اینفلوئنسر مارکتینگ طی سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و بازخوردهای خوبی هم برای کسب و کارها به همراه داشته است. این حیطه به طوری مورد توجه مخاطب‌ها قرار گرفته است که می‌توان اینفلوئنسر بودن را یکی از شغل‌های پردرآمد امروزی دانست. اما این اینفلوئنسرها چه کسانی هستند و چطور می‌توان اینفلوئنسر شد؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر راجب این تبلیغات پر سود بخوانیم.

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسرها افرادی معمولی هستند مثل بقیه افراد جامعه که در زمینه‌ای تخصص داشته و به دلیل تخصص یا هر دلیل دیگری توانسته‌اند تعداد زیادی مخاطب را به پیج خود جذب کنند و فالوئرهای خود را افزایش دهند. این افراد به دلیل اینکه تأثیر زیادی بر تصمیم‌گیری مخاطب‌ها دارند و می‌توانند به انتخاب آن‌ها جهت بدهند، اینفلوئنسر نامیده می‌شوند یعنی فرد اثرگذار. به روند جذب فالوئر از طریق این اینفلوئنسر مارکتینگ افراد اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می‌شود.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید قدم به قدم برند خود را در شبکه‌های اجتماعی بسازید و برای خود فالوئر جذب کنید و به عبارتی در موفق شوید.

چطور می‌توانم یک اینفلوئنسر شوم؟

برای اینکه بتوانید مخاطب‌های زیادی را جذب کنید و بتوانید بر آن‌ها تأثیر بگذارید، باید چندین عامل را در نظر داشته باشید که در زیر آن‌ها را یک به یک برایتان شرح خواهیم داد.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟
اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ

سبک خود را پیدا کنید

اولین قدمی که در جهت اینفلوئنسر شدن باید بردارید این است که سبک خود را پیدا کنید. بیشتر اینفلوئنسرها در ابتدا شروع به انتشار محتواهایی می‌کنند که بیشترین ارتباط را با مخاطب ایجاد می‌کنند. اما هر انتخابی که دارید باید این را به خاطر بسپارید، که باید آن را به سبک خود انجام دهید. باید خود را متمایز کنید و آن را از آن خود کنید.

حتماً پیش از برداشتن اولین قدم مخاطب‌های هدف خود را مشخص کنید و تمرکزتان را بر روی جذب این مخاطب‌ها بگذارید.

رویکرد اصولی انتخاب کنید

دو روش در اینفلوئنسر مارکتینگ وجود دارد، یکی قیاس و دیگری رویکرد اصلی. در روش قیاس افراد رویکرد خود را بر اساس تجربه‌های گذشته و تقلید از دیگران اتخاذ می‌کنند و این موضوع باعث تکراری شدن می‌شود و دیگر نقطه‌ی تمایزی باقی نمی‌ماند که شما را متفاوت و برتر از بقیه کند. اما در رویکرد اصلی مبنا دیگر تجربه‌های گذشته نیست بلکه با در نظر گرفتن یک سری اصول اصلی و ابتدایی شالوده‌ی کار را می‌آموزیم و بعد سبک و روش خود را در آن وارد می‌کنیم.

استفاده از این رویکرد به شما نگاه تازه‌تری می‌بخشد و این رویکرد وجه تمایز شما با دیگر اینفلوئنسرها خواهد بود.

رسانه اجتماعی خود را انتخاب کنید

برای ورود به عرصه اینفلوئنسر مارکتینگ ابتدا باید تصمیم بگیرید در چه پلتفرم و رسانه‌ی اجتماعی می‌خواهید فعالیت خود را شروع کنید. پلتفرمی انتخاب کنید که با فعالیت و برندتان همخوانی داشته باشد. اینستاگرام و لینکدین دو شبکه‌ی اجتماعی مهمی هستند که در این سال‌ها بهترین بازخورد را برای اینفلوئنسرها به همراه داشته‌اند.

در اینستاگرام مخاطب اینفلوئنسرها کاربران دنیای دیجیتال و نسل زد هستند که اینفلوئنسرها با به اشتراک گذاشتن پست‌های تصویری یا ویدئویی در زمینه‌های مختلف زیبایی و غذایی و … آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در این شبکه‌ی اجتماعی بیشتر تمرکز اینفلوئنسرها بر روی سبک زندگی است و از این طریق توجه مخاطب‌ها را به خود جلب می‌کنند. برای مثال بلاگری که اهل سفر است از سفرهایی که دارد و هتل‌ها و مسافرخانه‌هایی که در آن‌ها اقامت دارد محتوا تولید کرده و آن‌ها را به اشتراک می‌گذارد و بلاگر دیگری که علاقمند به آشپزی است، از دستور پخت غذاهایی که درست می‌کند، برای فالوئرهایش می‌گوید.

اینستاگرام به دلیل تصویر محور بودنش و امکان ویرال شدن سریع ویدئوها، انتخاب خوبی برای ارتباط با مخاطب‌ها است. با این وجود بعضی از مخاطب‌ها وقت خود را برای این شبکه‌ی اجتماعی صرف نمی‌کنند. باید دید مخاطب هدف شما کجاست.

تبدیل شدن به اینفلوئنسر
راه های تبدیل شدن به اینفلوئنسر

در شبکه‌ی اجتماعی لینکدین اینفلوئنسرها به مطالب جدی‌تری می‌پردازند و به نوعی می‌توان به آن‌ها عنوان رهبران فکری را داد. این افراد معمولاً محتواهایی را به اشتراک می‌گذارند که شامل نکاتی مربوط به کار و صنعتی است که در آن فعالیت دارند.

برای اینکه مطمئن شوید رسانه‌ای که انتخاب کرده‌اید متناسب با فعالیت شما است و باعث پیشرفتتان می‌شود، به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • جامعه هدف کیست؟

تعیین جامعه هدف کمک بزرگی به انتخاب شبکه اجتماعی مناسب خواهد کرد. اگر مخاطب‌های مورد نظر شما نسل اول کاربرهای دنیای دیجیتال هستند، شبکه‌ی مناسب برای فعالیت شما اینستاگرام است اما اگر به دنبال ارتباط با مدیران کسب و کار هستید، لینکدین را انتخاب کنید.

 • اینفلوئنسرهای حوزه‌ی کاری شما کجا هستند؟

ببینید اینفلوئنسرهایی که در حوزه‌ی کاری شما فعالیت دارند کجا هستند، چه بازخوردی دارند و … . این بررسی به شما خواهد گفت که شما باید کجا باشید، راه درست ارتباط گرفتن با مخاطب کجاست و چه رسانه‌ای را باید انتخاب کنید.

 • تولید چه محتوای برای شما مفیدتر است؟

هر شبکه‌ی اجتماعی ویژگی‌های خاص خود را دارد و امکانات متفاوتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. اینکه بدانید قرار است چه نوع محتوایی تولید کنید، کمک می‌کند تا تصمیم درست‌تری بگیرید و رسانه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین تطبیق را با محتوای مورد نظر شما داشته باشد.

البته توصیه می‌کنیم ارتباطات خود را محدود نکرده و تنها به یک شبکه اجتماعی قناعت نکنید و حداقل در دو یا سه شبکه اجتماعی فعالیت داشته باشید.

تبلیغات و مارکتینگ
نکات مهم اینفلوئنسر مارکتینگ

نکات تکمیلی در خصوص اینفلوئنسر مارکتینگ

 1. استراتژی محتوایی خود را بهینه کنید

نوع محتوایی که تولید می‌کنید و کیفیت آن تأثیر مهمی در جذب مخاطب و ارتباط با فالوئرهایتان دارد و می‌تواند موفقیت یا عدم موفقیت شما را در مسیر اینفلوئنسر شدن رقم بزند. علاوه بر اشتراک‌گذاری محتواهای آموزشی که بقیه هم به اشتراک می‌گذارند و می‌دانید که برای مخاطب مهم و مفید است، محتواهایی را تولید کنید که اورجینال و خاص خودتان هستند و همینطور محتواهایی را بسازید که کاملاً شخصی بوده و در مورد خود شما باشد. با به اشتراک‌گذاری محتوای دیگر اینفلوئنسرها می‌توانید کم کم با آن‌ها ارتباط گرفته و همکاری داشته باشید.

 1. استراتژی درستی برای تولید و به اشتراک‌گذاری محتواهایتان داشته باشید

برای هر شبکه‌ی اجتماعی که در آن فعالیت دارید یک تم ثابت انتخاب کنید. دانستن اینکه چه محتوایی برای مخاطب خود در نظر دارید، کمک می‌کند که مخاطب بداند به کدام شبکه‌ی اجتماعی برای یافتن محتوای مورد نظرش برود. همچنین این کار به فعالیت‌های شما انسجام و یکپارچگی می‌بخشد.

حتی اگر مطلب مشترکی را در رسانه‌های مختلف خود به اشتراک می‌گذارید، آن مطلب را متناسب با شبکه‌ی به اشتراک‌گذاری شخصی کنید. همینطور فراموش نکنید که بیشتر کاربران از موبایل برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، پس مطالبتان را برای نمایش در موبایل بهینه‌سازی کنید.

 1. راهنما و روش استفاده از محصولی که دارید را پست کنید

تماشای ویدئو که چگونگی استفاده و تأثیر محصول را نشان بدهد، ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کرده و ترغیب کننده است و این کار انگیزه‌ی خوبی برای مخاطب‌ها ایجاد می‌کند تا اقدام به خرید کنند.

 1. اکانت خود را در لینکدین درست کنید

همانطور که گفتیم لینکدین شبکه‌ای است که بیشتر مدیران کسب و کار در آنجا حضور دارند. با ساخت اکانت لینکدین و فعالیت در این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانید رهبری در زمینه‌ی فعالیت خود شوید. ضمن اینکه اگر می‌خواهید در صنعت خود اینفلوئنسری  موفق باشید که مردم شما را رهبر فکری آن زمینه بشناسند، لینکدین شبکه‎ی خوبی برای شما است.

 1. بلاگ نویسی را از قلم نیندازید

برای افزایش ارتباط‌های خود در اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توانید از بلاگ نویسی کمک بگیرید. بلاگ نویسی باعث افزایش اعتبار و ترافیک شبکه‌ی اجتماعی شما خواهد شد. به این صوورت که در کنار محتواهایی که در بلاگ خود منتشر می‌کنید، دکمه‌ی انتشار در شبکه‌های اجتماعی مختلف را قرار دهید.

 1. تعامل برقرار کنید

برای ارتباط و پاسخگویی به سؤال‌ها و نظرهای فالوئرهای خود وقت بگذارید و به آن‌ها حس ارزشمندی بدهید. این کار روابط شما را با مخاطب‌ها عمیق‌تر و صمیمی‌تر می‌کند.

 1. عملکردهای خود را مدام ارزیابی کنید

با بررسی مدام عملکرد خود می‌توانید استراتژی‌های خود را بهبود بخشید و فالوئرهای بیشتری را جذب کنید. کسب و کارها به دنبال همکاری با اینفلوئنسرهایی هستند که نرخ تعامل بالایی با مخاطب‌ها دارند. پس با شناخت نقاط ضعف و قدرت کار خود مدام در حال بهبود فعالیت خود باشید تا بتوانید تعامل خود را با کاربرها افزایش دهید.

 1. همراه با به روز رسانی شبکه‌های اجتماعی، شما هم به روز شوید

شبکه‌های اجتماعی هر روز به دنبال به روز رسانی و بهبود الگوریتم‌های خود هستند. هوشیار باشید و خود را با این تغییرات و الگوریتم‌ها هماهنگ کنید و از آن‌ها بهره ببرید تا فالوئرهای بیشتری جذب کنید.

 1. فعالیت‌های مستمر داشته باشید

برای انتشار محتواهایتان زمان و برنامه‌ی مشخصی داشته باشید تا مخاطب‌ها بدانند که چه زمانی محتوای شما در اختیارشان قرار خواهد گرفت. اگر بی برنامه عمل کنید، تعداد زیادی از فالوئرهایتان را از دست خواهید داد. اینفلوئنسر شدن یک داستان است و اینفلوئنسر ماندن داستانی دیگر. در کاری که می‌کنید استمرار داشته باشید و فراموش نکنید که برای اینفلوئنسر شدن باید صبر و حوصله به خرج دهید و ثابت قدم باشید چرا که این مسیر راهی یک شبه نیست.