با افزایش محبوبیت محتواهای بصری، سایت‌ها هم دست به کار شدند تا محتواهای ویدئویی و تصویری خود را بیشتر و بیشتر کنند. بسیاری از کسب و کارها دیگر به داشتن صفحه‌ی اجتماعی‌ای تصویر محور بسنده نمی‌کنند و می‌دانند که برای رشد کسب و کار خود نیاز دارند که سایتشان هم مطابق با سلیقه کاربر و اصول سئو پیش ببرند. یکی از همین اصول سئو که می‌تواند ترافیک قابل توجهی را به سایت شما روانه کند، استفاده از عکس‌ها و ویدئوها است. بهینه‌سازی عکس‌ها برای گوگل باعث ارتقاء رتبه شما خواهد شد.

در ادامه با هم نحوه‌ی بهینه‌سازی تصاویر در سایت تصویر محور را بررسی می‌کنیم.

سئو داخلی براي بهینه‌سازی عکس‌ها

برای سئو داخلی سایت خود توجه داشته باشید چه سایت شما تصویر محور باشد، چه متن محور، باید به تولید محتوای متنی در آن اهمیت بدهید. برای بهینه‌سازی عکس برای وب سایت تصویری خود، باید برای تصاویر خود حتی به مقدار کم یا چند خط محتوا بنویسید چرا که کلمه‌های کلیدی نقش مهمی در سئو دارند. پس برای تصاویر و ویدئوهای خود محتوای متنی تولید کنید و در آن‌ها از کلمات کلیدی استفاده کنید.

علاوه بر این کار برای بهینه‌سازی عکس‌ها می‌توانید از عوامل زیر کمک بگیرید:

انتخاب نام برای فایل

برای فایل تصویری خود باید نامی مناسب با آن در نظر بگیرید و تا حد امکان از کلمه‌ی کلیدی در نامگذاری فایل خود استفاده کنید. از نامگذاری‌های کلی مثل photo یا picture خودداری کنید و برای جداسازی کلمات هم به جای فاصله از خط تیره استفاده کنید.

استفاده از صفت Alt

این صفت تعریف تصویر به صورت متن است. این صفت به وسیله‌ی ربات‌های گوگل قابل تشخیص است. طول صفت Alt نباید بیشتر از 140 کاراکتر باشد و از کلمات کلیدی هم می‌توان در آن بهره برد. کاربرد این صفت در همه‌ی سایت‌ها مهم است اما اهمیت آن در سایت‌های تصویر محور بیشتر از سایت‌های دیگر است.

بیشتر بخوانید:  سفیر برند کیست و چه وظایفی دارد؟

نوشتن متن اطراف عکس

استفاده از متن در اطراف عکس در سئو سایت اثرگذار است. هرچند که این گزینه کاملاً اختیاری و سلیقه‌ای است اما مکانیزم گوگل به این صورت است که پس از بررسی فایل و بعد از آن صفت Alt، به بررسی متن اطراف آن می‌پردازد.

فشرده‌سازی تصاویر

فشرده‌سازی تصاویر به لود شدن سریع آن‌ها و بالا رفتن سرعت سایت کمک می‌کند. برای این کار می‌توانید دو روش را در پیش بگیرید: یکی کم کردن کیفیت عکس، یکی هم بدون کم کردن کیفیت.

فشرده‌سازی عکس تنها به وسیله‌ی حذف جزئیات امکان‌پذیر است که باعث کم شدن کیفیت آن می‌شود. اما روش‌هایی هم وجود دارد که با اینکه جزئیات عکس را حذف می‌کنید، می‌توانید کیفیت آن را بالا نگه دارید. برای اینکار می‌توانید از نرم افزارهایی مثل فتوشاپ کمک بگیرید. به این صورت می‌توانید سئو سایت خود را با تصاویر کم حجم و با کیفیت بهبود بخشید.

تعداد تصاویر

زیاد شدن تصاویر در سایت سرعت بارگذاری را کم می‌کند. سرعت پایین بارگذاری هم نه برای کاربر قابل قبول است و نه گوگل و در نتیجه‌ی آن بازدید سایت و رتبه‌ی شما کاهش می‌یابد. توصیه می‌کنیم از CDN برای بارگذاری عکس‌ها در سایت‌های تصویری استفاده کنید.

سئو خارجی سایت‌های تصویری

پیشتر راجب سئو داخلی برایتان گفتیم. حال می‌خواهیم به عوامل مؤثر در سئوی خارجی سایت‌های تصویر محور بپردازیم.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

اهمیت شبکه‌های اجتماعی در سایت‌های تصویری بیشتر از سایت‌های متنی است زیرا بازاریابی محتواهای تصویری برای شبکه‌های اجتماعی به دلیل داشتن کاربران فراوان و تمایل آن‌ها برای دریافت محتوا در زمان کم کار بسیار آسانی است. خاصیت تصاویر هم همین است که در سریعترین زمان می‌توان به موضوع و محتوای مورد نظر پی برد.

بیشتر بخوانید:  معرفي ابزارهاي بازاریابی محتوایی

استفاده از واتر مارک

استفاده از واتر مارک هم در سئو داخلی کاربرد دارد هم در سئو خارجی. زمانی که برند خود را بر روی عکس‌ها درج می‌کنید، افزایش آگاهی از برندتان و جذب کاربران بیشتر برای سایتتان را شاهد خواهید بود. همینطور اگر وب سایت‌های دیگر از تصاویر شما در سایت خود استفاده کنند، به خودی خود برای شما تبلیغ کرده‌اند و این کار شما را به عنوان مرجعی برای محتوای مورد نظر تبدیل کرده و کاربران بیشتری را به سایت شما روانه می‌کند.

بهره‌مندی از Pinterest

Pinterest شیکه‌ی اجتماعی‌ای است تصویر محور که کاربران زیادی دارد. به راحتی می‌توانید با استفاده از این شبکه‌ی پرطرفدار قدم مهمی را جهت بهبود سئو خارجی سایت خود بردارید. از طریق لایک و re-pin می‌توانید ترافیک سایتتان را هم افزایش دهید.

فعالسازی قابلیت کپی

در صورتی که مشکلی از لحاظ کپی رایت نباشد، می‌توانید با درج کادری در زیر عکس، به کاربران این امکان را بدهید تا تصاویر شما را به سایت خود اضافه کنند. با این روش می‌توانید بک لینک‌های خوبی برای سایت خود به دست آورید.

به‌روزرسانی

سایت تصویری هم مثل هر سایت دیگری باید در بازه‌های زمانی معین به‌روزرسانی شوند. به‌روزرسانی مداوم باعث جذب بیشتر کاربر و ایندکس شدن سریعتر سایت از طرف گوگل خواهد شد.

استفاده از سایت‌های انتشار تصویر

استفاده از تبلیغات در سایت‌ها، وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی‌ای که در حوزه‌ی انتشار عکس کار می‌کنند، کمک بزرگی برای بهینه‌سازی عکس‌ها و بازدید گرفتن است. فلیکر یکی از همین سایت‌ها است که زیر مجموعه یاهو است و سال‌ها است که عنوان محبوب‌ترین سایت انتشار عکس را دارا است.