وب سايت الكسا متعلق به شركت آمازون مي‌باشد؛ اين وب سايت از معروفترين و معتبرترين سايت‌هايي است كه براي كسب گزارش‌هاي آناليز سئو مدنظر قرار ميگيرد. بهبود رتبه الكسا وبسايت يكي از موارد اساسي در پيشرفت كسب و كار در دنياي ديجيتال ماركتينگ به شمار ميرود؛ حال قبل از بررسي اين موضوع بايستي نحوه عملكرد وب سايت الكسا و ارتقاي رتبه آن را به خوبي درك كنيد.

رتبه الكسا

رتبه الكسا نشان مي دهد كه سايت شما به نسبت سايت‌هاي رقبا چقدر محبوبيت در نزد كاربران داشته است؛ به عبارتي اين وب سايت برآورد ميكند كه سايت شما در مقايسه با سايت‌هاي مشابه، چگونه عمل كرده است. رتبه سايت شما هم به ميزان ترافيك ورودي و هم تغييرات ورودي سايت‌هاي مشابه بستگي دارد؛ درواقع اين رتبه حالت نسبي دارد.

چرا رتبه الكسا اهميت دارد؟

رتبه الكسا يك معيار براي تعيين ارزش تجارت و كسب  كار شما به حساب مي‌آيد؛ لذا بسيار از مخاطبان از سرمايه‌گذاران تا تبليغ‌كنندگان، اول از همه به آن توجه مي‌كنند. بنابراين بهبود رتبه الكسا وبسايت اهميت بسيار زيادي دارد.

همانطور كه به آن اشاره كرديم، رتبه الکسا وب سايت عملکرد آن را به نسبت دیگر سایت‌ها كه در حوزه كسب و كار شما هستند، به طور خلاصه شرح مي دهد.در صورت بي توجهي به رتبه الكسا،  شما به عنوان صاحب كسب و كار، اين امكان را نخواهيد داشت تا به بهينه سازي و رفع مشكلات موجود، ترافيك ورودي سايت خود را بالا ببريد و به اين ترتيب به سايت خود ارزش و اعتبار ببخشيد. اگر بخواهيم ساده تر بگوييم، رتبه الكسا ميزان قدرت سايت شما را در دنياي اينترنت نشان ميدهد.

چگونگي كسب اطلاعات به وسيله الکسا

سايت الکسا داراي يك پنل داده همراه با ترافیک ورودي بالاست. ترافيك ورودي آن متشكل از میلیون‌ها كاربر از سراسر جهان است. بر مبناي همين اطلاعات، وب سايت الکسا در اینترنت شمار بازدیدکنندگان تمامي سایت‌ها را ارزيابي و محاسبه می‌کند.

این محاسبه بسيارپیچیده است؛ به طوري كه تبعیض ها، جهت گیری‌ها را اصلاح كرده و ترافیک‌های اسپم و تقلبي را تشخيص و دفع ميكند؛ توجه به اين محاسبات دقيق اهميت بهبود رتبه الكسا وب سايت را در پيشرفت بيزينس‌ها نشان ميدهد.

محاسبه رتبه الکسا

وب سايت الکسا روزانه ميانگين بازدیدکنندگان و نمایش‌ سايت ها را در 3 ماه اخير برآورد می‌کند. سایتي كه بالاترین تعداد بازدیدکننده والبته نمایش سايت در 3 ماه گذشته را داشته باشد موفق به كسب  رتبه #1 می‌شود.

از طرف ديگر سایتي كه بازدید آن كمترين ميزان باشد، رتبه حدودي 30 میلیون دريافت مي كند. توجه داشته باشيد در این بازه زمانی اگر سایت بازدیدکننده اي نداشته باشد رتبه الكسا كسب نخواهد كرد.

فاكتورهاي مؤثر در بهبود رتبه الكسا وب سايت

با توجه به اهميت موضوع بهبود رتبه الكسا وبسايت در بالا بردن ترافيك ورودي سايت، بهتر است عوامل تأثيرگذار بر اين امر را معرفي كنيم:

توليد محتواي جذاب و با كيفيت

محتوا براي موتورهاي جستجوي گوگل بسيار اهميت دارد؛ براي ارتقاي رتبه الكسا سايت نيز اولين قدم توليد محتواي جذاب است؛ علاوه بر اين بروزرساني مطالب و محتواهاي سايت نيز اهميت فوق العاده اي دارند.

بديهي است كه اگر بازديد كنندگان محتواي ارزشمندي پيدا كنند كه نيازهاي آنها را به خوبي پاسخ بدهد، آن را با ديگران نيز به اشتراك گذاشته و به اين ترتيب ترافيك ورودي سايت افزايش خواهد يافت.

لينك دهي خارجي و داخلي مستمر

لينك دهي خارجي با كمك به موتورهاي جستجوي گوگل، جايگاه سايت شما را مشخص كرده و ارزش آن را بالاتر خواهد برد؛ درواقع لينك‌هاي خارجي از سايت‌هاي معتبر، سايت شما را ارزشمند مي‌كند.

لينك داخلي هم كه بازديدكنندگان را از يك صفحه به صفحه ديگر سايت شما هدايت ميكند نيز مفيد بوده و رتبه سايت را بالا خواهند برد. با اين حال توليد محتواي با كيفيت و مرتبط با استراتژي است كه باعث مشاهده سايت و در نهايت دنبال كردن لينك هاي داخلي از سوي كاربران مي‌شود.

هر دو لينك داخلي و خارجي با كمك به موتورهاي جستجوي گوگل، محتواي داخل سايت شما را بررسي مي‌كنند و ارزش و محبوبيت آن براي كاربران را تعيين ميكند؛ آنچه در اين پروسه اهميت دارد لينك دهي درست و اصولي است. توجه داشته باشيد كه لينك دهي بيش از حد و غير اصولي ميت‌واند اعتبار سايت شما را كاسته و از سوي گوگل جريمه شود.

پيدا كردن كلمات كليدي و پركاربرد

بهينه سازي سايت بر اساس كلمات كليدي ديگر روش مهم براي بهبود رتبه الكسا وب سايت است. درواقع با جستجوي كلمات كليدي مي‌توانيد به خوبي نيازها و خواسته هاي مخاطبان را درك كرده و بر اساس آن محتواي جذاب توليد كنيد.

آناليز و درك استراتژي بازاريابي رقبا

تحليل عملكرد رقباي شما در حوزه كسب و كارتان ضمن درك معيارهاي مهم و مؤثر، به بهبود رتبه الكسا وبسايت شما كمك شاياني خواهد كرد. سعي كنيد استراتژي بازاريابي رقبا را شناخته و پيش بيني درستي از وضعيت بازار داشته باشيد؛ به اين ترتيب ميتوانيد انتخاب هاي درستي داشته و بر بازار تأثير مثبت بگذاريد.

توجه به بهينه سازي يا سئوي سايت

بهينه سازي و ارتقاي رتبه سئوي سايت اگرچه زمانبر است و تلاش بسياري مي‌طلبد؛ اما از نظر موتورهاي جستجوي گوگل بسيار ارزشمند است.

با وجود منابع بسيار در زمينه سئو ي سايت، الكسا كمك فراواني در بهينه سازي سايت، جستجوي كلمات كليدي، آناليز رقبا و ديگر ابزارهاي آناليز وب ارائه ميكند. شما با الكسا مي‌توانيد نحوه بالا بردن رتبه سايت در موتور جستجو، نحوه عملکرد صفحه ، چگونگي لینک دهی و … را فرابگيريد.