کلمات کلیدی دم دراز یا Long Tail Keywords عباراتی هستند که معمولاً کاربران برای رسیدن به پاسخ سؤالات خود آنها را در مرورگر جستجو می‌کنند. این کلمات اگرچه دارای ارزش سرچ پایینی هستند اما با جذب کاربران متعدد ترافیک ورودی سایت را بالا می‌برند. با توجه به اهمیت این کلمات در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تأثیر آن بر سئو و راه های یافتن آنها اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم؛ با ما همراه باشید:

کلمات کلیدی دم دراز چیست؟

همانطور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، کلمات کلیدی دم دراز یا Long Tail Keywords عبارات طولانی هستند که برخی کاربران برای رسیدن به پاسخ سؤالشان آن را در مرورگر جستجو می‌کنند.

این کلمات برخلاف کلمات کلیدی کوتاه ارزش سرچ کمی دارند، اما می‌توانند کاربران متعددی را به سوی سایت هدایت کند. با این حال بایستی نحوه درست و اصولی استفاده از کلمات کلیدی طولانی را بدانیم.

چرا کلمات کلیدی طولانی برای سئو اهمیت دارند؟

هر کسب و کار آنلاینی برای راه اندازی سایت و تضمین موفقیت آن نیاز به استراتژی و برنامه‌ریزی دقیق دارد. یکی از این استراتژی‌ها تعیین کلمات کلیدی و تولید محتوا بر مبنای آنهاست.

یکی از رایج‌ترین اشتباهات مدیران وبسایت‌ها این است که کلمات کلیدی کوتاه یک یا دو کلمه‌ای انتخاب می‌کنند. این کلمات سرچ زیاد و ترافیک ورودی بالایی دریافت می‌کنند. بدیهی است که بر سر این کلمات رقابت زیاد است و کنار زدن رقبا نیاز به صرف زمان و هزینه بسیار دارد.

کلمات کلیدی دم دراز
تأثیر کلمات کلیدی دم دراز بر سئو

برخلاف این کلمات کلیدی کوتاه، کلمات کلیدی طولانی بسیار هوشمندانه و هدفمند عمل می‌کنند. کاربرانی که با سرچ این کلمات وارد سایت می‌شوند دقیقاً همان موضوعی را پیدا می‌کنند که به دنبالش هستند؛ از این رو اعتماد میان کاربران و سایت افزایش خواهد یافت. به طورکلی دلایل اهمیت کلمات کلیدی دم دراز برای سئو ی سایت به شرح زیر هستند:

  • امکان هدف گیری و جذب راحت و سریع کاربرانی که دقیقاً دنبال خدمات ارائه شده در سایت شما هستند.
  • وجود رقابت بسیار پایین روی کلمات کلیدی طولانی؛ با انتخاب کلمات کلیدی طولانی می‌توان با صرف کمترین زمان و هزینه به صدر نتایج جستجوی گوگل رسید و ترافیک ورودی قابل قبولی دریافت کرد.
  • اهمیت بالای کلمات کلیدی طولانی برای گوگل ادوردز؛ از آنجایی که در تبلیغات گوگل ، هزینه هر کلمه طبق رقابت موجود روی آنها متفاوت است، با انتخاب کلمات کلیدی طولانیمی‌توان هزینه کلیک کمتری به گوگل پرداخت و البته بازخورد سریع و بهتری کسب کرد.
بیشتر بخوانید:  استودیو ضبط فیلم آموزشی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

سئوی Long Tail Keywords

سئوی Long Tail Keywords به معنای بهینه سازی محتوای سایت بر اساس کلمات کلیدی دم دراز است. کسب نرخ تبدیل بالا مهمترین و بزرگترین مزیت بهینه‌سازی بر اساس کلمات کلیدی طولانی است. درواقع اگرچه این کلمات نرخ سرچ پایینی دارند اما ترافیک ورودی یا جذب بالای کاربران را داشته و به تبع نرخ تبدیل را افزایش خواهد داد.

راه‌های پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی

از آنجایی که رقابت کمی روی کلمات کلیدی طولانی وجود دارد و درواقع سرچ پایینی دارند، یافتن آنها نیاز به تلاش بیشتری دارد. با این حال راحت‌ترین راه برای پیدا کردن این کلمات این است که خود را به جای کاربران بگذارید و ببینید آنها چه سؤالات و دغدغه‌هایی در خصوص کسب و کار شما دارند. با این حال ابزار رایگانی برای جستجوی کلمات کلیدی طولانی وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

تکمیل خودکار گوگل یا autocomplete

با کمک این این قابلیت گوگل، تنها با سرچ عبارت اصلی مدنظر، به صورت خودکار کلمه کلیدی طولانی مرتبط با آن نمایش داده می‌شود.

نمایش پیشنهادات گوگل

با استفاده از این قابلیت گوگل، کافیست کلمه کلیدی تک کلمه ای مدنظر را در باکس جستجو وارد کرده و سپس به بخش جستجوهای مرتبط  مراجعه کنید.

ابزارهای پیشرفته گوگل

این ابزارها مانند گوگل سرچ کنسول، گوگل آنالیتیکس و گوگل ادوردز از پرکاربرترین ابزارها برای جستجوی کلمات کلیدی محسوب می‌شوند.

سایت‌ها یا انجمن‌های بحث و گفتگو

در این سایت‌ها کاربران موارد مدنظرشان را در مورد موضوعات مختلف به صورت سوالاتی مطرح می‌کنند. با بررسی آنها می توانید بهترین و مناسب ترین کلمات کلیدی دم دراز را انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید:  تبلیغات در پادکست و نکاتی که باید در آن رعایت کنید
کلمات کلیدی دم دراز
نحوه یافتن کلمات کلیدی دم دراز

نحوه استفاده از کلمات کلیدی طولانی در سایت

شما می‌توانید با استفاده از ابزار ذکر شده در بالا، بهترین کلمات کلیدی طولانی که برای کاربر جذاب و مفید است را انتخاب کنید. سپس بر اساس ارزش سرچی که دارند برای آنها محتوای باکیفیت و یونیک تولید کنید. برای استفاده از کلمات کلیدی دم دراز در سایت بایستی نکات زیر را در نظر داشته باشید تا عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشید:

ایجاد تنوع در تگ تایتل و هدینگ‌ها

سعی کنید از کلمات و عبارات مختلفی در هدینگ ها یا تگ عنوان‌های هر صفحه استفاده کنید. این موضوع به ویژه برای بهینه‌سازی سایت بر اساس کلمات کلیدی طولانی اهمیت زیادی دارد.

به کار بردن ترکیب‌های گوناگون از کلمه کلیدی طولانی در محتوای متنی

استفاده از ترکیب‌های متنوع از کلمات کلیدی در محتوای متنی علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند محتوای جذاب و مفیدی تولید کنید، ورود کاربران به سایت شما را افزایش می دهد. اینکه کاربر موضوعی را سرچ کند و آن با محتوای سایت شما ارتباط داشته باشد، رتبه سایت شما را در گوگل ارتقا می‌بخشد.

گنجاندن کلمه کلیدی طولانی در همه عناصر سایت

زمانی که محتوای خود را در سایت بارگذاری، سعی کنید کلمه کلید مدنظر را در بخش‌های مختلف سایت مثل تگ‌های هدینگ، عنوان تصاویر و … قرار دهید.

تنوع در لینک دهی داخلی سایت

برای لینک دهی داخلی از کلمات مشابه و تکراری استفاده نکنید. کلمات کلیدی طولانی به دلیل تنوع زیادی که دارند، این امکان را به شما می‌دهند که از کلمات متنوعی برای لینک سازی داخلی استفاده کنید. به این منظور می‌توانید از کوتاه کننده لینک استفاده نمایید.