کیف پول مشتریان یا کیف پول الکترونیکی قابلیت جدید پرداخت در فروشگاه‌های آنلاین و برخی اپلیکیشن‌ها است. شما با استفاده از این روش پرداختی می‌توانید علاوه بر کارت بانکی، خرید اینترنتی خود را انجام دهید. از این رو در این مقاله قصد داریم تا در خصوص اهمیت کیف پول الکترونیک برای فروشگاه‌های اینترنتی صحبت کنیم که قابلیت جدیدی در پرداخت‌ها محسوب می‌شود.

کیف پول الکترونیکی

برای خریدهای اینترنتی علاوه بر پرداخت با کارت بانکی روش دیگری هم وجود دارد. کیف پول الکترونیک قابلیت جدید پرداخت آنلاین در فروشگاه‌ها و برخی اپلیکیشن‌ها مانند اسنپ است. درواقع این کیف پول به شما این امکان را می‌دهد تا با ثبت کارت بانکی خود در فروشگاه اینترنتی مدنظر، کیف پول خود را شارژ کنید و از آن برای خرید های آنلاین خود استفاده کنید.

در هر بار خرید آنلاین مبلغی از کیف پول شما کسر می‌شود و مقادیری باقی می‌ماند. این روند ادامه دارد تا دوباره آن را با کارت بانکی خود شارژ کنید.

با این حال توجه داشته باشید که کاربران بتوانند همچنان از طریق کارت بانکی خرید آنلاین انجام دهند و کیف پول تنها راه برای پرداخت نباشد. با توجه به جدی بودن این روش پرداختی، با این حال نمی‌توان گفت که یک نیاز اساسی برای همه سایت‌های فروشگاهی است.

از طرف دیگر ممکن است این درگاه پرداختی برای همه سایت‌ها مناسب نبوده و تنها هزینه‌های اضافی برای شما داشته باشد؛ همچنین اگر به درستی استفاده نشود، با تأثیر منفی روی فروش، ممکن است سبب شود خیلی از مشتریان خود را از دست بدهید.

کیف پول الکترونیک
کیف پول الکترونیک چیست؟

مزایای کیف پول الکترونیک

کیف پول الکترونیک که هم در فروشگاه‌های اینترنتی و هم در برخی اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، یکی از روش‌های جدید پرداخت آنلاین محسوب می‌شود. این روش پرداختی برای فروش خدمات و محصولات این روزها مزایای بسیاری دارد که در ادامه به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت:

  • از این روش پرداختی می‌توان برای عودت کالا استفاده کرد. زمانی که کاربر محصولی را از شما خریداری می‌کند و به هر دلیلی آن را باز می‌گرداند، شما می‌توانید به راحتی مبلغ مدنظر را به کیف پول کاربران بازگردانید تا دوباره خرید کنند.
  • شما می‌توانید از این روش برای تشویق کاربران خود برای خرید مجدد استفاده کنید. به این ترتیب که به ازای خرید تا میزان مشخص مثلاً 100 هزار تومان، 10 هزار تومان به کیف پول مشتری بازگردانید.
  • شما می‌توانید برای کاربرانی که برای اولین بار از شما خرید می‌کنند مبلغی را به عنوان پاداش در نظر بگیرید و آن را به کیف پول آنها بیافزایید. به این ترتیب می‌توانید اعتماد آنها را جلب کنید.
  • می‌توانید تسهیلات ویژه‌ای برای کاربران ثابت خود را در نظر بگیرید و به این ترتیب آنها را به کاربران وفادار خود تبدیل کنند.
بیشتر بخوانید:  تفاوت UI با UX در طراحی وب سایت چیست؟

نکته:

در راستای قرار دادن درگاه پرداختی کیف پول الکترونیک، بایستی این اطمینان را به کاربران خود بدهید که هر زمان که خواستند می‌توانند پول خود را پس بگیرند؛ یعنی می‌توانند پولشان را از کیف پول به کارت بانکی خود انتقال دهند.

مزایای کیف پول الکترونیک
مزایای کیف پول الکترونیک چیست؟

کیف پول الکترونیک برای همه سایت‌ها مناسب نیست!!!

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، قرار دادن درگاه پرداخت با کیف پول الکترونیک برای همه سایت‌ها مناسب نیست. این موضوع شاید به این دلیل باشد که هنوز کیف پول الکترونیک برای کاربران جا نیوفتاده است. درواقع اکثر کاربران ترجیح می دهند که به جای اینکه قبل از موعد پولی واریز کنند، هزینه یک کالا را همان موقع واریز کنند.

با این حال در راستای افزودن کیف پول الکترونیکی به سایت فروشگاهی، بایستی نکات مهمی را در نظر داشته باشید. باید توجه داشته باشید که کیف پول الکترونیک تنها روش پرداخت شما نباشد و گزینه‌های دیگری هم برای پرداخت آنلاین وجود داشته باشد.

همچنین برای خریدهای دوره‌ای کاربران خود را اجبار نکنید که حتماً از قبل کیف پول خود را شارژ کرده باشد؛ مثلاً برای خریدی که قرار هست هفته دیگر انجام دهد از هفته قبل کیف پول خود را شارژ کرده باشند. این موضوع از دید بسیاری از کاربران خوشایند نیست.

نکته پایانی

کیف پول الکترونیکی قابلیت جدیدی است که می توان آن را به سایت‌های فروشگاهی یا برخی اپلیکیشن‌ها اضافه کرد و امکان خرید درون برنامه‌ای را فراهم کرد. اما این روش پرداختی علی‌رغم همه مزایایی که دارد، برای همه سایت‌های فروشگاهی مناسب نیست و تنها هزینه اضافی تحمیل می‌کند.

بیشتر بخوانید:  کمپین بازاریابی 360 درجه چیست؟

این روش تنها روش پرداختی موجود در سایت نباید باشد و مشتریان باید امکان پرداخت از طریق کارت بانکی خودشان هم داشته باشند. با این حال می‌توان با ارائه تسهیلات و طرح‌های تشویقی مشتریان را به خرید از طریق این درگاه ترغیب کرد.

برای اضافه کردن کیف پول الکترونیک به سایت فروشگاهی خود بایستی از یک متخصص طراحی سایت کمک بگیرید تا به بهترین شکل این روش پرداختی را در کنار روش‌های دیگر پیش ببرد.