بازاریابی دیجیتال در سال‌های گذشته به ویژه در سال 2020 با توجه به تغییرات غیر قابل پیش بینی و بزرگی که شاهدشان بودیم، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. به نظر دیگر زمانش رسیده که همه‌ی کسب و کارها زودتر در این مسیر تغییر قرار بگیرند و همواره با توجه به تغییرات به روز شوند تا بتوانند به رشد و موفقیت خود ادامه دهند.

امروز در این مقاله برایتان از عوامل مؤثری خواهیم گفت که در سال 2021 باید در بازاریابی کسب و کار خود آن‌ها را به کار ببرید.

پیش از ادامه لازم است این نکته را یادآور شویم که اتفاقات سال 2020 حضور مردم در فضاهای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده است و این روزها می‌بینیم که افراد مدت زیادی را در این فضاها سپری می‌کنند و ارتباطات مردم با هم بیشتر به صورت ویدئویی شده است. در پی این جریان ارتباط کسب و کارها با مصرف کنندگان هم دستخوش تغییرات بزرگی شده است. حال برویم سراغ 7 روش بازاریابی دیجیتال در سال 2021.

ارتباط‌های ویدئویی زنده

در سال 2020 به خاطر شرایط حساس و شیوع بیماری کرونا و اعلام قرنطینه، مردم مجبور شدند مدت زیادی را در خانه بماند، دورکاری کنند و از حضور در جامعه و بین دوست و آشنا خودداری کنند. در نتیجه‌ی همین اتفاقات ارتباط رو در روی کسب و کارها هم با مشتری‌ها بسیار کاهش پیدا کرد. دیگر مردم مجبوراً از طریق تماس‌های تصویری با هم ارتباط می‌گرفتند، کلاس‌ها به جای برگزاری در آموزشگاه‌ها و مؤسسه‌ها در فضاهای آنلاین برگزار می‌شد و هنوز هم اوضاع تا حدی زیادی همینگونه است.

کسب و کارها هم به دلیل این محدودیت‌ها شروع به افزایش فعالیت‌های آنلاین خود کردند و به جای برگزاری مراسم‌های رونمایی و ارائه محصولات جدید به صورت حضوری، دیگر از طریق اجراهای ویدئویی زنده با مشتری‌های خود ارتباط گرفتند.

روش های بازاریابی دیجیتال
روش های بازاریابی دیجیتال در سال 2021

در طی این دوران شرکت مردم در فضاهای آنلاین و پخش‌های زنده افزایش چشمگیری داشته است، فعالیت در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام رشد 70 درصدی را شاهد بوده است و استفاده از اپلیکیشن‌هایی همچون تیک تاک روز به روز بیشتر می‌شود.

درست است که این تغییرات در سال 2020 اتفاق افتاد اما این تنها شروع ماجرا بود و این اثرات احتمالاً تا سال‌ها ادامه خواهد داشت پس بهتر است از این استراتژی در بازاریابی خود بهره ببرید.

هوشمندی در برقراری ارتباط با مشتری

بر اساس تحقیقات به دست آمده از بررسی رفتار کاربران و شیوه‌ی برقراری ارتباط آن‌ها پیدا است که برای ارتباط بیشتر، بهتر و مفیدتر با مخاطب‌ها تنها ارائه یک خدمت یا محصول کفایت نمی‌کند بلکه باید مخاطب را شناخت، باید خلاق و منحصر به فرد بود تا او را جذب کرد.

استراتژی UGC

UGC مخفف user generated content و به معنای محتوای تولید شده توسط کاربر است. این نوع از محتوا تأثیر بسیاری در افزایش آگاهی از برند دارد و می‌تواند توجه‌های بسیاری را به سمت کسب و کار شما جلب کند.

افزایش اعتماد و آگاهی از برند از طریق UGC استراتژی پر کاربردی در بازاریابی این روزها است. زمانی که شما تجربه‌ی مفید و شیرینی برای مشتری‌های خود خلق کنید، بی شک در یاد آن‌ها خواهید ماند و آن‌ها به مشتری‌های وفادار شما تبدیل خواهد شد. علاوه بر این مشتری‌ها شما را به دوستان و آشناهایشان هم معرفی می‌کنند و به این صورت دایره‌ی مشتری‌هایتان هر روز بزرگتر می‌شود.

وفاداری به محیط زیست

شاید دانستن این موضوع برایتان بسیار جالب باشد که حدود 81 درصد از افراد مایل هستند از خدمات و محصولاتی استفاده کنند که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می‌کنند و بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارند. این درصد اصلاً عدد کوچکی نیست و نباید از آن غافل شد. کسب و کارهای هوشمند این نکته را راهنمای راه خود کرده و سعی می‌کنند با تولیدها و بسته‌بندی‌های با کفیت و دوست دار محیط زیست و قابل بازیافت مشتری‌های خود را راضی نگه دارند و به خواست و تمایل این 81 در صد احترام بگذارند.

دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ در سال 2021

مشارکت در جنبش‌های اجتماعی

مشارکت در جنبش‌های اجتماعی به معنی جهت‌گیری‌های سیاسی و مذهبی نیست تنها به این معنی است که بهتر است در جریان‌های اجتماعی و انسانی که جامعه و مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد مشارکت کنید و سعی کنید با آن‌ها همدل و همراه شوید. این مشارکت‌های فرهنگی تأثیرهای مثبت زیادی بر روند بازاربابی دیجیتال در سال 2021 داشته است و از نظر روانی مخاطب‌های بیشتری را به سوی برندهایی که از این استراتژی استفاده کرده‌اند جذب کرده است.

غافل نشدن از جستجوهای صوتی و تصویری

مخاطب‌های زیادی از ابزارهای جستجوی صوتی مثل الکسا برای یافتن مطلبی در اینترنت استفاده می‌کنند و حتی ارتباطات صوتی با توجه به تکنولوژی و امکانات این روزها بسیار بیشتر از ارتباطات متنی است. البته این محبوبیت فقط مختص جستجوهای صوتی نیست و جستجوهای تصویری هم رشد زیادی داشته است. به همین دلیل باید اهمیت بیشتری برای تصاویر و جستجوهای صوتی قائل شد.

استفاده از راهکارهای آسان برای انتقال مطالب

به دلیل شکل زندگی امروزی افراد به دنبال محتواهایی هستند که بتوانند راحتتر و سریعتر و در هر شرایطی از آن‌ها استفاده کنند، محتواهایی مثل پادکست‌ها و ویدئوها. بعد از قرنطینه سال 2020 تمایل به این نوع محتواها از قبل هم بیشتر شد و کسب و کارهایی که اقدام به تولید این محتوا کرده‌اند، رشد بیشتر و سریعتری را داشته‌اند. این نوع از محتواها ارتباط عمیق‌تر و صمیمی‌تری با مخاطب‌ها ایجاد خواهند کرد و موفقیت بیشتری برایتان به همراه خواهند داشت.

این هفت استراتژی بازاریابی دیجیتال در سال 2021 که خواندید مانند دیگر استراتژی‌های قدیمی بازاریابی شاید در آینده‌ای دور نقش کمرنگ‌تری در این حوزه داشته باشند اما آن چه اهمیت دارد این است که این روش‌ها امروزه بسیار اهمیت داشته و مورد توجه هستند و کسب و کارهایی به فرداها خواهند رسید که از استراتژی‌های امروز استفاده کنند.