این روزها اینستاگرام به پرطرفدارترین شبکه اجتماعی میان مردم مبدل شده است. شما به عنوان یک کاربر اینترنت به هیچ وجه نمی‌توانید تأثیرات گسترده این شبکه را در زندگی روزمره خود نادیده بگیرید در حالی که بیشترین ساعات شبانه روز را به مشاهده آن می‌پردازید.

اینستاگرام در این سالها تنها جنبه سرگرمی و اطلاع رسانی را ندارد و به بستری مناسب برای کسب درآمد تبدیل شده است. کسب و کارها با تبلیغات در این شبکه توانسته‌اند در جذب مخاطب و برندسازی در جامعه موفق‌تر از قبل عمل کنند. از این جهت تبلیغات در این شبکه مؤثرتر از سایر رسانه‌ها است.

با توجه به اهمیت این شبکه اجتماعی بدیهی است که نشانه‌هایی از فریب مخاطب هم در این شبکه مشاهده شود. پیج‌ های فیک اینستاگرام که کار آنها ایجاد لایک و کامنت فیک هست از جمله این فریب کاری‌ها هستند که در ظاهر به پرمخاطب دیده شدن پیج مدنظر کمک می‌کنند. به دلیل استفاده زیاد از این ترفند در این مقاله از ترافیک مدیا قصد داریم تا به معرفی این پیج‌ها و راه‌های تشخیص آنها بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

پیج یا فالوور فیک اینستاگرام چیست؟

صفحات فیک در شبکه اجتماعی اینستاگرام این روزها به فراوانی استفاده می‌شوند. به همین دلیل چه قصد داشته باشید در این شبکه کسب درآمد کنید و چه قصد خرید یا کسب اطلاعات دارید، بهتر است از صحت فالوورها و لایک‌ها و کامنت‌های پیج مدنظر خود اطلاع داشته باشید.

برای مثال اگر می‌خواهید پیج قدیمی خود را مجدد فعال کنید یا مدیریت یک اکانت که قبلاً توسط فرد دیگری اداره می‌شده را به عهده بگیرید، بایستی در گام اول فالوورهای آن را بررسی کنید و اینکه آیا فالوور فیک در آن وجود دارد یا خیر. یا اگر قصد خرید از یک پیج را داریم ابتدا برای بررسی اعتبار آن بایستی فالوورها و لایک و کامنت‌های آن را ارزیابی کنیم و نظرات دیگر کاربران را در مورد آن بررسی کنیم. از این جهت حتماً باید ویژگی‌های پیج‌های فیک را بشناسیم.

پیج فیک اینستاگرام
پیج فیک اینستاگرام چیست؟

یکسری پیج‌ها در اینستاگرام هستند که به طرز جالب توجهی فالوور دارند؛ اما اگر لیست فالوورهای آن را بررسی کنید، خواهید دید که اغلب آنها فیک و غیرواقعی هستند و درواقع هویت مشخصی ندارند. در حال حاضر افرادی هستند که با هزینه نسبتاً پایین این فالوورهای فیک را می‌فروشند. این فالوورهای فیک اگرچه در ابتدا رشد قابل توجهی را به پیج شما اعطا می‌کنند اما در ادامه هم بلافاصله ریزش پیدا می‌کنند و هم کسب و کارتان را متضرر می‌کنند.

پیج‌های موفق اینستاگرام با دارا بودن فالوورهای واقعی ضمن دارا بودن اینگیجمنت و تعامل بالا با کاربران، سطح فروش بالایی هم دارند. اما پیج‌هایی که اقدام به خرید فالوور فیک می‌کنند، فروش بالایی ندارند زیرا تعامل آنها با کاربران کمتر است.

فالوورهای واقعی برای پیج اینستاگرام اهمیت زیادی دارد. تجربه نشان داده که پیج‌هایی با تعداد فالور کم اما واقعی، آمار فروش بالاتری نسبت به پیج‌هایی دارند که تعداد فالوورهای آنها غیر عادی بالاست. درواقع چنین پیج‌هایی در جلب اعتماد کاربران موفق‌تر عمل کرده‌اند. از این جهت سعی کنید پیج کاری خود را طبق استراتژی اصولی و درست رشد دهید.

فالوورها یا پیج‌های فیک در اینستاگرام چه معایبی دارند؟

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، خرید فالوورهای فیک در اینستاگرام نه تنها سودی برای کسب و کار ندارد بلکه به ضرر آن هم تمام می‌شود زیرا نرخ تعامل با کاربران را به شدت کاهش می‌دهد. این درحالی است که برخلاف تصور برخی افراد فکر می‌کنند تعداد فالوور بیشتر نشان دهنده پرمخاطب بودن و شهرت پیج است، این موضوع به ضرر آنها تمام می‌شود.

برای مثال زمانی که شما قصد خرید کالایی را از یک پیج دارید، زمانی که متوجه فالوورها، لایک‌ها و کامنت‌های فیک آن می‌شوید از خرید صرف نظر می‌کنید؛ درواقع به چنین پیج‌هایی اعتماد نمی‌کنید. به طورکلی معایبی که پیج‌ های فیک اینستاگرام برای کسب و کار شما به دنبال دارد به شرح زیر هستند:

معایب پیج فیک اینستاگرام
معایب پیج های فیک اینستاگرام

از بین رفتن اعتماد کاربران

مهمترین عامل موفقیت در هر کسب و کاری به ویژه در دنیای مجازی کسب اعتماد است. از آنجایی که در بستر اینترنت کاربران امکان مشاهده و لمس محصول از نزدیک را ندارند و تعامل کمتری را با فروشنده دارند، جلب اعتماد آنها دشوار است. از این رو بایستی اهتمام زیادی در این زمینه به خرج دهید.

بیشتر بخوانید:  الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱

زمانی که کاربر وارد پیج شما شود به راحتی با مقایسه تعداد لایک و تعداد فالوورهایتان می‌تواند فیک یا واقعی بودن آنها را تشخیص دهد. اینجاست که اگر شما فالوور فیک داشته باشید اعتماد کاربر از بین می‌رود.

حتی اگر بهترین و باکیفیت‌ترین پست یا محصول هم در پیج خود قرار دهید، کاربران به آن اهمیتی نمی‌دهند و خریدی انجام نمی‌دهند. کاربران زمانی که بفهمند شما قصد داشته‌اید از اعتماد آنها سوء استفاده کنید و فریبشان دهید دیگر احساس خوبی به پیج شما نخواهند داشت. جلب اعتماد از دست رفته این کاربران هم نیازمند صرف زمان زیاد و البته تلاش بسیار است.

صفر بودن نرخ مشارکت فالوورهای تقلبی

مهمترین هدفی که کسب و کارها در شبکه‌های اجتمای در جستجوی آن هستند، بالا بردن نرخ اینگیجمت و تعامل با کاربران است. به عبارتی آنها به دنبال این هستند که مخاطبان پیج خود را به مشتریان وفادار محصولات خود مبدل کنند. با این حال دقت کنید که فالوورها یا پیج‌های فیک هیچ مشارکتی در پیج شما ندارند و درواقع نرخ مشارکت آنها صفر است.

این فالوورها هیچ لایک و کامنتی نمی‌گذارند و هیچ خریدی هم از شما نمی‌کنند؛ همه این‌ها نرخ مشارکت را به صفر می‌رساند. همچنین این فالوورهای فیک نمایش پست‌های شما به کاربران واقعی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و میزان مشارکت آنها را هم به شدت کاهش می‌دهد.

درواقع در کسب و کارهای آنلاین آنچه اهمیت دارد بازگشت سرمایه و در ادامه سودآوری است. فالوورهای فیک به دلیل نداشتن نرخ مشارکت و تأثیر منفی در مشارکت دیگر فالوورهای واقعی نمی‌توانید این اهداف را محقق کند.

امکان حذف پیج
امکان حذف پیج به دلیل تقلب در اینستاگرام

خطر حذف پیج‌های اینستاگرامی با فالوورهای فیک

الگوریتم‌های شبکه قدرتمند اینستاگرام به دقت پیج‌ها و عملکردهای آنها را زیر دارند و اکانت‌ها را بررسی می‌کنند. از این جهت اگر با پیج‌هایی برخورد کنند که شمار فالوررهای آنها بسیار زیاد ولی در عین حال فیک و غیر فعال هست بدون شک آنها را جریمه و حذف خواهد کرد.

حال اگر پیج شما هم فالوور فعال و هم فالوور غیر فعال داشته باشد، اینستاگرام آنها را با جریمه‌های گوناگونی مواجه خواهد کرد و در بدترین شرایط آن را بلاک یا حذف خواهد کرد. از این رو پیج شما فالوورهای واقعی را که به زحمت آنها را بدست آورده‌اید حذف می‌کند و شما دوباره مجبور خواهید بود تا این مسیر را از اول شروع کنید.

راه‌های تشخیص پیج‌ های فیک اینستاگرام

پیج‌ها یا فالوورهای فیک در اینستاگرام غالباً دارای خصوصیات بارز و مشخصی هستند؛ با شناخت این ویژگی‌ها می‌توانید به راحتی آنها را تشخیص دهید. در ادامه به بررسی راه‌های تشخیص این پیج‌ها خواهیم پرداخت که اهمیت زیادی برای فعالیت در این شبکه دارد.

صفحات بدون عکس پروفایل

یکی از راه‌های شناسایی پیج‌های فیک عکس پروفایل است. در بسیاری مواقع پیج‌های اینستاگرامی از عکس‌های دیگران برای پیج خود استفاده می‌کنند تا خود را به عنوان یک پیج واقعی به مخاطبان معرفی کنند. این اکانت‌ها معمولاً از عکس‌های نمای دور افراد معمولی یا عکس افراد مشهور استفاده می‌کنند تا برای مخاطبان جذابیت زیادی داشته باشد.

با این حال بیشتر پیج‌های فیک که ربات هستند به راحتی قابل تشخیص هستند؛ چون نه عکس پروفایل دارند و نه بیو.

لایک و کامنت فیک
لایک و کامت های فیک در اینستاگرام

نام های کاربری بی معنی

برای شناسایی پیج‌ های فیک اینستاگرام یک راه دیگر توجه به نام آنهاست. پیج‌های فیک از آنجایی که در تعداد بسبار زیاد ساخته میشوند، نامگذاری آنها دشوار می‌شود و اغلب نام های عجیبی دارند. برای مثال اکانتی که نام آن فقط از عدد تشکیل شده باشد مشخص است که واقعی نیست.

مشکوک بودن تعداد و زمان انتشار پست‌ها

اکانت‌های فیک معمولاً برای اینکه واقعی به نظر برسند و فروش خوبی داشته باشند، تعداد زیادی پست بدون توجه به زمانبندی منتشر می‌کنند. این پست‌ها غالباً تصاویر سلفی و ویدیوهای بی کیفیت هستند که کوچکترین ربطی به نام، عکس یا بیوی پروفایل ندارند. از این جهت اگر با پیجی مواجه شدید که تعداد پست‌های آن کم و بی ربط اما تعداد فالوورهای آن زیاد است، احتمال زیاد فیک است.

پیج‌های دارای فالوور و فالویینگ های زیاد اما بدون پست

فروشندگان پیج‌های تقلبی به دلیل تعداد زیاد این پیج‌ها فرصت کافی برای تولید و انتشار پست برای هرکدامشان را ندارند و از این جهت با این پیج‌ها مشتریان خود را فالو می‌کنند.

ربات‌ها هم در ایجاد پیج‌های فیک با تعداد فالوور و فالویینگ بالا نقش دارند. این ربات‌ها با فالو کردن همدیگر شمار فالوور و فالویینگ هایشان را افزایش می‌دهند. توجه داشته باشید که فالوورها و فالویینگ‌های چنین پیج‌هایی هم خصوصیات مشترک دارند و تشخیص آنها کار راحتی است.

بیشتر بخوانید:  چطور با گوشی عکس های جذابی از غذا بگیریم؟

پیج‌های دارای فالوور و فالویینگ های بسیار زیاد

اغلب پیج‌ها که با هدف فالوور فیک فروخته می‌شوند و تشخیص آنها کار بسیاری راحتی است. بیشتر این اکانت ها هزاران هزار فالوور دارند. با این حال توجه داشته باشید که در میان اینگونه پیج‌ها، اکانت‌های واقعی هم هستند که متعلق به کاربرانی کنجکاو است که قصد دارند به انواع پست و محتوا دسترسی داشته باشند.

پیج های بدون پست
فالوور و فالویینگ بسیار زیاد در پیج های فیک

وجود فالوور و کامنت‌های خارجی بسیار

خدمات فروشندگان فالوورهای فیک در ایران به دو دسته تقسیم می‌شود؛ لایک‌ها و فالوورهای ایرانی و لایک‌ها و فالوورهای خارجی. از آنجایی که تعرفه خرید اکانت‌های ایرانی گران تر از اکانت‌های خارجی است، برخی ترجیح می‌دهند اکانت‌های خارجی با قیمت پایین‌تر بخرند. اما این انتخاب تشخیص فیک بودن فالوورها را برای کاربران خیلی راحت تر می‌کند.

هنگامی که لایک‌ها و کامنت‌های این اکانت‌های خارجی را مشاهده می‌کنید این موضوع که اکانت‌های خارجی با این تعداد چرا باید یک پیج ایرانی را فالو کنند برایتان غیر منطقی و عجیب خواهد بود.

عدم وجود هماهنگی میان تعداد فالوورها و اینگیجمنت

رایج‌ترین روش برای شناسایی پیج‌ های فیک اینستاگرام بررسی توازن میان تعداد فالوورها و تعداد لایک هاست. به عبارتی شما بایستی نرخ اینگیجمنت پیج مدنظر را بررسی کنید. منظور از اینگیجمت تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها و به طورکلی میزان درگیری کاربران با پیج است. در دنیای پرمخاطب اینستاگرام پیج‌هایی به موفقیت می‌رسند که اینگیجمنت بالایی داشته باشند. برای مثال پیج‌هایی که چندین هزار فالوور دارند اما تعداد لایک‌های آنها دو رقمی یا سه رقمی است، فیک به نظر می‌رسند.

توجه داشته باشید که این روزها برخی پیج‌ها با اسپانسر شدن در برخی کمپین‌ها و مسابقات میلیونی در اینستاگرام، به سرعت شمار فالوورهایشان افزایش می‌یابد اما درصورت مشارکت پایین، شمار فالوورها به شدت ریزش پیدا می‌کند. اینجاست که تفاوتی میان این پیج‌ها با پیج‌های فیک باقی نمی‌ماند.

لایک‌های فیک در اینستاگرام

علاوه بر فالوورهای فیک ، این روزها لایک‌های فیک هم به فروش می‌رسند. تشخیص لایک‌های فیک هم کار راحتی است. کافیست نگاهی به لیست لایک‌های پست‌های پیج مدنظر بیاندازید. برخی اکانت‌هایی که پیت را لایک کرده‌اند را به صورت تصادفی انتخاب کنید. اگر این پیج‌ها خصوصیاتی که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم را دارند بدون شک فیک هستند.

اکانت های فیک
اکانت های فیک در اینستاگرام

کامنت‌های فیک

کامنت‌های فیک یکی دیگر از فریب کاری‌هایی است که این روزها توسط برخی پیج‌های استفاده می‌شود. این کامنت‌ها معمولاً مضامین مشابهی دارند؛ مثلاً پست زیبایی بود، از همکاری با شما خشنودیم و … . می‌توان کامنت‌های برخی پست‌ها را بررسی کرد و بررسی کرد که آیا با محتوای پست ارتباط دارند یا صرفاً برای بالا بردن نرخ مشارکت هستند. برای اینکه مطمئن شوید می‌توانید رندوم برخی از کامنت‌ها باز کنید و پیج‌ها را بررسی کنید.

بازدیدهای فیک لایو اینستاگرام

جالب اینجاست که علاوه بر لایک و کامنت‌های فیک، حتی می‌توان بازدیدهای فیک هم برای لایوهای اینستاگرامی خود خرید. درواقع تعداد افرادی که شما در لایو مشاهده می‌کنید، ممکن است دستکاری شده و تقلبی باشد.

هدف پیج‌ها از خرید بازدیدکننده‌های فیک و افزایش شمار آنها این است که لایوشان در بخش تاپ لایو یا لایوهای برتر قرار بگیرد. اما امروزه بر اساس الگوریتم‌های جدید اینستاگرام این ترفند به سرعت از طرف اینستاگرام شناسایی می‌شود و احتمال جریمه بسته شدن لایو این پیج‌ها افزایش پیدا می‌کند.

بهترین راهکار برای موفقیت در اینستاگرام

در مقاله بهترین صفحات اینستاگرام خصوصیاتی که بایستی برای موفقیت در این شبکه اجتماعی داشت را بررسی کردیم. با توجه به این ویژگی‌ها شاید مهمترین گام برای موفقیت در این مسیر داشتن استراتژی مشخص باشد. بر این اساس بایستی با تولید و انتشار محتوای جذاب و باکیفیت برای جذب فالوور واقعی و تبدیل کردن آنها به مشتریان تلاش کرد.

در این مسیر بایستی حواستان باشد تا فریب پیج‌ های فیک اینستاگرام را نخورید زیرا هیچ سودی برای کسب و کارتان ندارد و حتی به ضرر آن هم تمام می‌شود. بهترین راهکار برای معرفی پیج کاری و جذب مشتری تبلیغات در پیج‌های معروف و بزرگ اینستاگرامی است که فالوورهای واقعی زیادی دارند. به این ترتیب با توجه به جذابیت محتوای تبلیغاتی شما احتمال موفقیت شما در جذب فالوور واقعی افزایش خواهد یافت.