پیش از آنکه از چرایی و اهمیت تبلیغات همسان صحبت کنیم، بیایید تا با هم ببینیم که تبلیغات همسان چیست. تبلیغات همسان یا Native ads تبلیغاتی هستند که در فضاهای آنلاین به گونه‌ای ارائه می‌شوند تا همگون و همسان با پلتفرمی باشند که در آن قرار دارند. در این صورت کاربر دیگر حس تبلیغات به آن‌ها ندارد و اینگونه مخاطب‌های بیشتری جذب می‌شوند.

در روش‌های سنتی تبلیغات به صورت کاملاً تبلیغی صورت می‌گرفت به این معنی که مخاطب در مواجهه با آن‌ها حس اجباری بودن تبلیغ و مزاحم بودن آن را داشت. از این رو مخاطب‌ها رفته رفته به دنبال روش‌هایی برای اجتناب و نادیده گرفتن این تبلیغات بوده و هستند. در حالی که در تبلیغات همسان، تبلیغات به صورتی انجام می‌شود که جبر را برداشته و برای مخاطب حس بهتری ایجاد می‌کند چون تبلیغات همسان تبلیغ گونه نیستند بلکه برای مخاطب مانند یک جور اطلاع‌رسانی به نظر می‌رسند و مخاطب در برخورد با آن‌ها واکنش دفاعی ندارد.

تبلیغات همسان در ازای پولی که پرداخت می‌کنید به گونه‌ای طراحی می‌شوند که متناسب با شکل و عملکرد سایت یا پلتفرمی باشد که مخاطب شما در آن حضور دارد. تبلیغات همسان یکی از بهترین روش‌های تبلیغ در دیجیتال مارکتینگ است. در ادامه با اهمیت تبلیغات همسان آشنا می‌شویم.

نکاتی که در تبلیغات همسان باید در نظر گرفت

  1. در انتخاب وب سایت هدف دقت کنید. وب سایت‌هایی را برای تبلیغ انتخاب کنید که مرتبط با کسب و کار شما باشند. این کار باعث می‌شود با مخاطب‌های هدف بیشتری ارتباط بگیرید و هزینه‌های تبلیغ خود را در جای درست و منطقی صرف کرده باشید.
  2. از تولید محتواهای زرد اجتناب کنید. محتوای تبلیغ شما باید مرتبط با کار شما و صادقانه باشد در غیر اینصورت حجمی از ترافیک بی فایده را به سایت خود می‌آورید. ورود کاربران به سایت شما تنها برای لحظاتی کوتاه نه تنها هزینه‌ای که صرف تبلیغات کرده‌اید را هدر می‌دهد بلکه به کاهش رتبه سایت شما در موتورهای جستجو منجر می‌شود.
  3. تبلیغات همسان مجال کوتاهی برای جذب کاربر است. پس آن را جذاب و چالش برانگیز کنید تا مخاطب را با خود همراه کند. با آگاهی از نیاز مخاطب‌هایتان و آنچه می‌توانید برای آن‌ها انجام دهید، تبلیغاتی درست طراحی کنید که ذهن مخاطب را درگیر کند و او را به سایت شما بکشاند.
  4. برای تبلیغ خود از تصویری استفاده کنید که علاوه بر مرتبط بودن بهترین بازخورد را بدهد. از تصاویر یا المان‌هایی استفاده کنید که کاربر را کنجکاو کند تا بر روی تبلیغ شما کلیک کند.
اهمیت تبلیغات همسان
نکات مهم تبلیغات همسان

مزایا و اهمیت تبلیغات همسان

اهمیت تبلیغات همسان از آن جهت است که اگر به درستی انجام شود، کاربر را بدون آنکه متوجه باشد که با تبلیغ روبروست با کسب و کار و برند شما آشنا می‌کند. و به طور ناخودآگاه شما را در ذهن مخاطب نسبت به رقبای دیگر در بالای لیست قرار می‌دهد. در نتیجه مخاطب از مشاهده تبلیغات راضی است و حس مزاحمت ندارد. ضمن اینکه نرخ کلیک و جوابدهی این نوع تبلیغ نسبت به روش‌های دیگر بسیار بیشتر است.

علاوه بر این به دلیل حاشیه سوددهی خوب هم آگهی دهنده و هم وب سایتی که آگهی را منتشر می‌کند سود می‌کنند. در واقع در تبلیغات همسان هم تبلیغ دهنده، هم تبلیغ گذار و هم کاربر، هر سه راضی هستند.

بهترین گزینه‌ها برای تبلیغات همسان

بهترین سیستم تبلیغاتی آنلاین در دنیا شبکه گوگل است. در ایران هم سایت‌های زیادی تبلیغات همسان را راه‌اندازی کرده‌اند مثل یکتا نت، انتورک، کلیک یاب، فست کلیک و … . مشکلی که در اکثر این سیستم‌های ایرانی وجود دارد این است که به اصطلاح تبلیغات همسان انجام می‌دهند چرا که الگوریتم هوشمندی ندارند و تنها با توجه به هزینه‌ای که تبلیغ کننده پرداخت می‌کند، تبلیغاتی نامربوط نمایش می‌دهند که کاربر را خسته می‌کند و هیچ تجربه خوشایندی برای او به همراه ندارد.

از نمونه این دست تبلیغات، می‌توان به تبلیغات همسان داخل فید اپلیکیشن، تبلیغات اسپانسری شبکه‌های اجتماعی، سرچ اد یا تبلیغ در نتایج جستجو (گوگل ادوردز، گوگل پلی ….) و رپرتاژهای آگهی اشاره کرد.

اهمیت تبلیغات همسان
مزایای تبلیغات همسان

تعرفه تبلیغات همسان چقدر است؟

هزینه تبلیغات همسان بسته به شکل تبلیغ، نوع آن و جایی که تبلیغ انجام می‌شود متغیر است.

تبلیغات همسان در کدام قسمت سایت نمایش داده می‌شود؟

بسته به ساختار و طراحی وب سایت تبلیغ گذار بعد از پایان محتوا، در کناره صفحه اصلی یا دیگر صفحات سایت نمایش داده می‌شود. و گاهی با عنوان‌های مطالب دیگر، مطالب روز و …. در وب سایت نشان داده می‌شود.

بازاریابی همسان همان بازاریابی محتواست؟

خیر. گاهی تبلیغات همسان شامل بازاریابی محتوا می‌شود اما این معنای یکی بودن آن‌ها نیست.