گاهی اوقات تبلیغ یک محصول را فقط در فضاهای مجازی مثل اینستاگرام می‌بینید که آن صرفا یک تبلیغ است ولی گاهی اوقات تبلیغ را در بیلبوردهای خیابان، شبکه های تلوزیونی، اینستاگرم و رادیو می‌بینید که این موضوع نشان دهنده آن است که یک کمپین تبلیغاتی در حال برگزاری است. کمپین به معنی جمع و گروه است و وقتی که قرار باشد در تبلیغات خود به جای یک رسانه از چند رسانه استفاده کنیم به آن کمپین تبلیغاتی گفته می‌شود که در آن تلاش می شود پیام شما به صورت یکپارچه و همزمان به دست مخاطب برسد.

رسانه‌هایی که از آن‌ها برای کمپین تبلیغات و مارکتینگ استفاده می‌شود عبارتند از: تلویزیون، رادیو، روزنامه، بیلبورد، فضای مجازی، تبلیغات محیطی و…

کمپین تبلیغاتی چیست؟
تبلیغات و مارکتینگ

برای برگزاری کمپین تبلیغاتی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

برگزاری کمپین یک سری پیش‌نیازها دارد که قبل از شروع باید به آن‌ها توجه کنید:

۱-خودتان را بشناسید:

قبل از برگزاری کمپین تبلیغاتی شما باید مشخص کنید که هدف شما از تبلیغات چیست؟ چه مزایا و معایبی نسبت به رقبای خود دارید؟ سیستم پشتیبانی پس از خرید شما چگونه است؟ آیا می‌تواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد؟

۲-مخاطب هدف خود را مشخص کرده و برای آن‌ها تبلیغ کنید:

پرسونای مخاطب خود را بنویسید. نوشتن پرسونای مخاطب همان قدر که در تولید محتوا اهمیت دارد در نوشتن تبلیغ هم اهمیت دارد. چون شما با دانستن پرسونای مخاطب راحت‌تر می‌توانید رسآنه‌هایی که مخاطبتان از آن استفاده می‌کند را انتخاب کنید و تبلیغاتتان را در آن منتشر کنید و با این کار می‌توانید تبلیغتان را به افراد بیشتری نشان دهید.از طرفی با دانستن علاقه‌مندی و دغدغه‌های مخاطب می‌توانید سناریو تبلیغاتی جذاب‌تر و گیراتری بنویسید که بر مخاطب شما اثر کند و در نتیجه، اثر کمپین تبلیغاتی شما را افزایش دهد.

۳-هدف خود را از تبلیغات مشخص کنید:

بررسی کنید که می‌خواهید از تبلیغات به چه  چیزی دست پیدا کنید؟

دوست دارید صرفا بیشتر بفروشید یا در نظر دارید که خودتان را برند کنید. شاید هم دوست دارید که به عنوان اولین برند خود را در ذهن مخاطب جا بیاندازید. پس هدف خود را از تبلیغات مشخص کنید.

4-بودجه تبلیغات خود را مشخص کنید:

تعیین بودجه یکی از مهمترین مراحل تبلیغات است. این مرحله تعیین کننده آن است که ما در کمپین تبلیغاتی خود چه حجمی از تبلیغات را و در کدام رسانه‌ها تبلیغ کنیم. برای مثال اگر شما بودجه کمی داشته باشید، بهترین تبلیغات برای شما تبلیغات در فضای مجازی می‌باشد.

۵-زمان‌بندی تبلیغات را فراموش نکنید:

یکی از مهمترین بخش‌های کمپین‌های تبلیغاتی برنامه‌ریزی و زمان‌بندی آن است. زمان مناسب برای انتشار تبلیغ در هر رسانه نسبت به دیگری متفاوت است.برای مثال تبلیغات در رادیو صبح‌ها بهتر است و تبلیغات در اینستاگرام معمولا شب‌ها بازدهی بیشتری دارد. با توجه به رسانه‌های تبلیغاتی که قرار است از آن‌ها استفاده کنید، زمان‌بندی مناسب هریک را پیدا کنید و درآن ساعات تبلیغات خود را منتشر کنید. همچنین همیشه حواستان به تقویم باشد چون که برخی مناسبت‌ها هم در تبلیغات، موثر است.

کمپین تبلیغاتی
کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام

چطور کمپین تبلیغاتی خود را اثربخش‌تر کنیم؟

وقتی که چهار مرحله فوق که پیش‌نیازهای برگزاری یک کمپین تبلیغاتی بود را انجام دادید، وقت آن است که تبلیغات خود را اثربخش کنیم.

۱-تبلیغ نویسی:

شاید مهم ترین بخش برای ساخت یک تبلیغ، نوشتن متن تبلیغ باشد.

تبلیغ نویسی یعنی ما طوری از کلمات استفاده کنیم که مخاطب با ما ارتباط برقرار کرده و به خرید محصول یا استفاده از خدمات ما ترغیب شود. متن تبلیغ باید صادقانه و به دور از هر نوع بزرگ‌نمایی و دروغ باشد، چون تجربه ثابت کرده که هرچه مخاطب بیشتر به تبلیغات ما اعتماد کند احتمال دنبال کردن و خرید او بیشتر خواهد شد. باید در تمام تبلیغاتی که می‌خواهید در کمپین تبلیغاتی خود منتشر کنید از تبلیغ نویسی درست و اصولی استفاده کنید.

۲-در یادها بمانید:

همه شما با شنیدن “هلوشو بدم، لیموشو بدم، کدومو بدم؟” یاد برند عالیس می‌افتید یا همه شما باشنیدن “یکی من، دو تا تو”  یاد پفیلا می‌افتید و یا احتمال دارد گاهی موسیقی تبلیغ بوتان را در ذهن خود مرور کنید. سعی کنید در تبلیغاتتان، تمام خلاقیتتان را به کار گیرید و از عبارات یا موسیقی و تصاویری استفاده کنید که در یاد‌ها بمانید. این اتفاق تاثیر بسزایی در کمپین تبلیغاتی شما خواهد گذاشت و باعث افزایش آگاهی از برند و علاقه‌مند شدن مخاطبین به محصول شما خواهد شد.

۳-از تجربیات خود درس بگیرید:

برای اینکه کمپین تبلیغاتی موثرتری برگزار کنیم و هزینه اضافی پرداخت نکنیم، باید هر بار از کمپین خود درس بگیریم و آن‌ها را ثبت کنیم و در کمپین‌های تبلیغاتی بعدی خود به آن‌ها توجه کنیم. برای بررسی دقیق هر تبلیغ باید قبل از تبلیغات kpi هایی را تعیین کنید.

نرخ بازگشت سرمایه:

نرخ بازگشت سرمایه در کمپین‌های تبلیغاتی به زبان ساده یعنی اینکه نسبت به هزینه‌ای که پرداخت کرده‌ایم، چقدر سود کرده‌ایم. پس از اینکه نرخ بازگشت سرمایه را حساب کردیم اگر که هزینه ما نسبت به سود ما بیشتر بود باید بررسی کنیم که عامل موفق نبودن تبلیغ ما چه بوده است و چطور می‌توان آن را اصلاح کرد. اگر سود ما نسبت هزینه‌ای که پرداخت کردیم بیشتر بود، باید عوامل موفقیت تبلیغات خود مثل اینکه در چه رسانه‌های منتشر شده، برای کدام دسته از مخاطبین نوشته شده و هدف ازآن چه بوده و یا چه نکاتی در تبلیغ نویسی آن رعایت شده است و… توجه کنیم.

افزایش جستجو نام برند در گوگل، افزایش تماس با واحد فروش، افزایش فالوئر در اینستاگرام و … از معیارهایی هستند که به وسیله آن‌ها می‌توان اثر بخشی تبلیغات را تعیین کرد.

تبلیغات در اینستاگرام
کمپین تبلیغاتی اینستاگرامی

کمپین تبلیغاتی اینستاگرام:

بنا به تعریف کمپین تبلیغاتی که در ابتدای مقاله داشتیم، کمپین تبلیغات اینستاگرام، عبارت درستی نیست چون که فقط از یک رسانه تبلیغاتی در آن استفاده شده است ولی به دلیل گستردگی بسیاز زیاد و وجود داشتن پیج های  بسیار زیادی که در آن تبلیغات انجام می‌دهند می‌توانیم هر کدام از این پیج‌ها را به صورت یک رسانه مستقل در نظر بگیریم.

به علت زیاد بودن هزینه تبلیغات در سایر رسانه‌ها مانند تلوزیون و رادیو و بیلبورد و… یکی از بهترین رسانه‌ها برای برگزاری کمپین تبلیغاتی،اینستاگرام می‌باشد.در حال حاضر در اینستاگرام ۵۰ میلیون مخاطب فعال وجود دارد و همچنین هزینه تبلیغات در اینستاگرام نسبت به بقیه رسانه‌ها خیلی کم‌تر است.

به کسب و کارهای کوچکی که زیاد سرمایه برای تبلیغات ندارند، پیشنهاد می‌کنیم از کمپین اینستاگرامی استفاده کنند. در اینستاگرام چندین نوع کمپین داریم، کمپینی که با هدف افزایش آگاهی از برند ایجاد می‌شود، کمپینی که هدف آن تبلیغات و فروش محصول است، کمپین‌های رونمایی از محصول جدید و کمپینی که هدف آن نشان دادن مسئولیت اجتماعی برند است.

یک مثال از کمپین تبلیغاتی:

شرکت اسنوا یکی از شرکت هایی است که همچنان کمپین “فقط یه ایرانی میدونه …” را در رسانه‌هایی مثل تلویزیون، بیلبوردهای سطح شهر، شبکه‌های مجازی منتشر می‌کند. همان طور که در تعریف کمپین تبلیغاتی گفتیم متن تبلیغات اسنوا در همه رسانه‌هایی که منتشر میشود یکسان است.

ساخت کمپین در اینستاگرام چطور انجام می‌شود؟

شما باتوجه به هدفتان از تبلیغات و مخاطبانی که دارید می‌توانید مناسب‌ترین نوع ساخت کمپین اینستاگرامی را برای خود انتخاب کنید و با توجه به آن پیج‌های مناسب را پیدا کرده و تبلیغاتتان را در آن‌ها منتشر کنید.