حضور در شبکه‌های اجتماعی اگرچه مفید است اما باید این را به خاطر بسپارید هر کاری برای مفید واقع شدن باید به درستی صورت پذیرد. امروز در این مقاله شما را با 7 اشتباه عجیب در شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌کنیم که بسیاری از کسب و کارها مرتکب می‌شوند

حضور در همه‌ی شبکه‌های اجتماعی

تعداد شبکه‌های اجتماعی در دسترس کم نیست ولی نیازی نیست کسب و کار شما در تمام شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشد. بهتر است به جای حضور در همه‌ی شبکه‌های اجتماعی بررسی کنید که مخاطبین شما در کدام شبکه‌ها حضور دارند، حضور در همان شبکه‌ها کافی است و لازم نیست وقت و هزینه‌ی خود را برای فعال بودن در تمامی شبکه‌های اجتماعی صرف کنید. برای مثال حضور در شبکه‌ی اجتماعی لینکدین برای یک کسب و کار B2B ضروری است اما فعالیت در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام شاید چندان لزومی برای آن نداشته باشد.

دنبال کردن رقیب‌ها

درست است که برای موفقیت کسب و کارتان همواره باید رقیب‌های خود را مد نظر داشته و عملکردهای آن‌ها را بررسی کنید اما این موضوع به معنای دنبال کردن رقیب‌هایتان و پا جای پای آن‌ها گذاشتن نیست. این موضوع یکی از چندین اشتباه عجیب در شبکه‌های اجتماعی است. اگر رقیب شما در اینستاگرام یا لینکدین یا تلگرام یا هر شبکه‌ی اجتماعی دیگری حضور دارد به این معنی نیست که شما هم باید در آن شبکه‌ها فعالیت داشته باشید. پیش از حضور در هر شبکه‌ای از خود بپرسید:

  • مخاطب من در آن شبکه هست؟
  • رقیب‌های من که در آن شبکه فعالیت می‌کنند، چه نتایجی به دست آورده‌اند؟
  • آیا اطلاعات کافی در مورد آن شبکه و نحوه‌ی عملکردش دارم؟
  • آیا آمادگی، شرایط، وقت و هزینه‌ی لازم برای حضور و فعالیت در آن شبکه را دارم؟
شبکه های اجتماعی
اشتباهات رایج در سوشال مارکتینگ

کپی پیست کردن محتوا

خب کپی کردن فقط از روی دست بقیه نیست. شما می‌توانید مدام خود را کپی کنید به این معنی که محتوایی را که برای یک شبکه‌ی اجتماعی تولید کرده‌اید، در همه‌ی شبکه‌ها منتشر کنید. این کار اشتباه محض است. نباید فراموش کنید که کاربران هر شبکه رفتار و سلیقه‌ی خاصی دارند و یک محتوا نمی‌تواند در همه‌ی شبکه‌ها به یک شکل و فرم منتشر شود و مؤثر هم واقع شود. ضمن اینکه عملکرد هر شبکه متفاوت است و باید محتوایی متناسب با آن شبکه تولید شود.

نکته‌ی مهم دیگر اینجا است که مخاطب لزومی به دنبال کردن شما در فضاهای مجازی مختلف نمی‌بیند اگر محتوا در همه‌ی شبکه‌ها یکسان باشد. پس از کپی پیست کردن دست بردارید و اگر فرصت و توانایی تولید محتوا برای هر شبکه را به صورت جداگانه ندارید، به آن شبکه وارد نشوید.

کمیت را به کیفیت ترجیح دادن

بسیاری از کسب و کارها تصور می‌کنند داشتن دنبال کننده‌های بیشتر به قدری اهمیت دارد که از همان ابتدای فعالیت در شبکه‌ای، اقدام به گرفتن فالور فیک می‌کنند تا بیشتر در چشم باشند و پرطرفدارتر جلوه کنند. در صورتی که این اقدام بر علیه آن‌ها عمل خواهد کرد. فالور فیک نشان از بی اعتبار بودن پیج دارد که به یک اشتباه عجیب در شبکه‌های اجتماعی مبدل شده است.

برای به نتیجه رسیدن در شبکه‌های اجتماعی باید صبور باشید و تلاش کنید. شاید ماه‌ها زمان ببرد که بتوانید به تعداد مناسبی از فالور برسید اما این نباید باعث شود که اقدام به خرید فالور فیک کنید. مخاطب‌ها متوجه واقعی و غیر واقعی بودن دنبال کننده‌های شما خواهند شد. علاوه بر این فالور فیک اینگیجمنت شما را کاهش می‌دهد و این برای پیج شما نکته‌ای منفی به حساب می‌آید.

به خود زمان دهید، استراتژی درست و هدفمندی را اتخاذ کنید. به مرور خواهید دید که نیازی به فالور فیک نیست. شما با تلاش و صبوری و هوش خود هر روز فالورهای واقعی بیشتری را جذب می‌کنید.

سوشال مارکتینگ
اشتباهات عجیب در سوشال مارکتینگ

خرید پیج

بعضی از کسب و کارها به جای عضویت در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام و قدم به قدم ساختن صفحه‌ای اصولی و هدفمند اقدام به خرید پیج می‌کنند که فالورهای بالایی دارد. بعد پست‌های آن پیج را پاک کرده و شروع به فعالیت می‌کنند. این کار شاید به نظر هوشمند بیاید اما اینطور نیست. فالورهای بسیاری بعد از اینکه متوجه تغییر فعالیت پیج شوند، اقدام به آنفالو کردن شما می‌کنند. حتی اگر آن‌ها به فعالیت شما علاقمند باشند، نمی‌توان این قضیه را انکار کرد که شما مخاطب را فریب داده‌اید و او بدون اینکه آگاه باشد، شما را دنبال می‌کند. در واقع حق انتخاب برای مخاطب قائل نشده‌اید و همین موضوع شما را از چشم مخاطب خواهد انداخت.

فعالیت زیاد

قطعاً شما برای موفقیت خود در شبکه‌های اجتماعی باید ارتباط خود را با مخاطب حفظ کنید و مخاطب را درگیر خود کنید اما اشتباه نکنید، فعالیت بیش از اندازه میزان تعامل مخاطب‌ها را پایین می‌آورد. پست‌گذاری‌های بیش از اندازه از وقت و حوصله‌ی مخاطب خارج است و به همین دلیل بسیاری از محتواهای شما دیده نمی‌شوند. ضمن اینکه کیفیت محتوایی که به اشتراک می‌گذارید اهمیت دارد نه محتواهای فراوان و بی کیفیت. پس برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی وقت و سلیقه‌ی مخاطب را از قلم نیندازید و به خاطر بسپارید فعالیت زیاد چاره نیست. راهکار فعالیت درست و به اندازه است.

مقطعی بودن

بعضی از کسب و کارها بدون استراتژی و فکر فقط وارد یک شبکه‌ی اجتمای شده و پس از مدتی فعالیت زیاد و پر هیجان یا خسته می‌شوند، یا بودجه کم می‌آورند یا گمان می‌کنند فعلاً کافی است و مدتی پیج خود را رها می‌کنند. سپس با دیدن رکود کسب و کار دوباره اقدام به فعالیت می‌کنند. به عبارتی فعالیت‌های مقطعی دارند ولی این کار نتایج خوبی به دنبال نخواهد داشت. باید از همان ابتدا به تصمیمی که می‌گیرید مطمئن و پایبند باشید. همانطور که گفتیم فعالیت زیاد ملاک و معیار نیست. آنچه مهم است محتوای مفید و استمرار است. این استمرار است که می‌تواند موفقیت‌های روزافزون برای شما به ارمغان بیاورد.

آیا شما هم در مسیر رشد کسب و کار خود چنین اشتباهاتی مرتکب شده‌اید؟