پوستر تبلیغاتی کاغذهای چاپی بزرگی هستند که بر روی دیوارها، شیشه‌های فروشگاه‌ها، معابر عمومی مثل بزرگراه‌ها و خیابان‌های پر رفت و آمد شهر نصب شده و تبلیغ محصول یا خدمات مورد نظر را در جلوی چشم مخاطب‌ها قرار می‌دهند. این تبلیغات می‌تواند شامل عکس، نوشته، شعار، طرح و … باشند.

این روش تبلیغاتی یکی از مؤثرترین رو‌ش‌ها برای بازاریابی و تبلیغات به حساب می‌آید و دایره‌ی مخاطب‌ها در پوسترهای تبلیغاتی بسیار وسیع است. به دلیل اهمیت این روش تبلیغاتی امروز در این مطلب از ترافیک مدیا می‌خواهیم در مورد پوستر تبلیغاتی صحبت می‌کنیم. پیش از آن اجازه دهید نگاه کوتاهی به انواع پوستر و کارایی آن‌ها داشته باشیم.

پوسترها و کارایی آن‌ها

پوسترها به جهت طراحی و کارایی که دارند در سه دسته قرار می‌گیرند. این دسته‌ها عبارتند از:

پوسترهای  تبلیغاتی

هدف از طراحی این پوستر بازاریابی و تبلیغات است. در واقع پوسترهای تبلیغاتی با اهداف تجاری طراحی شده و به تبلیغ یک محصول، برند یا کسب و کار می‌پردازند. هر چند که پوسترها جزو تبلیغات سنتی به حساب می‌آیند اما هنوز هم کاربرد و تأثیر خود را دارند. در واقع این روش تبلیغاتی در کمپین‌ها تبلیغاتی بسیار جوابگو است.

پوستر خبری و اطلاع رسانی

این پوسترها به هدف اطلاع رسانی همایش‌ها، سمینارها، جشنواره‌ها و … در سطح شهر قرار می‌گیرند. در واقع هدف از این نوع پوستر همانگونه که از نامش پیدا است اطلاع‌رسانی و انتشار خبر است.

پوستر آموزشی

این پوسترها به منظور آموزش و آگاهی دادن به افراد جامعه یا مراجعه کننده‌های یک سازمان ارائه دهنده‌ی خدمات و …  مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع پوسترها در بانک‌ها، بیمارستان‌ها و ادارات دولتی بسیار به چشم می‌خورند.

ویژگی یک پوستر تبلیغاتی موفق

در طراحی پوسترهای تبلیغاتی گرافیک و جلوه‌های بصری نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در واقع پوستر تبلیغاتی موفق است که بتواند در یک نگاه با به کارگیری جلوه‌های بصری نظر مخاطب را به خود جلب کند. هر چند که نوشته‌ها و جزئیات پوستر هم مهم هستند اما آنچه در نگاه اول می‌تواند مخاطب را مجذوب خود کند، کلیت پوستر است. به طوریکه مخاطب مجذوب شده و به دیگر نکات مورد نظر در پوستر توجه کند.

ویژگی های پوستر تبلیغاتی

یک پوستر تبلیغاتی موفق باید در عرض کمتر از 15 ثانیه مخاطب را درگیر خود کند. به طور کل در یک پوستر باید این عناصر را به کاربرد: لوگو، شعار تبلیغاتی،عکس یا تصویرسازی، متن تبلیغاتی کوتاه و اطلاعات تماس. در زیر به موارد مهمی اشاره می‌کنیم که در به کارگیری این عناصر باید در نظر گرفت:

  • طرح‌ها و عکس‌های باید خلاقانه باشند به طوریکه مزیت برند به رخ بکشند.
  • شعار تبلیغاتی باید کوتاه و تأثیرگذار باشد.
  • ترکیب‌بندی عناصر مختلف باید با دقت انجام شود.
  • عکس‌های مورد استفاده باید با کیفیت باشند.
  • انتخاب رنگ‌ها باید با توجه به روانشناسی رنگ‌ها صورت گیرد.
  • پیام تبلیغات باید واضح و روشن باشد.

پوسترها باید کجا نصب شوند؟

به خاطر داشته باشید هر قدر هم که در طراحی پوستر موفق عمل کرده باشید، اگر آن را در مکان مناسبی قرار ندهید، نمی‌توانید به نتیجه‌ای که مورد نظرتان است دست پیدا کنید. پس انتخاب مکانی مناسب برای نصب پوستر اهمیت زیادی دارد. برای مثال اگر شما سالن زیبایی دارید، قرار دادن پوستر تبلیغاتی در فروشگاه‌های لوازم آرایشی انتخاب بسیار خوبی است. برعکس نصب چنین پوستری در فروشگاه‌های لوازم الکترونیک و … اصلاً منطقی نیست و تأثیری نخواهد داشت.

در نتیجه دقت کنید که مخاطب هدف شما کجاست، همان جا بهترین مکان برای نصب پوستر تبلیغاتیتان است.

در انتها توصیه می‌کنیم در به کارگیری عناصر مختلف در پوستر تبلیغاتی خود زیاده‌روی و اغراق نکنید. هر قدر طراحی شما شلوغ‌تر شود، به همان اندازه مخاطب در درک پیام تبلیغاتی شما دچار مشکل خواهد شد. بنابراین بهترین انتخاب سادگی است. سعی کنید در عین ساده بودن متفاوت و خلاق باشید. علاوه بر این دقت داشته باشید هر المان و عنصری که به کار می‌برید باید متناسب با کسب و کار شما باشد تا بتواند به بهترین شکل پیام شما را منتقل کند.