داشتن مشتریان وفادار مزیت های بسیار زیادی برای کسب‌وکار ما دارد.برای مثال مشتری وفادار اسم برند را همیشه با خود حمل می‌کند و در جمع خانواده،دوستان و همکاران تا حرف از محصول یا خدماتی که ما داریم می‌شود به سرعت برند مارا معرفی می‌کند. همین موضوع باعث تبلیغات دهان به دهان محصول ما می‌شود که تاثیر زیادی در برند شدن کسب‌وکار ما دارد.

طبق تحقیقات انجام شده بیش از پنجاه درصد خریدی که از کسب‌وکارها می‌شود توسط همان مشتریان قدیمی انجام میشود.به قول فیلیپ کاتلر اولین اصل هر بیزینس ایجاد و حفظ مشتری است.طبق این تعریف همان قدر که ساختن مشتری جدید برای تداوم کسب وکار ما اهمیت دارد،حفظ مشتریان قدیمی نیز یکی از وظایف هر سازمان به حساب میاید.

گام‌هایی مؤثر برای ایجاد مشتریان وفادار

منظور از مشتریان وفادار، کسانی است که به طور مداوم از یک برند خاص خرید می کنند و به صورت مستمر با آن کسب و کار در ارتباط هستند. بدیهی است که به دست آوردن چنین مشتریانی دشوار است و نگهداری آنها هم تا حد زیادی به افزایش کیفیت خدمات و محصولات شما بستگی دارد. در ادامه گام‌هایی مؤثر معرفی خواهیم کرد که در راستای افزایش روز به روز فروش کمک زیادی به شما خواهد کرد.

۱-ارزش برندتان را به مشتریان نشان دهید

اولین کاری که برای ساخت مشتری های وفادار باید انجام دهیم این است که ارزش برند خودمان را به همه نشان دهیم و سعی کنیم در همه محصولات و خدماتمان از آن استفاده کنیم. اگر هم آن چشم انداز و ارزش کلی برند خودمون رو هنوز مشخص نکردیم هرچه سریعتر اون رو انتخاب کنیم.ارزش‌هایی مثل حامی حیوانات بودن،کمک به حال خوب انسان‌ها،تلاش برای حفظ محیط زیست و …. .

برای مثال شرکت کوکالا خودش رو حامی محیط زیست معرفی کرده و در راستاش هم عمل کرده و کوکالا گرین رو به بازار معرفی کرده که شیشه نوشابه اش ضرری به محیط زیست نمی‌رسونه.این دلیل می‌تونه به مزیت رقابتی شما تبدیل شود.

باید دلیلی داشته باشید که مخاطب و مشتری‌هاتون داستان برند شما رو پیش همه تعریف کنند و در بهترین حالتش مثل طرفداران برند آیفون سر برند شما با بقیه بحث کنند.

مشتریان وفادار
جذب مشتریان وفادار

۲-با مخاطبتون راحت‌تر ارتباط برقرار کنید:

سعی کنید فاصله خود را با مشتریانتان کم‌تر کنید مثلا بیشتر در فضای مجازی ارتباط برقرار کنید.اگر اینستاگرام ندارید نصب کنید چون در این اپلیکیشن حدود ۵۰ میلیون مخاطب فعال وجود دارد و همانطور که می‌دانید برقراری ارتباط از طریق دایرکت بسیار ساده تر از ایمیل و … است و در نتیجه شما می‌توانید به راحتی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و نظرات آنها را بشنوید.علاوه براین در این فضاهای آنلاین به راحتی می‌توانید مخاطب جدید جذب کنید و خودتان را بیشتر به دیگران نشان دهید.

نکته مهم دیگری که ورود به فضای اینترنت مثل سایت و اینستاگرام را ضروری کرده است،امکان تولید محتوا می‌باشد.تولید محتوا یعنی ایجاد ارزش افزوده برای مخاطب،یعنی ارزش قائل شدن برای مخاطب.به قول بیل گیتس تولید محتوا پادشاه است و شما هر چه محتوای بهتری تولید کنید و هر چه بیشتر و حرفه ای تر کار خود را به مخاطبان آموزش دهید نتیجه بهتری خواهید گرفت و پس از مدتی مشتریان خودرا وفادارتر خواهید کرد.

نکته جالبی که وجود دارد این است که هرچه مشتری یا مخاطب شما به شما وفادار تر باشد بیشتر منتظر است تا شما محصول جدیدی وارد بازار کنید.

۳-گام سوم ایجاد خدمات مشتریان است.

این قسمت جز مهم‌ترین بخش‌ها برای ایجاد مشتریان وفادار است.شما باید بتوانید بازخورد های مثبت و منفی رو از مخاطب و مشتری‌هایتان بگیرید و ثبت کنید و اگر بازخورد مثبت بود سعی کنید که اون قسمت رو به نقطه قوت کسب‌وکارتون تبدیل کنید،اگر هم منفی بود اول از مشتری عذرخواهی کنید و بعد سعی کنید که هرچه سریعتر اون مشکل رو رفع کنید.

یادتان باشد که بازخورد گرفتن از مشتری کار دشواری است پس اگر کسی خودش به شما بازخورد داد قدرش رو بدانید و تشکر کنید.

حتما به کارمندان خودتون برخورد با انواع مشتری رو آموزش بدید. همانطور که می‌دانید بین برخورد با مشتری ناراضی با مشتری راضی تفاوت‌های زیادی وجود دارد.می‌خوام از تجربه خودم بگم براتون چند سال پیش من به یکی از رستوران های محلی که تو محله خودمون خیلی معروفه وبا سابقه است رفتم، مثل همیشه پیتزا سفارش دادم ولی پیتزا مثل دفعه های قبل نبود و اون مزه همیشگی رو نداشت.

بعد از تمام شدن پیتزا از چند نفر دیگه از مشتری‌ها هم پرسیدم و نظر اون‌ها هم این بود که غذا زیاد خوشمزه نیست.بعدش من رفتم و به صندوق دار رستوران گفتم و اون هم کلی معذرت خواهی کرد و گفت ممنون که اطلاع دادید و حتما درستش می‌کنیم.حدود یک ماه بعد اتفاقی با یکی از دوستانم دوباره رفتیم اونجا و من ازقصد دوباره همون پیتزا رو سفارش دادم و دیدم که خیلی بهتر شده و همون مزه قدیمی و خوبش رو میده.این اتفاق خیلی حس خوبی به من داد و احساس کردم که نظر من براشون ارزشمنده.همین ایجاد حس ارزشمندی باعث شده که من اونجا رو به دوستانم معرفی کنم.

ایجاد و نگهداری مشتریان وفادار
راه های ایجاد و نگهداری مشتریان وفادار

۴-آخرین گام تعهد به داشتن کیفیت بالاست.

در نهایت با وجود تمام گام های بالا شما باید تمام تلاش خود را بکنید که نه تنها کیفیت کارتان کاهش پیدا نکند بلکه روز به روز بهتر شود.این مورد وظیفه هر کسب‌وکاری است و مزیت به حساب نمیاید ولی متاسفانه خیلی‌ها به چشم مزیت رقابتی به اون نگاه می‌کنند.

حفظ مشتری و ساختن مشتریان وفادار کار‌آسانی نیست و به زمان و صبر نیاز دارد و شما با رعایت نکات فوق می‌توانید در طی چند سال مشتری هایی بسازید که حتی بر سر محصولات یا خدمات شما با دیگران بحث کنند.

طراحی استراتژی وفاداری مشتریان

پس از اینکه گام های مؤثر در ایجاد مشتریان وفادار را که پیش تر به آنها اشاره کردیم، انجام دادید باید برنامه‌ای بچینید که مشتریان آسان‌تر با کسب و کار شما تعامل داشته باشند. درواقع آنها به راحتی بتوانند از تخفیف‌ها و سایر اطلاع‌رسانی‌های کسب‌وکار شما مطلع شوند.

راه اندازی صفحه‌ای با عنوان باشگاه مشتریان، ایجاد کمپین‌ها و سرگرمی‌های خاصی، ارائه تخفیفات جذاب و … از جمله مواردی است که در این برنامه جای دارد. امکان دریافت پاداش به ازای هر خرید از بهترین کارهایی است که می‌توانید در باشگاه مشتریان بخشی را به آن اختصاص دهید.