کسب و کارها در دنیای دیجیتالی امروز، در دنیای آنلاین امروز نیاز به روش‌هایی برای بازاریابی و تبلیغ خود دارند که متناسب با همین روزها باشد. هیچ چیز در این دنیا ثابت نیست، همه‌چیز در حال تغییر و دگرگونی است و دنیای بازاریابی هم از این مورد مستثنی نیست. برای زنده ماندن و رشد کردن در رقابت‌های نزدیک و شدید این روزها، باید از روش‌های امروزی استفاده کرد تا همیشه یک قدم یا حتی چندین قدم نسبت به بقیه جلوتر بود و مدام خود را به روز نگه داشت.

دیجیتال مارکتینگ هم نیاز امروز هر کسب و کاری است و هر کس از پذیرش این موضوع سر باز می‌زند، بالاخره یکی از همین روزها بعد از تجربه‌های تلخ در کسب و کارش به اهمیت این موضوع اقرار خواهد کرد.

البته اجرای بازاریابی دیجیتال نیاز به مهارت و تخصص‌های ویژه خود دارد که تنها از دست یک مشاور دیجیتال مارکتینگ خوب و حرفه‌ای برمی‌آید. امروز برایتان می‌گوییم که مشاور دیجیتال مارکتینگ چه کسی است و چه مهارت‌هایی باید داشته باشد تا شما را به قله‌های موفقیت‌ رهنمون سازد.

مشاور دیجیتال مارکتینگ

مشاور دیجتال مارکتینگ کیست؟

مشاور دیجیتال مارکتینگ کسی است که از طریق ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی و تبلیغ سازمان شما را به عهده می‌گیرد و بین شما و مشتریانتان از آشنایی تا خرید و وفاداری ارتباط برقرار می‌کند. مشاوره دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای نه تنها به ابزارهای بازاریابی دیجیتال و چگونگی استفاده از آن‌ها آگاه است بلکه خوب می‌داند چه روشی برای چه کسب و کاری مناسب است و با توجه به کسب و کار و محصول و خدمت شما راهکارهای تبلیغ و بازاریابی مناسب را برای شما در پیش می‌گیرد.

وظایف و مهارت‌های مورد نیاز یک مشاور دیجیتال مارکتینگ

هر شغلی مهارت‌های مورد نیاز خود را می‌طلبد. مشاور دیجیتال مارکتینگ هم برای انجام وظایف خود آن هم به درستی نیاز به مهارت‌هایی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با شبکه‌های اجتماعی

آشنایی با شبکه‌های اجتماعی از پایه‌ای‌ترین مهارت‌های یک مشاور دیجیتال مارکتینگ است. اینکه چه شبکه‌هایی در حال حاضر در دسترس کاربران است، کدام پر طرفدارتر است، هر کدام از این شبکه‌ها برای چه کاری مفید هستند، کدام یک متناسب و هم راستا با کسب و کار شماست، برای هر کدام چه محتوایی باید تولید کرد و نکات بسیاری دیگری از این دست مواردی هستند که باید مشاور بازاریابی دیجیتال به آن‌ها تسلط داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  نقش برد کرامپ در طراحی سایت چیست

آشنایی با شبکه های اجتماعی

اجرا و توسعه کمپین‌های تبلیغاتی و تجزیه و تحلیل آن‌ها

کمپین‌های تبلیغاتی به شرطی که درست و اصولی برگزار شوند، یکی از بهترین راه‌های آگاهی‌سازی از برند و ارتباط با مشتریان هستند. اجرای کمپین تبلیغاتی یک جنبه داستان است و تجزیه و تحلیل آن مسئله دیگر. همیشه در هر روشی که پیش گرفته می‌شود، تجزیه و تحلیل باید صورت پذیرد. تجزیه و تحلیل به شما کمک می‌کند که مسیر تبلیغاتی خود را بررسی کرده و اگر موردی نیاز به اصلاح و تغییر داشت، آن را انجام دهید تا بازخورد و نتیجه بهتری نصیبتان شود. یک مشاور دیجیتال مارکتینگ باید هم به اجرای و هم تجزیه و تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی اشراف داشته باشد.

کنترل هزینه‌های پروژه

برنامه‌ریزی دقیق کمک می‌کند تا در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید. تجزیه و تحلیلی که در مرحله قبل راجب آن صحبت کردیم، یکی از روش‌های کنترل هزینه است. بررسی اینکه چه مقدار از هزینه‌های انجام شده برگشته است، به عبارت دیگر بررسی نرخ بازگشت هزینه ROI، می‌تواند عملکرد شما را بهتر کند. لازم به ذکر است در زمینه بازاریابی همیشه درصدی آزمون و خطا داریم اما این به این معنا نیست که مسیر غلطی در پیش بگیریم و بگوییم آزمون بوده است. تجزیه و تحلیل برای زمانی است که روش درست را در پیش گرفته‌اید اما برخی جوانب آن نیاز به تغییر و اصلاح دارد و این موضوع از مهارت‌های یک مشاور دیجیتال مارکتینگ است.

هزینه های پروژه

سئو

سئو مبحث بسیار گسترده‌ای است از تولید محتوا و کلمات کلیدی گرفته تا عنوان‌گذاری و استفاده از فیلم و عکس و … . سایتی که سئو نشده باشد، ترافیک نمی‌گیرد، سایتی که ترافیک نگیرد، ارتباطی با مشتری نمی‌سازد و اصلاً مشتری او را نمی‌شناسد و اگر هم بشناسد، معتبر نمی‌داند و در نتیجه فروشی نخواهد داشت. بنابراین برای ساختن ارتباطی درست و مفید با مشتری باید سئو سایت خود را در صدر کارها قرار دهید و این از مهارت‌های مشاور بازاریابی دیجیتال است.

آشنایی با انواع تبلیغات و انتخاب مناسب‌ترین آن‌ها

مشاورهای بازاریابی دیجیتال باید همه روش‌های تبلیغاتی را بلد باشند و همچنین نسبت به برند سازی آگاهی کامل داشته باشند. برندینگ در همه مواقع راهی مؤثر برای ایجاد آگاهی از برند و محصول یا خدمت شماست. همینطور هر کسب و کاری روش تبلیغاتی خاص خود را دارد و هر تبلیغاتی برای هر کسب و کاری جوابگو نیست.

بیشتر بخوانید:  معرفی قدرتمندترین ابزارهای سئو

تجزیه و تحلیل رقبا

شناخت و تجزیه و تحلیل رقبا

آنالیز رقبا کمک می‌کند تا همیشه چند قدم از آن‌ها جلوتر باشید. شناخت رقبا از مهارت‌های مورد نیاز یک مشاور بازاریابی دیجیتال است که به کمک آن می‌توانید بررسی کنید باید روی کدام قسمت از کار خود تمرکز و تلاش بیشتری داشته باشید تا نه تنها از رقبا عقب نمانید بلکه جلوتر از آ‌ن‌ها حرکت کنید.

به روز بودن

اکثر شما با خواندن این عنوان تصور کرده‌اید که دنیای بازاریابی و دیجیتال همیشه در حال تغییر و پیشرفت است و باید این مورد را در نظر داشت و به روز ماند اما یک مشاور بازاریابی دیجیتال این را به خوبی می‌داند که در همه‌ی زمینه‌ها باید به روز باشد. او می‎داند که افراد، فرهنگ و جوامع هم در حال تغییر هستند و همه آنچه که او برایش تلاش می‌کند، ساخت ارتباط با همین مردم است. پس اطلاعات یک مشاور دیجیتال مارکتینگ در همه زمینه‌های کارش باید به روز باشد مثل دنیای تکنولوژی، روش‌های جدید، مردم و فرهنگ جامعه، نیاز آن‌ها، شبکه‌های اجتماعی روز و …. .

تولید محتوای با کیفیت

محتوای خوب همواره پلی قدرتمند بین کسب و کارها و مشتریان ایجاد می‌کند. اهمیت محتوا در بازاریابی و سئو بسیار است و محتوا علاوه بر با کیفیت بودن باید کاربر پسند هم باشد چرا که در نهایت برای کاربر تولید می‌شود. مشاوران بازاریابی دیجیتال این مهارت را دارند که پرسونا مخاطبین شما را مشخص کنند و با توجه به آن و همینطور کسب و کارتان شما را در  تولید محتوای خوب و با کیفیت یاری دهند.

تولید محتوا

کار با ابزار‌های ویراش تصویر و ابزارهای گرافیکی دیگر

مهارت کار با ابزارهای گرافیکی و ویرایش تصویر از مهارت‌های یک مشاور دیجیتال مارکتینگ خوب است. چرا که تصاویر و ویدئوها از محتواهای بسیار جذاب و پرطرفدار این روزهاست و این نوع محتواها ارتباط خوب و مؤثری با مخاطب می‌سازند.

مهارت‌های یک مشاور دیجیتال مارکتینگ می‌تواند بیشتر از این موارد باشد اما ما در این مقاله به مهمترین آن‌ها پرداختیم تا شما را به طور کلی با وظایف و مهارت‌های مورد نیاز یک مشاور بازاریابی دیجیتال و تغییری که او می‌تواند در کسب و کار شما ایجاد کند آشنا کنیم.