چند سالی است که با روی کار آمدن تلفن های همراه هوشمند، استفاده روزمره از آنها به قدر بسیار زیادی افزایش یافته است. با توجه به اینکه در حال حاضر تلفن های هوشمند قابلیت های بسیار زیادی پیدا کرده اند، از این رو می توان از آنها به عنوان یک ابزار بازاریابی برای جذب مشتری بیشتر استفاده نمود.

در صورتی که شما نیز دارای یک کسب و کار هستید و قصد دارید تا برای گسترش آن از ابزارهای بازاریابی نوین و با بازدهی بالاتر استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم تا با موبایل مارکتینگ یا همان بازاریابی موبایلی بیشتر آشنا شوید.

در ادامه مقاله موبایل مارکتینگ با ما همراه باشید تا به طور کامل و همه جانبه بازاریابی موبایلی را برای شما شرح دهیم تا پس از خواندن این مقاله و آشنایی بیشتر با این ابزار ویژه بازاریابی بتوانید از آن به بهترین شکل برای گسترش کسب و کار خود اقدام نمایید.

موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایلی چیست؟

استفاده از اینترنت برای بازاریابی سالهاست که رواج گسترده ای دارد، اما در سالهای گذشته با روی کار آمدن گوشی های هوشمند که قابلیت اتصال به اینترنت را نیز دارند و می توانند انواع فرمت های محتوایی را پوشش داده و پخش کنند، شاخه جدیدی در زمینه بازاریابی ایجاد شده است که به آن بازاریابی موبایلی یا همان موبایل مارکتینگ گفته می شود.

 به طور خلاصه می توان بازاریابی با موبایل را استفاده از تمامی امکانات و قابلیت های تلفن های همراه هوشمند به جهت تبلیغات موبایلی، گسترش بازار، برند سازی و در نهایت دریافت بازدهی از آن ها تعریف کرد.

بازاریابی موبایلی
بازاریابی موبایلی چیست؟

چرا اولویت بازاریابی با بازاریابی موبایلی است؟

بر کسی پوشیده نیست که استفاده از تلفن همراه هوشمند با روند رو به رشدی در حال گسترش است. این افزایش به حدی است که از سال 2018 به بعد طبق آمارهای منتشر شده بیشتر بازدیدهایی که جست و جو کنندگان وب انجام داده اند از طریق موبایل بوده است.

با توجه به اینکه بیش از 35 میلیون نفر از هم وطنانمان به گوشی های هوشمند متصل به اینترنت مجهز هستند، از این رو این بستر به خوبی در ایران نیز فراهم شده است تا کسب و کارهایی که مایلیند از طریق تبلیغات و بازاریابی بازار خود را گسترش داده و تعداد نفرات بیشتری را با برند و محصولات خود آشنا کنند، این کار را از بازاریابی موبایل که می تواند بیشترین میزان بازدهی را برای آنها داشته باشد شروع کنند.

مقدمات بازاریابی از طریق موبایل شامل چه مواردی است؟

با توجه به اهمیت بالای بازاریابی موبایلی و تاثیر ویژه ای که بر کسب و کارها دارد، لازم است تا مدیران کسب و کارها سرمایه گذاری ویژه ای بر روی بحث آموزش بازاریابی موبایل انجام دهند تا بتوانند با استفاده از این بستر به خوبی کسب و کارشان را به کاربران مختلف معرفی کنند.

از این رو در ادامه قصد داریم تا به معرفی بخش های مهمی که می بایست در حین روند بازاریابی موبایلی خود به آنها توجه ویژه ای نمایید اشاره کنیم.

بخش های مهم موبایل مارکتینگ
معرفی بخش های مهم موبایل مارکتینگ

اطمینان حاصل کنید که سایت شما برای موبایل ها در سایزهای مختلف بهینه شده باشد

از جمله مهم ترین مباحثی که گوگل نیز چند سالی است به آن اهمیت ویژه ای داده است، بحث رسپانسیو بودن و بهینگی وب سایت های اینترنتی برای کاربران موبایلی است. گوگل از سال 2019 به بعد در آپدیت هایی که ارائه داد به این نکته اشاره کرده است که وب سایت هایی که نسخه رسپانسیو و بهینه شده آنها برای موبایل از ظاهر و دسترسی بهتری برخوردار باشد و به طور کلی کاربر پسندتر باشد زودتر ایندکس کرده و در سرچ های اینترنتی رتبه بهتری به این چنین سایت هایی می بخشد.

صرف رسپانسیو بودن صفحه سایت برای اینکه بگوییم یک سایت برای موبایل بهینه شده است کافی است. در ادامه لازم است تا شما هاست مناسبی را نیز برای سایت خود در نظر گرفته باشید. هاست قوی باعث می شود تا بسیاری از ایرادات احتمالی وب سایت شما پوشش داده شود و سایت شما در مدت زمان کمتری لود شود و کاربر در عرض چند ثانیه به محتوایی که شما برای وی در نظر گرفته اید دسترسی داشته باشد.

مبحث بعدی در رابطه با بهینه سازی سایت برای موبایل به رابط کاربری سایت در نسخه موبایلی باز میگردد. شما باید در این بخش با یک برنامه نویس حرفه ای هماهنگ کرده تا دسترسی های سایتتان در موبایل را به بهترین شکل ممکن بهینه کند تا کاربران در کمترین زمان بتوانند به بخش های مختلف سایتتان دسترسی داشته باشند. در کنار دسترسی بهینه تر می بایست به فکر ظاهر سایتتان در حالت موبایل نیز باشید.

ارتباط کاربردی بودن نسخه موبایل و نرخ خروج

توجه داشته باشید که کاربرانی که با موبایل نسبت به جست و جو در گوگل می پردازند مایلند تا در سریع ترین زمان به خواسته خود دست یابند، پس اگر در مدت زمان کمی خواسته آنها را در اختیارشان قرار ندهید این امکان وجود دارد تا نرخ خروج سایتتان تا 40 درصد نیز افزایش یابد.

از عواملی که بیشترین تاثیر را در افزایش نرخ خروج کاربران از سایت به خود اختصاص داده است می توان به عدم تنظیم بودن تصاویر موجود در صفحات سایت اشاره نمود. تصاویر خارج شده از کادر از جمله آزار دهنده ترین عوامل برای کاربران موبایلی است. در کنار این عامل، کوچک بودن فونت نوشته های سایت نیز یکی از جمله تاثیر گذار ترین مواردی است که می تواند در خروج زود هنگام کاربر از سایت تاثیر گذارد باشد.

بازاریابی با موبایل
بازاریابی شبکه های اجتماعی با موبایل

محتوایی که در سایت میگذارید را برای موبایل های مختلف بهینه کنید

تجارت آنلاین در بخش های مختلف تا کنون توانسته است تعداد بسیار زیادی از کسب و کارها را از بحران های مختلف خارج کرده و حتی وضعیت آنها را چندین برابر بهبود بخشد. در صورتی که محتوایی خارق العاده در وب سایت خود منتشر کنید، نه تنها باعث بهبود وضعیت رتبه سایت خود در جست و جو خواهید شد، بلکه به واسطه همین محتوا می توانید مخاطبان بسیار زیادی را با برند خود آشنا کرده و آن ها را جذب نمایید.

پیشنهاد میکنیم تا برای بهینه سازی محتوا برای موبایل کاربرانتان حتما از  AMP برای بخش محتوای خود استفاده نمایید. این کار سبب میتواند تا صفحه شما در حالت موبایلی با سرعت بالاتری لود شود.

با توجه به اینکه پیش بینی میشود تا چند سال آینده سرچ صوتی بخش اعظمی از سرچ های روزانه را به خود اختصاص دهد، از این رو پیشنهاد می کنیم تا با یک آینده نگری، محتوای خود را با کلمات کلیدی بلندتر، مفهومی تر و کاربر پسندتر تهیه کنید تا در صورتی که کاربری از سرچ صوتی استفاده کرد نیز سایت شما در نتایج دیده شود.

بهینه سازی محلی را در اولویت قرار دهید

اگر می خواهید در بحث بازاریابی موبایلی موفقیت بیشتری کسب کنید، بهینه سازی محلی را دست کم نگیرید. شما می توانید با بهینه سازی وب سایت خود برای جست و جوهای محلی بخش اعظمی از سرچ هایی که به صورت محلی صورت میگیرد را جذب کرده و از این طریق بیش از پیش برند خود را به کاربران معرفی کنید.

نکات مربوط به بازاریابی شبکه های اجتماعی در موبایل

توجه داشته باشید که طبق آمارهای موجود محتواهای ویدیویی 80 درصد از سایر مدل های محتوایی دیده شده اند و همین امر نیز خود دلیل محکمی است برای اینکه بدانید تاثیر محتواهای ویدیویی چقدر بیشتر است.

لایو برگزار کنید، طبق گزارش های ارائه شده توسط فیسبوک، ویدیوهای آنلاین تا سه برابر بیشتر از ویدیوهای معمولی محبوبیت دارند و با توجه به تعداد کاربران بالای فیسبوک میتوان به طور کامل به این آمار اعتماد کرد.

شما از چه روش هایی برای تبلیغات و مارکتینگ کسب و کار خود استفاده می کنید؟ در بخش نظرات با ما در میان گذارید.