تولید محتوا انواع و اقسام گوناگونی دارد؛ از محتوای متنی گرفته تا تصویری. اما در جلب نظر کاربران این محتوای تصویری است که همیشه برنده است؛ به خصوص این روزها که بیشترین وقتمان را در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام می‌گذرانیم. محتوای تصویری اعم از عکس و ویدیو جای محتوای متنی چند صد کلمه‌ای را گرفته و با جذاب‌ترین شکل ممکن توانسته در تبلیغات و انتقال پیام به کاربران عمل کند. در این مقاله از ترافیک مدیا ضمن بیان دلایل اهمیت و ابزارهای مورد نیاز، نکات کلیدی تولید محتوای تصویری را شرح خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

چرا محتوای تصویری اهمیت زیادی دارد؟

محتوای تصویری در انتقال مفهوم سریع‌تر عمل می‌کند. این انتقال به قدری سریع و مؤثر است که حدود 93 درصد از ارتباط انسان‌ها به وسیله آن صورت می‌گیرد. همچنین جالب است بدانید که مغز انسان تصاویر را 60000 هزار برابر سریع‌تر از محتوای متنی درک می‌کند. مشخص است که تصویر رنگارنگ و جذاب خیلی بهتر می‌تواند پیام خود را به مخاطب منتقل کند و در ذهن آنها نقش ببندد.

حتی زمانی که محتوای متنی می‌نویسید و آن را در سایتی منتشر می‌کنید، بایستی در آن عکس قرار دهید تا چشمان مخاطب اذیت نشود و به مطالعه ادامه متن ترغیب شود. درواقع متن‌هایی که دارای عکس هستند با احتمال بیشتری نسبت به محتواهای بدون عکس خوانده می‌شوند.

فواید تولید محتوای تصویری

بارگذاری عکس و فیلم در سایت، تأثیر زیادی بر جذب مخاطب و افزایش ترافیک ورودی و نرخ کلیک دارد. محتوای تصویری به خصوص در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، خیلی بیشتر لایک می‌شوند، به اشتراک گذاشته می‌شوند و به این ترتیب تعامل کاربری را افزایش می‌دهد. با این حال با توجه به اشباع شدن فضای مجازی با انواع و اقسام محتوای تصویری خلاقیت و کیفیت را بایستی چاشنی کار کنید تا ببنید چنین محتواهایی چه نتایج مثبتی برای کسب و کارتان به همراه دارد. برای بالا بردن کیفیت تولید محتوای تصویری مانند عکس و ویدیو نیاز به تجهیزات مناسب و کاربردی دارید که در مقاله تجهیزات تولید محتوای تصویری آنها را معرفی کرده‌ایم.

شاید اولین تأثیر محتوای تصویری را در طراحی اختصاصی و خلاقانه لوگوی برندتان مشاهده کنید. لوگو معرف برند شماست و هرچه خلاقانه‌تر طراحی شده باشد در ذهن مخاطبان بیشتر نقش می‌بندد.

تولید محتوای تصویری

انواع محتوای تصویری

با توجه به نتایج مثبت محتوای تصویری برای کسب و کارتان، بایستی انواع محتوای تصویری را بشناسید و در مراحل مختلف مارکتینگ و تبلیغات از آنها استفاده کنید. انواع این محتواها عبارتند از:

  • طراحی لوگو
  • تولید و ادیت عکس
  • تولید و ادیت ویدیو
  • ساخت انیمیشن یا موشن گرافیک
  • ساخت اینفوگرافی
  • تصویربرداری از صحنه یا محصول
  • ساخت MEME
  • طراحی و ساخت گیف

نکات کلیدی تولید محتوای تصویری

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، محتوای تصویری یا ویژوال اهمیت زیادی در کسب و کارتان دارد و احتمال موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی را چندین برابر افزایش می‌دهند. با این حال دقت کنید که اصول تولید اینگونه محتواها را در نظر داشته باشید؛ در غیر این صورت نتیجه دلخواه را علی رغم صرف زمان و هزینه زیاد کسب نخواهید کرد. در ادامه 6 نکته کلیدی را شرح خواهیم داد که کمک زیادی به بازاریابی از طریق محتوای بصری خواهد کرد:

انتخاب تصاویر جذاب و قابل فهم

هدف از تولید محتوای تصویری انتقال راحت و سریع پیام به مخاطبان است. بنابراین بایستی برای این منظور تصاویری پیدا کنید که جذاب و در عین حال ساده و قابل فهم باشند. یک فیلم کوتاه، یک عکس عاطفی با کپشن یا نقل قولی ساده می‌تواند به پلتفورمی منحصر به فرد برای روایت داستان کسب و کار شما باشد.

تولید محتوای تصویری

یافتن عکس های متنوع با فرمت های متفاوت

در تبلیغات و مارکتنیگ بایستی تمرکز خود را روی تولید محتوای بصری بگذارید؛ از این رو همیشه به این فکر کنید که چطور می‌توانید ایده‌های خود را به محتوای تصویری جذاب تبدیل کنید. برای مثال اطلاعات، آمار و مراحل مختلف یک سازوکار را به نمودار یا تصاویری رنگارنگ تبدیل کنید. ارائه اطلاعات در قالب اینفوگرافیک قطعاً نتایج مؤثرتری خواهد داشت.

اگر قصد معرفی و فروش محصولات خود را دارید، تصاویری مناسب و باکیفیت از آنها گرفته و با ادیت جذابیت آنها را چند برابر کنید و در کپشن مراحل تولید یا ویژگی‌های آنها را شرح دهید. اگر محتوای آموزشی تولید می‌کنید، از صفحه نمایشگر خود عکس یا فیلم تهیه کرده و در سایت خود قرار دهید.

توجه به قوانین کپی رایت

هر محتوای تصویری که در فضای آنلاین مشاهده می‌کنید با قانون کپی رایت محافظت می‌شود. همچنین تصاویری که حق چاپ دارند هم امکان انتشار ندارند. استفاده و انتشار چنین تصاویری حتی اگر از روی قصد نباشد، عواقب قانونی به همراه دارد.

بهینه سازی تصاویر

یکی از نکات کلیدی تولید محتوای تصویری بهینه سازی آن براساس قواعد سئو است. این روزها در گوگل تنها محتوای متنی جستجو نمی‌شوند؛ بلکه طبق آمار جستجوی تصویری 27 درصد نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است. به دلیل اینکه الگوریتم‌های گوگل درک بهتر و کامل‌تری از ویژگی‌های تصاویر پیدا کرده است و نتایج قابل قبول تری ارائه می‌کند. اینجاست که مبحث بهینه سازی عکس و فیلم اهمیت پیدا می‌کند. به این منظور بایستی در عناوین و توضیحات آنها از کلمه کلیدی و مشتقات آن استفاده کنید. ویژگی ALT، تصاویر را با ترکیبی از کلمات کلیدی و توضیحات هم توضیح می دهد و هم از نظر سئو بهینه می‌کند.

قرار دادن گزینه‌ای برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی

برای اینکه محتوای تصویری شما دست به دست در میان کاربران بچرخد، بایستی گزینه اشتراک در شبکه‌های اجتماعی را برای آنها قرار دهید. به این ترتیب بسته به جذابیت و خلاقانه بودن تصاویر، فیلم ها، اینفوگرافیک و …. کاربران به راحتی تنها با یک کلیک آن را به اشتراک می‌گذارند.

لینک گذاری پست های تصویری

برای اینکه محتوای شما بیشتر در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی مشاهده شود، بایستی به نحوی مؤثر لینک گذاری شود. با ترکیب کردن محتوای تصویری و لینک می‌توانید تغییراتی را برای بروزرسانی شبکه‌های اجتماعی خود ایجاد کنید و طول عمر سایت یا وبلاگ خود را افزایش دهید.