با وجود اینکه الگوریتم‌های گوگل مدام در حال تغییر و آپدیت شدن هستند، جستجو بر اساس کلمات کلیدی هنوز هم بحث مهمی در سئو سایت به حساب می‌آید. کلمات کلیدی همان عباراتی هستند که کمک می‌کنند سایت شما در نتایج جستجو به کاربر نشان داده شوند و در نتیجه ترافیک سایتتان زیاد شود و رتبه‌ی بهتری هم در گوگل به دست آورید. دقت در پیدا کردن کلمات کلیدی باعث افزایش احتمال موفقیتتان خواهد شد.

جستجو بر اساس کلمات کلیدی یعنی پیدا کردن آن کلماتی که کاربران در اینترنت بیشتر جستجو می‌کنند. زمانی که کلمات کلیدی محبوب را پیدا کردیم، می‌توانیم از طریق ابزارهای سئو میزان محبوبیت آن‌ها را هم بسنجیم.

استراتژی پیدا کردن کلمات کلیدی

موضوع‌های مهم و مرتبط با کارتان را لیست کنید. خود را به جای کاربر  بگذارید و کلماتی را که فکر می‌کنید مخاطب‌هایتان بر اساس جستجوی آن‌ها شما را پیدا خواهند کرد، یادداشت کنید. سپس موضوعاتی را را که مرتبط با کسب و کارتان هستند و آن کلمات کلیدی در آن‌ها استفاده شده‌اند را بنویسید. از ابزارهای مختلف مثلgoogle keyword planner برای بررسی میزان محبوبیت آن‌ها استفاده کنید. حال با داشتن چنین لیستی می‌توانید اولویت‌های خود را مشخص کنید و بدانید باید تمرکزتان را روی کدام کلمات و موضوعات بگذارید.

در ادامه‌ی مقاله راهکارهایی را به شما ارائه می‌کنیم تا بتوانید کلمات کلیدی پرکاربرد را پیدا کنید و از آن‌ها در راستای استراتژی و اهداف سئو خود کمک بگیرید. 

استفاده از پیشنهادات گوگل

کلمه‌ی مد نظرتان را در باکس جستجوی گوگل وارد کنید و منتظر پیشنهادات گوگل بمانید. گوگل پر جستجوترین موضوع‌ها را به شما پیشنهاد خواهد کرد و بر این اساس می‌توانید سلیقه کاربر را بسنجید و دغدغه‌هایش را ب‌شناسید.

جستجوهای مرتبط گوگل

زمانی که عبارتی را در گوگل سرچ می‌کنید، گوگل موضوع‌های مرتبط با آن موضوع را هم برایتان به نمایش می‌گذارد. در این بخش می‌توانید عبارات و کلمات کلیدی مناسب با موضوعتان را به راحتی پیدا کنید.

استفاده از ابزارهای متفاوت برای یافتن کلمات کلیدی

برای پیدا کردن کلمات کلیدی ابزارهای متفاوتی وجود دارند که می‌توانید با استفاده هم زمان آن‌ها و مقایسه‌ی نتیجه‌ها بهترین انتخاب را داشته باشید. استفاده‌ی تنها از یک ابزار باعث می‌شود مخاطبان زیادی در تحقیق شما نادیده گرفته شوند چرا که هر کدام از این ابزارها بخشی از زوایای موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهند و محدودیت‌هایی در ارائه آمار دارند.

Google keyword planner یکی از ابزارهای محبوب در این زمینه است. از دیگر ابزارها در این زمینه می‌توان به Google trends و Keyword tool هم اشاره کرد. همینطور می‌توانید با جستجو در شبکه‌های اجتماعی و بررسی هشتگ‌های پرطرفدار کلمات کلیدی خود را جستجو کنید.

آنالیزورها و آمارگیرها

برخی ابزارها مثل گوگل آنالیتیکس به شما امکان تجزیه و تحلیل رفتار کاربر را می‌دهد.

بررسی گزارش تبلیغات

اگر گوگل ادوردز را در لیست استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود در نظر گرفته باشید، می‌توانید گزارش‌هایی به مراتب دقیق‌تر  از گوگل آنالیتیکس به دست آورید. برای مثال می‌توانید ببینید کاربرها بر اساس چه عبارت‌ها و کلمات کلیدی‌ای و کلیک روی آن‌ها به سایت شما آمده‌اند. با بررسی این موارد می‌توانید عنوان‌ها و محتواهای خود را انتخاب کنید.

در نهایت همانطور که گفتیم در پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب اولین قدم تهیه لیستی از کلمه‌های کلیدی مرتبط با کارتان سپس بررسی میزان جستجوی آن‌ها و در نهایت برررسی میزان رقابت‌پذیری آن‌ها است. اگر در باتدای کار هستید، پیشنهاد ما این است از کلمه‌های کلیدی ساده‌تر برای بالا آمدم در نتیجه‌ی جستجو استفاده کنید به عبارتی از کلمات کلیدی کم رقابت‌تر در محتوای خود استفاده کنید تا زودتر در صفحه‌ی اول گوگل دیده شوید.