هر کسب و کاری برای اینکه بتواند سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد، نیازمند تبلیغات خواهد بود. قبل از اینکه در هر کاری نسبت به شروع فرایند بازاریابی اقدام نمایید لازم است تا ابتدا بودجه خود را برای این منظور در نظر بگیرید. برای اینکه بتوانید بودجه مناسبی را برای بازاریابی خود در نظر بگیرید می بایست به مواد مختلفی توجه داشته باشید، یکی از اصلی ترین و مهم ترین این موارد مربوط به نوع کسب و کار و مشتریانی است که قرار است این بودجه تبلیغات برای آنها هزینه شود.

در صورتی که در صرف هزینه برای بازاریابی دقت لازم صورت نگیرد این امکان وجود ارد که تمام یا حداکثر هزینه صرف شده و در مقابل نتیجه مطلوب و دلخواهی کسب نشود. همین موضوع باعث شده است تا بودجه بندی و برنامه ریزی برای هزینه های بازاریابی اهمیت بسیار بالایی کسب کند.

در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با نکات موثر در بودجه تبلیغات برای کسب و کارهای کوچک اطلاعات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

بودجه تبلیغات
تعیین بودجه تبلیغات

۱. مخاطبان هدفتان را بشناسید

شناخت مخاطب هدف یکی از اصلی ترین و مهم ترین مواردی است که لازم است تا در زمینه بازاریابی به آن توجه و تسلط لازم را داشته باشید، شما قرار نیست تمامی کاربرانتان را راضی کرده و آنها را جذب نمایید، زیرا این کار باعث می شود که هزینه شما صرف افرادی شود که به محصول و خدمات شما نیاز ندارند. پس از اینکه مخاطبین هدف خود را شناختید، می توانید نیازهای آنها را دریافته و مطابق با نیاز آنها نسبت به تولید و ارائه محصولات یا خدمات خود اقدام نمایید.

۲. بازار هدف خود را تحلیل کنید

استفاده بهینه از بودجه تبلیغاتی و دریافت بیشترین میزان بازدهی یکی از مواردی است که کلیه کسب و کارهای بزرگ و کوچک می بایست به آن دقت داشته باشند. این موضوع زمانی مهم تر می شود که بودجه تبلیغاتی شما محدود باشد. پیشنهاد میکنیم زمان مناسبی را به تحلیل بازار هدف و شناخت هر چه بیشتر مشتریان مورد نظرتان کنید تا بتوانید هزینه تبلیغاتتان را به طور هدفمند تری صرف نمایید.

۳. مخاطبان خود را در مکان‌های مناسب ملاقات کنید

در صورتی که از بودجه محدودی برخوردار هستید پیشنهاد می کنیم تنها از یک کانال بازاریابی استفاده نمایید. این کانال می بایست کانالی باشد که بیشترین میزان مخاطب شما در آن حضور داشته باشد. پس از اینکه مشخص کردید مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند وقت آن می رسد که کانال بازاریابی خود که بیشترین میزان مخاطبین در آن وجود دارد را بیابید و در آن نسبت به فعالیت بپردازید. کانال های بازاریابی و تبلیغات آنلاین می تواند شامل سایت، شبکه های اجتماعی و… یا همه این موارد در کنار هم باشد.

بودجه تبلیغات
مراحل تعیین بودجه تبلیغات

۴ .برای بودجه خود برنامه‌ریزی کنید

پس از اینکه از مخاطبین خود شناخت کافی را پیدا کردید و کانال بازاریابی خود را نیز انتخاب کردید، نیاز است تا نسبت به برنامه ریزی بودجه تبلیغات خود اقدام نمایید. پیشنهاد می کنیم که بیشترین میزان بودجه خود را صرف رسیدن به هدف اصلی خود کنید. پیشنهاد دیگری که برای شما خواهیم داشت است که برنامه بودجه خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید و مراحل آنرا مورد بازبینی و ارزیابی قرار دهید.

۵ .گزارشات را ردیابی کنید

پس از اینکه کمپین تبلیغاتی خود را اجرا نمودید لازم است تا گزارش های مربوط به آنها را پیگیری نمایید. در این گزارشات مشخص میشود که کدام رسانه بیشترین بازدهی را در برابر هزینه پرداختی داشته است و می توانید رسانه هایی با بالاترین هزینه و کمترین میزان هزینه را برای ادامه تبلیغات انتخاب کنید. گاهی ممکن است تصور کنید که یک رسانه بیشترین بازدهی را برای شما داشته است اما بعد از بررسی ها مشخص میشود که آن رسانه کمترین بازدهی را در کنار بیشترین هزینه را برای شما داشته و از نظر بازدهی بدترین بوده است. از این رو بخش مربوط به گزارش ها و بررسی آنها را به شدت جدی بگیرید.

۶ .بدانید که چه زمانی باید تبلیغ کنید

بسیاری از افراد این تصور را دارند که در صورتیکه تبلیغات خود را در تمام طول سال اجرا کنند بازدهی بسیار مناسبی را دریافت میکنند، این در حالی است که تبلیغات طولانی مدت و به یک شکل امکان پذیر نخواهد بود. مناسب ترین زمان تبلیغ و نوع تبلیغ کاملا بستگی به نوع کسب و کار شما دارد و نمیتوان یک نسخه واحد را برای همه کسب و کارها در نظر گرفت. به عنوان مثال می توان بازه زمانی منتهی به شب یلدا را مناسب ترین زمان برای فروش برخی کسب و کارها دانست، این در حالی است که برخی از کسب و کارها ممکن است در این بازه زمانی با وجود هزینه بالا تبلیغات باز هم نتیجه نگیرند.

۷ .جلسات و پیش‌نویس‌ها

با استفاده از این موضوع می توانید به صورت ماهانه یا سالانه نسبت به برنامه ریزی و هدف گذاری به صورت ماهانه یا چند ماهه اقدام نمایید و تاثیر بسیار بیشتری از بازاریابی خود دریافت نمایید.

کار ساده ای در پیش ندارید!

به عنوان کلام آخر می بایست به این نکته اشاره کرد که تخصیص بودجه کار ساده ای نیست. برای اینکه بودجه تبلیغات خود را به بهترین شکل ممکن بهینه کنید نیازمند شناخت، تحلیل، برنامه ریزی و هدف گذاری خواهید بود. شاید این کار در نگاه اول کاری ساده به نظر برسد اما چالش های خاص خود را دارد و نباید بدون برنامه ریزی در امر بازیابی وارد شد.