نمي‎توان اين موضوع را ناديده گرفت كه اين روزها كاربران موبايل بيشترين استفاده را از اينترنت مي‌كنند و بازاريابي موبايلي بيشتر مورد توجه قرار گرفته است. اين موضوع تنها به شبكه‌هاي اجتماعي معطوف نمي‌شود بلكه وبسايت‌ها هم بيشتري ترافيك ورودي را از كاربران موبايل دريافت مي‌كنند.

از اين رو در مسير پياده‌سازي استراتژي‌هاي سئو اگر به سئوي موبايل توجه لازم را نداشته باشيد، شكست بزرگي مي‌خوريد. در اين مقاله از ترافيك مديا قصد داريم تا در خصوص 5 اشتباه در سئو كه براي بازريابي موبايلي مضر است صحبت كنيم؛ براي كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه ادامه اين مطلب را از دست ندهيد.

اهميت موبايل ماركتينگ

براي مديران سايت‌ها كه بر روي افزايش ترافيك ورودي و نرخ تبديل، تمركز كرده‌اند، موضوع سئو اهميت فوق‌العاده‌اي دارد. در صورتي كه سايت  خود را دست  اصولي بهينه كنيد، به تبع با پيشي گرفته از رقبا در صفحه اول نتايج گوگل براي كاربران نمايش داده خواهيد شد. كسب رتبه بالا و قرار گرفتن در صفحه نخست نتايج جستجو موجب بالا رفتتن ترافيك ورودي سايت شما خواهد شد.

با اين حال مهمترين دستاورد سئو بالا بردن نرخ تبديل است كه درآمد بيشتري را براي مديران سايت به ارمغان خواهد آورد. در راستاي پياده‌سازي و اجراي استراتژي‌هاي سئو اگر موبابل را ناديده بگيريد هيچ‌گاه به اين هدف نخواهيد رسيد؛ درواقع اگر به موبايل ماركتينگ و بالا بردن ترافيك ورودي سايت از اين راه توجه لازم را نداشته باشيد، در پروسه سئو موفق نبوده و بدون شك از رقباي خود باز مي‌مانيد.

طبق اطلاعات منتشر شده از statcounter.com بيش از 53 درصد از كاربران اينترنت از طريق موبايل، 49 درصد از طريق دسكتاپ و حدود 4 درصد از طريق تبلت هستند.

در دنياي امروز اين كاربران موبايل هستند كه بيشترين استفاده را از اينترنت مي‌كنند. استفاده گسترده از شبكه‌هاي اجتماعي، چك كردن ايميل، خريد آنلاين و … از جمله فعاليت‌هاي كاربران موبايلي است. اما موضوع مهم براي مديران سايت‌ها بالا بردن ترافيك ورودي كاربران موبايلي است؛ از اين رو بايد سايت را براي اين كاربران بهينه كرد.

5 اشتباه در سئو كه براي بازريابي موبايلي مضر است

با توجه به اهميت بالاي موبايل ماركتينگ و تأثير به‌سزايي كه بر بالا بردن ترافيك ورودي و نرخ تبديل دارد، بايستي در هنگام اجراي استراتژي‌هاي سئو اهميت زيادي براي اين مسئله قائل شد.

بیشتر بخوانید:  تأثير چند زبانه بودن سايت در سئو

5 اشتباه در سئو مي‌تواند به بازريابي موبايلي آسيب جدي وارد كند و ترافيك ورودي سايت را كه غالباً از موبايل استفاده مي‌كنند را كاهش دهد. در ادامه به بررسي اين اشتباهات در بهينه سازي سايت ها خواهيم پرداخت:

استفاده نكردن از طراحي ريسپانسيو براي سايت

سايت‌هاي ريسپانسيو سايت‌هاي هستند كه محتواي آنها در هر دستگاه و با هر ابعادي بدون تغيير به نمايش در‌مي‌آيد. صفحات وبسايت در دسكتاپ به طور كامل نشان داده مي‌شود؛ اين صفحات در موبايل با ابعاد كوچكتر نشان داده مي‌شود و همچنين ممكن است جاي عناصر وبسايت تغيير كند تا تمامي اجزاي آن نشان داده شود.

طبق الگوريتم گوگل در سال 2015 نمايش درست و كامل سايت در موبايل از عوامل مؤثر بر رتبه‌بندي محسوب مي‌شود؛ همچنين گوگل براي سايت‌هايي كه در دستگاه‌هاي مختلف يك آدرس دارند نسبت به سايت‌هايي كه از دو آدرس استفاده مي‌كنند اهميت بيشتري قائل است.

با طراحي ريسپانسيو مي‌توانيد صفحات وبسات خود را به طور كامل براي همه دستگاه‌ها به نمايش بگذاريد؛ ديگر فوايد اينگونه سايت‌ها عبارتند از:

  • بالا بردن ترافيك ورودي و جذب مشتري
  • كاهش هزينه ها
  • دريافت گزارشات آناليز سايتت از يك منبع
  • بالا بردن ميزان رضايت مشتريان
  • پيشي گرفتن از رقبا

بارگذاري كند صفحات وبسايت در موبايل

يكي از دلايل مهم كه كاربران به سرعت وبسايت شما را ترك مي‌كنند، سرعت پايين بارگذاري صفحات است. فرقي ندارد كه كاربران دسكتاپ باشند يا موبايل، در هر صورت اين يك مشكل بزرگ براي وبسايت است.

به علاوه گوگل نيز سايت‌هايي كه سرعت بارگذاري پاييني دارند را جريمه كرده و رتبه آن را در نتايج جستجو كاهش مي دهد. با اين حال راه هايي براي افزايش بارگذاري صفحات سايت در موبايل وجود دارد كه از جمله آنها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

  • افزايش سرعت پاسخگويي سرور
  • فعال كردن كش مرورگر
  • بهينه سازي تصاوير
  • فشرده كردن فایل های جاوا اسکریپت، CSS  يا کدهای HTML
  • فعال كردن Google AMP

فايل هاي مسدود شده در سايت

مديران سايت ها براي ايندكس شدن وبسايت و قرار گرفتن آن در صفحه نخست نتايج جستجو، با صرف زمان و هزينه زياد در راستاي سئوي داخلي و خارجي تلاش مي‌كنند؛ درواقع سعي مي‌كنند تمامي عناصر سايت را براي موتورهاي جستجو بهينه كنند. از اين رو بايستي اصول سئو را به دقت رعايت كنند.

بیشتر بخوانید:  انواع پادکست و چگونگی ساخت آنها

لزوم آشنايي و به كارگيري صحيح فايل‌هايي مانند robots.txt، سایت مپ XML، متا تگ Robots در اين راستا اهميت زيادي دارد.

براي مثال فايل robots.txt يك فايل متني ساده است كه با قرار گرفتن در شاخه اصلي سايت، به ربات‌هاي موتورهاي جستجو كمك مي‌كند به اجزاي سايت دسترسي داشته باشند و به اين ترتيب به ايندكس كردن سايت‌ها كمك زيادي مي‌كند.

يكي از 5 اشتباه در سئو كه برخي افرا براي بهبود بهينه سازي سايت خود انجام مي‌دهند، اين است با مسدود سازي فايل robots.txt دسترسي ربات‌هاي گوگل به تصاوير و فايل هاي CSS،JavaScript را مختل مي‌كنند؛ به اين ترتيب سايت ايندكس نخواهد شد.

براي جلوگيري از بروز اين مشكل عملكرد فايل robots.txt را بررسي كنيد و مطمئن شويد كه دسترسي موتور جستجو به عناصر سايت مختل نشده است.

نبود Rich Snippets

اطلاعات اضافي مانند اطلاعات نويسنده يا امتيازدهي با ستاره به سايت را اصطاحاً  Rich Snippets گفته مي‌شود. اگرچه Rich Snippets غالباً ناديده گرفته مي‌شود اما با كسب اطلاعات در خصوص آن مي توان به سايت خود جذايب بخشيد.

اضافه كردن اطلاعات به آدرس سايت در نتايج جستجو بر اساس مطالعات Search Engine Land با بالا بردن توجهات، نرخ كليك را افزايش خواهد داد؛ به اين ترتيب بر روي رتبه سايت هم تأثير مثبتي خواهد داشت.

مشكل ساز بودن محتواي مولتي مديا

محتواي مولتي مديا مانند ويديو براي كاربران جذابيت زيادي دارد و ترافيك ورودي و رتبه سايت را بالا خواهد برد؛ با اين حال بايد دقت كنيد كه ويديو سرعت بارگذاري را كاهش نداده و در موبايل به درستي به نمايش درمي‌آيد.

در حال حاضر بهترين راهكار براي بارگذاري ويديو استفاده از استاندارد Html5  است؛ همچنين بايستي به كاربران توصيه شود كه از جديدترين نسخه مروگرها استفاده كنند. توجه داشته باشيد كه مرورگر كروم در گوشي‌هاي اندرويد و مرورگر IOS  در گوشي‌هاي اپل از اين استاندارد حمايت مي‌كنند.

با توجه به 5 اشتباه در سئو كه در اين مطلب به آنها اشاره كرديم، سعي كنيد در اين راستا رضايت مشتريان را در نظر بگيريد؛ به اين ترتيب خواهيد ديد كه گوگل هم براي سايت شما ارزش قائل شده و به آن رتبه خوبي مي‎دهد.