طراحي سايت براي هر هدفي كه باشد، چه براي فروش آنلاين محصولات و چه براي يك شركت گردشگري، امري چالش برانگيز بوده و تحقيق و بررسي فراواني مي‌طلبد.

سفارش طراحي سايت در صورتي كه با برنامه ريزي و اقدامات مهم پيش از انجام آن صورت نگيرد، با احتمال بالا موفق نخواهد شد. در واقع افرادي كه قصد دارند براي كسب و كار خود، به يك شركت سفارش طراحی سايت ارائه كنند، بايستي اهداف را مشخص كرده و به عبارتي اقدامات لازم را قبل از سفارش به انجام برسانند.

متقاضيان با ارائه اطلاعات دقيق و كافي از موضوع كسب و كار خود به شركت طراحي سايت، مي‌توانند سايتي كارآمد و منطبق با اهداف خاص خود را داشته باشند. در ادامه به معرفي 9 مورد از كارهايي كه پيش از سفارش طراحي سايت بايد انجام دهيد خواهيم پرداخت.

طراحی سایت

نوع وب سايت مدنظر خود را بررسي نماييد

در ابتداي امر بايستي نوع وب سايت مدنظر خود را انتخاب كنيد. سايت‌هاي مختلف، امكانات و ويژگي‌هاي متغيري دارند و در همين راستا داراي هزينه مختلفي هم هستند. نوع وب سايت بر روي كارايي آن در فضاي كسب و كار مؤثر است. به طوركلي سه نوع وب سايت وجود دارد كه به شرح زير مي‌باشند:

وب سايت‌هاي مختص شركت‌ها

سايت هاي سازماني، صنعتي، پزشكي و … كه به معرفي محصولات يا خدمات خاصي مي‌پردازند، بايستي از اين وب سايت‌ها استفاده كنند.

طراحی سایت شرکتی

وب سايت‌هاي مختص فروشگاه‌هاي آنلاين

فروشگاه‌هاي آنلاين كه محصولات و خدمات ارائه مي‌كنند داراي سايت‌هايي با امكانات متفاوتي هستند. گزينه‌هاي درگاه خريد آنلاين، سبد خريد و امكان مقايسه محصولات و فيلترگذاري آنها و … از ويژگي‌هاي وب سايت‌هاي فروشگاه‌هاي آنلاين هستند.

وب سايت‌هايي با عملكرد تخصصي

اين نوع سايت‌ها در جهت هدفي خاص و معرفي كسب و كاري ويژه طراحي مي‌گردند و مي‌توانند امكانات منحصر به فردي هم داشته باشند؛ مانند آژانس‌هاي هواپيمايي يا سايت‌هاي كاريابي.

طراحی سایت اختصاصی

در خصوص مشتريان هدف تحقيق كنيد

كسب اطلاعات در خصوص مشتريان هدف از مهمترين كارهايي است كه بايد پيش از سفارش طراحي سايت انجام بدهيد. اينكه مشتريان سايت شما بيش تر زنان هستند يا مردان و يا در چه رده سني هستند بايد قبل از سفارش طراحي سايت بررسي شوند تا امكانات سايت منطبق با نياز آنها طراحي گردد.

تناسب طرح گرافيگ و تركيب رنگي با سليقه مشتريان هدف هم در تأثيرگذاري سايت شما اهميت بالايي خواهد داشت.

امكانات موردنياز در سايت را بررسي كنيد

پيش از سفارش طراحي سايت بايستي بررسي كنيد چه امكاناتي براي خود و مشتريان، در راستاي رسيدن به هدف موردنياز است. توجه به ويژگي و امكانات خاص مي‌تواند تاثير بالايي در جذب مشتريان داشته باشد.

حد و حدود بودجه مورد نظر براي طراحي سايت را مشخص كنيد

هر نوع وب سايت بسته به موضوع كسب و كار شما، داراي هزينه‌هاي متغيري هستند؛ لذا پيش از سفارش طراحي سايت بايستي بودجه مدنظر را بررسي كنيد.

به طور معمول سايت‌هاي قالب آماده نظير وردپرس يا جوملا هزينه كمتري از سايت‌هاي اختصاصي دارا هستند؛ همچنين سايت هاي فروشگاهي يا تخصصي بسته به امكانات هزينه بالاتري خواهند داشت.

در خصوص انواع سيستم‌هاي طراحي سايت تحقيق كنيد

سيستم‌هاي CMS يا قالب آماده، سيستم‌هاي اختصاصي PHP ، ASP و NET از جمله روش‌هاي طراحي سايت به شمار ميرود كه بسته به هدف و نوع كسب و كار شما، مي‌توانند مورد استفاده قرار بگيرند.

شرکت طراحی سایت

انتخاب شركت مناسب براي سفارش طراحي سايت

ديگر اقدام مهم پيش از سفارش طراحي سايت انتخاب يك شركت مناسب به اين منظور است. اگرچه تشخيص يك شركت خوب از بد دشوار است اما با در نظر گرفتن برخي فاكتورهاي زير ميتوان يك شركت حرفه اي براي ارائه سفارش طراحي سايت انتخاب كرد:

  • ارزيابي نمونه كارهاي طراحي سايت شركت
  • ارتباط با برخي مشتريان شركت مدنظر و بررسي رضايتمندي آنها
  • قرار ملاقات با مسئولان شركت
  • بررسي وب سايت شركت و سبك طراحي ها
  • مطالعه وبلاگ هاي موجود در سايت شركت

هزينه طراحي سايت را بررسي كنيد

نوع وب سايت، سيستم طراحي بكار گرفته شده، ميزان مهارت تيم طراح و البته امكانات موجود در سايت از جمله موارد مؤثر بر هزينه آن مي باشند كه بايستي پيش از ثبت سفارش مورد بررسي قرار بگيرند.

قرارداد طراحي سايت را بررسي نماييد.

پس از انجام توافق با شركت طراحي سايت بر سر هزينه و اخذ پيش قرارداد، به دقت مفاد موجود در آن را بررسي كنيد. در صورت مشاهده هرگونه ابهامي از مسئولان بخواهيد تا آن را تغيير دهند.

انتخاب ديزاين مناسب براي سايت

طرح گرافيك و تركيب رنگي آن نقش مهمي در جذب مخاطبان خاص خود دارا مي‌باشد. انتخاب ديزاين سايت مي‎تواند پيش از سفارش طراحي سايت صورت بگيرد؛ با اين حال بهتر است تا با مشاوره كارشناسان شركت طراحي سايت در اين زمينه اقدام كنيد تا بهترين تصميم را بگيريد.

سخن آخر

نخستين گام براي ورود به دنياي كسب و كارهاي اينترنتي طراحي وب سايت است؛ لذا بايستي با دقت و اهتمام بالايي همراه باشد. وب سايت پايگاه شما براي استقرار در اينترنت به شمار مي رود و توجه به امكانات و ويژگي‌هاي اساسي آن اهميت به سزايي براي دستيابي به هدف دارد.

اقدامات مهمي كه بايد پیش از سفارش طراحی سایت انجام دهید كمك مي كند تا ضمن شناسايي مخاطبان هدف و ارائه اطلاعات و امكانات لازم، در اين رستا موفق‌تر عمل كنيد.