يكي از اصطلاحات رايج در مبحث سئو و توليد محتوا کیوورد LSI است كه بسياري از متخصصان سئو آن را رمز موفقيت خود قلمداد مي‌كنند. براي درك بهتر اين موضوع بايستي جايگاه و كاربرد LSI در سئو و بهينه سازي وبسايت را با توجه به عملكرد و كارايي آنها مشخص كرد؛ لذا در اين مقاله قصد داريم تا با ضمن تعريف LSI تأثيرات مثبت آن در سئو را بررسي كنيم؛ با ما همراه باشيد:

LSI چيست؟

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است؛ latent semantic analysis عنوان ديگري است كه براي اين موضوع استفاده مي‌شود. LSI يك تكنيك رياضي است كه براي اولين بار در سال 1980 معرفي شد و هدف آن بهبود دقت در بازيابي اطلاعات بود؛ در اين راستا از تكنيكي با عنوان singular value decomposition يا تجزيه مقادير منفرد جهت اسكن كردن داده‌هاي بي ساختار و البته تعيين ارتباط ميان موضوع آنها استفاده مي‌شد.

بنابران LSI رابطه پنهان ميان كلمات را جهت بهبود درك اطلاعات قابل تشخيص مي كرد؛ درواقع LSI كلمات كليدي هستند كه ارتباطي نامحسوس با كلمه كليدي اصلي دارند.

اين تكنيك اطلاعات و اسناد مختلف را طبق نقطه مشتركشان هماهنگ ميكند كه مسلماً براي موتورهاي جستجو اهميت بسيار زيادي دارد. براي درك بهتر LSI اين نكات را در نظر داشته باشيد:

LSI تکنولوژی است که در سال 1980 جهت بازیابی اطلاعات و حل مشكل درك جملات و اصطلاحات راه اندازي شد.

LSI یک رویکرد است که هدف آن درك معانی ساختارها را در زبان‌های مختلف است.

LSI مي‌تواند موضوع یک متن را با استفاده از دسته‌بندی‌های درختی قابل درك كند.

بیشتر بخوانید:  ۵ راهکار برای بهبود تجربه مشتریان

LSI جهت کار روی بخش کوچکی از اسناد آماری كارايي دارد.

كاربرد LSI در سئو

هدف اصلي سئو يا بهينه سازي وبسايت اين است كه آن را به موتورهاي جستجو معرفي كرده و محتواي آن را قابل درك كند. LSI   يكي از مواردي است كه درك محتواي وبسايت را براي موتورهاي جستجو راحت‌تر مي‌كند پس ميتواند تأثيرات مثبتي بر كسب رتبه در مرورگرهايي مثل گوگل داشته باشد.

كلمات كليدي LSI  كلماتي هستند كه با كلمات كليدي اصلي محتواي شما ارتباط معنايي دارند؛ پس درصورتي كه از اين كلمات در كنار كلمات كليدي اصلي استفاده كنيد به تبع درك محتواي شما براي موتورهاي جستجو راحت‌تر شده و رتبه بهتري كسب خواهد كرد.

حال اين سؤال مطرح مي‌شود كه گوگل چگونه ارتباط معنايي ميان كلمه كليدي اصلي و LSI  را درك مي‌كند. برخي عبارات جستجو شده در گوگل رابطه ميان كلمه كليدي با LSI  را پررنگ و برخي ديگر اين رابطه را كم‌رنگ‌تر نشان مي‌دهد.

گوگل مرورگري هوشمند است كه تنها از تكنيك LSI   براي درك محتوا و رتبه دهي به آن استفاده نمي‌كند؛ الگوريتم‌هاي يادگيري ماشين هم از ديگر روش‌هايي است كه اين مرورگر براي ايندكس كردن محتواي شما استفاده مي‌كند.

روش هاي جايگزين LSI

الگوريتم‌هاي مرورگر گوگل دائماً در حال به روز رساني هستند و از تكنيك‌هاي جديد و مدرني براي درك بهتر محتوا و رتبه دهي به آن استفاده مي‌كند. با توجه به اين پيشرفت ها، روش‌هاي جايگزين بهتر و مؤثرتري براي بهنيه سازي و سئو وبسايت پيشنهاد مي‌شود؛ هرچند كاربرد LSI در سئو و تأثيرات مثبت آن همچنان قابل توجه است.

بیشتر بخوانید:  اهميت چگالی كلمات كليدی برای سئو

يكي از استراتژي‌هاي مدرن و پيشرفته كه در بهينه سازي سايت كارايي زيادي دارد، Structured data  است. در اين تكنيك شما براي محتواي خود متناسب با موضوع، برچسب انتخاب مي‌كنيد. اين برچسب ها به گوگل كمك مي‌كنند كه با درك بهتر محتوا، آن را ايندكس كند؛ به اين ترتيب در تمامي دستگاه با جستجوي كلمه كليدي مدنظر، محتواي شما در صفحه نخست نتايج جستجو قرار خواهد گرفت.

سخن آخر

استفاده از كلمات كليدي LSI در كنار كلمات كليدي اصلي مي‌تواند در راستاي درك محتواي شما براي موتورهاي جستجو عمل كند  به آن رتبه خوبي در نتيج جستجو ارائه كند. با اين حال از آنجايي كه ماهيت عملكرد LSI براي گوگل هنوز مشخص نيست، بهتر است همچنان از كلمات كليدي پيشنهاد شده از سوي خود گوگل استفاده كنيد.

اين كلمات در هنگام جستجوي يك عبارت، از سوي خود گوگل پيشنهاد مي شود يا در انتهاي صفحه نتايج جستجو  به صورت چند لينك با كلمات كليدي مرتبط نمايش داده مي شود.

همانطور كه در تعريف LSI به آن اشاره كرديم، تكنيكي است كه براي اولين بار در سال 1980 مورد استفاده قرار گرفت؛ بديهي است كه با توجه به پيشرفت سريع تكنولوژي و تغيير الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو به ويژه گوگل، روش‌هاي كارآمدتر ديگري جايگزين LSI شده‌اند؛ هرچند اثرات مثبت كاربرد LSI در سئو و بهنيه سازي وبسايت همچنان به قوت خود باقيست.