تبليغات ديجيتال ماركتينگ علاوه بر برنامه‌ريزي نيازمند سرمايه‌گذاري هدفمند و اصولي است؛ به عبارتي اولين قدم در ديجيتال ماركتينگ برآورد هزينه تبليغات است. در صورتي كه بودجه به صورت هدفمند و اصولي صرف نشود، نتيجه بخش نبوده و به به هدر ميرود؛ بنابراين بايستي اصول آن به خوبي بررسي شود. در ادامه اين مقاله قصد داريم تا 7 فاكتور مهم اختصاص بودجه تبلیغات کسب‌وکارها را با شما به اشتراك بگذاريم.

7 فاكتور مهم در زمينه اختصاص بودجه تبلیغات کسب‌وکارها

در دنياي پررقابت اينترنت كه روزانه مبلغ هنگفتي هزينه تبليغات در آن ميشود، هر احتمالي وجود دارد؛ مثلا اين احتمال وجود دارد كه بودجه‌اي كه صرف تبليغات آنلاين كرده‌ايد، بدون رسيدن به نتيجه مطلوب، به هدر برود؛ در نتيجه اختصاص اين بودجه بايد به صورت كاملا اصولي وهدفمند باشد تا در جذب مخاطب و درآمدزايي مؤثر باشد.

در ادامه 7 فاكتور مهم اختصاص بودجه تبلیغات کسب‌وکارها را تشريح ميكنيم كه موجب مي شود نسبت به رقباي خود موفق تر عمل كرده و به اهداف خود نزديكتر شويد.

شناخت مخاطبان هدف

هر كسب و كاري مشتري خاص خود را دارد؛ رده سني، جنسيت و … از جمله معيارهايي هستند كه مخاطبان را به گروه هاي مجزايي تقسيم ميكنند. به اين ترتيب گروه خاصي از مخاطبان به محصولات و خدمات شما احتياج دارند پس سعي كيند به خوبي آنها را بشناسيد.

با شناخت نيازها، خواسته ها و علاقه مندي هاي مخاطبان هدف مي توانيد محصولات و خدماتي متناسب با سليقه آنها ارائه كرده و دايره كاربران خود را گسترده كنيد.

تجزيه و تحليل بازار هدف

اگر بودجه محدودي داريد بايد در تبليغات وسواس و دقت بيشتري به خرج بدهيد؛ چرا كه با تبليغات براي افرادي به غير از بازار هدف آن بودجه آن را هدر خواهيد داد.

بنابراين پيشنهاد مي‌شود با تحقيق و بررسي، بازار هدف خود را شناسايي كنيد و بودجه خود را به صورت هدفمند و مؤثر هزينه كنيد. شما با شناخت اولويت‌هاي كسب و كار خود ميتوانيد انتخاب‌هاي درستي در زمينه صرف بودجه خود داشته باشيد.

ملاقات با مخاطبان هدف

پس از شناسايي مخاطبان و بازار هدف كسب و كارتان، نوبت به انتخاب شبكه‌هاي اجتماعي ميرسد كه كاربران بيشتر با آن سروكار دارند؛ به ويژه اگر بودجه كمي داريد و فقط ميخواهيد از يك شبكه براي بازاريابي استفاده كنيد.

پس ابتدا شبكه اجتماعي پر مخاطب را شناسايي كرده و در زمان مناسب پيام خود را به مخاطبان منتقل كنيد. تبليغات در شبكه هاي اجتماعي مانند اينستاگرام مؤثر و كارآمد بوده و محصولات و خدمات شما را به شمار بيشتري از مخاطبان معرفي خواهد كرد.

برنامه‌ريزي اصولي براي بودجه

 برنامه‌ريزي دقيق و هدفمند فاكتور مهم اختصاص بودجه تبلیغات به حساب مي آيد. با شناخت بازار هدف و اطلاع از نيازهاي آنها بايستي براي بودجه اي كه داريد برنامه‌ريزي كنيد. بهتر است روي كاغذ بر اساس اولويت اهداف خود  را رده بندي كنيد تا به خوبي آنها را بررسي كرده در ادامه مراحل بعد، تغييراتي در آن ايجاد كنيد.

پيگيري گزارشات

نكته اساسي پس از اجراي كمپين‌هاي تبليغاتي تجزيه و تحليل نتايج بدست آمده است؛ به اين ترتيب ميتوانيد اصلاحاتي در انتخاب‌هاي پيشين خود داشته باشيد؛ مثلا روي شبكه اجتماعي سرمايه‌گذاري كنيد كه بيشترين تأثير را در جذب مخاطبان داشته است يا از صرف هزينه در منابع بي تأثير جلوگيري كنيد.

دقت و درستي گزارشات اهميت بسيار زيادي در تحليل هاي شما دارد؛ چراكه هرگونه اشتباهي ميتواند انتخاب‌هاي نادرستي به دنبال داشته باشد.

اطلاع از زمان درست اجراي تبليغات

انتخاب شبكه اجتماعي مناسب براي انجام تبليغات در كنار انتخاب درست زمان اجراي آن، با هم مؤثر واقع خواهند شد. بديهي است كه بسته به نوع كسب و كارتان ميتوانيد در فصول مختلف يا ايام خاصي از سال مانند اعياد فروش بالاتري داشته باشيد؛ علاوه بر اين انتخاب ساعت انجام تبليغات نيز براي دستيابي به هدف اهميت فراواني دارد.

برگزاري جلسات با ساير اعضاي تيم

پيشنهاد ميشود در زماني مقرر مثلا ماهي يكبار جلساتي با ساير اعضاي تيم داشته باشيد تا با تجزيه و تحليل گزارشات، از نظرات و پيشنهادات آنها آگاه شويد تا برنامه‌ريزي هدفمندتري در روزهاي پيش رو داشته باشيد.

نتيجه گيري

با شناسايي دقيق مخاطبان و بازار هدف، آناليز گزارشات، اجراي تبليغات در محل و زمان مناسب و البته برنامه‌ريزي هدفمند ميتوانيد بهترين نتيجه گيري را از تخصيص بودجه به تبليغات آنلاين داشته باشيد. بدون رعايت نكات فوق نه تنها كمكي به پيشرفت كسب و كار خود نكرده ايد، بلكه سرمايه خود را به هدر خواهيد داد.