منظور از فضای سفید یا منفی، فضایی است که در آن هیچ المانی وجود ندارد. از این رو این فضا لزوماً سفید نیست و بسته به رنگ گرافیک سایت می‌تواند هر رنگی داشته باشد. مهم این است که این فضا خالی باشد و هیچ عنصری در آن وجود نداشته باشد.

فضای بین پاراگراف‌ها، حاشیه صفحات، فضای موجود میان محصولات در سایت‌های فروشگاهی همه از فضای سفید وبسایت محسوب می‌شود. وجود فضای سفید بخش مهمی از طراحی سایت محسوب می‌شود؛ در این مقاله قصد داریم تا به بررسی اهمیت فضای سفید در طراحی سایت و مزایای آن بپردازیم که یکی از موارد اساسی در ارتقای تجربه کاربری محسوب می‌شود.

فضای سفید در طراحی سایت

طراحی سایت تنها قرار دادن عناصر مختلف در کنار هم نیست بلکه قرار دادن هوشمندانه و اصولی آنها در کنار یکدیگر است. در این راستا بایستی نیاز مخاطبان در نظر گرفته شود. بدیهی است که قرار دادن المان‌های زیاد به شکل غیراصولی در کنار هم موجب شلوغ به نظر رسیدن وبسایت و در ادامه از بین رفتن تمرکز و توجه کاربران خواهد شد. اینجاست که فضای سفید به کمک خواهد آمد.

فضای سفید با نقش جداکنندگی خود میان عناصر وبسایت فاصله ایجاد می‌کند تا کاربران هنگام مشاهده و مطالعه خسته نشوند.

فضای سفید یا منفی به فضایی گفته می‌شود که در آن هیچ المانی قرار ندارد. فضای خالی موجود میان پاراگراف‌ها، حاشیه صفحات، فاصله میان محصولات همگی فضای سفید یا منفی تلقی می‌شوند. هرچند این فضا از دیدگاه بسیاری یک فضای به هدر رفته محسوب می‌شود اما وجود آن برای کاربران به قدری اهمیت دارد که این روزها جزء اساسی از طراحی سایت محسوب می‌شود.

با اضافه کردن فضای سفید به محیط وبسایت می‌توان به خوبی یک وبسایت با فضای شلوغ و در هم ریخته را به یک وبسایت منظم و مدرن تبدیل کرد. اگرچه طراحان سایت به این فضا اهمیتی نمی‌دادند و ترجیح می‌دادند تا از همه فضای وبسایت استفاده کنند، اما تأثیر بسیار مثبت این فضا بر خوانایی مطالب و البته ارتقای تجربه کاربری، موجب شده تا جزء جداناپذیر طراحی سایت‌ها محسوب شود.

بیشتر بخوانید:  راهنمای کلی تبلیغات ویدئویی در سال 2021
فضای سفید
دلایل اهمیت فضای سفید در طراحی سایت

اهمیت فضای سفید

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، فضای سفید اهمیت بسیاری در طراحی سایت دارد. درصورتی که درست و اصولی از این فضا استفاده شود، تجربه کاربری افزایش پیدا می‌کند؛ حالا چطوری؟

همه ما زمانی که با سرچ کلمه کلیدی وارد یک وبسایت می‌شویم، اگر صفحات آن شلوغ و بهم ریخته باشد، تمایلی به خواندن مطلب نداریم و به سرعت از آن خارج خواهیم شد. وجود فضای سفید کافی میان خطوط پاراگراف و البته حاشیه صفحات موجب می‌شود تا کاربران راحت‌تر مطالب را بخوانند و چشمان آنها موقع مطالعه اذیت نشود. به علاوه کاربرد فضای سفید باعث می‌شود که فضای کلی وبسایت منظم و مرتب به نظر برسد و از شلوغی آن ممانعت شود.

همین موضوع آمار بازدیدها و تجربه کاربری وبسایت را بالا می‌برد. ارتقای تجربه کاربری هدف اصلی کسب و کارهای آنلاین به شمار می‌رود و آمار فروش یا نرخ تبدیل سایت را بالا می‌برد.

مزایای فضای سفید

اهمیت بالای فضای سفید در طراحی سایت تا حدی است که جزء اساسی هر وبسایت به شمار می‌رود. هرچند طراحان و مدیران سایت ترجیح می‌دهند که از همه فضای موجود در صفحه استفاده کنند اما این موضوع از جذابیت سایت می‌کاهد و تجربه کاربری را کاهش می‌دهد. در ادامه مزایای فضای سفید را بررسی خواهیم کرد:

بالا بردن تجربه کاربری

مهمترین مزیت فضای سفید همانطور که قبل‌تر هم به آن اشاره کردیم، افزایش تجربه کاربری است. وجود فضای خالی مناسب میان پاراگراف ها و تصاویر موجب می‌شود تا کاربران تمایل بیشتری به مطالعه مطالب موجود داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ
مزایای فضای سفید
افزایش تجربه کاربری با فضای سفید

معطوف کردن توجهات به قسمت‌های مهم

استفاده درست و اصولی از فضای سفید توجه مخاطبان را به بخش‌های مهم وبسایت معطوف می‌کند. درواقع هنگامی که می‌خواهید توجه کاربران را به بخش مهمی از سایت جلب کنید بایستی آن را وسط یک فضای خالی قرار دهید.

گوگل خود مثالی روشن از این مزیت فضای منفی به شمار می‌رود. زمانی که شما وارد فضای این موتور جستجو می‌شود، باکس جستجو درست در وسط یک فضای خالی و سفید قرار دارد. به این ترتیب توجه کاربران به محض ورود به سایت به این بخش معطوف می‌شود.

افزایش تأثیرگذاری گزینه‌های call to action

بخش‌های مهم و تأثیرگذاری از هر وبسایت که کاربران را به بخش‌های دیگر سایت هدایت می‌کنند، گزینه‌های call to action است. برای بالا بردن میزان اثرگذاری این گزینه‌ها کافیست آنها را میان فضای سفید قرار داده تا توجه کاربران را به سوی خود جلب کنند. به این ترتیب احتمال کلیک بالاتر خواهد رفت.

درصورتی که از فضای سفید درست و اصولی استفاده کنید، کاربران تشویق خواهند شد تا از صفحات دیگر وبسایت هم بازدید کنند، به این ترتیب زمان بیشتری را در وبسایت شما می‌گذرانند که همین موضوع تأثیر مثبت فراوانی روی سئوی سایت خواهد داشت.

ممانعت از شلوغی صفحات سایت

استفاده درست و اصولی از فضای سفید در طراحی سایت موجب می‌شود تا محیط وبسایت نظم و ترتیب به خود بگیرد. به این شکل از شلوغ شدن وبسایت جلوگیری می‌شود و تمرکز و توجه کاربران بهم نمی‌ریزد.

زمانی که یک کاربر وارد یک وبسایت منظم با فضای سفید کافی و البته طراحی گرافیک و فونت مناسب می‌شود، به آن مجذوب شده و زمانی بیشتری در آن می‌گذارند. در نتیجه نرخ پرش سایت کاهش می‌یابد که همین امر روی سئوی سایت تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.