هدف از هر کسب و کاری ارتباط با مخاطب، جذب او، پاسخگویی به نیاز و خواسته‌های او و فروش به او است. اگر هزاران هزار مخاطب را به کسب و کار خود جذب کنیم اما فروشی نداشته باشیم به زودی از بازار رقبا به کناری زده می‌شویم و کسب و کار خود را از دست می‌دهیم. پس تبدیل مخاطب یا لید به مشتری بخش مهمی از موفقیت یک کسب و کار است.

در ادامه‌ این مقاله با هم می‌خوانیم از نرخ تبدیل و روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن‌ها نرخ تبدیل را از طریق فضای دیجیتال خود بالا برد.

نرخ تبدیل

نرخ تبدیل سایت چیست؟

برای درک نرخ تبدیل یا conversion rate ابتدا باید بدانیم خود تبدیل به چه معنا است. اینکه سایت شما چقدر بازدیدکننده داشته باشد مهم است اما مهمتر از آن این است که چند نفر از این بازدیدکننده‌ها مشتری شما خواهند شد. اینکه بازدیدکننده‌ای به سایت شما بیاید، از محصول شما دیدن کند، آن را به سبد خرید خود اضافه کند و در نهایت خرید خود را انجام دهد یعنی اینکه شما موفق شده‌اید یک لید یا سرنخ را به مشتری تبدیل کنید.

تا اینجا با مفهوم تبدیل آشنا شدیم. حال برویم سراغ نرخ تبدیل. نرخ تبدیل یعنی چند درصد از بازدیدکننده‌های شما دست به اقدام می‌زنند و از شما خرید می‌کنند یا هر عمل دیگری که مد نظر و هدف شما بوده است را انجام می‌دهند.

نرخ تبدیل: تعداد بازدیدکننده‌هایی که عملی را انجام داده‌اند / تعداد کل بازدیدکنندگان

صورت این مسئله می‌تواند هر عملی باشد که شما انتظار داشتید بازدید کننده انجام دهد مثل خرید محصول یا خدمتی، دانلود فایلی، ثبت نام در سایت و … .

اهمیت بهینه‌سازی و افزایش نرخ تبدیل

یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ قابل اندازه‌گیری بودن آن است. همین ویژگی به ما امکان تحلیل و بررسی، پیدا کردن ایرادها و رفع آن‌ها را می‌دهد به این معنی که تا زمانی که می‌توانیم چیزی را اندازه‌گیری کنیم، امکان بهبود و بهینه کردن آن هم وجود دارد.

این موضوع در مورد نرخ تبدیل هم صدق می‌کند. از آنجا که می‌توان نرخ تبدیل را اندازه‌گیری کرد، پس می‌توان آن را بهینه هم ساخت. بهینه‌سازی نرخ تبدیل یعنی افزایش درصد بازدیدکننده‌ها به کاربری که عملی را در سایت انجام می‌دهد. در فرآیند conversion rate optimization می‌توانید نحوه‌ی تعامل کاربر با سایتتان را بررسی کنید و ببینید کاربران چه عملیاتی در سایتتان انجام داده‌اند و چرا از انجام مرحله آخر منصرف شده‌اند. دانستن همه‎ی این علت‌ها به شما کمک می‌کند تا سایت خود را بهینه کنید و در نتیجه مشتریان بیشتری داشته باشید و درآمد بیشتری کسب کنید.

افزایش نرخ تبدیل به جذب مشتریان بیشتر کمک می‌کند و می‌توانید مشتریان وفادار بیشتری برای خود بسازید. با تحلیل و بهینه کردن سایت خود می‌توانید هزینه تبلیغات را هم بهینه کنید و به جای اینکه مدام تبلیغات و لید برای خود بسازید، ایرادات خود را برطرف کنید و از لیدهای ورودی مشتری بسازید. و نکته‌ی مهم دیگر اینکه افزایش نرخ تبدیل به افزایش نرخ بازگشت سرمایه شما هم کمک می‌کند.

نرخ تبدیل

راهکارهای افزایش نرخ تبدیل

راهکارهای افزایش نرخ تبدیل به دو بخش تقسیم می‌شوند: راهکارهایی که قبل از انجام عملی توسط کاربر صورت می‌گیرند و راهکارهایی که بعد از انجام عمل مورد انتظار از سوی کاربر صورت می‌گیرد که در ادامه آن‌ها را به صورت جداگانه و خلاصه برایتان می‌آوریم.

راهکارهای پیش از اقدام به عمل کاربر

استفاده از عکس‌ها و ویدئوهای با کیفیت

محتواهای ویدئویی علاوه بر اینکه که کاربرپسند هستند، می‌توانند داده‌های خوب و مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهند و حس واقعی‌تری برای کاربر ایجاد کنند.

افزایش سرعت آپلود صفحات سایت

کاربران معمولاً تا 3 ثانیه به هر سایتی فرصت می‌دهند تا لود شده و نمایش داده شود. پایین بودن سرعت آپلود صفحات نرخ پرش سایت را بالا می‌برد و افزایش نرخ پرش (لینک به مقاله: مفهوم نرخ خروج و ۶ راهکار کاهش بانس ریت یا نرخ پرش) اصلاً برای سئو سایت و رتبه‌ی آن در گوگل خوب نیست.

استفاده از دکمه CTA (call to action)

استفاده از دکمه کال تو اکشن با طراحی مناسب که کاملاً برای کاربر قابل تشخیص بوده و توجه او را جلب کند.

ایجاد تجربه کاربری خوب

ایجاد تجربه کاربری خوب بهترین راه برای افزایش نرخ تبدیل و ایجاد مشتریانی وفادار است. سایت‌هایی که به تجربه‌ی کاربران خود اهمیت می‌دهند، نرخ تبدیل بالایی دارند.

استفاده از باکس جستجو

استفاده از جعبه جستجو امکان دسترسی راحت به مطالب را برای کاربر فراهم کرده و او را از سردرگمی رها می‌کند.

رسپانسیو کردن سایت

به دلیل افزایش روزافزون کاربران موبایل، امکان دسترسی به سایت از طریق موبایل به عبارت دیگر موبایل فرندلی کردن سایت از گزینه‌های بسیار خوب برای افزایش نرخ تبدیل است.

یادتان نرود که کاربران موبایل از راه‌های مختلفی به سایت شما هدایت ‌می‌شوند به ویژه از طریق شبکه‌های اجتماعی و اشتراک‌گذاری آدرس سایتتان در فضاهای اجتماعی مختلف. برای جذب کاربران از این طریق حتماْ آدرس‌های صفحات سایت خود را با استفاده از سرویس‌های کوتاه کننده لینک، کوتاه و مختصر کنید تا بتوانید کاربران بیشتری را جذب کنید.

آپدیت کردن سایت

به روز بودن سایت شما به کاربر حس واقعی بودن و قابل اعتماد بودن شما را می‌دهد و این موضوع ارتباط کاربر را با شما بیشتر و عمیق‌تر می‌سازد.

ارائه کدهای تخفیف

در نظر گرفتن کدهای تخفیف و اعلام آن به کاربران سایت، آن‌ها را مشتاق می‌کند تا از سایت شما بازدید کنند و کدهای تخفیف محرکی برای اقدام به عمل کاربران است.

ارائه پشتیبانی 24 ساعته و آنلاین

با قرار دادن بخش چت آنلاین به کاربر این امکان را می‌دهید که راحت مشکل‌ها و سؤال‌های خود را با شما در میان بگذارد و شما را در بهینه‌سازی سایت خود کمک کند.

به اشتراک‌گذاری نظر کاربرها

به اشتراک گذاشتن نظر کاربرهایی که از شما خرید داشته‌اند باعث ایجاد اعتماد برای دیگر کاربرها می‌شود.

ایجاد امکان‌های متفاوت برای پرداخت

داشتن امکان‌های مختلف برای پرداخت مثل پرداخت آنلاین، اعتباری و نقدی شما را قابل اعتمادتر جلوه میدهد و تجربه‌ی راحت‌تری برای خرید در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

جلب اعتماد کاربرها

از هر روش درستی برای جلب اعتماد کاربرها استفاده کنید. برای مثال داشتن یک نماد الکترونیکی و ایجاد موارد امنیتی موجب می‌شود که کاربرها نسبت به شما و فعالیتتان اعتماد بیشتری داشته باشد و هر چه اعتماد کاربر بیشتر باشد احتمال تبدیل او به مشتری نیز بیشتر است.

افزایش نرخ تبدیل

راهکارهای بعد از اقدام به عمل کاربر و تبدیل او به مشتری

استفاده از تبلیغات ریتارگتینگ

در تبلیغات ریتارگتینگ امکان جذب مشتری‌های باالقوه با توجه به محصولاتی که قبلاً دیده‌اند و همینطور مشتریانی که دیگر وارد سایت شما نمی‌شوند فراهم می‌شود.

استفاده از کمپین‌های خودکار ایمیل مارکتینگ

با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید ارتباط خود را با مشتریانتان حفظ کنید و آن‌ها را در جریان جدیدترین اخبار و تغییرات خود بگذارید.

بهبود استراتژی محتوا

بهینه‌سازی محتوای سایت و تولید محتواهای مورد نیاز و علاقه‌ی کاربرها می‌تواند باعث افزایش نرخ تبدیل شود.

بهبود پرسونای مخاطب

انتخاب درست مخاطب‌ها با استفاده از موقعیت مکانی، جنسیت و غیره می‌تواند به هدفمند بودن کمپین‌های تبلیغاتی شما کمک کند و نرخ تبدیل سایتتان را بالا ببرد.

استفاده از ابزارهای A/B تست

با استفاده از این ابزراها می‌توانید عکس‌العمل کاربران را نسبت به سایت خود بسنجید. فراموش نکنید این کار را برای صفحات فرودتان (لینک به مقاله : همه چیز درباره لندینگ پیج) که بیشترین جذب کاربر را داشته‌اند حتماً انجام دهید.