یکی از مواردی که در کمپین‌های تبلیغاتی باید در نظر داشت، زمان مناسب است. به قول قدیمی‌ها هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. صرفاً راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی به موفقیت و رشد کسب و کار شما منجر نمی‌شود. باید بدانید چه تبلیغاتی را، کجا و چه زمانی داشته باشید.

هدف از این مقدمه‌‌چینی‌ها این است که بگوییم هر زمانی یک شکلی از تبلیغ را می‌طلبد و زمان در کمپین‌های تبلیغاتی هم نقش مهمی را ایفا می‌کند. کمپین‌های تبلیغاتی در مناسبت‌های خاص هم مشمول همین قانون هستند. مناسبت‌ها و روزهای خاص همواره فرصتی ویژه برای بازاریاب‌های سراسر دنیا بوده و است. برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی خلاق و متفاوت در این فرصت‌ها می‌تواند مشتری‌های جدید بسیاری را جذب و ترغیب به خرید کرده و در نتیجه فروش و سود کسب و کارها را افزایش دهد.

مناسبت‌هایی مثل بلک فرایدی، کریسمس، سایبر ماندی مناسبت‌هایی هستند که در خارج بازاریاب‌ها برای راه‌اندازی کمپین‌های پر سود استفاده از آن‌ها می‌کنند. بعضی از این مناسبت‌ها در ایران هم رایج شد‌ه‌اند مثل بلک فرایدی یا جمعه سیاه که در ایران به حرا جمعه هم معروف است.

اما از مناسبت‌های مهم ایرانی برای راه‌اندازی چنین کمپین‌هایی می‌توان به شب یلدا، عید نوروز، روز مادر، از عید تا عید (عید قربان تا عید غدیر) و … اشاره کرد. در این میان شب یلدا یکی از پرطرفدارترین مناسبت‌ها برای کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای آنلاین است. استقبال از برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی در این مناسبت هر سال بیشتر می‌شود و همین موضوع اهمیت این مناسبت را نشان می‌دهد.

حال که اهمیت این مناسبت را در برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی درک کردیم، به سراغ این موضوع برویم که چطور می‌توانیم بهترین نتیجه را از کمپین تبلیغاتی یلدا به دست آوریم. در ادامه 5 مرحله برای رسیدن به این موفقیت را برایتان بیان می‌کنیم.

کمپین شب یلدا

تعیین اهداف واقع‌بینانه

قدم اول برای داشتن کمپین تبلیغاتی موفق تعیین هدف است آن هم هدفی واقع‌بینانه. هر کسب و کاری هدفی خاص خود دارد. نمی‌توان برای تمام کسب و کارها یک هدف در نظر گرفت چرا که اینگونه به تقلید و تکرار می‌رسیم و تقلید و تکرار قاتل خلاقیت و موفقیت است. چطور می‌توان با تقلید در میان دریایی از رقیبان متفاوت جلوه کرد و موفق شد؟ به همان اندازه که تقلید شما را به زمین می‌زند، اهداف غیرواقع‌بینانه هم به ضرر شما تمام می‌شود. اهداف خود را معقول و منطقی تعریف کنید. کمپین‌های تبلیغاتی معمولاً یکی از اهداف زیر را دنبال می‌کنند:

  • بالا بردن آگاهی از برند: بسیاری از کمپین‌ها برای آگاه‌سازی هر چه بیشتر از برند برگزار می‌شوند. هر قدر این آگاه‌سازی خلاقانه‌تر باشد، امکان استقبال از آن و همه‌گیر شدن آن بیشتر خواهد بود.
  • جذب سرنخ (لید): لید کسی است که با کسب و کار شما آشنا شده و ارتباط گرفته است. لیدها اگر به درستی هدایت شوند، در نهایت تبدیل به مشتریان وفادار خواهند شد. جذب لید از قدم‌های اول بازاریابی به حساب می‌آید. از طریق این هدف می‌توان اطلاعات زیادی را از مشتریان بالقوه تهیه کرد و آن‌ها را به مشتریان باالفعل تبدیل کرد.
  • فروش بیشتر: از مهمترین و رایج‌ترین اهداف کمپین‌های تبلیغاتی فروش بیشتر و کسب درآمد بیشتر است.
  • برگرداندن مشتری‌های سابق: کمپین‌های تبلیغاتی روشی مناسب برای برگرداندن مشتری‌های قدیمی (لینک بده به ریتنشن مارکتینگ) هستند که مدت‌هاست از شما خریدی نداشته‌اند، یا تا مرحله خرید آمده‌اند اما خریدی انجام نداده‌اند.
بیشتر بخوانید:  اشتباهات رایج در نوشتن Ad Copy گوگل را بشناسید!

تعیین مخاطب‌های هدف

بعد از اینکه هدف خود را مشخص کردید، حال باید مخاطب‌های هدف خود را تعیین کنید.

باید پرسونای مخاطب‌های خود را مشخص کنید، ببینید چه شخصیتی دارند، چه سلیقه‌ای دارند تا بتوانید محتوای مناسب برایشان تولید کنید، محتوایی که مناسب این پرسونا باشد و آن‌ها را جذب کند. هدف شما می‌تواند در تعیین مخاطبتان به شما بسیار کمک کند.

انتخاب رسانه‌ای برای نمایش تبلیغ

نیاز نیست که تبلیغ خود را در همه‌ی مدیاها به نمایش بگذارید. بلکه بعد از تعیین هدف و مخاطب هدف خود، باید ببینید مخاطب‌های هدف شما بیشتر در کدام رسانه‌ها حضور دارند و همان رسانه‌ها انتخاب درست برای نمایش تبلیغ هستند.

تعیین پیام اصلی

سادگی، شفافیت و خلاقیت باید در تبلیغ رعایت شود به نحوی که پیام اصلی شما را به مخاطب برساند، پیامی که شما را به هدف مورد نظرتان برساند. هر المانی که در تبلیغ استفاده می‌کنید مثل رنگ، تصویر، ویدئو، محتوای متنی … همگی در انتقال پیام شما تأثیرگذار هستند. همچنین شب یلدا خود پر از المان است: انار، هندونه، آجیل، حافظ … .

اجرا

مرحله آخر اجرای کمپین است. پس از پشت سر گذاشتن مراحل بالا باید کمپین را برگزار کنید، بازخوردها را بررسی و ایرادها را برطرف کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

کمپین یلدا

نکاتی که نباید در برگزاری کمپین تبلیغاتی یلدا فراموش کرد

بودجه‌ای که برای کمپین تبلیغاتی یلدا در نظر می‌گیرید بیشتر از دیگر زمان‌ها باشد.

همانطور که گفته شد استقبال از اجرای کمپین‌های تبلیغاتی بسیار زیاد است. در نتیجه رقابت در این کمپین‌ها بالا است. سیستم تبلیغات دیجیتال سیستم مزایده‌ای است پس برای اینکه تبلیغ شما به مخاطب‌های هدفتان نمایش داده شود، باید برای برنده شدن رقابت کنید. نگران هزینه‌ای که برای این کمپین می‌کنید نباشید چرا که کاربران در این بازه زمانی آمادگی بالایی برای خرید دارند، تنها کافی است که در رقابت دیده شده و برنده شوید تا کاربر شما را انتخاب کند.

بیشتر بخوانید:  طراحی سایت رسپانسیو چیست؟

سعی نکنید مخاطب را فریب دهید.

سعی در فریب دادن مخاطب به شکست کمپین تبلیغاتی شما منجر می‌شود. برای شعور مشتری خود احترام قائل شوید و این را بدانید که مشتری بسیار باهوش است و تفاوت بین صداقت و فریب را درک می‌کند. اگر رفتاری صادقانه داشته باشید، مخاطب برای این صداقت شما ارزش و احترام قائل می‌شود.

متأسفانه برخی کسب و کارها برای مثال با بالا بردن قیمت‌ها و تخفیف روی آن قیمت سعی می‌کنند حواس مشتری را روی تخفیف متمرکز کنند اما خوشبختانه فضای اینترنت به قدری گسترده و پر رقابت است و مخاطب به قدری باهوش است که به آن‌ها فرصت فریب نمی‌دهد.

پیشنهادی ارائه کنید که نتوان دست رد به سینه آن زد.

سعی کنید نیاز و خواست مخاطب را خوب بشناسید و با توجه به آن‌ها پیشنهادی برای مخاطب‌ها در نظر بگیرید که آن‌ها را ترغیب به خرید کند. پیشنهادی دهید که خلاقانه باشد، مناسب باشد و هم به سود مشتری ختم شود و هم سود شما. مشتری زمانی شما را از بین رقبا انتخاب می‌کند که پیشنهادی متفاوت، جدید و جذاب به او ارائه کنید.

یلدا را به کمپین خود بیاورید

کمپین‌های تبلیغاتی یلدا باید المان‌های شب یلدا را هم داشته باشد. فضای تبلیغاتی خود را از لحاظ بصری، سمعی، متنی و … جوری طراحی کنید که کاملاً مرتبط با یلدا باشد و شب یلدا را برای کاربر تداعی کند.

پیش از رسیدن شب یلدا کمپین خود را در بوق و کرنا کنید.

رعایت تمام نکات گفته شده ارزشی ندارد اگر افراد را از کمپین تبلیغاتی خود مطلع نکنید. چند روز قبل از رسیدن شب یلدا حتی دو هفته زودتر شروع به اطلاع‌رسانی کنید و بگذارید مخاطب‌های بیشتری شما را ببینند. می‌توانید این اطلاع‌رسانی را از طریق شبکه‌های اجتماعی، کانال‌ها و صفحات پر بازدید، تبلیغات درون اپ‌ها، رپورتاژ آگهی و غیره انجام دهید.

در این مقاله اهمیت کمپین تبلیغاتی شب یلدا، چگونگی برگزاری آن و راه‌های موفقیت این کمپین را بررسی کردیم. آیا شما هم تجربه‌ای از برگزاری چنین کمپین‌ی داشته‌اید؟ تجربه‌ها و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.