آنلاین مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین تمام فعالیت‌هایی است که در فضای آنلاین برای جذب و نگهداری مشتری صورت می‌گیرد. یکی از مهمترین این فضاهای آنلاین شبکه‌ های اجتماعی است. این روزها شبکه ‌های اجتماعی نقش پررنگی را در برقراری ارتباطات دارند. کاربران شبکه‌های اجتماعی هر روز بیشتر می‌شوند و نه تنها افراد حقیقی بلکه شرکت‌ها هم برای برقراری با مخاطب‌های خود از این فضای پر طرفدار و پرکاربرد استفاده می‌کنند. یکی از موارد استفاده‌ی شبکه ‌های اجتماعی در بازاریابی آنلاین است. به استفاده از شبکه‌ های اجتماعی در آنلاین مارکتینگ ، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌گویند. این نوع بازاریابی امروزه نقش بسیار مهم و کلیدی در کسب درآمد و اقتصاد سازمان‌ها دارد.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و اهمیت آن

با توجه به افزایش روزافزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی بسیاری از مخاطبان هدف در این فضاهای مجازی حضور دارند. به همین علت بازاریابی از این نوع بسیار هدفمند، قدرتمند و تأثیرگذار است. البته هیچ گاه شبکه‌های اجتماعی جای وب سایت را نمی‌گیرد اما برای تضمین موفقیت کسب و کار خود داشتن حداقل یک شبکه‌ی اجتماعی در کنار وب سایت الزامی است. شبکه‌های اجتماعی این قابلیت را دارند که ترافیک فراوانی را روانه‌ی سایت شما کنند.

نقش شبکه‌های اجتماعی در کسب ترافیک و بهبود سئو

محتواهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی به سرعت ویرال شده و این موضوع باعث افزایش آگاهی از برند شما شده و مخاطب‌های هدف بیشتری را جذب کسب و کار شما می‌کند. در نتیجه‌ی این اتفاق ترافیک سایت شما هم افزایش داشته و این موضوع هم به بهبود سئو سایت شما و افزایش رتبه‌ی شما در گوگل کمک می‌کند.

ضمن اینکه می‌توانید با قرار دادن آدرس سایتتان در شبکه‌های اجتماعی ترافیک بیشتری برای سایتتان به همراه بیاورید. نکته اینجا است که با توجه به محدودیت کاراکتری موجود در شبکه‌های اجتماعی، باید قبل از به اشتراک‌گذاری، لینک صفحات سایت را با استفاده از سرویس‌های کوتاه کننده لینک، کوتاه و بهینه کنید.

مزیت‎‌های شبکه‌ های اجتماعی در آنلاین مارکتینگ

به طور خلاصه رایگان بودن شبکه‌های اجتماعی، داشتن مخاطب‌های فراوان، امکان انتشار انواع محتواهای متنی و تصویری، افزایش ترافیک سایت، بهبود سئو سایت از مهمترین مزیت‌های داشتن شبکه‌های اجتماعی برای هر کسب و کاری است. پس باید این گزینه را به عنوان بخش کلیدی آنلاین مارکتینگ همیشه در نظر گرفت.

شبکه‌های اجتماعی پر کاربرد برای آنلاین مارکتینگ

شبکه‌های اجتماعی بسیاری وجود دارد که می‌توان از آن‌ها در روند آنلاین مارکتینگ کمک گرفت اما تنها تعدادی از آن‌ها شهرت جهانی برای بازاریابی آنلاین دارند. در ادامه به معرفی بعضی از این شبکه‌ها می‌پردازیم.

‌اینستاگرام

در حال حاضر اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌ های اجتماعی در آنلاین مارکتینگ جهان به ویژه در ایران است. متأسفانه به علت تحریم‌ها و فیلترینگ بسیاری از نرم‌افزارهای مفید و پرکاربرد در ایران قابل استفاده نیستند اما در میان شبکه‌های قابل دسترس اینستاگرام در بین ایرانیان پر طرفدارترین است. اینستاگرام بیش از یک میلیارد کاربر دارد و افراد عام و خاص بسیاری از جمله سیاستمداران، هنرمندان، ورزشکاران و … در این شبکه‌ی اجتماعی عضویت دارند.

استفاده از این شبکه‌ی اجتماعی به قدری زیاد شده است که بسیاری برای دنبال کردن اخبار روز هم به اینستاگرام مراجعه می‌کنند. کسب و کارهای فراوانی از این پلتفرم برای برقراری ارتباط با مخاطبان و برندسازی خود استفاده می‌کنند.

تلگرام

تلگرام یکی دیگر از شبکه‌های محبوب در سراسر دنیاست. این شبکه‌ی اجتماعی امکان ارتباط با مخاطب، ارائه‌ی محصولات و خدمات را برای کسب و کارها فراهم کرده است. هر چند امروزه در کشورمان ایران تلگرام جزو شبکه‌های فیلتر شده است و این مسئله از تعداد کاربران آن کاسته اما حتی فیلترینگ هم نتوانسته از محبوبیت این شبکه‌ی اجتماعی کم کند به طوری که هنوز بسیاری از کسب و کارها در بازاریابی آنلاین خود از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند و از طریق آن به بهینه‌سازی و سئو سایت خود کمک می‌کنند.

فیسبوک

بسیاری از ما با شنیدن نام شبکه‌های اجتماعی اولین پلتفرمی که به ذهنمان می‌رسد فیسبوک است. این شبکه‌ی اجتماعی در ذهن افراد بسیاری اولین شبکه‌ی اجتماعی در دنیا است. پیش از آنکه نرم‌افزارهای تلگرام و اینستاگرام سر و کله‌شان پیدا شود، فیسبوک سال‌ها در صدر پر طرفدارترین شبکه‌های اجتماعی بود. این نرم‌افزار نتیجه‌ی یک پروژه‌ی دانشجویی بود که توسط مارک زاکربرگ طراحی شد.

در ایران به دلیل فیلتر بودن این برنامه و با آمدن برنامه‌هایی مثل اینستاگرام که کاربردی آسان‌تر دارند، کم کم فیسبوک از رده شبکه‌های اجتماعی ما حذف شد. اما هنوز هم فیسبوک در دنیا کاربران و طرفداران بسیاری دارد و جزو شبکه‌هایی است که نقش مهمی را در بازاریابی آنلاین ایفا می‌کند.

توئیتر

توئیتر یکی دیگر از شبکه‌ های اجتماعی در آنلاین مارکتینگ است که هر روزه کاربران بیشتری را به خود جذب می‌کند. اما با وجود اینکه می‌توان ترافیک بسیاری را از طریق این شبکه برای سایت‌ها ایجاد کرد، استفاده‌ی زیادی از آن در آنلاین مارکتینگ نمی‌شود.

یوتیوب

یوتیوب یکی از شبکه‌های اجتماعی جذاب برای انتشار محتوای ویدئویی است. این شبکه به سرعت جای خود را در میان کاربران باز کرد به طوری که در سال 2018 دومین وب سایت محبوب جهان شناخته شد. یوتیوب به محلی برای معرفی کالا و خدمات تبدیل شده است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ هم از این فضا برای انتشار محتواهای ویدئویی خود و جذب مخاطب استفاده می‌کنند. به همین دلیل یوتیوب نیز یکی دیگر از شبکه‌های مهم و پر کاربرد در بازاریابی آنلاین است.

لینکدین

لینکدین یکی از بهترین وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی است که امکان ارتباط بین کارفرماها و کارجوها را جهت استخدام و بررسی رزومه فراهم کرده است. بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ هم در لینکدین حضور دارند و از این شبکه برای استخدام نیروهای خود و همینطور معرفی سرویس‌ها، محصولات و خدمات خود به مشتری‌ها خود در سراسر جهان می‌پردازند. این شبکه نقش مهمی در آنلاین مارکتینگ داشته و فضایی کاملاً رسمی و علمی دارد.

واتس اپ

واتس اپ یکی از شبکه‌های اجتماعی است که همچون تلگرام به صورت اپلیکیشن موبایل و همچنین بر روی وب سایت در دسترس است. واتس اپ امکان به اشتراک‌گذاری فایل‌های متنی، تصویری، ویدئویی و … را برای کاربران خود فراهم کرده است. همچنین این برنامه امکان برقراری تماس صوتی و تصویری را هم دارد. این برنامه به خاطر داشتن امکان ارسال پیام انفرادی و گروهی به مشتری‌ها از طرف بسیاری سازمان‌ها برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پینترست

پینترست آخرین شبکه‌ای است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. متأسفانه این برنامه هم به دلیل نیاز به فیلترشکن خیلی در ایران پر طرفدار نیست. اما پینترست یکی از برنامه‌های بسیار خوب برای به اشتراک‌گذاری عکس و ویدئو است و بسیاری از کسب و کارها عکس و ویدئو محصولات و خدمات خود را در این برنامه با کاربران به اشتراک می‌گذارند.