صفحه جستجوی اینستاگرام بر محور علایق و سلایق هر کاربری، حاوی پست‌های متفاوتی است. این شبکه اجتماعی پرطرفدار درواقع بر اساس لایک‌ها و فالوهایی که هر کاربر دارد، از علایق او آگاه می‌شود. صفحه جستجو یا Explore  اینستاگرام را می‌توان با انتخاب گزینه Search  که با علامت ذره بین مشخص شده، پیدا کرد.

دیده شدن برندمان در صفحه جستجو اینستاگرام هم بر مبنای علایق کاربران و البته کیفیت محتوای تولید شده است. با توجه به تأثیرات مثبت این شبکه اجتماعی در برندسازی در جامعه، این موضوع برای کسب و کارها اهمیت زیادی دارد. در ادامه به بررسی نکات مهمی خواهیم پرداخت که در این مسیر به شما کمک زیادی خواهد کرد.

اینستاگرام و الگوریتم های آن

اینستاگرام به خصوص در دو سه سال اخیر به یک شبکه اجتماعی قدرتمند و تأثیرگذار در دیجیتال مارکتینگ مبدل شده است. به طوری که کسب و کارها برای دیده شدن در این شبکه و برندسازی با هم رقابت می‌کنند. اینستگرام شبکه‌ای است که دائماً در حال تغییر و به روز رسانی الگوریتم‌های خود می‌باشد.

یکی از الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، صفحه جستجو است. این شبکه صفحه اکسپلور را اینگونه معنا کرد که: یک صفحه است که به کاربران کمک می‌کند، بر اساس علایق خود به صفحات کاربری جدید دست پیدا کنند. برای مثال اگر بیشتر لایک‌ها و فالوهای شما بر اساس موضوعات ورزشی است، در این صفحه بیشتر محتوای ورزشی نمایش داده می‌شود.

اینستاگرام دائماً در حال به روزرسانی صفحه جستجو است و امکانات متعددی به آن اضافه کرده است. قابلیت جستجوی موضوعی کانال‌ها، میانبرهایIGTV  و  Shopping در یک صفحه کنار هم از جمله این تغییرات هستند که به کاربران امکان دسترسی بیشتر به پست‌ها و استوری‌ها را خواهند داد. در مجموع این صفحه جستجوی اینستاگرام بستری جذاب و در عین حال عادلانه برای کسب و کارها ایجاد کرده است تا با هم رقابت کنند.

توجه داشته باشید که پست‌هایی که در صفحه اکسپلور اینستاگرام نمایش داده می‌شود، همه از صفحاتی هستند که کاربران آنها را فالو کرده‌اند. در صورت جذابیت محتوا نمایش داده شده در این صفحه، کاربران تصمیم می‌گیرند تا آن حساب را فالو کنند یا نه.

اینستاگرام
دیده شدن برندمان در صفحه جستجو اینستاگرام

الگوریتم‌های صفحه جستجوی اینستاگرام

همانطور که می‌دانید، صفحه جستجو اینستاگرام بر مبنای علاقه‌مندی‌های هر کاربر، پست‌هایی را به نمایش می‌گذارد.  دیده شدن برندمان در صفحه جستجو اینستاگرام هم متأثر از عوامل گوناگونی است؛ از نوع کسب و کارتان گرفته تا کیفیت محتوا و میزان تعامل با کاربران. در ادامه نکات و تغییرات جدید الگوریتم‌های این صفحه را شرح خواهیم داد که آگاهی از آنها اهمیت زیادی برای توسعه کسب و کارتان در این شبکه اجتماعی محبوب دارد.

اصلی‌ترین الگوریتم این صفحه جستجو، محتوایی است که کاربر با آن تعامل داشته و یا آن را فالو یا لایک کرده است. درصورتی که کاربری محتوایی شبیه به محتوای شما را لایک کرده باشد، احتمالاً محتوای شما را در صفحه اکسپلور خود مشاهده می‌کند.

الگوریتم دیگر صفحه جستجو ویدیو محور است. یعنی محتوای ویدیویی به نسبت سایر محتواها رتبه بهتری دریافت می‌کند. یک ویدیوی با کیفیت و جذاب تعامل با کاربران را افزایش می‌دهد. شاید بارها هنگام مشاهده یک ویدیو در صفحه جستجو، ویدیوی دیگری هم در حال پخش شدن باشد که همین موضوع توجه شما را جلب خواهد کرد.

نمایش استوری‌هایی که اکثراً تصویری هستند تا متنی و البته بیشترین هماهنگی را با علایق کاربران دارند، هم بر اساس الگوریتم جدید صفحه جستجوی گوگل، احتمال دیده شدن محتوای شما را افزایش می‌دهد.

بر اساس دیگر الگوریتم صفحه اکسپلور اینستاگرام، Repost یا پست کردن مجدد محتوا، احتمال دیده شدن آن در صفحه جستجو را بالا نمی‌برد.

صفحه اکسپلور
صفحه اکسپلور اینستاگرام

نکات مهم در خصوص صفحه جستجوی اینستاگرام

برای شروع قدرتمند در عرصه تبلیغات در اینستاگرام، ابتدا نوع و کیفیت محتوای آن را در نظر داشته باشید و نسبت به آن حساس باشید. همانطور که گفتیم بر اساس الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، محتوای ویدیویی ارزش زیادی دارد. این شبکه با اضافه کردن قابلیت پخش ویدیوی زنده یا Live و بیشتر از یک دقیقه یا IGTV این موضوع را ثابت کرده است.

جالب است بدانید که علاوه بر علاقه‌مندی‌ها، در صفحه جستجوی اینستاگرام، پست‌هایی که بیشترین تعامل را با کاربران داشته اند (به ویژه در ساعات اولیه) هم نمایش داده می‌شوند که همین موضوع اهمیت تولید محتوای جذاب را چند برابر می‌کند. از آنجایی که در اینستاگرام کیفیت مهم‌تر از کمیت است، نکات زیر را در تولید محتوای خود مدنظر داشته باشید:

  • برای دیده شدن برندمان در صفحه جستجوی اینستاگرام یکی از بهترین راهکارها استفاده از هشتگ است. شما مجاز هستید تا برای هر پست خود در اینستاگرام، حداکثر 30 هشتگ مرتبط انتخاب کنید. این هشتگ گذاری به کاربران کمک می‌کند تا صفحه شما را آسان‌تر جستجو کند.
  • از آنجایی که احتمال دیده شدن پست شما با افرادی که تگ می‌کنید بیشتر است، سعی کنید در پست‌های خود ایفلوئنسرها یا کمپانی‌های مرتبط را تگ کنید. از این رو احتمالاً آنها نیز شما را تگ کرده و تعامل شما با کاربران افزایش خواهد یافت.
  • این روزها ترندهای مختلفی در این شبکه اجتماعی وایرال می‌شوند. شما از انواع ترندهای طنز و سرگرمی مرتبط با کسب و کارتان می‌توانید برای دیده شدن استفاده کنید. برای مثال می‌توانید از memeها استفاده کنید و در قالب تصاویر طنز پیام خود را به مخاطبان انتقال دهید.
  • برای افزایش تعامل با کاربران سعی کنید در پست‌های خود از گزینه کال تو اکشن یا CTA  استفاده کنید. مثلا در زیر پست‌های خود از نظرات کاربران خود را جویا شوید، از آنها سؤال بپرسید یا از آنها بخواهید تا افرادی که به این محصولات نیاز دارند را تگ کنند.
  • Repost یا پست کردن مجدد محتوا به موقعیت شما در الگوریتم جستجوی اینستاگرام آسیب خواهد زد. از این جهت فقط محتوای اصلی خود را پست نمایید.
  • از آنجایی که محتوای ویدیویی تأثیرگذاری بیشتری دارد و در کمترین زمان پیان شما را انتقال می‌دهد و در ذهن کاربران ماندگار می‌شود، اهمیت زیادی دارد. پس روی محتوای ویدیویی تمرکز بیشتری داشته باشید. اگر تصویری ثابت هم استفاده می‌کنید، با استفاده از فیلترهای متحرک اینستاگرام به آن پویایی ببخشید.