داشتن یک استراتژی کارآمد و مفید برای کسب و کارتان بدون در نظر گرفتن یک تقویم بازاریابی محتوایی كاربردي ممکن نیست. در این مقاله یاد می‌گیریم که چگونه با یک تقویم بازاریابی، محتوایی مفید و هدفمند تولید کنیم که کاربرها را جذب و راضی کند.

تقویم بازاریابی محتوايي چیست و چه اهمیتی دارد؟

تقویم بازاریابی محتوا همان چیزی است که به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های بازاریابی محتوای خود را به روشی درست و مفید طراحی و برنامه‌ریزی کنید. محتوای شما می‌تواند در هر بستری از جمله وب سایت، شبکه‌های اجتماعی و … منتشر شود و با استفاده از تقویم بازاریابی محتوا  نحوه‌ی چینش، ترتیب و نوع محتوایی که قرار است در یک دوره‌ی زمانی منتشر کنید را در دست دارید.

با داشتن برنامه‌ی دقیقی برای انتشار محتواهایتان دیگر دچار سردرگمی و اشتباه نمی‌شوید و در صورتی که لازم به هدف‌گذاری مجدد و تغییر استراتژی‌ها داشته باشید، کارتان به مراتب آسان‌تر از زمانی است که لیستی نامنظم از کارهایتان داشته باشید.

چه زمانی باید تقویم بازاریابی محتوا را آماده کرد؟

برنامه‌ریزی همیشه تکلیف ما را روشن می‌کند و نگرانی و اضطرابمان را هم کم می‌کند چرا که می‌دانیم امروز و فردا قرار است چه کار کنیم. شاید بسته به تعداد دفعاتی که می‌خواهید محتوای خود را منتشر کنید، تصمیم بگیرید تقویم‌های هفتگی، ماهانه، دو ماهه، سه ماهه و … طراحی کنید اما بهترین حالت ممکن تقویم‌های ماهانه هستند. برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت ممکن است با به وجود آمدن کوچکترین مشکلی به هم بریزند و فرصتی برای اصلاح نداشته باشید. تقویم‌های بلند مدت هم به دلیل اینکه نمی‌دانیم چه چیزی انتظارمان را می‌کشد و بازخوردمان چیست، مفید نیستند زیرا ممکن است در میانه‌ی این مسیر طولانی تصمیم بگیریم تغییراتی ایجاد کنیم.

چه برنامه‌ای برای ایجاد یک تقویم بازاریابی محتوا مناسب است؟

برای برنامه‌ریزی محتوای خود گوگل شیت (google sheet) گزینه‌ی مناسبی است. گوگل شیت به ویژه برای زمانی که نیروهای زیادی برای تولید محتوا دارید بسیار کاربردی و خوب است زیرا به راحتی بین افراد به اشتراک گذاشته می‌شود، امکان ویرایش دارد و همه می‌توانند تغییرات اعمال شده را ببینند.

بسته به جزئیاتی که می‌خواهید در گوگل شیت قرار دهید، روش‌های متفاوتی برای تنظیم تقویم بازاریابی محتوایی كاربردي وجود دارد. بعضی‌ها ممکن است نمای خطی برای تقویم خود انتخاب کنند و بعضی دیگر ممکن است بخواهند تقویم استانداردی داشته باشند که همه‌ی مطالب را یک جا و هم زمان ببینند.

برنامه‌های اکسل و گوگل شیت امکان ایجاد چندین برگه را فراهم می‌کنند و در صورتی که بخواهید محتوای یکسانی را در چند بستر به اشتراک بگذارید، می‌توانید برای هر بستر شیت جداگانه‌ای ایجاد کنید برای مثال یک شیت برای محتواهای وب سایتتان و شیتی دیگر برای محتوای شبکه‌های اجتماعی‌تان.

جدای از این مسئله که می‌خواهید چه برنامه‌ای برای تقویم بازاریابی محتوایی خود انتخاب کنید، مواردی هست که در زمان نوشتن یک تقویم محتوایی باید در نظر داشته باشید. بسته به نوع کسب و کاری که دارید و نیاز مخاطب‌هایتان روزهای انتشار محتواهای خود را مشخص کنید. بهتر است که برنامه‌ی منظمی برای این کار داشته باشید و پیوستگی آن را حفظ کنید. برای مثال اگر هفته‌ای یک بار محتوا منتشر می‌کنید و هفته اول قرار است سه شنبه باشد، هفته‌های آتی هم همین روند را در پیش بگیرید. زمانی که این نظم و پیوستگی را حفظ می‌کنید، می‌توانید نتایج را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تغییر دهید. شاید روز سه شنبه برای انتشار محتوایتان مناسب نباشد و بهتر باشد جمعه‌ها این کار را انجام دهید و … . از طریق استمرار در هر الگو و بررسی آن می‌توانید بهترین الگوی انتشار محتوای خود را پیدا کنید.

مواردی که در نوشتن تقویم بازاریابی محتوا مؤثر است؟

در نوشتن تقویم بازاریابی محتوای خود مواردی هست که باید در نظر بگیرید تا بهترین برنامه‌ریزی و بازخورد را داشته باشید.

  • مخاطب را بشناسید:

مخاطب‌هایتان را بشناسید و برنامه‌ریزی خود را متناسب با هدف کسب و کارتان و مخاطب‌هایتان انجام دهید.

  • زمان انتشار مناسب را پیدا کنید:

انتشار محتوا تنها مسئله نیست بلکه اهمیت زمان انتشار به اندازه‌ی خود محتوا است. اگر زمان درستی برای انتشار محتوای خود انتخاب نکنید، احتمال دیده شدن محتوایتان و ارتباط گرفتن با مخاطب‌ها کم می‌شود. پس زمان مناسب برای انتشار محتوای خود را پیدا کنید.

  • دغدغه‌ی مخاطب‌ها را دریابید:

چالش‌هایی را که مخاطب‌هایتان با آن‌ها سر و کار دارند را شناسایی کنید و برای اینکه مخاطب را راضی کنید و باری از دوشش بردارید، راهکارهای مفیدی به او ارائه دهید.

  • ارزش‌های مخاطب‌ها را در نظر بگیرید:

آنچه که برای مخاطب شما با ارزش است، باید برای شما هم با ارزش باشد و لازم است آن ارزش را در محتواهای خود هم وارد کنید. ضمن اینکه با داشتن تنوع در موضوع‌ها و منحصر به فرد کردن مقاله‌هایتان برای مثال با تصاویر، ویدئوها، اینفوگرافیک‌ها و… به ارزش و اعتبار خود بیفزایید.

  • نتایج را تجزیه و تحلیل کنید:

تجزیه و تحلیل بازخورد و نحوه‌ی تعامل کاربرها با شما از مهمترین مسائل در ساخت یک تقویم بازاریابی محتوایی كاربردي است. این تجزیه و تحلیل به شما کمک می‌کند که همواره خود را ارتقاء دهید و محتواهایی مخاطب پسندتر تولید کنید.