راه‌اندازی وب سایت یکی از تلاش‌هایی است که صاحبان کسب و کار در فضای اینترنت برای در معرض دید قرار دادن خود و جذب مخاطب انجام می‌دهند. اما رسیدن به این هدف کار چندان آسانی نیست و نیازمند به کارگیری راهکارهای مختلف است. یکی از این راهکارها تبلیغات در گوگل یا همان گوگل ادز است. در این مقاله به بررسی تأثیر گوگل ادز بر سئو می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

عوامل اثرگذار بر سئو سایت چه هستند؟

موارد بسیاری هستند که می‌توانند به دو روش مستقیم یا غیر مستقیم بر سئو سایت اثر بگذارند. مواردی که به طور مستقیم در بهبود سئو سایت شما اثر کنند، کمک می‌کنند تا رتیه‌ی شما در گوگل بالاتر رود و به صفحه و لینک نخست سرچ گوگل نزدیک و نزدیک‌تر شوید. از این دست مواردی که مستقیماً به بهبود سئو سایت کمک می‌کنند، می‌توان به تولید محتوا و لینک‌سازی اشاره کرد.

همانطور که گفتیم مواردی هم هستند که به طور غیر مستقیم بر سئو سایت اثر می‌گذارند. در واقع نمی‌توان گفت تأثیر محسوسی بر سئو دارند اما نمی‌توان هم منکر اثرگذاریشان شد. فضاهای مجازی مثالی برای این موارد است. حال که با عوامل اثرگذار بر سایت آشنا شدیم، به سراغ چگونگی تأثیر گوگل ادز بر سئو می‌رویم.

گوگل ادز به بهبود سئو سایت منجر می‌شود؟

خیلی‌ها بر این تصور هستند که با استفاده از گوگل ادز می‌توانند به سئو سایت خود بپردازند و بر اساس همین تصور اشتباه است که مدیران سایت و وبمسترها اصرار دارند که از این روش برای سئو کردن سایت بهره ببرند. در حالی که گوگل ادز جزو آن دسته عواملی است که به طور غیر مستقیم می‌تواند به سئو سایت شما کمک کند و تأثیر شگرفی در سئو به دنبال نخواهد داشت.

خیلی از صاحبان کسب و کارها گمان می‌کنند که لینک‌های تبلیغاتی نوعی از بک لینک بوده و از آنجا که بک لینک تأثیر مستقیم و زیادی بر سئو دارد، پس لینک‌های تبلیغاتی به بهبود سئو کمک می‌کنند. ولی حقیقت این است که لینک‌های تبلیغاتی که در سایتتان می‌گذارید، به عنوان بک لینک شناخته نمی‌شوند و در نتیجه تأثیری بر سئو ندارند.

بیشتر بخوانید:  راه های شارژ اکانت گوگل ادز

به عبارتی لینک‌های تبلیفاتی فرمتی از تبلیغات نوفالو به حساب می‌آیند و موتورهای جستجو توجهی به اینگونه لینک‌ها ندارند. به همین دلیل استفاده از گوگل ادز نمی‌تواند کمک بزرگی به سئو سایت شما کند اما طبق آنچه گفته شد، بی تأثیر هم نیست و به عنوان یک عامل غیر مستقیم برای سئو عمل می‌کند. چگونه؟ چگونگی آن را در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد.

تأثیر گوگل ادز بر سئو

از تبلیغات گوگل می‌توان به عنوان یک عامل غیر مستقیم برای بهبود سئو استفاده کرد که در زیر موارد مختلف اثرگذاری آن را بررسی خواهیم کرد.

گوگل ادز و اثر آن بر برند

گوگل ادز  به عنوان تبلیغی معتبر کمک می‌کند که برند شما در میان سایر برندها متمایز جلوه کند و دیده شود. به عبارتی به کمک گوگل ادز مخاطب‌ها را متوجه حضور خود در اینترنت کرده و برند خود را در ذهن آن‌ها ثبت می‌کنید و در نتیجه‌ی این عمل، مخاطب به دنبال شما و خدمات شما می‌آید و این یعنی افزایش ترافیک سایت. افزایش ترافیک سایت یعنی بهبود رتبه شما در گوگل و اینگونه است که گوگل ادز می‌تواند به طور غیر مستقیم بر سئو سایت اثر گذارد.

گوگل ادز دست در دست صفحات مجازی غوغا می‌کند

پیشتر خواندیم که صصفحات مجازی خود جزو عواملی هستند که به طور غیر مستقیم بر سئو تأثیر دارند. با استفاده‌ی هوشمندانه از این عامل، راه‌اندازی تبلیغات گوگل و استفاده از مزایای صفحات مجازی می‌توانید سئو سایت خود را بهبود بخشید. وقتی مخاطبی اط طریق لینک نبلیغاتی شما محتوایی را در فضای مجازی به اشتراک بگذارد، خواه ناخواه محاطب‌های زیادی را به سمت شما هدایت می‌کند و این مورد هم به افزایش ترافیک سایت و بهبود سئو منجر می‌شود.

گوگل ادز و ابزار کیورد پلنر

کیورد پلنر از جمله ابزارهایی است که گوگل ادز در اختیار شما می‌گذارد. این ابزار کمک می‌کند که کلمات جستجو شده توسط مخاطبان را پیدا کرده و بررسی کنید و همانطور که در جریان هستید یکی از عوامل مهم در سئو کردن سایت، کاربرد کلمات کلیدی است.

همچنین از کیورد پلنر می‌توانید به همراه دیگر ابزارهای گوگل ادز مثل گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و از اطلاعاتی که به دست می‌آورید در جهت بهبود سئو سایت خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  تبلیغات ریتارگتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه گوگل ادز به ما می‌گوید

بیایید به بررسی اطلاعاتی بپردازیم که گوگل ادز در اختیار ما قرار می‌دهد. اطلاعاتی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به سئو سایت خود کمک کنید.

کاربرد فیلترها

با استفاده از امکان فیلتر در گوگل ادز می‌توانید برای مثال کلمات کلیدی‌ای را شناسایی کنید که در تحقیقات خود آن‌ها را محبوب یافته‌اید اما این کلمات کمکی به افزایش مخاطب و فروش شما نکرده‌اند. با شناسایی این موارد می‌توانید استراتژی سئو خود را تغییر دهید و انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشید.

بررسی نرخ کلیک

با استفاده از گوگل ادز می‎توانید بررسی کنید که کدام تیترها، توضیحات محصول، کلمات کلیدی و … نرخ کلیک بیشتری داشته‌اند و با کاربرد آن‌ها در بخش‌ها مختلف سایت خود به بهبود سئو سایتتان کمک کنید.

بررسی آدرس‌های مقصد

از طریق گوگل ادز می‌توانید آدرس صفحاتی (صفحات فرود و …) را که بیشترین بازدید کننده را برای شما به ارمغان آورده‌اند، شناسایی کنید. با توجه به این موارد عوامل اثرگذار بر مخاطب را پیدا کرده و از آن برای سئو صفحات مختلف سایت خود بهره ببرید.

بررسی میزان تبدیل (تبدیل به ازای کلیک)

تبدیل برای سایت‌ها و کسب و کارهای مختلف معنی متفاوتی دارد. شاید تبدیل برای سایت شما به معنای فروش باشد یا به معنای نصب اپلیکیشن یا هر عمل دیگری که قصد دارید مخاطب انجام دهد. با شناسایی مفهوم تبدیل خود می‌توانید بررسی کنید که میزان تبدیل به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات، کلمه کلیدی و … چه مقدار بوده و کدام موارد به افزایش این میزان کمک کرده است.

موارد بسیار دیگری مثل ارزش تبدیل، تخمین ترافیک و اطلاعات جغرافیایی و زمان هم هستند که گوکل ادز در اختیار شما قرار می‌دهد و با استفاده از آن‌ها می‌توانید قدم‌های مهمی در جهت بهبود سئو سایت خود بردارید. اما به خاطر بسپارید که تأثیر گوگل ادز بر سئو غیر مستقیم است و کمک می‌کند با بررسی عملکرهای خود افدام بهتری اتخاذ کنید و درواقع تأثیر مستقیمی بر روی سئو ندارد.