حتماً با واژه‌ی شعار در زندگیتان بارها و بارها برخورد داشته‌اید مخصوصاً در زمان انتخابات. بسیاری مفهوم کلمه‌ی شعار را سخنی غیر واقعی می‌دانند، سخنی که فقط به زبان می‌آید و در عمل کارآیی ندارد. خب همین جا اعلام می‌کنیم که سخت در اشتباهید، شعار دقیقاً همان چیزی است که قرار است نماینده‌ی واقعیت فردی، سازمانی یا گروهی باشد. شعار تبلیغاتی آینه‌ی تمام نمای اهداف، محصول و کسب و کار شما است، آنچه که مخاطب شما را با آن می‌شناسد. در این مقاله با هم می‌خوانیم که شعار تبلیغاتی چیست و مشخصه‌های یک شعار تبلیغاتی موفق چیست.

شعار تبلیغاتی چیست؟

مشتری همواره دلیل گردش هر کسب و کاری است و با توجه به بازار رقابتی گسترده زمانی می‌توانید موفق شوید که نسبت به رقبای خود مزیت رقابتی داشته باشید، به مشتری اهمیت دهید و او را در مسیر وفاداری به خود پیش ببرید.

شعار تبلیغاتی یا slogan عبارتی است که معمولاً در کمپین‌های تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدمت استفاده می‌شود. شعار تبلیغاتی قرار است که آگاهی از برند ایجاد کند، نگرش مخاطب را نسبت به کسب و کار شما شکل دهد و مزیت رقابتی شما را به او نشان دهد،  شعار تبلیغاتی برای بیان هدفی است که یک کسب و کار دنبال می‌کند. یک شعار تبلیغاتی خوب این قابلیت را دارد تا شما را در ذهن مخاطب ماندگار کند و موفقیت برند و کسب و کار شما را رقم بزند. شعار تبلیغاتی بخشی از هویت برند شما است.

 

ویژگی‌های شعار تبلیغاتی موفق

شعار تبلیغاتی یکی از ضلع‌های مثلث هویت برند شما است. شعار تبلیغاتی به همراه نام تجاری و لوگو هویت برند شما را می‌سازد. یک شعار تبلیغاتی موفق برای اثرگذاری و ماندگاری باید یک سری ویژگی‌ها را داشته باشد که در ادامه آن‌ها با هم بررسی خواهیم کرد.

  1. تطابق و تناسب با لوگو

طراحی لوگو پیش از انتخاب شعار تبلیغاتی انجام می‌شود و بسیاری از کسب و کارها آن را در کنار لوگو و نام تجاری خود قرار می‌دهند تا شناسایی برند خود را برای مخاطب راحت‌تر کنند. از این رو باید به تطابق میان این سه مورد توجه کنید تا پیامی واحد را به مخاطب بفرستید و او را دچار سردرگمی نکنید.

  1. سادگی

شعار تبلیغاتی فرصت کوتاهی برای جلب توجه مخاطب است، این فرصت را با پیچیده کردن شعار تبلیغاتیتان از دست ندهید. تمایز در کنار سادگی بهترین انتخاب است. هر آنچه را که قرار است در قالب شعار تبلیغاتی خود بیان کنید، کوتاه و ساده بگویید.

  1. با معنا و مفهوم بودن

تمام شعارهای تبلیغاتی معنای آشکار و پنهانی را در بر دارند که ناخودآگاه به مخاطب القا می‌شوند. انتقال معنا و منظور از مزیت‌های یک شعار تبلیغاتی است. یک شعار تبلیغاتی موفق باید به خوبی معنا و منظور کسب و کار شما و مزیت‌های رقابتی شما را به رخ مخاطب بکشد. در این صورت است که تأثیری مثبت داشته و ارتباط مخاطب را با شما شکل می‌دهد.

  1. منحصر به فرد بودن

شعار تبلیغاتی باید خاص شما باشد و شباهتی به دیگر شعارها نداشته باشد. اگر غیر از این باشد، در درجه‌ی اول از تأثیرگذاری آن کم می‌شود و در مرحله‌ی بعد ممکن است باعث شود که مخاطب دیگر رقبایتان را با شما به اشتباه بگیرد و به جای اینکه شعار تبلیغاتیتان به نفع شما عمل کند، به نفع رقبایتان کار کند.

ویژگی منحصر به فرد بودن است که نقطه‌ی تمایز شما را با دیگر رقیب‌ها نشان می‌دهد.

  1. شوخ طبعی

شوخ طبعی در صورتی که به لودگی نرسد و هوشمندانه و متناسب باشد، می‌تواند تأثیرگذاری شعار تبلیغاتی را چندین برابر کند. استفاده از این مورد مهارت بالایی می‌طلبد ولی اگر درست و به جا باشد، خواهید دید که از عوامل مهم موفقیت شعار تبلیغاتی است.

اهمیت شعار تبلیغاتی در چیست؟

انتخاب شعار تبلیغاتی موفق باید در استراتژی‌های بازاریابی قرار بگیرد چرا که یک شعار تبلیغاتی خوب می‌تواند تنها با چند کلمه کوتاه اما تأثیرگذار به شما کمک کند تا در ذهن مخاطب ماندگار شوید. همچنین همین شعار تبلیغاتی قابلیت این را دارد که شما را متمایز سازد و تفاوت شما را با رقبایتان برجسته کند.

شعار تبلیغاتی یکی از چالش‌های مهم و در عین حال هیجان‌انگیز در حوزه‌ی تبیلغات و بازاریابی است. این شعار زیر بنای کسب و کار شما است پس در انتخاب آن دقت کنید و با حرفه‌ای‌ها در این زمینه مشورت کنید تا زیر بنای محکمی بسازید. لازم به ذکر است که شعار تبلیغاتی الزاماً نباید ثابت باشد و می‌توانید با گذشت زمان و ارتقاء کیفیت خدمات و محصولتان آن را به روز کنید اما حواستان باشد که زیاده‌روی نکنید و تمام سعی خود را بکنید که در همان قدم اول شعاری خوب و ماندگار انتخاب کنید. در صورت تغییر مدام ماندگایر شما در ذهن مخاطب به خطر می‌افتد.