بازاریابی از مباحث گسترده‌ای است که هر کسب و کاری بهصورت آگاهانه یا ناآگاهانه با آن ارتباط دارد. تبلیغات و مارکتینگ از ملزومات رشد و موفقیت هر کسب و کاری است. مارکتینگ بازاریابی چریکی که با نام‌های بازاریابی پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ هم شناخته می‌شود، نوعی از بازاریابی است که تمرکز آن بر روی روش‌های نامتعارف و کم هزینه و دریافت بیشترین و بهترین نتیجه است. این استراتژی تبلیغاتی و بازاریابی الهام گرفته از جنگ‌های چریکی و پارتیزانی است. استراتژی پارتیزانی به شکل جنگ‌های نامنظم مبتنی بر تاکتیک‌های استراتژیک کوچک است که این جنگ‌ها توسط افراد غیر نظامی مسلح صورت می‌گیرد. جنگ‌های چریکی بسیار پنهانی و غافلگیر کننده هستند. استراتژی چریکی هم همین گونه است. در بازاریابی چریکی تبلیغات طوری اجرا می‌شود که مخاطب‌ها از وجود آن بی اطلاع و غافل هستند. به طور خلاصه، بازاریابی چریکی استراتژی نامنظم برای کسب بیشترین نتیجه با استفاده از کمترین منابع است.

امروز در این مطلب از ترافیک مدیا به معرفی بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی پارتیزانی خواهیم پرداخت و خواهیم آموخت که چگونه می‌توانید از این استراتژی برای رشد و موفقیت کسب و کار خود بهره‌مند شوید.

انواع بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ

در بازاریابی‌های چریکی تمرکز بر روی استراتژی‌های نامتعارف و قوه‌ی تخیل قوی است. زمانی که از روش‌های عجیب و غریب و نا متعارف که تا به امروز کسی به کار نبرده است برای تبلیغ و بازاریابی محصول خود بهره می‌برید، در حقیقت به بازاریابی چریکی روی آورده‌اید.

از مهمترین ویژگی‌های بازاریابی چریکی که پیشتر هم به آن اشاره شد ارزان بود آن یا حتی گاهی اوقات بدون هزینه بودن آن است. متفاوت بودن و خلاق بودن از دیگر خصوصیات لازم و ضروری در این نوع بازاریابی به حساب می‌آید. این ویژگی‌ها موجب می‌شود که بیشترین تأثیر را بر روی مخاطب داشته باشید و او را را متقاعد به خرید از خود کنید.

قصد بازاریابی چریکی این است که پا را فراتر از بازاریابی و تبلیغات سنتی گذاشته و به وسیله‌ی غافلگیر کردن مخاطب‌ها، ایجاد اثرگذاری ماندگار و خلق موضوعی پر حاشیه نتیجه‌های بیشتری کسب نماید.

بیشتر بخوانید:  تبلیغات کلیکی در عید نوروز؟

این نوع از بازاریابی برای کسب و کارهای کوچکی که به دنبال مخاطب‌های زیاد بدون صرف هزینه‌های بالا هستند بسیار ایده‌آل است. شرکت‌های بزرگی که خواهان کمپین‌هایی پر سر و صدا هستند تا بتوانند تعریف و تمجید رسانه‌ها برای برندشان را به دست آورند، می‌توانند از بازاریابی چریکی استفاده کنند.

با وجود اینکه بازاریابی چریکی خود یکی از انواع بازاریابی است، این بازاریابی شاخه‌ها و دسته‌بندی‌های مختلفی دارد که هر کدام می‌تواند در موقعیت‌های مختلف به کار برده شود. در زیر به معرفی هر یک از انواع آن خواهیم پرداخت:

  • خارجی (OUTDOOR)

تبلیغات محیطی به عبارتی تبلیغاتی که در فضای بیرون انجام می‌شوند، قسمت بزرگی از دنیای تبلیغات را در برگرفته‌اند. حال در این فضای تکراری اگر به جای بیلبوردهای مرسوم از المان‌ها دیگری برای تبلیغات استفاده کنید، المان‌های غیر مرسومی که تا کنون هیچ کسب و کاری به آن‌ها نپرداخته و در سطح شهر وجود نداشته است، بی شک نتیجه‌ای متفاوت و فرای تصور نصیبتان خواهد شد.

  • درونی (INDOOR)

بازاریابی چریکی درونی درست برعکس نوع خارجی است. این نوع بازاریابی در محیط‌های بسته مثل باشگاه‌های ورزشی، استخرها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مترو، دانشگاه‌ها و … انجام می‌شود. تنها نقطه اشتراک این نوع بازاریابی با بازاریابی چریکی خارجی متمایز بودن و خلاق بودن آن است.

  • مقر رویداد (Event Ambush)

بسیاری از کسب و کارها از ایونت‌ها مختلفی مثل نمایشگاه‌ها، همایش‌ها، مسابقات ورزشی و … به عنوان فرصتی برای تبلیغات و بازاریابی خود استفاده می‌کنند. در این روش هم همچون دو روش قبل به جای روش‌های معمول مثل تراکت، بروشور و … باید از روش‌های خلاق استفاده کرد.

از این نمونه می‌توان به اسکوترهای برقی اشاره کرد که چند سال یکی از اپراتورهای تلفن همراه در نمایشگاه تلکام و الکامپ برای تبیلغات و جذب مخاطب طراحی کرده بود.

  • تجربی (Experimental)

بازاریابی چریکی تجربی تمام ویژگی‌های بالا را دارا است با این تفاوت که این مدل یک سویه نیست. در این نوع بازاریابی بین برند و مخاطب ایجاد می‌شود. در واقع در گوریلا مارکتینگ تجربی کاربرها خود جزئی از برنامه‌ی تبلیغاتی و مجری آن هستند. لازم است که همچنان به خلاقیت پایبند بمانید و تجربه‌ای متفاوت و منحصر به فرد برای مخاطب‌ها رقم بزنید.

بیشتر بخوانید:  مزایای طراحی سایت چیست؟ چرا باید سایت داشته باشیم؟

بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

بازاریابی چریکی را به دلیل کم هزینه بودن می‌توان بهترین استراتژی برای کسب و کارهای کوچک و استارتاپ‌ها دانست. به این صورت، با کمترین هزینه بیشترین بازخورد را دریافت کرده و در ذهن مخاطب‌ها ماندگار می‌شوید. همچنین گوریلا مارکتینگ لیدهای زیادی را به سمت شما روانه می‌کند.

دقت داشته باشید که ایده‌پردازی شما باید منحصر به فرد باشد تا نتیجه‌ی دلخواه را دریافت کنید. ضمن اینکه باید به هزینه‌های اجرایی ایده هم فکر کنید. بعضی از ایده‌های نامتعارف، هر چند متفاوت و خلاق، برای اجرایی شدن نیاز به هزینه‌های زیادی دارند.

شرکت‌های بزرگ هم می‌توانند از این استراتژی بازاریابی برای رشد برند خود بهره ببرند. به ویژه به این دلیل که آن‌ها هزینه‌ی پیاده‌سازی ایده‌های خلاق ولی پر هزینه را دارند.

البته نباید فراموش کرد که بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ برای کسب و کارهای بزرگ همچون شمشیر دو لبه است. از آنجایی که این برندها جایگاهی خوبی دارند اگر در انتخاب ایده و اجرای آن خطایی داشته باشند یا نتوانند به شکلی منحصر به فرد عمل کنند، تأثیر منفی بر روی برندشان خواهد گذاشت.

نمونه‌های موفقی از بازاریابی چریکی را در دنیا و ایران می‌توان نام برد. اسکوتر برقی یکی از نمونه‌های ایرانی بود که مثال زدیم و از نمونه‌های خارجی می‌توان به بازاریابی چریکی برند IKEA اشاره کرد. این شرکت در دو شهر بزرگ پاریس و منهتن از محصولات خود برای دکوراسیون قسمت‌های مختلف شهر مثل ایستگاه‌های اتوبوس استفاده کرد و از این طریق تجربه‌ای متفاوت و جذاب برای مخاطب‌ها به ارمغان آورد و توانست میزان آگاهی از برند خود را به طور چشمگیری افزایش دهد.