خاصی بوده‌اند. به این شکل که در وب سایت‌های دیگر محصول مورد نظر را به همراه محصولات مشابه آن برای او به نمایش بگذارید و از آنجایی که شما تبلیغ خود را با توجه به نوع علاقه‌ی مخاطب شخصی سازی کرده‌اید، بازخورد تبلیغ به شدت افزایش خواهد یافت.

تفاوت‌ها و شباهت‌های ریتارگتینگ و ریمارکتینگ

دو مفهوم بازاریابی مجدد (ریمارکتینگ) و باز هدف گیری مجدد (retargeting) مفاهیمی هستند که در حوزه‌ی بازاریابی و تبلیغات با هم هم‌پوشانی داشته و گاهاً اشتباه گرفته می‌شوند. هر دو این روش‌ها برای تعامل با مخاطبی که به برند و محصولات شما علاقمند است، مفید و مؤثر هستند.

ریتارگتینگ و ریمارکتینگ اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند مثل:

  • هدف قرار دادن مخاطب‌هایی که به دنبال شما هستند
  • هدف قرار دادن مخاطب‌هایی که احتمال خرید کردنشان بیشتر است
  • ایجاد آگاهی از برند

با وجود اهداف مشترک، این دو استراتژی تفاوت‌هایی در عملکرد دارند. در ریتارگتینگ از تبلیغات پولی برای جذب مخاطب‌هایی استفاده می‌شود که پیشتر از صفحه‌ی شما بازدید کرده‌اند. در حالی که در ریمارکتینگ از ایمیل برای جذب مخاطبی استفاده می‌شود که قبلاً از برند شما خرید کرده است.

ریتارگتینگ یا ریمارکتینگ؟

نباید فراموش کرد که هدف هر دوی این روش‌ها جذب دوباره‌ی مخاطب‌هایی است که قبلاً به برند و محصول شما علاقه نشان داده‌اند. تفاوت اصلی آن‌ها در استراتژی‌هایی کاربردی و عملکرد آن‌ها است که به آن‌ اشاره کردیم. اما واقعاً کدام یک از این روش‌ها برای کسب و کار شما مفیدتر و مؤثرتر خواهد بود. مزایای تبلیغات ریتارگتینگ بیشتر است یا تبلیغات ریمارکتنیگ. برای یافتن پاسخ این سؤالات باید بدانید که در چه شرایطی هستید و چه هدفی را دنبال می‌کنید.

اگر قصد دارید مشتری‌های جدیدی جذب کنید، اگر ترافیک سایتتان بالا است اما نرخ تبدیل پایینی دارید، اگر اطلاعات ایمیل مخاطب‌ها را در دست ندارید و … ریتارگتینگ انتخاب مناسب‌تری برای کسب و کار شما است. اما اگر می‌خواهید بر روی جذب مشتری‌های قبلی یا مشتری‌های فعلی تمرکز کنید، اگر بودجه‌ی چندانی برای تبلیغ ندارید و لیست ایمیل مشتری‌هایتان را دارید، می‌توانید از ریمارکتینگ برای افزایش مشتری‌ها و فروش خود استفاده کنید.

به طور کل تبلیغات ریتارگتینگ با استفاده از سه راهکار جادویی: تبلیغات درست، مخاطبان درست و زمان درست کمک می‌کند تا با یادآوری خود به کسانی که به برند و محصول شما علاقمند هستند، فروش خود را افزایش دهید و رشد هر چه بیشتر کسب و کارتان را شاهد باشید. با به کارگیری ریتارگتینگ تمام زحماتی که در جهت کسب مخاطب و مشتری بیشتر کرده‌اید، به نتیجه خواهد رسید.

آیا شما هم تا به حال این نوع تبلیغ را در استراتژی‌های بازاریابی و فروش خود داشته‌اید؟ اگر بله چه نتایجی به دست آورده‌اید؟ و اگر خیر، آیا بعد از خواندن این مقاله قصد دارید تجدید نظری در استفاده از این روش تبلیغاتی هدفمند و مؤثر داشته باشید؟