امروزه بیشتر كاربران اینترنتی تمایل دارند تا از طریق مشاهده ویدیو آموزش ببینند؛ چرا كه یادگیری از طریق مشاهده تصاویر به نسبت مطالب مكتوب سریع‌تر خواهد بود. اینجاست که اهمیت تولید فیلم‌ های آموزشی بیش از پیش مشخص می‌شود.

طبق تحقیقات صورت گرفته، حدود یك چهارم جستجوهای اینترنتی گوگل، مربوط به سایت‌های ویدیویی از قبیل YouTube و aparat است.  فیلم آموزشی سریعترین و در عین حال جذاب‌ترین وسیله برای یادگیری در فضای آنلاین محسوب می‌شود؛ زیرا برای ایجاد رابطه بصری میان مدرس و دانش آموز راهی كاملاً در دسترس است.

نکات مهم برای تولید فیلم های آموزشی

با توجه به اهمیت فیلم‌ های آموزشی در میزان یادگیری كاربران، بایستی یكسری نكات مهم در خصوص تولید آنها رعایت شود تا علاوه بر دارا بودن جذابیت برای كاربران كارآمد و هدفمند نیز باشد؛ این نكات عبارتند از:

نکات تولید فیلم آموزشی

برنامه ریزی درست و هدفمند داشته باشید

اولین قدم برای تولید فیلم‌ های آموزشی برنامه ریزی درست و اصولی است؛ سر تیترهای یك فیلم آموزشی به شرح زیر است:

هدف از یادگیری دوره آموزشی چیست؟

مخاطبان این دوره آموزشی چه كسانی هستند؟

مدرسان این دوره آموزشی جه كسانی هستند؟

طراحی محتوای آموزشی

زمان پیشنهادی برای کل فیلم چقدر باید باشد؟

تاریخ دقیق شروع و پایان ضبط ویدیو

اجرای تمرین در چه تاریخی باشد؟

دیگر مراحل تولید فیلم آموزشی شامل انتخاب استودیوی مناسب برای ضبط فیلم، امكانات و عوامل موردنیاز برای انجام پروژه و البته تعیین هزینه لازم برای انجام روال كار می‌باشد.
برنامه ریزی اصولی و هدفمند اساس ساخت محتوای ویدویی آموزشی است؛ در صورتی كه در مسیر تولید ویدیوهای آموزشی تجربه كافی ندارید بهتر است از متخصصان در این زمینه كمك بگیرید.

مبانی و اصول تولید فیلم‌ های آموزشی را به خوبی بشناسید

تولید فیلم‌ آموزشی اگرچه در نگاه اول دشوار به نظر می‌رسد، اما می‌توان با رعایت اصول و مبانی آن ویدیوی با كیفیت و تأثیرگذار عرضه كرد؛ از جمله مبانی مهم تولید فیلم‌های آموزشی می‎توان به موارد زیر اشاره كرد:

  • مدت زمان استانداردی را برای ویدیوی آموزشی خود در نظر بگیرید. یك فیلم آموزشی استاندارد بسته به محتوای آن، حدود 2 الی 30 دقیقه است؛ بدیهی است كه ویدیو آموزشی با زمان طولانی مثلا 90 دقیقه برای كاربران خسته كننده میشود.
  • سعی كنید در هنگام ضبط محتوای ویدویی خود تنها به صفحه نمایش نظیر دسكتاپ ركوردها اكتفا نكنید؛ چرا كه این امر با قطع رابطه میان مددرس و دانش آموز، برای افراد خسته كننده خواهد شد.
  • با شناخت خصوصیات مخاطبان برای ایجاد ارتباطی مؤثر و درست تلاش كنید. از آنجایی كه مخاطبان شما از نظررده سنی، میزان تحصیلات و … متفاوت هستند، بایستی لحن بیان، سرعت بیان، نوع محتوای بصری و … با ویژگی‌های آنها مطابقت داشته باشد.
بیشتر بخوانید:  تیزرهای تبلیغاتی قوی‌ترین ابزار تبلیغات و بازاریابی

تولید محتوای ویدیویی را تمرین  كرده و فیلم آموزشی را پیش تولید كنید.

سعی كنید كه قبل از تولید فیلم ‌های آموزشی تمرین داشته باشید؛ چرا كه با وجود ابزار و امكانات حرفه ای ممكن است در روز تولید تمركز و دقت كافی را نداشته و این موضوع را به مخاطبان خود نیز انتقال دهید.

می‎توانید بااستفاده از امكانات، بدون استرس پیش تولید داشته باشید؛  به این منظور یك موبایل و یك تلویزیون كفایت می‎كند تا مراحل را گام به گام انجام دهید. می‎توانید با نشان دادن این پیش تولید به اطرافیان خود، نظرات آنها را جویا شوید.

 تولید فیلم های آموزشی

نقش طراح یا كارگردان فیلم‌های آموزشی را بازی كنید.

تولید فیلم آموزشی مانند یك تله تئاتر است و همان قدر دقت و مدیریت میطلبد؛ چرا كه ممكن است با موارد غیر قابل پیش بینی مواجه شوید كه در آن واحد نیازمند راه حل باشند. مدرس هم یك بازیگر سینمایی نیست كه بر روی دیالوگ‎ها و پوزیشن‎ها و مواردی از این دست دقت كافی داشته باشد؛ او فقط بر روی انتقال درست مطالب آموزشی تمركز دارد.

این وظیفه كارگردان محتوای ویدیویی آموزشی است كه در نقش كارگردان بستر مناسبی برای آموزش فراهم كنید و مسائل فنی را حل نمایید.

هم چنین می‎توانید با حفظ آرامش نحوه درست ارتباط با مخاطبان نظیر زبان بدن ، شادابی، ایجاد جذابیت و … را به مدرس یاد بدهید.

ویدیو آموزشی را پس از تولید از نگاه مخاطب مشاهده كنید.

در این مرحله بایستی ویدیوی آموزشی را از دید مخاطب نگاه كنید و تمام ویژگی‌های مدنظر را در آن بررسی كنید؛ این نكته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بیشتر بخوانید:  هشتگ در اینستاگرام و کاربردهای مهم آن

توجه داشته باشید كه مونتاژ به معنای نگاه حرفه‎ای از دیدگاه دانشجو در كمال آرامش است؛ در نتیجه برای تشخیص و انتخاب نیازها و خواسته‌های دانشجو در هر لحظه از ویدیو  فرصت وجود دارد.

در نهایت فایل فیلم آموزشی را برای كاربران ارسال كنید.

پس از انجام مراحل فوق به این نكته توجه كنید كه محتوای آموزشی در قالب چه فایلی برای مخاطبان ارسال می‌شود. یكی از نكات مهم در تولید فیلم‌ های آموزشی این است كه سطح رفاه و میزان آشنایی با بستر اطلاعاتی كاربران  و به تبع میزان دسترسی آنها به اطلاعات را تشخیص دهید.

بنابراین میتوانید كیفیت فایل ویدیویی و قالب انتقال آن به مخاطبان را مشخص نمایید؛ برای مثال ویدیو با كیفیت Full-HD اگرچه خوب است اما نه برای مخاطبانی كه می‌توانند محتوای شما را با پهنای باند   Mb/s 1 دریافت كنند.