بانس ریت یا نرخ فراز مفهومی است که شاید بارها در هنگام بازدید و ارزیابی سایت خود با گوگل آنالیتیکس با آن مواجه شده‌اید. بانس ریت درصد کاربرانی را نشان میدهد که وارد سایت شما شده و بدون هیچ عملکردی یا به عبارتی هیچ تعاملی با اجزای آن، از آن خارج شده‌اند؛ به تبع این موضوع نتایج مثبتی برای سایت شما به همراه نخواهد داشت. معرفی بانس ریت و راه های کاهش آن موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

مفهوم بانس ریت Bounce Rate چیست؟

بانس ریت یا نرخ پرش یک شاخصه مهم است که به کمک آن می‌توانید میزان تعامل کاربران با سایت خود را درک کنید. شاید بارها پیش آمده باشد که در هنگام جستجوی مطلبی در فضای اینترنت وارد سایتی شده و به سرعت از آن خارج شوید؛ بدون اینکه از صفحات مختلف آن بازدید کنید یا کلیکی روی محتوای آن داشته باشید. این خروج سریع شما از سایت که معمولا چند ثانیه طول میکشد، سبب بالا بردن نرخ بانس ریت برای آن سایت می‌گردد که قطعا از نظر سرویس گوگل خوشایند نیست.

بانس ریت یکی از شاخصه‌های مهم در گوگل آنالیتیکس محسوب می‌شود که نحوه عملکرد سایت شما را در قالب مجموعه ای کامل از اطلاعات در دنیای اینترنت نشان می‌دهد. بانس ریت درصد کاربرانی را نشان می‌دهد که وارد سایت شما شده و بدون هیچ تعاملی از آن خارج می‌شوند.

آشنایی با بانس ریت و راه های کاهش آن یکی از مهمترین گام‌ها برای بهینه سازی سایت و افزایش ترافیک ورودی آن به شمار میرود. با بانس ریت متوجه خواهید شد که سایتتان عملکرد ضعیفی داشته یا قوی.

گول آنالیتیکس به عنوانی ابزاری قدرتمند برای بررسی عملکر وبسایت متشکل از معیارهای مختلفی است؛ نرخ پرش یا بانس ریت هم یکی از معیارهای کمی آن، برای بررسی عملکرد و نحوه تعامل صفحه فرود یا Landing Page با کاربران محسوب می‌شود.

بانس ریت در کنار دیگر معیارهای گوگل آنالیتیکس نظیر  مدت زمان ماندن در سایت (Session Duration) و نرخ خروج (Exit Rate) میتوانند اطلاعات ارزشمندی در خصوص نحوخ تعامل صفحات سایت شما با کاربران ارائه کنند؛ به این ترتیب میتوان در جهت بهبود و بهینه سازی آن در فضای پر رقابت اینترنت قدم های مؤثرتری برداشت.

دلایل اهمیت بانس ریت

امروزه بستر اینترنت انباشته از سایت‌های مختلفی است که با اهداف گوناگون سعی در جذب کاربران و افزایش ترافیک ورودی دارند. در این راستا معیارهای مختلفی برای بررسی نتایج عملکرد سایت‌ها وجود دارد که یکی از آنها بانس ریت است؛ لذا معیار معینی برای بهینه سازای این شاخصه وجود ندارد؛ با این حال میتوان با کمک ابزاری به نام Google Tag Manager بانس ریت را به نحو مؤثری کاهش داد.

بانس ریت یکی از مهمترین معیارها برای سنجش عملکرد وبسایت شما محسوب می‌شود و افزایش آن یک زنگ خطر است. به عبارتی افزایش نرخ پرش نشانه می‌دهد که درصد کاربرانی که وارد سایت شما شده‌اند و بدون هیچ تعاملی با اجزای آن خارج شده‌اند رو به افزایش است؛ این روند می‌تواند ترافیک ورودی سایت شما کاهش دهد و مانع از رشد کسب و کار شما شود.

آگاهی به موقع از این روند افزایشی نرخ بانس ریت می‌تواند به شما کمک کند با تشخیص دلایل، راهکارهای برای کاهش آن و البته بالا بردن ترافیک ورودی سایت اعمال کنید.

چرا نرخ پرش بالا میرود؟

اصلی ترین دلیل این موضوع این است که وبسایت شما محتوای جذابی ندارد؛ بنابراین کاربران بدون اینکه نظرشان جلب شود بدون هیچ تعاملی از سایت شما خارج می‌شوند و این امر نرخ بانس ریت را بالا می‌برد.

با این حال دلایل متعددی برای افزایش بانس ریت سایت وجود دارد؛ از سرعت پایین لود سایت گرفته تا جذاب نبودن شکل ظاهری سایت. برای تشخیص درست دلیل جذاب نبودن سایت و بالا رفتن نرخ پرش، بهترین روش این است که خودتان را به جای کاربر بگذارید تا متوجه شوید که عواملی شما را به بازدید از صفحات سایت و تعامل با آن دلسرد می‌کند. مهم ترین دلایل بالا رفتن نرخ پرش به شرح زیر هستند:

سرعت لود سایت

اولین و مهمترین دلیلی که کاربر با ورود به سایت شما به سرعت آن را ترک می‌کند، پایین بودن سرعت لود صفحات سایت است؛ زیرا کاربران اینترنتی می‌خواهند در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه برسند؛ در نتیجه با پایین بودن سرعت لود سایت، بدون هیچ تعاملی از آن خارج می‌شوند.

ابزارهایی همچون Google Page Speed و GTMetrix میتوانند برای ارزیابی سرعت سایت مورد استفاده قرار بگیرند؛ راهکارهی مؤثری برای افزایش سرعت سایت وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

نامناسب بودن تجربه کاربری

دومین دلیل بالا رفتن نرخ پرش این است که تجربه کاربری  UXو رابط کاربری  UIدر وضعیت نامناسبی قرار دارند. این امر بیشتر متأثر از ظاهر گمراه کننده سایت است؛ برای مثال استفاده از فونت بد یا نبودن دسته بندی و … که ناشی از طراحی سایت نامناسب است میتواند سبب خسته شدن کاربران شود. بنابراین با در نظر گرفتن UX و UI در طراحی سایت این مشکل را رفع کرد.

محتوای گمراه کننده

عدم صداقت با کاربران و قرار دادن محتوای نامناسب و گمراه کننده در سایت، سبب از دست رفتن اعتماد آنها و خروج آنها از سایت شود؛ به این ترتیب نرخ بانس ریت بالا می‌رود.

برای مثال اگر سایت فروشگاهی داشته باشید و کاربر با کلیک روی یک محصول آن را ناموجود ببیند یا تصویری از آن مشاهده نکند، به سرعت از آن خارج می‌شود. بنابراین سعی کنید محتوا و تصاویر مرتبط و مناسب در سایت خود قرار دهید تا کاربران با کلیک بر روی عنوان آن به نتیجه دلخواه برسند.

راهکارهای کاهش بانس ریت

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم آشنایی با بانس ریت و راه های کاهش آن از اصلی ترین گام ها برای بهینه سازی سایت و بالا بردن ترافیک ورودی سایت به حساب می‌آید. برای کاهش نرخ پرش می‌توانید از تگ های گوناگونی استفاده کنید اما نکته مهم در این زمینه این است این تگ‌ها متناسب با اهداف سایت شما یعنی جذب کاربر انتخاب شوند؛ نه صرفا دستکاری و فریب گوگل آنالیتیکس.

لازم به ذکر است که تگ‌های استفاده شده برای هر نوع سایت متفاوت است؛ برای مثال با استفاده از تگ اسکرول و مدت زمان ماندن کاربر در سایت میتوان برای کاهش نرخ بانس ریت سایت‌های خبری اقدام کرد؛ در حالی که این تعریف این تگ در سایت‌های فروشگاهی تأثیر مثبتی ندارد و شما را در ارزیابی آمار سایت گمراه می‌کند. به طورکلی راهکارهای کاهش بانس ریت عبارتند از:

  • بالا بردن سرعت لود صفحات سایت
  • تعریف تگ‌هایی برای جذب کاربران
  • پرهیز از محتوای نادرست و گمراه‌کننده و رساندن کاربر به هدفش
  • بهبود رابط کاربری و تجربه کاربری در طراحی سایت
  • لینک‌ سازی داخلی مناسب و ترغیب کاربران به کلیک روی آن‌
  • تولید محتوای جذاب و متنوع جهت ممانعت از خستگی کاربر
  • مدیریت پنل‌های تبلیغاتی
  • ارزیابی بانس ریت صفحات مختلف سایت برای الگوبرداری از صفحات موفق و پرتعامل برای بهبود صفحات دیگر
  • ارزیابی و بهبود تجربه کاربری هر دستگاه به صورت مجزا