امروزه با گسترش استفاده از اینترنت، اهمیت ایجاد و مدیریت وب سایت و شبکه های اجتماعی بیش از پیش دارای حائز اهمیت شده است. در حال حاضر بسیاری از افراد با استفاده از سرچ های اینترنتی نیاز های خود را یا از طریق وب سایت های اینترنتی و یا از آشنایی با صفحات مجازی در بستر شبکه های اجتماعی تامین می کنند.

همین موضوع سبب شده است تا مدیران سایتها و صفحات اجتماعی تمام تلاش خود را به کار گیرند تا بتوانند بهتر از رقبای خود کار کرده و مخاطب بیشتری را به خود جلب کنند. در این بین دارا بودن یک برنامه زمانبندی شده برای قرار دادن محتوا بر روی سایت و صفحات اجتماعی بیش از پیش دارای اهمیت شده است. در صورتی که شما نیز قصد دارید تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با نحوه ایجاد تقویم کاربری برای بازاریابی محتوا به دست آورید پیشنهاد میکنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

بازاریابی محتوایی
بازاریابی با تولید محتوا

تقویم محتوا چیست؟

برای اینکه بتوانید یک وب سایت و یا یک صفحه اجتماعی را به خوبی مدیریت کنید لازم خواهید داشت تا مطابق با تاریخ مشخصی پست های خود را آماده و بر روی سایت و شبکه اجتماعی خود منتشر نمایید. برای اینکه بتوانید مطابق با زمانبندی خود پیش بروید لازم است تا تقویم ویژه ای به نام تقویم بازاریابی محتوایی داشته باشید.

در این تقویم به طور کامل و در عین حال ساده بیان می شود که هر محتوایی می بایست برای چه روز و ساعتی تولید و آماده انتشار در سایت یا اینستاگرام و… باشد.

چطور تقویم بازاریابی محتوا درست کنیم؟

شاید سوالی که همینک برای شما نیز پیش آمده است این باشد که چطور می توان یک تقویم بازاریابی محتوا درست کرد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که برای اینکه بتوانید یک تقویم تولید محتوا ساده ولی کاربردی را تدوین کنید، تنها به یک اکسل یا گوگل شیت نیاز خواهید داشت. در یک سلول عنوان محتوایی که قرار هست بر روی سایت یا اینستاگرام درج کنید را یادداشت کنید، در سلول رو به روی آن، روز و تاریخ و ساعت انتشار محتوای مورد نظر را یادداشت کنید.

در صورتی که قصد دارید تقویم محتوایی کامل تری داشته باشید می توانید در ستون های دیگر خلاصه ای از مواردی که در محتوا قرار است به آنها پرداخته شود را نیز درج کنید. در کنار این مورد نیز می توانید مشخصات فرد یا افرادی که موظف به انجام کار مربوطه هستند را هم در ستون های بعدی قید کنید.

از چه زمانی باید تقویم بازاریابی محتوا را تدوین کنیم

یکی از پر تکرارترین سوالات در رابطه با تدوین تقویم محتوایی در رابطه با زمان آن است. اینکه ما از چه زمانی قبل تر از انتشار محتوا نویسی به ثبت زمانبندی آن در تقویم محتوای خود کنیم به شخص برنامه ریز و همچنین شرایط شخص یا سازمانی دارد که قصد اجرای برنامه بازاریابی محتوایی را دارد.

معمولا تقویم های محتوایی را به سه صورت تقویم بازاریابی محتوا هفتگی، تقویم بازاریابی محتوا ماهانه و بازاریابی محتوا سه ماهه در نظر میگیرند. حال این به شما و شرایطی که دارید باز می گردد که مایلید از چه مدلی از تقویم محتوا استفاده کنید اما به طور کلی معمولا از برنامه هفتگی استفاده می شود و بسیاری از افرادی که برای سایت و صفحات مجازی به خصوص اینستاگرام تولید محتوا انجام میدهند برنامه های خود را به صورت هفتگی در نظر می گیرند.

تقویم محتوا
تقویم بازاریابی محتوایی

چطور تقویم برنامه ریزی محتوا را اجرا کنیم؟

شما به عنوان بک استراتژیست محتوایی هر چقدر هم که برنامه ریز خوب و دقیقی باشید، تا زمانی که برنامه خود را به اجرا در نیاورید بازدهی خاصی از برنامه ریخته شده کسب نخواهید کرد. پیشنهاد می کنیم در صورتی که مایلید تا تقویم برنامه ریزی محتوا شما قابلیت اجرایی بیشتری داشته باشد سعی کنید تا محتوای مربوط به هر روز را از روز قبل آن تولید کرده باشید تا در روزی که قرار است محتوای خود را بر روی طراحیسایت یا اینستاگرام خود بارگزاری نمایید دغدغه خاصی نداشته باشید و بتوانید محتوایی با کیفیت را در زمان در نظر گرفته شده بارگزاری نمایید.

آیا تقویم محتوایی دیجیتالی با چاپی تفاوت دارد؟

به طور کلی اینکه شما تقویم محتوایی دیجیتالی مد نظرتان را به صورت چاپی در اختیار داشته باشید یا نسخه الکترونیکی آن را بر روی گوشی و سیستم کامپیوتری خود داشته باشید تفاوت زیادی در اصل ماجرا ایجاد نمیکند. اینکه شما از چه مدلی از تقویم محتوایی استفاده می کنید زیاد دارای اهمیت نبوده و بیشترین اهمیت به اجرای برنامه تدوین شده و چطور اجرا شدن آن باز می گردد.

قالب تقویم بازاریابی محتوا

بسیاری از افرادی که در زمینه سئو، تولید محتوا، دیجیتال مارکتینگ و یا به طور کلی بازاریابی اینترنتی فعالیت می کنند برای پیشبرد اهداف و برنامه های خود در بازه زمانی که مد نظر دارند از تقویم بازاریابی محتوا استفاده می کنند.

در صورتی که در ابتدای راه هستید و هنوز با تقویم بازاریابی محتوا و طریقه ساخت و مدیریت آن آشنا نیستید می توانید از قالب تقویم بازاریابی محتوا کمک بگیرید. قالب های تقویم بازاریابی محتوا می توانند در ابتدای راه به شما کمک کنند تا تقویم محتوایی خود را تدوین کرده و فعالیت منظم خود را بر روی سایت و شبکه های اجتماعی خود آغاز نمایید.