موضوع هشتگ گذاری در اینستاگرام یکی از موارد بحث برانگیز و چالشی است. کاربرد هشتگ علاوه بر اینکه به کاربر کمک می‌کند تا بفهمد محتوای پستی که به اشتراک گذاشته‌اید چیست، باعث می‌شود که پست شما از طریق اینستاگرام بهتر و راحتر تشخیص داده شده و برای کاربر به نمایش گذاشته شود. پس استفاده از هشتگ در اینستاگرام به نوعی ترفندی سئویی است و حتی اگر کاربری در موتورهای جستجو هشتگ‌های شما را سرچ کند، پیج شما به عنوان یکی از لینک‌های نتایج به کاربر نشان داده خواهد شد.

حال ببینیم هشتگ چیست و کاربرد آن در اینستاگرام به چه صورت است.

هشتگ درست بذار

علامت هشتگ # است و کلمه یا عبارت مورد استفاده‌ی بعد از آن به صورت لینکی آبی رنگی قابل مشاهده است. در صورت کلیک روی این لینک شما تمام پست‌هایی که با این هشتگ به اشتراک گذاشته شده‌اند را خواهید دید و می‌توانید از محتواهای مشابه در آن زمینه استفاده کنید.

نکته‌ی مورد توجه در هشتگ گذاری این است که اگر عبارت هشتگ شما بیش از یک کلمه بود، از فاصله نباید استفاده کنید بلکه باید با به کار بردن یک خط زیر دو کلمه را از هم جدا کنید. ضمن اینکه هشتگ کاربردی باید مرتبط با محتوای پست شما باشد که در ادامه بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.

هشتگ به چه دردی می‌خورد؟

پیامد استفاده از هشتگ در اینستاگرام بهینه‌سازی پیج برای نمایش آن در نتیجه‌ی جستجوی کاربر است. چنین ترفندی به کاربر کمک می‌کند سریعتر و راحتتر به محتوای مورد نظرش دسترسی پیدا کند.

استفاده از هشتگ امکان دیده شدن پست و استوری شما را برای کاربران هدف بیشتر می‌کند. نتیجه‌ی این اتفاق بالا رفتن اینگیجمنت (میزان تعامل) صفحه‌ی شما و حتی افزایش فالورهایتان خواهد بود. در قسمت insight اینستاگرام می‌توانید به اهمیت هشتگ پی ببرید و میزان تأثیرگذاری آن را در پست‌های به اشتراک گذاشته شده‌ی خود بررسی کنید.

بیشتر بخوانید:  بهینه‌ سازی کمپین تبلیغاتی
اهمیت هشتگ گذاری
اهمیت هشتگ گذاری در اینستاگرام

مواردی که در هشتگ‌گذاری باید در نظر داشت

درست است که هشتگ‌ها تأثیر زیادی در دیده شده محتواهای شما خواهند داشت ولی برای رسیدن به این هدف باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • نهایت هشتگی که می‌توانید برای هر پست بگذارید، 30 تا است ولی توصیه می‌کنیم که از تمامی این پتانسیل آن هم به طور دائم استفاده نکنید. در صورت استفاده بیش از حد از هشتگ سه مشکل پیش رو دارید. اول از همه خواندن آن همه هشتگ از حوصله و وقت کاربر خارج است. دوم جنبه‌ی تبلیغاتی پست را بالا می‌برد و همانطور که می‌دانید افراد از تبلیغاتی اینگونه فراری هستند و مورد سوم احتمال اسپم شدن پست شما توسط اینستاگرام وجود دارد.
  • سعی کنید هشتگ‌هایی به کار ببرید که ساده و کوتاه باشند چرا که احتمال سرچ شدن آن‌ها بیشتر است.
  • هشتگ‌های نامرتبط هر آنچه رشته کرده‌اید را پنبه می‌کنند. هشتگی که استفاده می‌کنید باید مرتبط با محتوایتان باشد. در غیر اینصورت کاربر را سردرگم می‌کند و داشتن هشتگ‌های بی ربط برای صفحه‌ی شما اصلاً نکته‌ی خوبی به حساب نمی‌آید.
  • پیش از انتخاب هر هشتگی، آن را در اینستاگرام جستجو کنید. به این صورت خواهید دید که آن هشتگ پیشتر توسط چه صفحه‌هایی کاربرد داشته است و همچنین لیستی از هشتگ‌های مشابه هم به دست می‌آورید. ممکن است از هشتگ رفیق استفاده کنید ولی با سرچ ببینید هشتگ دوست سرچ بیشتری داشته یا اکانت‌های قوی‌تری از این یکی هشتگ استفاده کرده‌اند.
  • برای هشتگ‌های خود استراتژی داشته باشید. استفاده از هشتگ‌های پراکنده به مخاطب این حس را القا می‌کند که شما تنها برای تبلیغات و رشد به هشتگ متوسل شده‌اید پس از محتواهای شما عبور می‌کند. زمانی که خود را به استفاده از یک دسته‌بندی مناسب و مرتبط مقید کنید، محتواهای شما همگرایی بیشتری داشته و هویت پیجتان مشخص می‌شود.
  • هشتگ‌های که سرچ بالایی دارند و پر رقابت هستند، می‌توانند به کاربرها کمک کنند که با شما آشنا شوند اما احتمال دیده شدن در میان انبوهی از رقبا آسان نیست. در مقابل کاربرد هشتگ‌هایی که علاوه بر داشتن سرچ نسبتاً بالا کمی اختصاصی‌تر باشند به عبارتی کم رقابت‌تر باشند، شما را خاص‌تر و متمایزتر جلوه می‌دهند و احتمالاً بازدیدهای بیشتری برای پیجتان به همراه خواهند داشت.
بیشتر بخوانید:  بازاریابی حسی چیست و تبلیغات در آن چگونه است؟
انواع هشتگ
کاربردهای انواع هشتگ در اینستاگرام

انواع هشتگ در اینستاگرام

هشتگ‌های به کاربرده شده در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی در سه دسته جای می‌گیرند:

هشتگ برند:

این هشتگ نام برند شما است که بر روی تمام پست‌هایتان ثبت می‌شود.

هشتگ کمپین:

استفاده از این نوع هشتگ برای رویدادهای خاص که معمولاً در مدت زمانی کوتاه و مشخصی در جریان هستند توصیه می‌شود. هشتگ پروژه نام دیگری است که برای این هشتگ استفاده می‌شود چرا که در زمان مشخصی شروع به استفاده از آن می‌کنید و پس از گذشت مدت زمان معینی هم استفاده از آن را به پایان می‌رسانید.

هشتگ توضیح

کاربرد هشتگ توضیح برای بیان موضوع یا انتقال بار احساسی است.

آیا هشتگ‌گذاری در کامنت و بیوی اینستاگرام تأثیری دارد؟

 گذاشتن هشتگ در کامنت مانند هشتگ کمپین عمل می‌کند. درج هشتگ در کامنت یا کپشن انتخاب شما است و تنها فرق این دو مورد در این است که قرار دادن هشتگ‌ها در کامنت شکلی مرتب‌تر به پشت شما داده و در عین حال شما از تأثیرات مثبت آن بهره‌مند می‌شوید.

در مقابل استفاده از هشتگ در بیوی اینستاگرام هیچ کارکردی نداشته و تنها با استفاده از آن می‌توانید به کاربر اعلام کنید که صفحه‌ی شما در چه زمینه‌ای فعال است یا حتی می‌توانید هشتگ اختصاصی خود را به آن‌ها معرفی کنید.