بسیار شنیده‌ایم که در طراحی یک سایت موفق باید از قوانین موتورهای جستجو پیروی کرد و پارامترهایی را که تعریف شده است رعایت کرد. در واقع موتورهای جستجو قوانینی را برای همه‌ی سایت‌ها در نظر گرفته‌اند و بر اساس آن قوانین سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند. هر سایتی که بتواند به بهترین شکل از این قوانین پیروی کند، رتبه‌ی بالاتری را کسب کرده و در  نتیجه برای کاربران بیشتری به نمایش گذاشته می‌شود. چنین وب سایتی مورد پسند موتورهای جستجو است. حال می‌خواهیم در مورد وب سایت کاربر پسند صحبت کنیم. آیا وب سایتی که مورد پسند موتورهای جستجو است، کاربر پسند هم است؟

لزوماً وب سایتی که طبق اصول موتورهای جستجو طراحی شده است، کاربر پسند نیست چرا که کاربر به دنبال جواب سؤال خود است و برای او اهمیتی ندارد سایت شما طبق اصول طراحی شده یا نه، حتی از این قوانین و اصول اطلاعی ندارد. آنچه برای کاربر مهم است محتوای شماست، اینکه کاربر بتواند جواب خود را در وب سایت شما پیدا کند.

تفاوت سایت کاربر پسند و سایت مورد پسند موتورهای جستجو

طبق آنچه گفته شد تفاوت میان وب سایت کاربر پسند و سایت‌های مورد پسند موتورهای جستجو را می‌توان در معیارهای آن‌ها جستجو کرد. موتورهای جستجو دارای ربات‌های هوشمندی هستند که برای هر کدام از آن‌ها الگوریتم‌های مشخصی تعیین شده است و به صورت خودکار می‌توانند سایت‌هایی را که طبق این الگوریتم‌ها هستند شناسایی کنند. اما کاربرها ربات نیستند و از الگوریتم مشخصی پیروی نمی‌کنند بلکه هر یک معیارهای خود را دارند ضمن اینکه آگاهی‌ای نسبت به الگوریتم‌های موتورهای جستجو ندارند.

اکنون که این تفاوت‌ها را شناختیم، ویژگی‌های یک وب سایت کاربر پسند را با هم بررسی می‌کنیم.

سایت کاربر پسند

چه ویژگی‌هایی در وب سایت‌های کاربر پسند در نظر گرفته می‌شود؟

موضوع و محتوای سایت

موضوع جذاب همواره به جذب مخاطب‌ها کمک می‌کند. اگر سایت شما به موضوعاتی بپردازد که مورد علاقه‌ی کاربران باشد مثل مطالب سرگرم کننده این سایت کاربر پسند است. می‌توانید برای داشتن وب سایتی موفق موضوع مورد علاقه‌ی کاربران را پوشش دهید و برای درآمدزایی خود از تبلیغات مناسب که کاربر را آزار نمی‌دهد استفاده کنید.

طراحی سایت

قالب سایت زیبا که متناسب با کسب و کار مورد نظر باشد، می‌تواند کاربران بسیاری را جذب وب سایت شما کند. همچنین طراحی حرفه‌ای، استفاده از رنگ‌های چشم نواز و فونت‌های جذاب و خوانا از جمله عواملی است که برای کاربر اهمیت دارد.

طراحی سایت

تبلیغات مناسب

هیچ تبلیغی مورد پسند کاربران نیست اما بعضی از انواع تبلیغات بیشتر برای کاربر آزاردهنده هستند و بعضی از فرمت‌های تبلیغاتی برای کاربر قابل قبول‌تر هستند و مزاحمتی برای کاربر در سایت ایجاد نمی‌کنند. استفاده از این فرمت‌ها به جذب کاربر کمک می‌کند. برای اطلاع بیشتر از این نوع تبلیغات می‌توانید مقاله آزاردهنده‌ترین نوع تبلیغات دیجیتال در دنیا را مطالعه کنید.

استفاده از تصاویر و ویدئوهای با کیفیت

محتواهای تصویری هر روزه محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند و به علت درگیری بصری کاربر، مفاهیم را بهتر منتقل می‌کنند. کاربران طرفدار تصاویر و ویدئوها هستند و هر چه این محتواها با کیفیت‌تر باشند، کاربران بیشتری را به خود جذب می‌کنند.

ریسپانسیو بودن سایت

دسترسی به وب سایت‌ها از طریق پلتفرم‌های مختلفی امکان‌پذیر است مثل کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، گوشی همراه. اما امروز به دلیل افزایش کاربرد گوشی همراه، بیشتر کاربران از طریق گوشی‌های خود وارد وب سایت می‌شوند. همین مسئله اهمیت ریسپانسیو بودن سایت‌ها را نشان می‌دهد. وب سایت‌ها باید طوری طراحی شوند که از طریق هر پلتفرمی بتوان بدون هیچ مشکلی به آن‌ها دسترسی داشت.

jjk

به روز کردن سایت

مقصود از به روز کردن سایت، به روزرسانی لینک‌ها و آنالیز سایت نیست زیرا این موارد فقط برای موتورهای جستجو اهمیت دارد نه برای کاربر. آنچه برای کاربر اهمیت دارد محتوای به روز است. برای جذب کاربران و جلب رضایت آن‌ها باید محتواهای سایت را مدام آپدیت کرد.

ایجاد رابط کاربری آسان

رابط کاربری یا UI از عوامل بسیار مهم در طراحی یک وب سایت است. در صورت داشتن رابط کاربری خوب، تجربه‌ی کاربری خوشایندی را رقم می‌زنید و کاربران بسیاری را به خود جذب می‌کنید. همینطور ایجاد ارتباط بین کاربران و مدیران سایت می‌تواند پلی باشد به سوی حل مشکلات کاربران و جلب هر چه بیشتر رضایت آن‌ها.

تمام موارد گفته شده برای ایجاد وب سایت کاربر پسند بسیار مفید و مؤثر هستند. به خاطر داشته باشید که همیشه خود را به جای کاربر بگذارید، نیازهای او را بشناسید و ببینید اگر شما به جای کاربر بودید، سایت خود را انتخاب می‌کردید یا خیر. اگر جواب شما مثبت است که چه عالی ولی اگر در جواب خود تردید دارید یا پاسختان نه است، بهتر است ایرادات کار خود را پیدا کنید و آن‌ها را اصلاح کنید تا بتوانید سایتی موفق و کاربر پسند داشته باشید.