این روزها که بازار خریدهای اینترنتی حسابی داغ شده است؛ توجه کسب و کارهای بسیاری به این فرصت فوق‌العاده جلب شده است. همانطور که می‌دانید آنچه برای مشتریان در خریدهای آنلاین مهم است کیفیت کالا، هزینه مناسب و البته ارسال به موقع آن است.

در صورتی که قصد راه اندازی وبسایت برای ورود به بازار پرمخاطب آنلاین را دارید، بایستی حمل و ارسال کالا را در آن لحاظ کنید؛ زیرا ارسال به موقع کالا برای بسیاری از کاربران اهمیت زیادی دارد. درواقع هدف کسب و کارهای آنلاین ایجاد محیطی امن برای خرید مشتریان است؛ از این بایستی تنظیمات درستی در بخش حمل و نقل سایت صورت بگیرد.

با توجه به اهمیت این موضوع، بایستی افزونه حمل و نقل ووکامرس را در سات خود فعال کنید. در این مقاله قصد داریم تا نحوه نصب این افزونه و راه های اتصال آن به پست را برایتان مطرح کنیم؛ با ما همراه باشید.

افزونه حمل و نقل ووکامرس چگونه است و چه امکاناتی دارد؟

در یک سایت فروشگاهی، ووکامرس بخش اساسی و مهم آن محسوب می‌شود که برای فروش محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بخش تنظیمات حمل و نقل فروشگاه در افزونه ووکامرس به صورت پیش فرض تحویل محلی یا ارسال رایگان قرار دارد. اما این روزها این موارد دیگر برای یک سایت فروشگاهی جوابگو نیست و باید روش‌های دیگری را پیاده سازی کرد.

از آنجایی که اکثر فروشگاه‌های اینترنتی ارسال پستی محصولات خود را مدنظر دارند، نصب افزونه حمل و نقل ووکامرس می‌تواند هزینه ارسال با پست را به وبسایت شما اضافه کند.

این افزونه کاربردی‌ترین ابزار برای مدیریت حمل و نقل است که با استفاده از آن می‌توانید با انواع روش‌های پستی کالای خود را در موعد مقرر برای مشتریان خود ارسال کنید. به طورکلی چهار روش برای ارسال کالا وجود دارد که شامل پست سفارشی، تیپاکس، پیشتاز و پیک موتوری است. این روش‌ها با استفاده از این افزونه قابل انجام هستند. دیگر قابلیت‌های این افزونه عبارتند از:

  • قابلیت ارسال پیامک وضعیت ارسال سفارش به خریدار
  • امکان اضافه کردن نامحدود استان، شهر و محله
  • امکان شخصی‌سازی قیمت‌ها برای آدرس‌های گوناگون
  • سازگاری کامل با واحد پول کشور
  • هماهنگی با افزونه چند فروشندگی دکان
  • امکان اضافه کردن هزینه درصدی یا ثابت به قیمت نهایی محصول
بیشتر بخوانید:  چرا سایت ها باید موبایل فریندلی باشند؟
ووکامرس
معرفی افزونه ووکامرس

نحوه نصب و فعالسازی افزونه حمل و نقل ووکامرس

اولین مرحله این است که در پنل وردپرس خود در بخش افزونه‌ها، عبارت افزونه حمل و نقل ووکامرس یا persian woocommerce shipping را سرچ کنید و آن را پیدا کنید و در ادامه نصب و فعال کنید. بعد از نصب این افزونه گزینه روش‌های حمل و نقل به بخش تنظیمات ووکامرس اضافه می‌شود.

راه‌های اتصال ووکامرس به پست

بعد از اینکه افزونه را نصب کردید، به منظور محاسبه خودکار تعرفه پست در سایت فروشگاه آنلاین، باید تنظیمات این افزونه را انجام دهید. در بخش تنظیمات این افزونه ابتدا روی گزینه حمل و نقل کلیک کرده و گزینه افزودن منطقه حمل و نقل را انتخاب کنید. در مرحله بعدی گزینه افزودن روش حمل و نقل را انتخاب کنید و راه‌های ارسال محصول به مشتریان را انتخاب و شخصی سازی کنید.

از آنجایی که روش‌های فعالسازی پست سفارشی و پیشتاز با روش‌های فعالسازی تیپاکس و پیک موتوری متفاوت هستند، در ادامه هریک را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

راه‌های فعالسازی پست پیشتاز و سفارشی

پس از انتخاب یکی از روش‌های حمل و نقل، آنها را در وضعیت فعال سفارشی یا پیشتاز قرار دهید. در ادامه برای  سفارشی سازی و دیگر تنظیمات آن می‌توانید گزینه ویرایش را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه ویرایش بخش‌های دیگری را مشاهده کنید که با کمک آنها می‌توانید شخصی سازی کنید و به راحتی ارسال کالا را بر اساس خواسته‌های مدیران سایت ویرایش کنید. گزینه‌هایی که در بخش ویرایش وجود دارند به شرح زیر هستند:

عنوان

عنوان همان عبارتی است که مشتری به هنگام ثبت سفارش در سایت شما مشاهده می‌کند که تغییر آن کار راحتی است.

هزینه‌های اضافی

در روش‌های پست سفارشی و پیشتاز هزینه ارسال به صورت خودکار طبق تعرفه پست محاسبه می‌شود. با این حال در این بخش ما می‌توانید هزینه مازاد مانند هزینه بسته بندی را به این مبلغ اضافه کنید.

بیشتر بخوانید:  آنچه باید در مورد مبانی بخش‌بندی کاربران در بازاریابی بدانید!
افزونه حمل و نقل ووکامرس
فعالسازی افزونه حمل و نقل ووکامرس

هزینه‌های اضافی به درصد

در این بخش شما می‌توانید هزینه‌های مازاد و اضافی را به درصد وارد کنید.

استان مبدأ

در این بخش شما باید استان محل فروشگاه خود را تعیین کنید. این مسئله برای مشخص شدن تعرفه پست اهمیت دارد.

حداقل خرید

در این بخش شما می‌توانید حداقل خرید برای ارسال با پست را مشخص کنید. برای مثال اگر می‌خواهید فقط سفارشات بالای 50 هزار تومان با پست ارسال شوند در این بخش عدد 50 را انتخاب کنید.

آستانه حمل و نقل رایگان

در این بخش شما می‌توانید تعیین کنید که با خرید و پرداخت هزینه مشخصی ارسال پست برای مشتریان رایگان خواهد بود.

تصویر روش حمل و نقل

در این بخش می‌توانید تصویر یا آیکون روش پستی را با عرض و ارتفاع کمتر از 30 پیکسل انتخاب کنید.

پس از انجام تنظیمات مدنظر در گزینه‌های بالا، آنها را ذخیره کنید. این تنظیمات برای همه روش‌های حمل و نقل قابل انجام هستند. درصورت مراجعه به بخش تسویه حساب سایت خود و انتخاب روش ارسال پستی، هزینه ارسال به شکل خودکار محاسبه می‌شود.

فعالسازی تیپاکس و پیک موتوری

شما در افزونه حمل و نقل ووکامرس می‌توانید روش‌های ارسال تیپاکس و پیک موتوری را هم برای شهر یا استان های مختلف فعال کنید. به این منظور مطابق بخش قبلی همه مراحل را با انتخاب گزینه تیپاکس یا پیک موتوری به عنوان روش‌های حمل و نقل پیش ببرید.

سپس در بخش حمل و نقل گزینه شهرها را انتخاب کنید. در این بخش بایستی نام استانی را که می‌خواهید در آن پیک موتوری یا تیپاکس داشته باشید را انتخاب و روی گزینه ویرایش کلیک کنید.

با باز شدن پنجره بعدی برای شهرهای مدنظر هر دو گزینه تیپاکس و پیک موتوری را انتخاب کنید. در ادامه این تغییرات را ذخیره کنید. می‌توانید با انتخاب شهرهای دارای پیک فعال، هزینه ارسال کالا با پیک را مشاهده نمایید.