این روزها شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام یکی از سکوهای پرش به سوی موفقیت برای کسب و کارها است. بعضی از افراد و کسب و کارها از پتاسیل رشدی که اینستاگرام برایشان به همراه دارد به خوبی استفاده می‌کنند اما بعضی دیگر با تمام تلاشی که می‌کنند نتوانسته‌اند به موفقیتی از طریق این شبکه‌ی پر مخاطب دست پیدا کنند.

داشتن یک پیج اینستاگرام می‌تواند کسب و کار شما را متحول کند و اگر شما هنوز نتوانستید چنین نتیجه‌ای را از صفحه‌ی اینستاگرام خود بگیرید، به طور قطع مشکلی در کار است و در این مسیر مرتکب اشتباهی شده‌اید.

بسیاری از افراد هستند که با وجود زمان و هزینه‌های زیادی که صرف تبلیغ و … در اینستاگرام کرده‌اند، نتیجه‌ی دلخواه خود را به دست نیاورده‌اند و همچنان در اوایل راه درجا می‌زنند یا حتی بدتر به عقب برمی‌گردند. پس شاید آنقدرها هم مهم نباشد که چه میزان انرژی و وقت و پول صرف می‌کنید. تا زمانی که درست عمل نکنید، پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

آشنایی به الگوریتم‌های اینستاگرام می‌تواند بسیاری از این مشکلات را حل کند. در این مقاله از نبایدهای اینستاگرام با شما صحبت خواهیم کرد و خواهید دید که چه اشتباهاتی باعث شده که با وجود تلاش‌های بسیار پیج موفقی نداشته باشید. در نهایت  با توجه به مواردی که در ادامه خواهید خواند، می‌توانید موفقیت پیج خود را تضمین کنید و رشد چشمگیری را در کسب و کارتان شاهد باشید.

دیر اومدی نخواه زود بری

موفقیت در هر مسیری نیاز به صبر و تداوم دارد. در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام هم اوضاع به همین منوال است. بر خلاف تصور یا بهتر است بگوییم توهم بسیاری از افراد، مسیر موفقیت در اینستاگرام یک شبه یا یک هفته‌ای یا حتی یک ماهه نیست. در حقیقت این مسیر بی شباهت به مسیر دوی ماراتن نیست. برای اینکه در مسابقه‌ی دو ماراتن موفق عمل کنید، باید یاد بگیرید که مقاوم باشید، ادامه دهید، صبر کنید و عملکرد درستی داشته باشید. تمام این کارها را برای پیج اینستاگرام خود هم باید انجام دهید.

تصور نکنید اگر یکی از پست‌های شما به اکسپلور رفت، دیگر کار تمام است و نیازی به سختگیری و پیگیری بیشتر نیست. تصور نکنید اگر یک پست توانست از طریق هشتگ ورودی‌های بالایی بگیرد، پس از این به بعد باید همه‌ی پست‌ها همان هشتگ‌ها را داشته باشند.

خیال نکنید اگر کپشن پستی توانست بیشتر تعامل را برای پیج به همراه بیاورد پس همه‌ی پست‌ها باید چنان کپشنی داشته باشند. هرگز فکر نکنید که بدون هیچ دردسری و در زمان کوتاهی می‌توانید به بهترین نتایج دست پیدا کنید. واقعیت این است که داشتن اهداف واقع بینانه کمک می‌کند که عملکرد درستی داشته باشید و با استمرار در این عملکردها و صرف زمان و صبور بودن می‌توانید قدم به قدم به خواسته‌های خود نزدیک‌تر شوید.

موفقیت در اینستاگرام
اهمیت صبور بودن برای موفقیت در اینستاگرام

مخاطب‌ها را ببین

در قسمت قبل تأکید کردیم که باید در عملکردهای درست خود استمرار داشته باشید و جا نزنید چرا که مسیر از آن چیزی که بسیاری از شما تصور می‌کنید، طولانی‌تر است. اما باید این را هم بگوییم که تداوم به تنهایی کافی نیست و در واقع در هر قدمی که برمی‌دارید، باید عملکردهای قبلی خود را بازبینی کنید و طبق نتایجی که به دست آورده‌اید، هر بار استراتژی‌های بهتر و کارآمدتری اتخاذ کنید.

برای مثال آیا تا به حال سری به بخش insight پیج خود زده‌اید؟ می‌دانید مخاطب‌های شما بیشتر خانم هستند یا آقا؟ آیا می‌دانید رنج سنی آن‌ها چقدر است؟ چه نوع محتوایی را بیشتر می‌پسندند؟ و … . هزاران سؤال و مسئله‌ی دیگر هست که به شما کمک می‌کند با شناخت بیشتر مخاطب‌ها و بررسی عملکرهای قبلی آگاهانه‌تر عمل کنید و روز به روز به موفقیت نزدیک‌تر شوید.

در ارائه محتوا به مخاطب خسیس نباش

بدون شک بیشتر شما این تجربه را داشته‌اید که برای مثال هنگام خرید محصولی به صورت آنلاین و از طریق اینستاگرام بعد از بررسی کالا و تصمیم به خرید متوجه شده‌اید که برای استعلام قیمت حتماً باید به دایرکت مراجعه کنید و پیام دهید و منتظر بمانید که پاسخ سؤال خود را دریافت کنید. اگر سؤال بیشتری هم داشته باشید که مجبور زمان بیشتری انتظار بکشید تا بتوانید اطلاعات کاملی را که می‌خواهید به دست آورید. خیلی از شما در این پروسه‌ خسته و از خرید منصرف ‌شده‌اید.

بیشتر بخوانید:  محتوای همیشه سبز چیست؟

حال که چنین تجربه‌ای داشتید باید این را به خوبی درک کنید که مخاطب به دنبال محتوایی می‌گردد که کامل و جامع باشد و از پرسش و انتظار وقت‌گیر و حوصله سر بر فراری است. اگر هم خودتان این تجربه را نداشتید، می‌توانید از اطرافیانتان بپرسید یا از مخاطب‌های پیج خود نظرسنجی کنید.

توصیه می‌کنیم خسیس بودن را کنار بگذارید و کاربر را مجبور نکنید که برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر دنبال شما راه بیفتد؛ یکی از نبایدهای اینستاگرام همین است. محتوایی تولید کنید که تمام اطلاعات لازم را در اختیار آن‌ها قرار دهد. هر قدر فرآیند خرید برای کاربر راحت‌تر و واضح‌تر باشد، مخاطب‌های بیشتری را به خود جذب می‌کند. تصور نکنید با اجبار مخاطب برای مراجعه به دایرکت و تماس با شما، مشتری‌های بیشتری به دست می‌آورید، شما تنها در حال از دست دادن مخاطب‌هایتان هستید و به مرور زمان متوجه این موضوع می‌شوید.

تولید محتوا در اینستاگرام
تولید محتوای جامع و کامل در اینستاگرام

تقلبی نباش

راحت طلب بودن و عجول بودن در اینستاگرام کار دستتان خواهد داد. البته این‌ها خصوصیت بیشتر افراد جامعه است و شاید به همین دلیل است که تعداد افراد موفق در مقایسه با افرادی که رشد و پیشرفتی ندارند، بسیار کم است. همانطور که گفتیم صبور بودن از بایدهای مسیر موفقیت در اینستاگرام است. در این میان به دنبال راه‌های میانبری مثل خرید فالور فیک، لایک و کامنت فیک و تقلبی نباشید. این اقدامات علاوه بر اینکه اینگیجمت (درگیری) صفحه‌تان را کم می‌کند، مانعی بر سر راه جذب مخاطب واقعی خواهد بود.

تشخیص فیک بودن فالور و لایک و کامنت فیک برای کاربرها کار چندان سختی نیست و در صورتی که برای کاربر فیک و تقلبی بودن شما محرز شود، باید با کاربرها خداحافظی کنید و در آخر هم پیج خود را ببوسید و به کناری بگذارید.

همه‌ی این‌ها در صورتی اتفاق می‌افتد که شانس آورده باشید و تا آن موقع هنوز الگوریتم‌های اینستاگرام فیک بودن فالورها و فعالیت‌های شما را تشخیص نداده و پیج شما را مسدود نکرده باشند. البته که الگوریتم‌های اینستاگرام باهوش‌تر از این حرف‌ها است که فرصت خداحافظی را به شما بدهد و روزی می‌رسد که می‌بینید صفحه‌ی اینستاگرامتان از دسترس خارج شده است.

مثل ربات نباش

خرید فالور و لایک و کامنت فیک تنها اقدام‌های ربات‌گونه در اینستاگرام نیست. برای مثال فالو و آنفالو کردن هم یکی دیگر از نبایدهای اینستاگرام و رفتارهای ربات‌گونه است که باید از آن خودداری کنید. ارسال متن‌های یکسان به دایرکت افراد آن هم به تعداد زیاد و در مدت کم، کامنت‌های تکراری و … هم از دیگر رفتارهایی هستند که منجر می‌شوند اینستاگرام شما را به عنوان ربات شناسایی کند. در این صورت اینستاگرام جریمه‌های مختلفی را برای پیج شما در نظر می‌گیرد و حتی ممکن است پیج شما را مسدود کند.

به طور کل ربات‌ها الگوریتم‌های اینستاگرام را دچار مشکل می‌کنند و به همین دلیل اینستاگرام حساسیت زیادی نسبت به رفتارهای ربات‌گونه نشان می‌دهد. البته شاید برایتان سؤال باشد که خیلی‌ها از این طریق توانستند فالور جذب کنند و درست هم است. اما این موضوع مربوط به گذشته است و الگوریتم‌های اینستاگرام هر روز در حال پیشرفت و تغییر هستند و راهکارهای دیروز ممکن است امروز دیگر کارآمد نباشند یا حتی بر علیه شما عمل کنند.

به جای رفتارهای ربات‌گونه که پیامد خوبی برایتان نخواهد داشت، فعالیت‌های واقعی داشته باشید. برای مثال به جای فالو و آنفالو کردن می‌توانید پیج‌های مشابه با زمینه‌ی پیج خود را فالو کنید و با لایک کردن و کامنت گذاشتن در معرض دید مخاطب‌ها قرار بگیرید.

عدم انجام رفتارهای ربات گونه
عدم انجام رفتارهای ربات گونه در اینستاگرام

کال تو اکشن یادت نره

دعوت به اقدام یا call to action آخرین قطعه‌ی پازل در تولید محتوا است.  بدون این قطعه پازل کامل نمی‌شود و محتوا چیزی را کم دارد. شما هر قدر هم در تولید محتوا موفق عمل کرده باشید اگر مخاطب را راهنمایی نکنید و از او نخواهید که اقدام مورد نظر شما را انجام دهد، پس کارتان نصفه نیمه مانده و احتمال نتیجه‌گیری از آن به شدت کاهش می‌یابد.

کال تو اکشن لازم نیست مستقیم باشد ولی باید باشد و باید که واضح و جذاب باشد. تمام زحماتی که کشید‌ه‌اید با ایجاد کال تو اکشنی قوی، منحصر به فرد و جذاب است که به ثمر خواهد رسید. اگر از پس این کار هم بربیایید، رشد چشمگیری را در تعامل و نرخ تبدیل مخاطب‌ها شاهد خواهید بود.

بیشتر بخوانید:  بازاریابی لوکس و تکنیک‌های آن

پستت را با هشتگ خفه نکن

هر چند ظرفیت هشتگ‌گذاری در اینستاگرام تا 30 عدد است اما این به این معنا نیست که باید از تمام این ظرفیت در تمام پست‌های خود استفاده کنید. یکی از نبایدهای اینستاگرام همین استفاده بیش از حد از هشتگ است. آمارها نشان می‌دهد که بهترین تعداد برای هشتگ پست بین 7 تا 12 تا است. باید این را بدانید که با استفاده از هشتگ زیاد و البته نادرست و نامربوط جذابیت پست خود را از بین می‌برید و به عبارتی پست خود را خفه می‌کنید.

دقت کنید که ترند بودن یک هشتگ دلیل خوبی برای استفاده از آن نیست. هشتگی که به کار می‌برید باید مرتبط با محتوای تولیدی باشد، در غیر اینصورت فقط ترفندی تقلبی برای گول زدن و جذب کاربر است که نتیجه‌ی آن برعکس خواهد بود و کاربر را از دست خواهید داد.

استفاده از هشتگ‌های کلی هم چندان توصیه نمی‌شود و بهتر است به جای این هشتگ‌ها از هشتگ‌های جزئی‌تر استفاده کنید. در نظر گرفتن این نکته هم کمک بسیاری به دیده شدن پست شما می‌کند و آن نکته این است که از هشتگ‌های پر رقابت استفاده نکنید مگر اینکه شما صدرنشین پیج‌هایی باشید که در زمینه‌ی فعالیت شما هستند در غیر اینصورت استفاده از هشتگ‌های پر رقابت کمکی به دیده شدن شما در میان رقبای برتر نخواهد کرد.

در این شرایط از هشتگ‌هایی که رقابت متوسطی دارند یا قابلیت تبدیل شدن به هشتگ پر رقابت را دارند استفاده کنید تا زمانی که ترند شدند، شما جزو اولین‌ها شوید. البته همچنان فراموش نکنید به اصل مرتبط بودن در هر شرایطی پایبند بمانید.

استفاده درست از هشتگ
استفاده درست از هشتگ در اینستاگرام

خودتو تبلیغ کن

نه تنها در کسب و کارهای حضوری بلکه در کسب و کارهای آنلاین هم تبلیغات نقش مهمی را ایفا می‌کند. تبلیغات در اینستاگرام هم روش‌های مختلفی دارد که هر کدام اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. با این حال هدف مشترکی در این تبلیغات وجود دارد و آن جذب مخاطب است. بهتر است پیش از انجام تبلیغات در اینستاگرام حتماً راجب انواع تبلیغات تحقیق کنید و با توجه به نوع کسب و کار و هدفی که دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید. بدون فکر عمل کردن در حوزه‌ی تبلیغات یکی از نبایدهای اینستاگرام است که نه تنها وقت و هزینه‌تان را به هدر خواهد داد.

در این میان کمپین‌هایی هم هستند که بسیاری از صفحات از آن‌ها برای جذب فالور استفاده می‌کنند که این کمپین‌ها هم، نوعی تبلیغ به حساب می‌آیند. برای مثال مدتی باب بود که بسیاری از کسب و کارها با برگزاری قرعه‌کشی و تشویق مخاطب به شرکت در آن به شرط فالو کردن، لایک کردن، کامنت گذاشتن، تگ کردن و … سعی در جذب مخاطب و افزایش تعامل پیج خود داشتند. اما نتیجه این بود که پس از برگزاری مسابقه پیج با ریزش فالور زیادی روبرو می‌شد.

به این علت که مخاطب تنها برای شرکت در قرعه‌کشی آن پیج را دنبال کرده و پس از تمام شدن قرعه‌کشی دیگر دلیلی برای ماندن در آن پیج ندارد. این روزها هم هنوز افراد زیادی از این نوع کمپین‌ها استفاده می‌کنند که چندان مفید هم واقع نمی‌شوند. ولی اگر بتوانید دلیل دیگری غیر از کسب جایزه به مخاطب برای ماندن در پیج بدهید، شاید بتوانید تعدادی از این فالورهای جذب شده را نگه دارید ولی در کل نتیجه‌ی بزرگی از این نوع کمپین‌ها نخواهید گرفت. پس خود را اسیر این کمپین‌های کم اثر نکنید و به دنبال راهکارهای اساسی‌تر و پر بازده‌تر باشید.

آخرش که چی؟

با توجه به نبایدهای اینستاگرام که در ابن مقاله به آنها اشاره کردیم، در آخر بعد از گذشت چند ماه، موفقیت و رشد صفحه‌ی اینستاگرام و فروش خود را به چشم خواهید دید و می‌توانید مطمئن باشید که در صورت تداوم و ماندن در این مسیر پیشرفت‌های بزرگتری در انتظارتان خواهد بود و محدودیت و غیر ممکنی در این راه وجود نخواهد داشت.