هر چند بهبود رتبه سایت و جذب بازیدهای بیشتر اقدامات مهمی در جهت رشد و موفقیت کسب و کار به شمار می‌آیند اما قطعاً کافی نیستند. برای اینکه بتوانید ورودی‌های سایت خود را به مشتری و مخاطب خود تبدیل کنید و به هدفی که مد نظرتان بوده است برسید، لازم است تلاش بیشتری به خرج دهید.

به عنوان مثال اگر قصد شما از طراحی لندینگ پیج هدایت مخاطب به عضویت در خبرنامه‌تان است، باید بتوانید ورودی‌ها را به این کار تشویق کنید، اگر سایت فروشگاهی دارید، لازم است ورودی‌ها را به سمت فروشگاهتان بکشانید تا از شما خرید کنند. به عبارتی باید بتوانید بازدیدها و ورودی‌ها سایت خود را به مشتری تبدیل کنید. در ادامه بیشتر در مورد نرخ تبدیل صحبت خواهیم کرد و به بررسی جامع CRO می‌پردازیم.

نرخ تبدیل چیست؟

هر زمان که سایت شما بازدید کننده‌ای دریافت می‌کند و آن بازدید کننده عمل و اکشنی که مدنظر شما است را انجام می‌دهد، تبدیل یا Conversion اتفاق افتاده است. در واقع به هر بازدیدی که هدف لندینگ پیج را محقق کند تبدیل گفته می‌شود.

نرخ تبدیل هم همان مقدار تبدیل‌ها است که به ما نشان می‌دهد چند درصد از بازدید کننده‌ها عمل مورد نظر شما را انجام داده‌اند. به کمک این نرخ می‌توانید به بررسی و سنجش میزان موفقیتان در تلاش برای طراحی Landing page و جذب مخاطب بپردازید.

نرخ تبدیل (Conversion Rate) بالا به این معنی است که تبلیغات و بازاریابی موفق است در غیر اینصورت باید فکری برای بهبود آن کنید.

نرخ تبدیل چیست؟

CRO (Conversion Rate Optimization) چیست؟

احتمالاً با تعریفی که از نرخ تبدیل ارائه شد به اهمیت و نقش آن در رشد کسب و کارها پی برده‌اید. کسب و کارهای بسیاری هزینه‌های کلانی را صرف روش‌های مختلف برای برندینگ و جذب مخاطب کرده‌اند تا بتوانند فروش خود را بالا ببرند و مخاطب‌های بیشتری به دست آورند اما متأسفانه حتی وقتی مخاطب‌ها را به لندینگ پیج خود می‌کشانند، نمی‌توانند آن‌ها را به هدفی که منظورشان است هدایت کنند.

اگر شما هم جزو این کسب و کارها هستید، بهتر است فکری به حال بهبود و بهینه‌سازی نرخ تبدیل خود کنید. بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) از طریق تغییراتی ساده ممکن خواهد بود. البته همیشه اعمال این تغییرات ساده به آن سادگی‌ها که تصور می‌شود نخواهد بود. بهترین راهکار برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل، تست A/B است.

بیشتر بخوانید:  Pillar content یا محتوای ستونی

پایین بودن نرخ تبدیل علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد که به طور کل می‌توان آن‌ها در دو مورد زیر خلاصه کرد:

  • عدم جذابیت سایت و صفحه فرود (Landing Page)
  • ارائه نادرست و غیر جذاب محصول یا خدمت

چطور می‌توان نرخ تبدیل را بهینه کرد؟

برای بهینه سازی نرخ تبدیل در سایت باید ابتدا هدف تبدیل را مشخص نمود. در مرحله‌ی بعد باید بررسی کنید که کدام قسمت از قیف بازاریابی شما نیاز به بهینه شدن دارد. بخش‌هایی که ترافیک بیشتری را جذب می‌کنند، پتانسیل بیشتری برای افزایش نرخ تبدیل دارند. بنابراین توصیه می‌شود تمرکز خود را بیشتر بر این بخش‌ها بگذارید.

از جمله راهکارهایی که می‌تواند به بهینه‌سازی و افزایش نرخ تبدیل کمک کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تغییر پیشنهاد ارائه شده

آن چیزی که به مخاطب ارائه می‌کنید اگر ارزشمند نباشد یا گران باشد، توجهات زیادی را به خود جلب  نخواهد کرد. ضمن اینکه ممکن است محصول و خدمات شما ارزشمند باشد و قیمت معقولی هم داشته باشد اما به خوبی ارائه نشد باشد. در هر دو صورت نتیجه‌ای و پیشرفتی حاصل نخواهد شد. در این شرایط بهترین تدبیر تغییر پیشنهادی است که به مشتری ارائه می‌کنید. حتی می‌توانید برای جذاب‌تر کردن پیشنهاد امکاناتی را به سایت خود اضافه نمایید.

بهینه‌سازی صفحه فرود

پس از اینکه از ارزشمندی خدمات و محصولات خود اطمینان حاصل کردید، وقت آن است که به بهینه‌سازی صفحه فرود بپردازید. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

  • استفاده از عنوان‌ها و توضیحات جذاب
  • استفاده از عناصر بزرگتر و متفاوت‌تر برای دکمه‌ها
  • قرار دادن عناصر مهم در بالای صفحه ورود
  • استفاده از تصاویر با کیفیت و جذاب
  • استفاده از ویدئو در صفحه فرود
  • بهینه‌سازی صفحه فرود برای موبایل

انجام تست A/B روی المان‌های مختلف صفحه فرود می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری جهت چگونگی بهینه‌سازی این صفحه را در اختیار شما قرار دهد. تست A/B را در بازه‌های زمانی مختلف امتحان کنید چرا که نتایج می‌تواند متفاوت باشد. پس از مدتی می‌توانید تغییراتی را در صفحات خود اعمال کنید که به بهینه‌سازی نرخ تبدیل منجر شود.

بیشتر بخوانید:  بهینه‌ سازی کمپین تبلیغاتی

راهکارهای افزایش نرخ تبدیل

افزایش سرعت سایت

سرعت بارگذاری صفحات سایت به اندازه‌ی زیبایی و جذابیت آن اهمیت دارد. پایین بودن سرعت سایت، کاربرها را خسته می‌کند و به عبارتی تجربه‌ی کاربری ضعیفی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود کاربر سایت را ترک کند.

استفاده از CTA

استفاده از CTA یا کال تو اکشن به ویژه در صفحات پر بازدید به افزایش CR منجر خواهد شد. برای مثال اگر بیشترین بازدید شما مربوط به وبلاگتان است، با طراحی بنر به عبارتی CTA می‌توانید کاربرها را به صفحه‌های فرود مورد نظرتان هدایت کنید.لازم به ذکر است که CTA های مبتنی بر متن نرخ تبدیل بالاتری دارند.

دقت کنید که CTA را در ابتدای صفحه قرار دهید چرا که ممکن است کاربر تا انتهای صفحه پایین نیاید و کال تو اکشن شما را نبیند.

هدف‌گیری مجدد مخاطب‌های قبلی

مخاطب‌های قبلی سایت شما بیشترین احتمال برای مشتری شدن را دارند. ریتارگتینگ یا هدف‌گیری مجدد این مخاطب‌ها بدون شک بازدیدهای بیشتری را برایتان به همراه خواهد داشت. در مقالات قبلی سایت در مورد ریتارگتینگ بسیار صحبت کرده‌ایم.

بهینه‌سازی مقاله‌های سایت

به بررسی مطالب سایت بپردازید و پست‌ها و مقالاتی را که بازدید کمتری دارند شناسایی کرده و بهینه کنید. حتماً از محتواهای ویدئویی در سایتتان استفاده کنید و از لینک‌سازی داخلی محتواها غافل نشوید. به علاوه می‌توانید با قرار دادن  CTA در پست‌های پر بازدید، ترافیک بیشتری را به صفحه فرود مورد نظرتان هدایت کنید.

استفاده از چت آنلاین

ممکن است در صفحاتی که نرخ تبدیل بالایی دارند، سؤال‌های زیادی ذهن کاربرها را درگیر کند. با استفاده از چت آنلاین می‌توانید سریع به سؤال مخاطب‌ها پاسخ دهید. البته بهتر است راه‌های ارتباطی مختلفی را در اختیار کاربرها قرار دهید تا از هر راهی که برای او راحت‌تر بود با شما در ارتباط باشد.

به لطف بهینه‌سازی نرخ تبدیل هزینه‌های جذب مشتری کمتر می‌شود، مشتری بیشتری به دست می‌آورید و به دنبال آن درآمد بیشتری هم کسب خواهید کرد.