یکی از روش‌های رایجی که اغلب سئوکاران و تولید کنندگان محتوا بین سال‌های 2007 تا 2010 انجام می‌دادند، روشی بود به نام KEYWORD STUFFING یا تکرار کلمه کلیدی. این روش در ابتدا کمک زیادی به وبسایت برای کسب رتبه در گوگل می‌کرد؛ اما در ادامه گوگل آن را یک اسپم معرفی کرد.

به عبارتی گوگل این روش را مصنوعی عنوان کرد و اذعان داشت که با این روش محتوای باکیفیتی برای کاربران تولید نخواهد شد. از این جهت با استفاده از الگوریتم پاندا به مقابله با آن پرداخت. موتورهای جستجو زمانی که با این صفحات مواجه شوند طبق این الگوریتم آنها را جریمه خواهد کرد. به این ترتیب تکرار کلمه کلیدی نه تنها به سئوی سایت کمکی نخواهد کرد بلکه آن را مشمول جریمه هم خواهد کرد. در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر مضرات KEYWORD STUFFING برای سئو خواهیم پرداخت.

KEYWORD STUFFING

KEYWORD STUFFING در اصطلاح به معنای تکرار کلمه کلیدی است که در گذشته به ویژه در سال‌های 2007 تا 2010 بیشتر کاربران از این روش استفاده می‌کردند. تکنیک این روش به این شکل است که وبمسترها بارها و بارها از یک کلمه کلیدی در متن استفاده می‌کردند. در این تکنیک 3 درصد از متن به کلمه کلیدی اختصاص داده می‌شود؛ یعنی در هر سه خط متن دو بار کلمه کلیدی به کار می‌رود.

این تکنیک قبلاً که موتورهای جستجو الگوریتم و ساختار ساده‌ای داشتند و به عبارتی در سیستم رتبه بندی و نمایش آنها ضعف وجود داشت مؤثر بود. درواقع موتورهای جستجو مانند گوگل به سایت‌هایی که در آنها کلمات کلیدی به وفور یافت می‌شد، جایگاه بالاتری می‌داد. از این جهت ساده‌ترین کار برای وبمسترها این بود که تا جایی که می‌توانستند کلمات کلیدی را در جای جای محتوا تکرار کنند. این کار چگالی کلمات کلیدی در محتوا را بالا می‌برد و آن را از نظر موتورهای جستجو ارزشمند می‌کرد .

با این حال بعدها با تغییر الگوریتم‌های موتورهای جستجو، این تکرار کلمات کلیدی دیگر شاخصی برای تعیین کیفیت محتوا و رتبه دهی به سایت ها تلقی نمیشود؛ حتی افزایش چگالی کلمات کلیدی آسیب های جبران ناپذیری به سئوی سایت وارد می‌کند.

تکرار کلمه کلیدی
تکرار کلمه کلیدی چه مضراتی برای سئو دارد؟

نظر گوگل در مورد مضرات KEYWORD STUFFING برای سئو

همانطور که می‌دانید کاربر زمانی که کلمه کلیدی مدنظر خود را در گوگل جستجو می‌کند ، می‌خواهد متن باکیفیت مطالعه کند و پاسخ سؤال‌هایی که در ذهن دارد را پیدا کند؛ اما اگر به جای آن با یک متن که پر از کلمه کلیدی است مواجه شود، از خواندن آن صرف نظر می‌کند  و به این ترتیب از ارزش محتوای سایت کاسته می‌شود. حال ببینیم نظر گوگل در خصوص این روش چیست؟

تکرار کلمه کلیدی یا همان Keyword Stuffing روشی است که در آن وبمستر برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل، سعی می‌کند یک کلمه را چندین مرتبه در متن تکرار کند. به علاوه از این کیوردها حتی در فهرست‌ و دسته‌بندی‌ها هم استفاده کند. اینکه یک صفحه با کلمه کلیدی اشباع شود، نه تنها کمکی به سئو نمی‌کند بلکه می‌تواند به تجربه کاربری و البته رتبه سایت صدمه بزند.

روش‌های مختلف KEYWORD STUFFING

همانطور که قبل تر به آن اشاره کردیم، تکنیک KEYWORD STUFFING که در آن کلمه کلیدی در متن و حتی فهرست و دسته بندی‌ها به فراوانی تکرار می‌شود بر اساس الگوریتم جدید موتورهای جستجو به عنوان اسپم تلقی می‌شود  و اگر مثلاً گوگل با سایتی مواجه شود که در آن این تکنیک به کار رفته، آن را جریمه خواهد کرد. به علاوه چنین محتواهایی با کاهش تجربه کاربری به سئو و رتبه سایت صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند .

در ادامه روش‌های مختلف KEYWORD STUFFING را معرفی خواهیم کرد؛ هرچند این تکنیک ها برای بهینه سازی و سئو سایت مضر است اما آشنایی با آنها خالی از لطف نیست.

KEYWORD STUFFING در عنوان صفحه

از جمله روش‌هایی که برای افزایش چگالی کلمه کلیدی در صفحات استفاده می‌شود، تکرار کردن عبارات هم معنی و مشابه است. این روش که بسیار آزاردهنده است در نتایج گوگل به یک عبارت طولانی و بی‌معنی ختم می گردد. درواقع مخاطب یک موضوع کلی را مشاهده می‌کند و معنای صفحه‌ نمایش داده شده را درک نمی‌کند. از این رو کاربر وقتی وارد صفحه می‌شود نتیجه لازم را دریافت نکرده و بلافاصله آن را ترک می‌کند . این امر تأثیر منفی فراوانی روی تجربه کاربری و سئوی سایت می‌گذارد.

بیشتر بخوانید:  اهميت سئوي خارجي Off Page SEO
روش های KEYWORD STUFFING
بررسی روش های KEYWORD STUFFING

تکرار کلمه کلیدی در توضیحات صفحه

توضیحات صفحه یا description دیگر بستری است که در تکنیک KEYWORD STUFFING استفاده می‌شود. درواقع وبمسترها کلمه کلیدی را دفعات در این بخش تکرار می‌کنند تا به این ترتیب نرخ کلیک و ترافیک ورودی را افزایش دهند. اما توجه داشته باشید که گوگل با این روش توانایی ارزیابی کیفیت محتوا را ندارد و در نتیجه آن را اسپم تشخیص داده و جریمه می‌کند.

استفاده بیش از حد از کلمه یا عبارت کلیدی در محتوا

یکی از پرکاربرترین و رایج‌ترین روش KEYWORD STUFFING در میان وبمسترها، این است که در هر سه خط از متن یا به عبارتی هر پارگراف دو بار یا بیشتر کلمه کلیدی تکرار شود.

مخاطب با خواندن چنین متنی به خوبی آن را متوجه نمی‌شود و آن را رها می‌کند . هرچند قبلاً افزونه سئو یوست در سایت‌های وردپرسی به این موضوع واکنش مثبت نشان می‌داد اما جریمه شدن از سوی گوگل بسیار محتمل است. با این حال اکنون نسخه سئو یوست به روزرسانی شده و تعداد دفعات کلمات کلیدی براساس الگوریتم‌های جدید گوگل تنظیم شده است.

لینک‌گذاری بیش از حد مجاز یک کلمه

گاهی وبمسترها در برخی سایت‌ها با کمک افزونه‌ لینک‌گذاری اتوماتیک یا اسکریپت‌های مانند آن، یک کلمه را به صفحه‌ مدنظر لینک می‌کنند. این لینک دهی امکان دارد به همه واژه‌های یک صفحه مربوط باشد یا همه صفحات سایت را در بر بگیرد. اما جنبه منفی این روش این است که  موتورهای جستجو با وارد شدن به هر لینک با یک صفحه مشابه مواجه می‌شوند؛ از این رو به احتمال زیاد جریمه می‌شوند.

استفاده از یک کلمه یا عبارت ثابت

در این روش همانطور که از نامش مشخص است وبمسترها تنها یک کلمه را به عنوان کلمه کلیدی مدنظر قرار می دهند و بقیه کلمات خود را طبق آن سازماندهی می‌کنند. مثلاً از یک کلمه کلیدی + نام کشورهای مختلف در محتواهای خود استفاده می‌کنند .

مضرات KEYWORD STUFFING
چرا KEYWORD STUFFING برای سئو مضر است؟

دلایل مضر بودن تکنیک KEYWORD STUFFING برای سئوی سایت

تا اینجای مقاله ضمن آشنایی با روش‌های مختلف KEYWORD STUFFING که برخی وبمسترهای از آن استفاده می‌کنند ، به این موضوع اشاره کردیم که این تکنیک چقدر به رتبه سایت آسیب وارد می‌کنند . آسیب هایی که گاهی جبران ناپذیر است و همه زحمات شما را به باد خواهد داد. به طورکلی تکنیک تکرار کلمه کلیدی به سه دلیل زیر برای سئو مضر هستند:

از مهمترین مضرات KEYWORD STUFFING برای سئو این است که از سوی گوگل جریمه می‌شود. در نتیجه این جریمه گوگل سایت شما را از نتایج جستجو حذف می‌کند ؛ از این رو سئوی سایت شماست که صدمه بزرگی متحمل می‌شود.

دیگر آسیب ناشی از استفاده از این تکنیک افزایش بانس ریت است. همانطور که می دانید نرخ پرش برای سئو مهم است و هرچه نرخ آن کمتر باشد یعنی کاربر مدت بیشتری در سایت مانده و برای موتورهی جستجو مهم است. استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی کاربران را از سایت شما فراری می‌دهد و به این شکل نرخ بانس ریت افزایش می‌یابد.

توجه داشته باشید که شما برای مخاطب محتوا تولید می‌کنید نه گوگل. از این جهت زمانی که از کلمه کلیدی بیش از حد در متن خود استفاده می‌کنید کاربران را خسته می‌کنید. طبق الگوریتم‌های جدید گوگل هم اولویت اصلی رضایت کاربران است و اینکه بتوانید محتوایی با کیفیت و جامع بنویسید. گوگل در اینجا تنها وسیله ای برای نظارت است.

چگونه می‌توان از تکنیک KEYWORD STUFFING اجتناب کرد؟

گاهی با وجود تلاش‌هایی که وبمسترها برای جلوگیری از مضرات KEYWORD STUFFING به خرج می‌دهند، به مرور زمان این اشتباه در محتوای سایت خود را نشان می‌دهد. با این حال راهکارهای بسیاری برای اجتناب از این خطا وجود دارد که حتی گوگل نیز به برخی از آنها اشاره کرده است. در ادامه به برخی از این موارد خواهیم پرداخت:

بیشتر بخوانید:  مراحل استراتژی تبلیغات همسان موفق

عنوان صفحه اهمیت بسیاری در سئو دارد؛ بنابراین زمانی که عنوان صفحه را انتخاب می‌کنید بایستی دقت کنید که عبارتی کاملاً منحصر به فرد و در عین حال جذاب باشد. منظور از منحصر به فرد بودن این است که در صفحه‌های دیگر استفاده نشده باشد یا در آنها تکرار نشده باشد. درواقع Duplicate یا کپی نشده باشد.

لازم به ذکر است که عنوان صفحه بایستی به طور جامع و البته مختصر مفهوم کلی از محتوای شما را مطرح کند و یک بازتاب کلی و کوتاه از آن باشد. درواقع مخاطب با خواندن آن بتواند مفهوم کلی متن شما را حدس بزند.

سعی کنید در بخش meta description یا توضیحات صفحه که برای سئو و رتبه سایت اهمیت زیادی دارد تنها یکبار کلمه کلیدی را به کار ببرید. جمله‌ای که در این بخش ذکر می‌کنید بایستی به شکل خلاصه مفهوم کلی محتوا را برساند. همچنین توجه داشته باشید که بهتر است در این بخش از جملاتی تکراری که داخل محتوا استفاده کرده اید، قرار ندهید.

سعی کنید داخل متن تعداد معینی کلمه کلیدی قرار دهید. اینکه بدون ملاحظه کلمه کلیدی را در داخل متن خود به کار ببرید یا تکنیک KEYWORD STUFFING را انجام دهید، از سوی گوگل به عنوان اسپم شناخته شده و جریمه به دنبال دارد.

چگالی کلمات کلیدی
اهمیت چگالی کلمات کلیدی

بهترین تعداد کلمات کلیدی برای محتوا وبسایت

متخصصان سئو برای تعیین تعداد کلمه کلیدی مناسب در محتوای متنی چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density را در نظر می‌گیرند. درواقع نمی‌توان تعدا مشخصی کلمه کلیدی را در هر متن به طور دقیق مشخص کرد؛ اما بر اساس این مفهوم چگالی می‌توان اینطور فهمید که تعداد کلمه کلیدی بایستی کمتر از 2 الی 3 درصد متن باشد. تعداد کلمات کلیدی / تعداد کل کلمات متن چگالی کیورد را تعیین می‌کند . به عبارتی یک محتوای با کیفیت محتوایی است که در هر 150 تا 170 کلمه آن یکبار کلمه کلیدی تکرار شده باشد.

نحوه کسب رتبه خوب برای کلمه کلیدی موردنظر

برای اینکه محتوای خود را بر اساس یک کلمه کلیدی مشخص بهینه کنید و رتبه خوبی برای آن کلمه در موتورهای جستجو کسب کنید بایستی به نکات مهم زیر توجه کنید:

اول باید برای هر صفحه از وبسایت خود یک کلمه یا عبارت کلیدی در نظر بگیرید؛ این کیورد بایستی خلاصه و جامع مفهوم متن شما را به خواننده منتقل کند.

محتوای متنی شما بایستی حداقل 300 کلمه باشد. همچنین به ازای هر 300 کلمه بر اساس Keyword Density دو بار کلمه کلیدی به کار برود.

می‌توانید در خلال محتوای خود کلمات کلیدی فرعی، مترادف یا عبارات طولانی هماهنگ و مرتبط با کلمه کلیدی مدنظر استفاده کنید. این کار به رتبه گیری سایت بر اساس کلمه مدنظر کمک شایانی خواهد کرد.

به منظور آنکه کلمات کلیدی مناسب به شکل بهینه در صفحات قرار بگیرند، علاوه بر رعایت چگالی و تعداد، بایستی در بخش‌های مختلف صفحات قرار بگیرند. به این منظور کافیست کلمه کلیدی را یکبار در تیتر صفحه، حداقل یکبار در زیر تیتر، بین تگ های Title و یکبار در متادیسکریپشن قرار دهید. همچنین حداقل یکبار کلمه کلیدی را در پاراگراف اول و همچنین پاراگراف آخر یا جمع بندی بکار ببرید.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی روش KEYWORD STUFFING پرداختیم و دردسرهایی که می‌تواند برای سئو سایت ایجاد کند را ذکر کردیم. این روش اگرچه میان وبمسترها رایج بود و در گذشته که موتورهای جستجو در رتبه دهی ضعف داشتند کارآمد به نظر می رسید اما با روی کار آمدن الگوریتم پاندا و قدرت گرفتن سیستم رتبه دهی، به عنوان اسپم شناخته شد. از آن به بعد در صورتی که گوگل متوجه استفاده از این تکنیک شود وبسایت را جریمه خواهد کرد.

با توجه به مضرات KEYWORD STUFFING محتوانویسان بایستی هنگام نوشتن محتوا چگالی کلمه کلیدی را مدنظر قرار دهند و کلمه کلیدی را به شکل پراکنده و مناسب در جای جای متن قرار دهد. به این ترتیب می‌توان به کسب رتبه بر اساس کلمه کلیدی امید داشت.