در حوزه تبليغات آنلاين براي هر كسب و كاري، كوچك يا بزرگ، نياز به يك تيم حرفه‌اي ديجيتال ماركتينگ وجود دارد؛ با اين حال انتخاب ابزارهاي هوشمند در اين حوزه مي‌تواند به خوبي به بازگشت سرمايه و برندسازي كمك كند. در اين مقاله از ترافيك مديا قصد داريم تا ابزارهاي بازاریابی محتوایی را معرفي كنيم كه در جهت يكي از جنبه‌هاي مهم ديجيتال ماركتينگ يعني محتوا ياري دهنده هستند؛ با ما همراه باشيد:

ابزاري كه قصد داريم آنها را شرح دهيم در گروه‌هاي اصلي مديريت محتوا، تحقيق در بازاريابي محتوا، توليد محتوا، يافتن كلمات كليدي در بازاريابي محتوا،  همكاري تيمي، بازاريابي ايميلي، آناليز بازاريابي محتوايي، بهينه سازي محتوا  و تبليغات آنلاين بررسي و شرح داده خواهند شد.

ابزار مديريت محتوايي

مهمترين ابزارهاي بازاریابی محتوایی ، ابزار مديريت آن است كه نمايي كلي از عملكرد شما در حوزه توليد محتوا را به شما ارائه مي‌كند. اين ابزار پلتفورمي براي توليد محتوا، بهينه سازي و ارزيابي آن فراهم مي‌كند؛ اين ابزار عبارتند از:

WordPress

مشهورترين سيستم مديريت محتوا كه از آن براي مديريت بيش از 75 ميليون وبسايت استفاده مي‌شود. مديريت صفحات وب، بلاگ و البته لندينگ پيج ها با كمك وردپرس مديريت مي‌گردند. به طوركلي دو نسخه از وردپرس با عناوين .com  و .org وجود دارد.

اين سيستم امكان مديريت و پشتيباني از بك اند و فرانت اند را فراهم كرده است. طراحي سيستم وردپرس به شكلي بوده كه حتي افرادي كه حرفه‌اي نيستند هم نمي‌توانند با آن كار كنند.

Contently

Contently هم  یک پلتفرم براي مدیریت بازاریابی محتوا است؛ با كمك اين سيستم مي‌توانيد به راحتي برنامه‌ریزی، تولید، انتشار و اندازه‌گیری محتوايي را مديريت نماييد. توجه داشته باشيد كه این سيستم روي مقاله‌نویسی تمركز دارد اما با اين حال مي‌توان با محتواي تصويري يا پادكست را هم مديريت كرد.

HubSpot

هاب استاپ سيستم كاملي است كه ميتوان به كمك آن بازاريابي، فروش، خدمات و منابع مشتري را مديريت كرد. با اين سيستم مي‌توانيد به راحتي محتوا را منتشر و آن را به كانال فروش پيوند داد. در واقع با اين پلتفوم بازگشت سرمايه از طريق بازاريابي محتوايي را تسهيل مي كند.

تحقيق بازاريابي محتوا

اين دسته از ابزار به شما كمك مي‌كند تا ميزان اثربخشي و رضايت مشتريان خود را ارزيابي كنيد؛ درواقع اين ابزار شناخت نقاط ضعف و قوت شما را امكان‌پذير مي‌كند.

Buzzsumo

با كمك این ابزار اين امكان فراهم مي‌شود كه  نویسنده‌هايي كه در حوزه كسب  و كارتان محتوا توليد كرده و منتشر مي‌كنند را بشناسيد.  درواقع  Buzzsumo  منبع ايده آل از  ایده‌های محتوایی است که در پيشبرد اهدافتان به شما کمک می‌کند. اين ابزار رایگان نيست اما نسخه آزمایشی آن رايگان است.

Google Keyword Planner

يكي از ابزارهاي بازاریابی محتوایی مهم كه بخشي از داشبورد تبليغات شما به حساب مي‌آيد، Google Keyword Planner است؛ به كمك آن مي‌توانيد موضوعات دلخواه مخاطبان هدف خود را پيدا كنيد و در جهت پيشبرد اهدافتان از آنها ببريد. جهت استفاده از آن نیازی به خرید تبلیغات گوگل نیست اما باید یک حساب رایگان راه‌اندازی کنید. نيازي به تبليغات در مرورگر گوگل نيست ولي بايستي حساب رايگان براي آن راه اندازي كنيد.

Social Animal

اين ابزار به شما كمك مي‌كند تا محتواي خود را به بهترين شكل برزورساني كنيد؛ Social Animal بسيار كاربردي بوده و از ابزارهاي مهم بازارياب هاي محتوايي جهان به شمار مي‌رود.

ابزار نگارش متن

با كمك اين ابزار مي‌توانيد متوني بي نقص نگارش كنيد كه يكي از مباني اصلي بازاريابي محتوايي به شمار مي رود.

Grammarly

اين ابزار به شكلي خودكار نواقص و خطاهاي نوشتاري در متون شما را بررسي مي‌كند. مي‌توان Grammarly را به صورت يك افزونه در مرورگر نصب و راه اندازي كرد و همه متون خود در شبكه‌هاي مختلف اجتماعي را بررسي كنيد؛ در واقع از آن مي‌توانيد در همه پلتفورم هاي مخصوص نوشتن مانند مايكروسافت آفيس استفاده كرد. توجه داشته باشيد كه اين افزونه در گوگل كروم رايگان است. نسخه پيشرفته Grammarly مي تواند انواع خدمات مانند خوانايي و روان بودن متون، سرقت ادبي، سطح رسمي بودن متون و … را ارائه كند.

Google Docs

اين ابزار ساده  در پروژه‌هاي  نوشتاري بازاريابي محتوايي است كه امكان استفاده همزمان براي چند نفر را فراهم كرده است. اين ابزار رايگان بوده و براي استفاده از آن تنها نياز به حساب جي‌ميل داريد.

ابزار يافتن كلمات كليدي در بازاريابي محتوا

براي بهينه سازي محتواي سايت اين ابزار بسياري كمك كننده هستند؛ درواقع هدف شما در اين بخش از بازاريابي اين است كه محتوايي استاندارد و جذاب توليد كنيد كه در صفحه اول مرورگر قرار بگيريد تا به اين ترتيب ترافيك ورودي سايت خود را افزايش دهيد؛ ابزاري كه در اين جهت شما را ياري مي‌كنند، عبارتند از:

SEMRush

با كمك اين ابزار مي توان به خوبي عملكرد صفحات وب و لندينگ پيج ها در رتبه‌بندي  بر اساس كلمه جستجو شده، بررسي كرد. مهمترين بخش اين ابزار جستجو است و به شما امكان مديريت مواردي چون بهینه‌سازی موتور جستجو، کمپین‌های تبلیغاتی جستجو و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را مي‌دهد.

Mozbar

Mozbar   نوار ابزاري رایگان براي  سئو در وب به حساب آمده و در صفحات نتایج موتور جستجو با ارائه عناصر پیوند میان صفحات سئوی سایت شما را بهبود مي بخشد.

Ahrefs

اين ابزار هم براي جستجوی کلمات کلیدی در وب مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ابزارهاي سئو براي بهينه سازي سايت به شما ارائه مي‌كند. با اين ابزار مي‌توانيد رقبا را تحلیل كرده و درباره موضوعات جستجو مشتريان خود می‌کنند مطلع شويد. به اين ترتيب Ahrefs امكان بهينه سازي سايت شما را فراهم خواهد كرد.

ابزارهاي همكاري تيمي

در بازاريابي محتوايي همكاري تيمي از افراد مجرب و حرفه‌اي زمينه موفقيت را فراهم خواهد كرد؛ به اين ترتيب نياز به ابزارهايي است كه فعاليت اعضاي تيم را از ايده تا اجرا هماهنگ كند. اين ابزار عبارتند از:

G Suit

Monday.com

Trello

بازاريابي ايميلي

ابزارهاي بازاریابی محتوایی مختلفي هستند كه در زمينه بازاريابي ايميلي يا ايميل ماركتينگ مي‌توان از آنها بهره برد. خدمات ارسال خبرنامه، ارسال پاسخ خودکار، ارسال ایمیل‌های خودکار به مشتریان، بخش‌بندی لیست‌های تماس و خلاصه‌سازی خودکار بلاگ‌ها از جمله خدماتي است كه ابزارهاي بازريابي ايميلي براي شما فراهم خواهد كرد. از جمله اين ابزارها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

MailChimp

Constant Contact

SendinBlue

GetResponse

ابزارهايي براي آناليز بازاريابي محتوا

براي اينكه بتوانيد گزارشي دقيق و كاربردي از عملكرد وبسايت خود داشته باشيد نياز به ابزارهاي آناليز بازاريابي محتوا داريد. ابزارهايي مثل Google Analytics ، Google Search Console ، Hootsuite و Mention از جمله اين ابزارهاي بازاریابی محتوایی هستند كه كمك مي‌كنند به صورت آماري اطلاعاتي دقيق از ترافيك ورودي سايت، تعداد بازديد از صفحات سايت و … در اختيارتان قرار مي دهند؛ به اين ترتيب  مي‌توانيد نحوه عملكرد سايت و محتواي آن را به طور كمي تحليل كنيد.

بهينه سازي محتوا

براي ارتقاي ميزان جستجو  و البته بالا بردن نرخ تبديل دو هدف مهمي است كه با ابزار بهينه‌سازي محتوايي به شمار مي‌روند. ابزارهايي چون ClickFunnels ، Yoast و Trendemon براي بهينه سازي محتوايي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. توجه داشته باشيد كه با روش هايي مثل اشتراك گذاري محتوا در شبكه‌هاي اجتماعي و تعامل لايك ها هم مي‌توانيد در جهت بهينه سازي محتوايي عمل كنيد.

تبليغات آنلاين

همه ابزارهايي كه پيش تر به آنها اشاره شد،  برای انتشار محتوای تبلیغاتی پرداختی مناسب هستتند؛ يعني بايستي براي بهره‌گيري از آنها هزینه کنید؛ توجه داشته باشيد كه هزينه لازم براي هريك از اين ابزارها مطابق با خدمات آنها متفاوت است. Taboola ، Facebook for Business و Google Ads ابزارهاي تبليغات آنلايني هستند كه مي‌توانيد در ايجاد كمپين هاي تبليغاتي از آنها بهره ببريد.