اینترنت در دهه‌های اخیر تغییر چشمگیری در زندگی ما ایجاد کرده است. تبلیغات و بازاریابی هم یکی از حوزه‌هایی بودند که به شدت تحت تأثیر این تکنولوژی قرار گرفتند. به خصوص با در دسترس قرار گرفتن گوشی‌های هوشمند و البته شبکه‌های اجتماعی.

اینترنت تبلیغات و بازاریابی را به دو گروه اصلی آفلاین و آنلاین تفکیک کرده است. کسب و کارها هم به تبع به صورت مستقیم و غیر مستقیم با اینترنت سروکار دارند؛ اما اینکه تبلیغات آنلاین برای آنها بهتر است یا آفلاین، بستگی به موضوع کسب و کارها و محصولاتی دارد که توسط آنها ارائه می‌شود.

برای برخی کسب و کارها هنوز تبلیغات آفلاین بهترین نتیجه را می‌دهد؛ این درحالی است که برخی کسب و کارها نیاز به هردو دسته این تبلیغات دارند تا خود را معرفی کنند. اگر کسب و کاری دارید که فکر می‌کنید هر دو دسته تبلیغات آنلاین و آفلاین برای موفقیت آن لازم است، کمپین بازاریابی 360 درجه برای شما بهترین گزینه خواهد بود. با ما همراه باشید تا بیشتر با این کمپین و سازوکار آن آشنا شوید.

تعریف کمپین بازاریابی 360 درجه

این کمپین همانطور که از نامش مشخص است، یک کمپین همه جانبه، جامع و کامل محسوب می‌شود که با استفاده از رسانه و همه ابزارهای تبلیغاتی تلاش می‌کند تا به یک هدف واحد دست پیدا کند. در این کمپین سراسری طیف وسیعی از مخاطبان تحت تأثیر قرار می‌گیرند و به تبع آمار فروش بسیار بالاتر از سایر کمپین‌های تبلیغاتی است.

در این کمپین به سبب استفاده از همه ابزارهای تبلیغاتی آفلاین و آنلاین، تمامی چرخه خرید و سفر مشتریان پوشش داده می‌شود. مشتریان هرجایی که هستند و از هر رسانه‌ای که استفاده می‌کند، باید بتوانند پیام شما را دریافت کنند و برای مدتی با کسب و کارتان در ارتباط باشند. در این کمپین آنلاین و آفلاین بودن اهمیتی ندارد؛ مهم این است که مشتریان را جذب کنید و پیامتان را ملکه ذهنشان کنید.

مهمترین کارایی کمپین 360 درجه زمانی خود را نشان دهد، که محصول جدیدی قرار هست معرفی کنید. به این ترتیب شما با استفاده از همه ابزارهای موجود تلاش خواهید کرد تا محصول را به همه مشتریان قبلی و جدید معرفی کنید.

بیشتر بخوانید:  تبلیغات ویدیویی کافه بازار

دلایل استفاده از کمپین 360 درجه

قبل از هرچیز توجه کنید که کمپین 360 درجه به سبب استفاده از همه رسانه‌های جمعی برای تبلیغات، هزینه زیادی در پی خواهد داشت. بنابراین باید در موقعیت و زمانبندی خاصی اجرا شود. یکی از دلایل مهم اجرای این کمپین، نرخ بازگشت سرمایه ROI بهتر است. از جمله دیگر دلایل مهمی که این تکنیک بازاریابی تا این اندازه محبوب کرده است عبارتند از:

ارتقای جایگاه برند

نهایت هدف هر برندی این است که جایگاه خود را ارتقا ببخشد و در ذهن مخاطبان تثبیت شوند. آنها تلاش می‌کنند ویژگی های مثبت و خاص خود را در ذهن مخاطبان حک کنند و برای این منظور باید از راه‌های مختلف با آنها تعامل برقرار کنند. کمپین 360 درجه همه ابزارهای تبلیغاتی به این منظور را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد تا به طور مستمر با مخاطبان در ارتباط باشند.
همچنین شما با استفاده از این کمپین می‌توانید با ارسال پیام‌هایی جدید ذهنیت مخاطبان را نسبت به برند خود تغییر دهید. به این ترتیب می‌توانید آنها را با محصولات و خدمات دیگر خود آشنا کنید.

دلایل اجرای کمپین بازاریابی 360 درجه

کمک به معرفی هرچه بهتر محصولات

اگر محصول جدیدی برای معرفی دارید، با استفاده از این کمپین و همه ابزارها و رسانه هایی که در اختیارتان قرار می‌دهد می‌توانید آن را در ذهن مخاطبان جا بیندازید. به این شکل مخاطبان هرجایی که باشند با تصویر این محصول جدید مواجه می شوند و در نتیجه در ذهنشان باقی می‌ماند.

همچنین اگر قبلاً محصولی داشته‌اید که فروش قابل قبولی نداشته است و اکنون ورژن به روز شده و اصلاح شده آن را تولید کرده‌اید، با کمپین 360 درجه می‌توانید به خوبی ذهنیت مخاطبان را نسبت به آن تغییر دهید.

 برندسازی مجدد Rebranding

بسیار پیش آمده که کسب و کارها بنا به دلایلی مانند حضور در بازاری جدید، ادغام شدن با مجموعه‌های دیگر، تغییر نام یا لگو، اقدام به برندسازی مجدد می‌کنند. به این ترتیب باید در کوتاهترین زمان این خبر را به طیف گسترده‌ای از مخاطبان برسانند. با استفاده از کمپین 360 درجه می‌توان برند جدید را به مخاطبان معرفی کرد و پیام خود را به آنها ارسال کرد.

بیشتر بخوانید:  چگونه یک پیامک تبلیغاتی تأثیرگذار بنویسم؟

اهمیت تحلیل اطلاعات در کمپین بازاریابی 360 درجه

اجرای این کمپین مستلزم استراتژی دقیق، منسجم و یکپارچه است و باید در جهت هدف واحدی قرار داشته باشد؛ به تبع هزینه زیادی هم در پی خواهد داشت. بنابراین برای دستیابی به موفقیت باید اطاعات قبلی از مشتریان را تحلیل کنید تا کمپین شما هدفمند باشد. با تحلیل و بررسی دقیق اطلاعات می‌توانید مخاطبان هدف خود را بهتر شناسایی کنید؛ همچنین خواهید دانست چه پیامی برای آنها ارسال کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

ابزارهای کمپین 360 درجه

جذب مشتری، افزایش آمار فروش و به تبع بازگشت سرمایه، مهمترین اهداف اجرای این کمپین هستند. اینکه بتوانید همه ابزارهای کمپین تبلیغاتی را در جهت دستیابی به این اهداف یکدست و هماهنگ کنید اهمیت زیادی دارد. اول از همه بایستی ابزارهای این کمپین را بشناسید.

  • ایمیل مارکتینگ
  • Sms مارکتنیگ
  • شبکه های اجتماعی
  • طراحی و راه اندازی سایت
  • تولید محتوا متنی، تصویری و ویدیویی
  • سئو یا بهینه سازی سایت بر اساس کلمات کلیدی
  • تبلیغات کلیکی نظیر تبلیغات همسان، متنی، CPC، CPM یا CPA
  • تبلیغات در آگهی نامه و روزنامه و پخش تراکت
  • کمپین های روابط عمومی
  • حضور در نمایشگاه‌ها و رویدادهای مهم

کمپین بازاریابی 360 درجه یک استراتژی تبلیغاتی یکپارچه و هماهنگ است که با استفاده از انواع ابزارهایی که در این مقاله معرفی کردیم، طیف وسیعی از مخاطبان را مورد هدف قرار می‌دهد. بسته به موضوع کسب وکار و محصولی که ارائه می‌کنید، می‌بایست در زمانبندی مناسبی این کمپین را اجرا کنید. درواقع با توجه به هزینه بالای این کمپین نیاز نیست در هر موقعیتی آن را اجرا کنید.