اگر کوچکترین آشنایی‌ای با بازاریابی داشته باشید، بدون شک کلمه‌ی لید را شنیده‌اید. جذب لید یا سرنخ از مهمترین دغدغه‌های حوزه‌ی بازاریابی است. بیشتر محتواهای تولید شده در سطح اینترنت برای این هدف تولید می‌شوند. زیرا این لیدها هستند که در نهایت می‌توانند به مشتری شما تبدیل شوند.

از آنجا که دریافت لید از مهمترین و ابتدایی‌ترین مباحث در بازاریابی است و بدون موفقیت در این مرحله نمی‌توان به مراحل بعدی رفت و این به معنای عدم موفقیت کسب و کار است، در این مقاله شما را با چند راهکار عملی و مفید در این زمنیه آشنا می‌کنیم.

ساختن ابزارهای تعاملی

دانستن دلیل اینکه چرا برندهای بزرگی مثل HubSpot، Moz و … وقت و هزینه خود را صرف در اختیار قرار دادن ابزارهای رایگان برای کاربرها کرده‌اند، دریافت لید است. باید این را بدانید که همین عمل به ظاهر بی منطق و پر هزینه باعث ایجاد تعامل کاربر با این برندها شده و لیدها و درآمدهای بسیاری را به سوی آن‌ها روانه کرده است.

مصاحبه کردن با افراد متخصص

وبلاگ نویسی یکی از راهکارهای مهم برای جذب لید است. هر بار که مقاله‌ی جدیدی منتشر می‌کنید، فرصتی برای کسب لید پیدا می‌کنید. مصاحبه با افراد متخصص در حوزه‌ی کاری خودتان افراد بیشتری را به سایت شما می‌کشاند پس از این فرصت برای تبدیل کاربر به لید استفاده کنید. از او بخواهید که پیش از مطالعه‌ی مقاله اطلاعاتی مثل میل، شماره تماس و … را در اختیارتان بگذارد و در اینصورت به او امکان خواندن مطلب را بدهید.

جذب لید
راه های جذب لید

حضور و فعالیت در انجمن‌ها

بسیاری از تعامل‌های کسب و کارها به ویژه برای آژانس‌های بازاریابی کوچک و … از طریق گفتگوهای اجتماعی و شرکت در انجمن‌ها به دست می‌آید. کلمات قدرت این را دارند که افراد حاضر در انجمن را به لیدی برای کسب و کار شما تبدیل کنند. زمانی که با کاربرهای مختلف در انجمن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید، کسب و کارتان و ویژگی‌های منحصر به فرد آن را به مخاطب نشان دهید.

بیشتر بخوانید:  اهمیت ظاهر سایت در طراحی سایت

وقتی کاربر با تخصص و فعالیت شما آشنا شد، بی شک در  آینده هر وقت در حوزه‌ی کاری شما نیاز به کمک و خدمات داشته باشد، اولین کسی که به ذهنش می‌آید شما خواهید بود. فقط به خاطر داشته باشید در تعامل‌های خود طوری عمل کنید که ارتباطی عمیق با کاربرها بسازید تا شما را فراموش نکند.

استفاده از تبلیغ متقابل برای جذب لید

در تبلیغات متقابل شما با برندی مرتبط و مناسب با کسب و کار خودتان همکاری می‌کنید و از این طریق لیدهای با کیفیت بسیاری به دست می‌آورید. سخت‌ترین کار در این قسمت پیدا کردن همکاری مناسب است. نتیجه‌ی همکاری با کسب و کاری که فعالیتی کاملاً مشابه یا بسیار مشابه با شما دارد، داشتن مخاطب‌های مشترک است که در نتیجه مخاطب یکی از شما را انتخاب می‌کند.

اگر هم کسب و کار مقابل شباهت چندانی با کسب و کار شما نداشته باشد، در اینصورت خود را به مخاطب‌هایی معرفی کرده‌اید که هیچ علاقه یا نیازی به محصول یا خدمات شما نداشته و در واقع هزینه‌ی تبلیغات خود را هدر داده‌اید.

برای مثال اگر فعالیت شما در زمینه‌ی تولید کفش ورزشی است، همکاری با یک باشگاه ورزشی بهترین تبلیغات متقابلی خواهد بود که می‌توانید داشته باشید.

راهکارهای کسب لید
معرفی راهکارهایی برای کسب لید

قرار دادن تست‌های سرگرم کننده در سایت

استفاده از آزمون و تست‌های سرگرم کننده پتانسیل بالایی برای جذب لید دارد. بسیاری از بازاریاب‌ها از قدرت این ابزار مهم غافل هستند اما باید بدانید که این تست‌ها کنجکاوی مخاطب برمی‌انگیزانند و کاربر به راحتی و با تمایل اطلاعات مورد نیاز شما برای برقراری ارتباط با خود را در اختیارتان قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  آنچه باید در مورد مبانی بخش‌بندی کاربران در بازاریابی بدانید!

نتیجه‌گیری

روش‌های گفته شده در این مقاله آن دسته از راهکارهایی است که این روزها بسیار نادیده گرفته می‌شود ، در حالی که با کاربرد تنها یکی از موارد بالا قادر خواهید بود به انبوهی از لیدها دسترسی پیدا کنید. فراموش نکنید در مبحث جذب لید هر روشی که انتخاب می‌کنید، هر اقدامی که انجام می‌دهید باید پیش از آن به فکر تولید محتوای با کیفیت باشید. محتواهایی آموزنده، سرگرم کننده، الهام بخش، منحصر به فرد و .. را در اختیار کاربر قرار دهید و آنگاه خواهید دید سیلی از لیدها و مشتری‌های بالقوه به سوی شما سرازیر می‌شود.

اگر شما هم روشی متفاوت برای دریافت لید داشته‌اید که برایتان کارآمد بوده، آن را با ما اشتراک بگذارید.