کروماکی تکنیکی در جلوه‌های ویژه تلویزیونی و سینمایی است که برای روی هم قرار دادن چندین محتوا خام یا فیلم استفاده می‌شود. در تکنیک کروماکی تصاویری را بر روی پرده‌ای متضاد با رنگ پوست (مثل رنگ سبز یا آبی) گرفته و با پس زمینه یا محیط مطلوب اطراف ترکیب می‌کنند. این تکنیک از پرکاربردترین تکنیک‌ها است که با حذف رنگ زمینه امکان برش تصویر را از یک قاب و قرار دادن در قابی دیگر فراهم می‌کند. در این مقاله از ترافیک مدیا قصد داریم تا در خصوص چگونگی نورپردازی در کروماکی صحبت کنیم که در تولید محتوای بصری اهمیت زیادی دارد؛ با ما همراه باشید.

اهمیت نورپردازی در کروماکی

اگر در نورپردازی در کروماکی دقت نداشته باشیم، در مرحله‌ی ادیت عکس و فیلم با مشکل روبرو خواهیم شد، مشکلاتی که ممکن است امکان جبران هم نداشته باشند. بنابراین یکی از تجهیزات مهم اتاق کروماکی نورها و نورپردازی است.

نورپردازی در کروماکی

نکاتی لازم برای نورپردازی صحیح در کروماکی

در نورپردازی کروماکی مواردی هست که باید به آن‌ها توجه کرد:

  1. فاصله‌ی مناسب سوژه با پرده سبز: استاندار این فاصله 3 متر است. البته این فاصله بستگی به فضای اتاق هم دارد. متخصصان فاصله‌ی مناسب را 4 تا 5 متر می‌دانند. در این صورت دیگر سایه کاراکتر روی پرده نمی‌افتد.
  2. محل قراگیری دوربین: قرار دادن دوربین در بیشترین فاصله از پرده باعث خارج شدن پرده از فوکوس تصویر می‌شود و چین و چروک‌های پرده نشان داده نمی‌شود (که البته این چین و چروک‌ها مربوط یک دست نبودن نور است) و این موضوع کار ادیت فیلم را راحت‌تر می‌کند.
  3. فیلتر برای پرده‌ی آبی: اگر به جای پرده‌ی سبز از پرده‌ی آبی استفاده می‌کنید، نورتان را از فیلتر نارنجی و زرد رد کنید. این عمل باعث می‌شود که تونالیته رنگ آبی که روی مو و لباس‌ها پیدا می‌شود، حذف گردد.
  4. یک دست کردن نور: می‌توانید نور را روی یک مانیتور که مستقیم به دوربین وصل است تست کنید.
  5. White balance: قبل از انجام هر کاری white balance انجام دهید. این کار را به افراد متخصص و حرفه‌ای بسپارید.
  6. استفاده از f-stop: اگر سایه‌های اضافی دارید، پر نور کردن صحنه هیچ کمکی به شما نمی‌کند در این مواقع استفاده از f-stop بهترین گزینه است. جنس پرده‌ی سبز از آن دست مواردی است که در استودیو کروماکی روی f-stop تأثیرگذار است مثلاً اگر چین و چروک پرده زیاد باشد، با افزایش f-stop تا میزان 8 یا 11، این مسئله پوشیده می‌شود.
  7. جنس پرده: گاهی هم به جای تغییر نور و تنظیم دوباره بهتر است جنس پرده سبز را بررسی کنید. بسیاری از پارچه‌ها هستند که نور را منعکس می‌کنند. بسیاری از طیف‌های رنگ سبز و آبی مناسب نیستند. مثلاً خیلی از رنگ‌های آبی سیر یا سرمه‌ای کمی رنگ قرمز دارند که در زمان حذف پس زمینه، شما را با مشکل روبرو می‌کنند.
  8. نورپردازی: برای نورپردازی اول نور background را تنظیم کنید و بعد بر اساس foreground نورپردازی کنید. نکته‌ای که نباید از یاد ببرید این است که در زمان تنظیم نور foreground کاری با فاصله‌ی کانونی دوربین نداشته و میزان نور را به وسیله‌ی پروژکتورها تنظیم کنید.

همیشه شنیده‌ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. این موضوع در فیلم‌برداری کروکاکی هم صدق می‌کند. در واقع نرم‌افزارهای ادیت همیشه کافی نیستند و نمی‌توان با تکیه بر آن‌ها سهل‌انگاری‌ها را پوشاند. پس با رعایت یک سری اصول استاندارد در نورپردازی در کروماکی که خدمتتان گفتیم، می‌توانید از بروز بسیاری مشکلات در ادیت جلوگیری کنید، کار خود را راحت‌تر کنید و ویدئوی با کیفیت‌تری تولید کنید.