یکی از روش‌های محبوب و پرکاربرد تبلیغات در سال‌های اخیر تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ است. افزایش آگاهی از برند،  افزایش نرخ تبدیل، افزایش ترافیک، افزایش میزان خرید، میزان نصب و … تنها چند تا از ده‌ها مزیت این روش بازاریابی است. اما چطور می‌شود بازخورد اینفلوئنسر مارکتینگ را ارزیابی کرد؟ آیا اصلاً امکان ارزیابی در این روش هست؟ آیا می‌توان بررسی کرد که هزینه‌ای که برای این نوع تبلیغ و بازاریابی پرداخت شده، به صرفه بوده است؟ در ادامه خواهیم خواند که چگونه می‌توان نتایج اینفلوئنسر مارکتینگ را تجزیه و تحلیل کرد.

اینفلوئنسر مارکتینگ تا چه اندازه اثرگذار است؟

بر اساس KPIهای تعریف شده اینفلوئنسر مارکتینگ نه تنها نوعی بازاریابی مستقیم به حساب می‌آید بلکه روشی هم برای برندینگ است. یعنی حتی اگر از طریق این نوع بازاریابی کاربر و فالوری جذب نکنید، حداقل مزیت آن افزایش آگاهی از برندتان است. پس اینفلوئنسر مارکتینگ به هر حال موفق است.

بدون شک اینفلوئنسر مارکتینگ باعث افزایش ترافیک سایت و افزایش تعداد نصب می‌شود چرا که این روش تعداد ورودی‌های قیف بازاریابی را بیشتر می‌کند. بنابراین با وجود اینکه ممکن است هزینه‌ی این روش کمی بالا به نظر برسد ولی قطعاً نتایجی که به همراه خواهد داشت ارزش این هزینه را دارد.

نتایج اینفلوئنسر مارکتینگ
بررسی نتایج اینفلوئنسر مارکتینگ

چگونه می‌توان تخمینی از نتایج اینفلوئنسر مارکتینگ داشت؟

رسیدن به میزانی دقیق و 100% در ارزیابی تعداد نصب‌های حاصل از اینفلوئنسر مارکتینگ امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل بازاریاب‌ها به اندازه‌گیری شاخص‌های پولی و ارگانیک می‌پردازند و با استفاده از فرمول زیر به تخمینی حدودی از میزان بازخورد و تعدا نصب از این طریق ایفلوئنسر مارکتینگ می‌رسند.

نصب‌های نسبت داده شده به اینفلوئنسر = تعداد نصب‌های ارگانیک روزانه پایه – تعداد نصب‌های ارگانیک روزانه

فرمولی که مشاهده می‌کنید به هیچ وجه پیچیده نیست و برای محاسبه تأثیر و تعداد نصب‌های حاصل از اینفلوئنسر مارکتینگ باید تعداد نصب‌هایی را که بدون وجود اینفلوئنسر (تعداد نصب‌های ارگانیک روزانه پایه) به طور معمول به دست می‌آورده‌اید از تعداد نصب‌های حال حاضرتان ( تعداد نصب‌های ارگانیک روزانه) کم کرده تا به نصب‌های حاصل از اینفلوئنسر مارکتینگ دست یابید.

نحوه‌ی محاسبه‌ی تعداد نصب‌های ارگانیک پایه

تعداد نصب‌های ارگانیک به تعداد نصب‌هایی گفته می‌شود که در حالت عادی در یک روز به دست می‌آورید. برای بررسی میزان تأثیرگذاری اینفلوئنسر مارکتینگ ابتدا باید شاخص‌های پایه را اندازه‌گیری کرد. این شاخص‌ها همان شاخص‌هایی هستند که پیش از شروع بازاریابی وجود داشته و هنوز تحت تأثیر آن قرار نگرفته‌اند. با اندازه‌گیری این شاخص‌های پایه قبل از اینفلوئنسر مارکتینگ و سپس بعد از اینفلوئنسر مارکتینگ و محاسبه اختلاف آن‌ها می‌توان به میزان اثرگذاری این روش دست یافت.

برای محاسبه‌ی شاخص‌های ارگانیک پایه می‌توانید از ابزارهای MMP مثل Metrix، Tune-adjust، appflyer و tapstream استفاده کنید. سرویس‌های اتریبیوشن موبایل هم علاوه بر اینکه کمک می‌کنند از تعداد نصب‌ها و منبع آن‌ها مطلع شوید، اطلاعات جامع‌تری مثل موقعیت جغرافیایی، سیستم عامل موبایل یا حتی مدل موبایل کاربران را در اختیار شما قرار می‌دهند.

اثرگذاری اینفلوئنسر مارکتینگ
بررسی میزان اثرگذاری اینفلوئنسر مارکتینگ

نکاتی برای اندازه‌گیری دقیق‌تر میزان اثرگذاری اینفلوئنسر مارکتینگ

برای اینکه بتوانید به میزان دقیق‌تری از نتایج اینفلوئنسر مارکتینگ آگاهی یابید، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

جلوگیری از نوسانات زیاد در داده‌ها

باید از هر کاری که ممکن است تغییری در شاخص‌های ارگانیک پایه ایجاد کند، اجتناب کنید. چرا که این تغییرات مدام ارزیابی شما را تحت تأثیر قرار داده و مختل می‌کند. در نتیجه برای دستیابی به اندازه‌های دقیق از روش‌هایی مثل بازاریابی آفلاین و … که به سادگی قابل ردیابی کردن نیستند برای مدتی (2 تا 3 روز قبل از شروع و 2 تا 3 روز بعد از پایان اینفلوئنسر مارکتینگ) دور بمانید.

بررسی بازخورد

بعد از محاسبه شاخص‌های پایه و انجام اینفلوئنسر مارکتینگ، حال وقت این است که تعداد نصب‌های بعد از این بازاریابی را با همان سرویس‌های اتریبیوشن یا MMPهای مورد اعتمادتان محاسبه کنید و این داده‌ها را تا 3 روز بعد بررسی کرده تا بتوانید با مقایسه‌ی آن‌ها با داده‌های قبل به میزان اثرگذاری این بازاریابی پی ببرید.

محاسبه‌ی CPI

CPI به هزینه هر نصب در اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند. برای این کار باید هزینه‌ای را که برای اینفلوئنسر مارکتینگ پرداخت کرده‌اید تقسیم بر تعداد نصب‌های حاصل از این روش کنید تا هزینه‌ی هر نصب را به دست آورید. عدد به دست آمده به شما کمک می‌کند که انتخاب‌های درست‌تری در این مسیر داشته باشید و بودجه‌ی خود را هدفمندتر خرج کنید.

نکته‌ی پایانی

فراموش نکنید که میزان بازخورد از هر اینفلوئنسر متفاوت خواهد بود و شما نمی‌توانید از تمام اینفلوئنسرها میزان نصب یکسانی انتظار داشته باشید. زیرا فالوئرهای اینفلوئنسرها از نظر تعداد، سنی، جنسیتی، موقعیت جغرافیایی، علاقمندی‌ها و … متفاوت هستند. اما به هر حال باید موارد گفته شده را در اینفلوئنسر مارکتینگ خود ارزیابی کنید تا بتوانید از این روش بهترین استفاده را جهت رشد کسب و کار خود و افزایش نصب (یا هر هدف دیگری که مد نظرتان است) داشته باشید.