برای هر موضوعی محتواهای زیادی در فضاهای مجازی و غیر مجازی وجود دارد که بعضی پرطرفدارتر هستند و بعضی دور افتاده و مطرود. تفاوت این دو دسته در کیفیت است، دسته‌ای از محتواهایی که تولید شده بی ارزش و اهمیت هستند و تعداد کمی در دسته‌ی محتوای ارزشمند جای می‌گیرند. حال به نظر شما فرق این دو دسته چیست؟ و چه متر و معیاری برای تشخیص محتوای ارزشمند وجود دارد؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا جواب این سؤال‌ها را با هم بررسی کنیم.

منظور از محتوای ارزشمند چیست؟

معیارهای مهمی برای ارزیابی و شناسایی محتوای با کیفیت و  ارزشمند وجود دارد که در ادامه چند تا از مهمترین آن‌ها را برایتان به اختصار آورده‌ایم.

کاربرپسند بودن

واژه‌ی کاربر پسند بودن واژه‌ای پر تکرار است که همین تکرار نشان از اهمیت آن دارد. یکی از مهمترین ویژگی‌های یک محتوای با کیفیت کاربرپسند بودن آن است. ابزارهای زیادی هستند که به شما کمک می‌کنند گزینه‌های مربوط به کاربر پسند بودن محتوا را ارزیابی کنند. ساده‌ترین مواردی که می‌توانید برای اندازه‌گیری این مورد بررسی کنید، طول عمر کاربر و نرخ پرش سایت هستند.

تولید محتوا
تولید محتوای باارزش

گوگل پسند بودن

برای اینکه محتوایی مورد پسند گوگل واقع شود، باید در درجه‌ی اول اصول سئو را در آن رعایت کرد. نکته‌ی مهم در این زمینه این است که محتوایی که مورد پسند کاربر باشد، مورد پسند گوگل هم خواهد بود زیرا الویت گوگل در هر موردی کاربر است.

قابل اعتماد بودن

اعتمادسازی در فضای دیجیتال کار آسانی نیست اما نباید این سختی باعث شود که شما از توجه به آن غافل شوید. بهترین راهکار برای ایجاد اعتماد، استفاده از بازاریابی محتوا است. برای اینکه از قابل اعتماد بودن محتوای خود مطمئن شوید باید رفتار کاربر را زیر نظر بگیرید برای مثال اگر کاربری اقدام به ساخت حساب کاربری و عضویت در خبرنامه و بلاگ شما کند به این معنی است که توانسته‌اید اعتماد او ر ا جلب کنید. همینطور در صورتی که کاریری محتوای شما را با دیگران به اشتراک بگذارد یعنی به شما و محتوایتان اعتماد دارد.

کپی نبودن

محتوای ارزشمند محتوایی است که اصل و منحصر به فرد باشد. اینترنت پر است از محتواهای تکراری و این حجم محتوای تکراری بیانگر این است که آن سایت، بلاگ و … وقت و ارزشی برای مخاطب خود قائل نشده و این موضوع شما را هم از چشم کاربر و هم گوگل خواهد انداخت.

محتوای باکیفیت
خصوصیات محتوای باکیفیت

بومی کردن محتواهای ترجمه شده

ترجمه محتوا از زبان‌های دیگر با ذکر منبع بسیار ارزشمند بوده و به مخاطب نشان می‌دهد که شما تا چه اندازه برای رفع نیاز و خواست او ارزش قائل شده‌اید. ضمن اینکه محتواهایتان یونیک و منحصر به فرد خواهد بود. اما در این زمینه باید چند مورد را بررسی کنیم:

  • آیا محتوایی که می‌خواهیم ترجمه کنیم برای کاربر ایرانی جذاب خواهد بود؟
  • آیا این محتوا اعتمادسازی خواهد داشت؟
  • آیا این محتوا قابل درک برای کاربر ایرانی خواهد بود؟

به کار بردن انواع محتواها

باید در تولید محتوای خود همه نوع محتوایی را مد نظر داشته باشید و از ترکیب آن‌ها به بیشترین اثرگذاری برسید. تنها به تولید محتواهای متنی اکتفا نکنید. از تصاویر و ویدئوها حتماً در تولید محتواهای خود استفاده کنید. این نوع از محتواها علاوه بر محبوب بودن تأثیر آن‌ها را چند برابر می‌کند.

قابلیت به اشتراک‌گذاری داشتن

آخرین ویژگی مهمی که در این مقاله به آن می‌پردازیم، این است که یک محتوای ارزشمند باید امکان به اشتراک‌گذاری آسان را دارا باشد تا مخاطب در صورتی که آن محتوا را پسندید، بتواند به راحتی و تنها با یک کلیک آن‌ها در محیط‌های مختلف با دیگران به اشتراک بگذارد.

فراموش نکنیم موارد گفته شده تنها چند مورد مهم از ویژگی‌های یک محتوای با ارزش است و بسیاری مسائل دیگر وجود دارد که می‌تواند به ارزش محتوای شما بیفزاید.